Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Blíží se schválení další verze standardu 802.11n
24. ledna 2007, 15.00 | Výbor IEEE 802.11n se chystá schválit další novou předběžnou verzi tohoto bezdrátového standardu, což samozřejmě nezůstane bez důsledků pro Macy.
Ve svém posledním článku o bezdrátovém hardwaru jsem vyjádřil názor, že se teď asi nějakou dobu mnoho dít nebude. Vypadá to, že bych se věštěním neuživil, protože Macworld přináší zprávu o tom, že pracovní skupina pro standard 802.11n schválila verzi „draft 2.0“.
Můj úsudek vycházel z toho, jak výbor IEEE 802.11n dosud pracoval, a brzy uvidíte, že se to zase o tolik nezlepšilo. Nová verze nadále zůstává předběžnou („draft“) a menší zmatek panuje i v jejím očíslování. Zatím se nazývá 1.10 (v rámci pracovní skupiny), ovšem až bude předložena ke schválení celému výboru 802.11n (ten mimochodem sestává ze 400 lidí, pak není divu, že se tak těžko dohadují), přejmenuje se na 2.0.
Zdá se, že znepřátelené strany ve výboru, jejichž dohady práci dosud tak zdržovaly, konečně dospěly k dohodě. Bylo třeba vyhovět výrobcům mobilních telefonů a kapesních zařízení, kladoucím důraz na nízkou spotřebu a podporu VoIP, výrobcům spotřební elektroniky, soustřeďujícím se na přizpůsobení standardu pro více přístupových bodů současně, a pochopitelně také výrobcům síťového hardwaru, kteří hlavně chtěli urychlit schválení standardu.
Protože tato zpráva přichází jen dva týdny poté, co Apple vyšel se svým „n" hardwarem, napjatě se očekávalo, jak to bude se zpětnou kompatibilitou. Můžeme se uklidnit, podle člena pracovní skupiny Billa McFarlanda, jenž tyto informace přinesl, nová verze „bude vyžadovat jenom drobný upgrade firmwaru pro úplnou kompatibilitu.“
Hlavní změnu v nové verzi představuje implementace 40MHz přenosového kanálu. Předchozí standardy pracují s 20MHz kanálem, jeho rozšíření samozřejmě výrazně zvyšuje přenosovou kapacitu. Ovšem kolem realizace se vedly zuřivé spory, protože na ní závisela zpětná kompatibilita. Verze 2.0 to řeší nasazením dvou 20MHz pásem. Přístroje pracující podle tohoto standardu nejprve prozkoumají prostředí, aby zjistily případnou přítomnost starších zařízení, která možná se širším pásmem neumějí pracovat, poté se 802.11n zařízení přepne zpět na 20MHz kanál. To samozřejmě sníží výkon, ovšem pořád se bude využívat technologie MIMO se všemi svými přednostmi.
Druhá změna dovolí „n" zařízení, aby prozkoumalo před odesláním dat oba kanály, zda nejsou zarušené. A třetí změna umožňuje některým zařízením, například těm vybaveným Bluetooth adaptéry, vyslat signál, že si nepřejí přijímat data přes 40MHz kanál. Poslední funkce pochopitelně vyžaduje, aby dané zařízení obsahovalo jak Bluetooth adaptér, tak WiFi připojení. (To splňuje například iPhone, ovšem o praktické realizaci jeho WiFi komunikace nic bližšího nevíme, pochybuji však, že užívá 802.11n – ale kdo ví?)
Přenosový kanál o šíři 40MHz budou moci rovněž využívat zařízení 802.11a pracující v pásmu 5 GHz, avšak v našich podmínkách to bude spíše teoretická možnost, protože jich asi příliš nepotkáte.
Novou verzi standardu schválila pracovní skupina 802.11n, jenže tím schvalovací řetězec teprve začíná. Bude docela zajímavé podívat se na to blíž. Do konce ledna bude návrh specifikace 2.0 rozeslán všem členům výboru IEEE 802.11n, aby ho okomentovali a připravili se na hlasování o něm. Očekává se, že hlasování o verzi 2.0 bude dokončeno koncem března, kdy začne vznikat nový návrh, 3.0, ten bude připravený do konce května. Tehdy se návrh verze 3.0 (draft 3.0) dopracuje, a jestliže to schválí 75 procent členů výboru, půjde do hlasování. To se už příslušné dokumenty budou považovat za stabilní. Od ledna 2008 by mělo následovat „sponzorské“ hlasování, samozřejmě za předpokladu, že předchozí hlasování návrh schválí. Sponzoři budou potřebovat ještě víc času, a tak jejich hlasování skončí možná až v říjnu 2008, čímž se celý proces uzavře.
Vidíte, že schvalovací proces je nesmírně zdlouhavý a těžkopádný, nelze se tudíž divit, že výrobci již nečekali a vrhli na trh zařízení podle předběžných standardů. A podle všeho to byl rozumný krok, protože modernizace na novou verzi standardu bude realizovatelná aktualizací firmwaru. Jsem však velice zvědav, až přijde čas na tyto aktualizace, jak se s tím Apple vypořádá, zda opět bude nějaký „poplatek“. Ovšem nejdůležitější zprávou z toho všeho pro nás je, že nyní prodávaný „n"hardware má zajištěnou budoucnost.
Tématické zařazení: