Budoucí produkty Applu by mohly používat chemicky upravenou nerezovou ocel - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Budoucí produkty Applu by mohly používat chemicky upravenou nerezovou ocel

3. listopadu 2010, 00.00 | Nově zveřejněná patentová žádost Applu popisuje postup vytvoření vysoce odolné nitridové vrstvy na komponentách z nerezové oceli, tento materiál se možná objeví v pouzdrech budoucích produktů.

Minulý týden vzbudila jistou pozornost nově zveřejněná patentová žádost Applu (podaná letos v dubnu), jež popisuje metodu, jak na komponentách z nerezové oceli vytvořit vysoce odolný povlak bez změny vzhledu.

Chemická lázeň vytvoří keramickou ochrannou vrstvu

Metoda dá vzniknout vrstvě nitridů kovů na ocelových komponentách, jež se tak stanou vysoce trvanlivými a odolnými proti poškrábání, zároveň však zůstane zachována původní barva a textura nerezové oceli.

Apple v žádosti uvádí, že nitridované ocelové komponenty by se daly použít pro řadu různých produktů, například pro vnější pouzdra notebooků, mediálních přehrávačů, mobilních telefonů a jiných podobných zařízení.

Tato ochranná vrstva vznikne ponořením komponenty z nerezové oceli do horké lázně s roztokem dusíkatých solí až na jeden a půl hodiny, což způsobí, že atomy dusíku z roztoku proniknou pod povrch oceli a spojí se s atomy chrómu v ní.

Tím vznikne v podstatě keramická nitridová vrstva o síle 15 až 30 mikrometrů značně zvyšující odolnost proti poškrábání. Žádost dosti podrobně popisuje podrobnosti tohoto postupu, jehož hlavním cílem je zachovat původní vzhled materiálu.

Postup Applu zachová původní vzhled materiálu

Nitridování oceli se samozřejmě v průmyslu používá již řadu let, ale postup patentovaný Applem se liší tím, že nemění vzhled povrchu s ochrannou vrstvou (běžné nitridační postupy materiál obvykle zabarvují, většinou dohněda), což je pro Apple, s jeho důrazem na design, samozřejmě velice důležité.

Žádost naznačuje, že by se tyto materiály mohly začít ve větší míře používat v budoucích produktech Applu, je však možné, že je nasadil už teď.

Používá tuto vrstvu ocelový rámeček iPhonu 4?

Nelze totiž vyloučit, že se nitridová vrstva nachází na ocelovém rámečku iPhonu 4 (který ovšem vzbudil pozornost spíše kvůli dohadům o kvalitě příjmu signálu, protože slouží též jako externí anténa, jistě si pamatujete, že tato záležitost vedla až k zvláštní tiskové konferenci Applu, ovšem tehdy vyhlášená opatření již skončila a zájem médií opadl).

Patent byl sice podán až letos v dubnu, jenže už v dubnu 2009 Apple zaslal provizorní patentovou žádost s prakticky stejnou náplní, takže na téhle technologii pracuje již delší dobu a dá se předpokládat, že si ji chtěl vyzkoušet v praxi, ale dokud se k tomu nevyjádří samotný Apple, nebude to jisté.

Odolná ocel by se mohla objevit v dalších budoucích produktech Applu

Apple ve svých produktech často využívá méně běžné materiály (svého času to byla třeba titanová pouzdra PowerBooků), v současnosti jde především o hliník a sklo, ale pořád hledá nové možnosti.

V srpnu například uzavřel dohodu s firmou Liquidmetal Technologies o jejích amorfních kovových slitinách (které pravděpodobně již použil v pomůcce k iPhonu 3G), v budoucnosti by nim mohly ve větší míře přibýt také ocelové komponenty s nitridovou ochrannou vrstvou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: