CES 2006: Intel s novým logem a dvoujádrovým Centrinem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

CES 2006: Intel s novým logem a dvoujádrovým Centrinem

9. ledna 2006, 01.00 | Ačkoliv před rokem bychom novinky týkající se společnosti Intel v klidu přecházeli, doba se mění a Intel patří do zorného pole i Mac uživatelů. A Intel si na CES připravil pár zajímavých novinek, které se mohou dotknout i fanoušků firmy Apple.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Paul Otellini, CEO Intelu, s Duo Core procesorem

Společnost Intel na CESu zastupoval CEO Paul Otellini - ten, kterého měli možnost vidět vývojáři Applu na WWDC v letošním červnu, jak si se Stevem jobsem podal ruku a společně se zasmáli staré Apple reklamě, kde došlo k upálení maskota Intelu jako narážka na přehřívání procesorů. První novinka se týká loga, které se dočkalo menšího faceliftu a sloganu Intel - leap ahead. I to pravděpodobně souvisí se snahou o změnu chápání společnosti. Zatímco pod pojmem Intel si asi všichni představíme tvůrce procesorů, Intel se na CESu prezentoval jako tvůrce platformy Intel Viiv, která primárně míří do obývacích pokojů jako hlavní lídr Home Media PC. Intel tak lze začít chápat jako firmu, která se chce aktivně podílet na vývoji spotřební elektroniky a nechce být pouze "ta firma, co prodává procesory".

Intel malinko předbíhá - Windows na Macu ještě spouštět nelze

Paul Otellini samozřejmě uvedl nový dvoujádrový procesor Duo Core (Yonah), který spadá do rodiny Centrino platformy, jež se vyznačují svou nízkou spotřebou a integrovanou podporou Wi-fi. Oproti předchozí verzi, které se mimochodem za posledních 12 měsíců prodalo 30 miliónů jednotek, nabízí o 68% vyšší rychlost, o 28% menší spotřebu a vylepšené Wi-fi. Šéf Intelu přímo na pódiu porovnal dva PC notebooky osazené oběma procesory a měl najednou puštěné iTunes, ve kterých ripoval CD, importoval fotky z digitálního fotoaparátu a pouštěl streamované video z internetu. Zatímco na staré verzi Centrina docházelo k "sekání" videa a zpomalení, Duo Core si s tímto procesem poradil bez problémů. Nové Centrino má i lepší podporu her (prezentován Doom) a zvuku (až 7.1 kanálů surround).

Na pódiu se po chvíli objevil Michael Dell, který byl Paulem vtipně označen jako "největší tester Intelu" a prezentoval svůj nový přenosný počítač s 20" displejem. Jedná se opravdu o přenosný počítač, nikoliv notebook. Po uzavření se jedná o trochu rozměrnější kufřík. A Michael Dell, stejně jako řada dalších společností, potvrdil svou podporu nové platformě Intelu - Intel Viiv.

Michael Dell se svým 20" drobkem

Intel Viiv

Pojďme se podívat na to, co to vlastně Intel Viiv je. Jedná se o platformu, která je postavena na novém procesoru Intel Duo Core, jež nabízí jednoduché ovládání a především obsah. Primárním cílem jsou Home Media PC, neboli počítače určené do obývacích pokojů pro přehrávání videa, hudby, prohlížení obrázků a hraní her. Pokud takovýto počítač bude mít nálepku Intel Viiv, může si být uživatel jist, že si bude rozumět s dalšími zařízeními, která stejné standardy dodržují. Nejedná se tedy o nový procesor či jiný hardware, ale de facto o certifikaci jednotlivých zařízení určených pro Home Media PC. Prezentována byla samozřejmě Windows Home Media, jako software určený k přehrávání obsahu. A právě o video obsah se na CESu vedl největší boj a každý velký hráč nabízí své řešení a nasmlouvané televizní společnosti.

U Intelu se jako dodavatel obsahu prezentovala mimo jiné společnost DirecTV, AOL a především ClickStar. ClickStar nabízí filmy přímo přes internet a již tento rok vypustí na internetu film ve stejný okamžik, jako bude premiéra v kinech. Bude se jednat o film Morgana Freemana Ten Items or Less, který je spoluzakladatel ClickStaru a společně s Tomam Hanksem a Dany de Vittem stanul na pódiu vedle Paula Otelliniho a snažil se posluchače přesvědčit, že budoucnost distribuce filmu je právě v internetu, respektive video-on-demand. Veškerý obsah do Home Media PC bylo možné stáhnout přímo z internetu do "počítače" ovládaném přes televizi pomocí dálkového ovladače. A to včetně her, které si uživatel mohl stejným způsobem jako video či hudbu koupit u poskytovatele a stáhnout. Intel budoucnost postavenou na platformě Intel Viiv označuje jako New Normal a Paul Otellini ji dokreslil vtipným videem znázorňující budoucnost domácí zábavy, kde si s Intel Viiv budou zábavu užívat jak babičky hledající na internetu, zatímco jsou u kadeřnice, děti ve školách pracující výhradně na Intel Viiv strojích a pošťáci místo novin budou doručovat data na paměťových médiích. To vše okořeněné Wi-fi přenosy všeho mezi vším... prostě New Normal.

New Normal, kdy se tam dostaneme v našich podmínkách?

Uvidíme, jak se k Intel Viiv postaví Apple a co Steve Jobs na Macworldu uvede. Zda Apple bude také patřit do rodiny Intel Viiv partnerů a např. Mac mini bude fungovat s Front Row jako konkurence Windows Home Media PC a přebírat obsah i od ostatních poskytovatelů, či zda Apple sáhne "jen" Duo Core procesoru. Procesor Yonah je dlouho spekulovaným novým srdcem Maců a mohli bychom jej v první stroji vidět již toto úterý.

Centrino, Centrino...všude samé Centrino

Chvíli před Intelem uvedl svou vlastní "certifikaci" i hlavní konkurent AMD pod názvem Live! Spotřební elektronika a celý trh, který se kolem ní točí, je pro firmy ala Intel či AMD extrémně důležitý a je v tomto směru zřejmé, že budoucnost počítačů je v podobě spotřební elektroniky, jinak řečeno, svět osobních počítačů, jak jej známe dnes a jak jej chápeme, se mění, a s ním i přístup tvůrců komponent. A všichni chtějí být při tom, až bude obsah důležitější než zařízení, na kterém je prohlížen.

Morgan Freeman, jako spoluzakladatel společnosti ClickStar

Když se kouknete zpět, Apple si nutnost změny uvědomil již před pár lety, kdy se přestal profilovat jako IT firma a začal se prezentovat jako společnost, která nabízí iPod a hudbu a tím pádem spadá v současnosti do sféry spotřební elektroniky. Například Mac mini a aplikace Front Row jdou přesně tímto směrem. I to je krásný příklad toho, že Apple je vizionářská firma, a to, co před pár lety bylo chápáno jako šílenost, a pokus o nástup na trh, ve kterém není možné uspět (online prodej hudby), se v dnešních měřítkách jeví jako zcela logický krok. I když se skalním fanouškům může jevit zaměření Applu od IT ke spotřební elektronice (CE) jako podraz, opět se jedná o logický krok správným směrem a o snahu zůstat v hlavním proudu a ovlivňovat jej. Zkuste si představit, kde Apple byl, kdyby před pár lety neuvedl iPod a iTunes Music Store... a kde byl za 2-3 roky?

O obsahu kdysi nikdo nepřemýšlel, pouze o elektronickém přístroji jako takovém. Stejně jako Apple, i ostatní potřebují mít obsah, neboť o ten v budoucnosti půjde především - o video, hudbu, hry, zábavu. Nikoliv o zařízení jako taková, jejichž cena klesá a sama o sobě jsou zbytečná. Až obsah jim dodá život.

Foto Jan Březina, Grafika Publishing s.r.o.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: