Blu-ray mechanika pro Mac Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Blu-ray mechanika pro Mac Pro

25. ledna 2007, 00.00 | Chcete-li vyzkoušet vypalování modrým laserem na Macu Pro (a stačí vám na to kapsa), tak už můžete, ne však díky Applu.

Optická média využívající modrý (přesněji řečeno modrofialový) laser patří již nějakou dobu ke žhavým mediálním tématům. Na jednu stranu slibují zvýšit kapacitu optických disků na desítky gigabytů, zároveň však budí řady pochybností. Především máme dva soupeřící formáty – Blu-ray a HD DVD, u nichž nevíme, zda se udrží oba, anebo zvítězí jeden z nich. Vzhledem k novosti technologie také nikdo s jistotou neví, jak to vypadá s trvanlivostí těchto médií. A samozřejmě, protože jde o novinku, mechaniky i média se prodávají za značně vysoké ceny, zvlášť ve srovnání se současným optickým vybavením (skoro neuvěřitelný pokles cen DVD vypalovaček v poslední době má však též stinnou stránku ve značném poklesu kvality u mnoha výrobců, to ovšem kvalifikovaněji řeší jiné servery).

Pokud už se rozhodnete pro takovou mechaniku, musíte nejprve zvolit jeden ze soupeřících formátů. Zde máme volbu poněkud ulehčenou tím, že Apple se již před nějakou dobou přihlásil k podpoře Blu-ray. Kromě toho budete chtít pravděpodobně vypalovačku, ne pouze přehrávač „modrých“ médií. A tady si zatím udržuje náskok Blu-ray, protože na trhu se už objevilo několik vypalovaček tohoto formátu, zatímco HD DVD vypalovačky zůstávají vzácným zbožím. Avšak to, co se zatím vyskytuje na trhu, je určeno pro PC, nikoli pro Macy.

Před Macworld Expem mnozí očekávali ohlášení nových Maců Pro s Blu-ray mechanikou (vedle dalších inovací), ovšem nedočkali se a Apple na toto téma zarytě mlčí. Od včerejška si přesto můžete Blu-ray vypalovačku pořídit. Přichází s ní kalifornská firma MCE Technologies. (Není to tak docela náhoda, tato firma, založená v roce 1993, již od roku 1996 dodává paměťová zařízení pro Macy, nejprve pro PowerBooky, dnes pokrývá všechny modely. Její sortiment tvoří hlavně externí pevné disky a optické mechaniky, nabízí však i mnoho dalšího.) Zprávu o tom přinesl například MacObserver a Macworld. Vlastníte-li Power Maca G5 nebo Maca Pro s Intelem, můžete si u MCE koupit odpovídající Blu-ray mechaniku. Jde o interní mechaniku standardních rozměrů, takže ji snadno nainstalujete do příslušné šachty. Aby ji výrobce nějak odlišil od běžných DVD mechanik, má její čelo světle modrou barvu, jinak se vnějším vzhledem nijak nevymyká. MCE tvrdí, že mechaniku připravila tak, aby si ji dokázal uživatel nainstalovat sám.

Jistě vás zajímá, co všechno umí. Docela dost – poradí si s většinou dnešních optických médií, ačkoli ne vždy nejvyšší rychlostí. Samozřejmě umí vypalovat na média Blu-ray, a to včetně dvouvrstvých. Na jednorázově zapisovatelné disky BD-R i na přepisovatelná média BD-RE dokáže vypalovat dvojnásobnou (2X) rychlostí, to znamená asi 9 MB/s. (Základní 1X rychlost se liší pro jednotlivé optické technologie, takže třeba 2X rychlost pro Blu-ray není shodná s 2X pro DVD, jež se zase liší od 2X pro CD.) Kapacita Blu-ray disků činí 25 GB v jedné vrstvě a 50 GB ve dvou vrstvách.

To je skvělé, ovšem občas potřebujeme zapsat něco menšího, nemluvě o nutnosti zpětné kompatibility s těmi, kdo nadále pracují se „starými“ médii. Jak DVD-R, tak DVD+R lze vypalovat až 8X rychlostí, DVD+RW též na 8X, pro DVD-RW zvládá 6X vypalování. S přepisovatelnými DVD si tedy poradí stejně dobře jako běžné DVD vypalovačky, na jednorázová DVD média sice nahrává trochu pomaleji než dnešní nejrychlejší DVD rekordéry, přesto to zas tak strašný rozdíl nebude. Zvládá rovněž dvouvrstvá (DL) DVD média v obou formátech rychlostí 4X, což dnes žádná velká sláva sice není, nicméně se to dá snést.

Mnohé určitě potěší podpora DVD-RAM médií, s těmi pracuje 5X rychlostí. (To už dnes sice není maximum, ale rychlejší DVD-RAM média se stejně prozatím těžko shánějí). A nezapomíná ani na CD. (Možná se vám to zdá samozřejmé, avšak některé z prvních modelů Blu-ray vypalovaček neuměly CD ani číst, natož pak vypalovat). CD sice vypálíte, ale podporované rychlosti nenadchnou. Pro CD-R nabízí mechanika MCE 24X vypalování, CD-RW média přepisuje 16X rychlostí.

Samozřejmě MCE ve skutečnosti mechaniku nevyrábí, kupuje ji od nějakého OEM výrobce a tu si poté upravuje. Ani MCE, ani jiné zdroje sice neuvádějí, od koho mechanika pochází, avšak po prozkoumání tabulky Blu-ray rekordérů na CDR serveru se domnívám, že by mohlo jít o tuto Blu-ray vypalovačku Panasonic, kterou pod svými značkami prodávají mnozí jiní (například Plextor či Sony).

Pochopitelně pro práci s těmito médii potřebujete také vhodný software, MCE proto k mechanice přibaluje Roxio Toast 8 Titanium, u něhož vyzdvihuje hlavně funkci „Toast Dynamic Writing“, dovolující zapisovat na optické disky (včetně Blu-ray médií) podobně jako na pevný disk – jinými slovy se jedná o paketový zápis. Jestliže funguje spolehlivě, budete si moci z BD-RE disku udělat opravdu hodně přerostlou disketu.

Samozřejmě vás teď asi zajímá jedna věc – cena. Prezident MCE sice tvrdí, že ho těší „být jednou z prvních firem, která přináší kapacitu a pohodlí technologie Blu-ray na platformu Mac za rozumnou cenu“, jenže ta rozumná cena činí 699 USD (v přepočtu 15000 Kč). Nutno přiznat, že mnohé jiné Blu-ray vypalovačky se prodávají o dost dráž (na českém trhu se ceny s DPH pohybují zhruba mezi 20 a 25 tisíci Kč). Též ceny médií nejsou právě lidové, jednovrstvá stojí okolo 500 Kč, dvouvrstvá přijdou přibližně na 1000 Kč, přepisovatelné disky bývají dražší než jednorázové, ne však o mnoho.

Za takovéto ceny pochopitelně zůstává technologie Blu-ray omezená jen na úzký okruh zájemců. Kvůli „válce formátů“ je navíc dnes těžké odhadnout její další perspektivu. (Malá pikantnost: porno průmysl se dal slyšet, že bude podporovat konkurenční HD DVD a vzhledem ke zkušenostem z minula by tohle mohl být rozhodující faktor.) Možná se však oddělí dva okruhy využití technologií s modrým laserem. Jeden představují filmová média a druhý velkokapacitní ukládání dat. Těžko soudit, jaký formát zvítězí pro HD filmy (objevují se už první náznaky obojetných hybridních řešení), avšak pro ukládání dat má zatím náskok Blu-ray. Všechny tyto nejistoty přirozeně rozvoj nové technologie (a tím také odpovídající pokles cen) výrazně zpomalují. Mechaniku MCE tak prozatím využije pouze ten, kdo nemusí příliš šetřit a současně potřebuje ukládat velká množství dat na optická média. Takových uživatelů asi nebude mnoho, jistě nás však může těšit, že tuto možnost nyní nabízí i Mac.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: