Další pravděpodobné novinky nového iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Další pravděpodobné novinky nového iPhonu

22. dubna 2009, 06.00 | Nový iPhone a iPod touch zřejmě budou (alespoň v nejvyšších modelech) podporovat HD video. A firmware 3.0 nabídne rozšířené hlasové služby, obsahuje podporu pro syntézu a pro rozpoznávání řeči.

Pořád se vynořují další informace o tom, jaké novinky přinesou nový iPhone a iPod touch, v tomto článku se podíváme na dvě, ta první se týká nového hardwaru:

Nové kapesní přístroje Applu mají podporovat HD video

Přibývá náznaků, že nový iPhone a iPod touch budou zvládat video ve vysokém (HD) rozlišení.

Server PhoneNews cituje nejmenovaný zdroj, podle něhož Apple sdělil prodejcům, že ukončuje prodej svých kompozitních a komponentových AV kabelů, jež záhy nahradí jediný kabel, sdružující, podobně jako kabel pro Xbox 360, komponentový a kompozitní kabel, který dovolí připojování jak k televizorům standardního rozlišení, tak k HD televizorům.

To samozřejmě usnadní zapojování kvůli přehrávání videa, ale hlavním důvodem tohoto opatření má být snaha rozšířit HD video i na kapesní přístroje, počínaje iPhonem. Apple údajně začne prodávat alespoň jeden model iPhonu a později též iPodu touch, jenž bude mít obrazovku s vyšším rozlišením a bude poskytovat dostatečný výkon pro přehrávání HD videa jak na vlastním displeji, tak na připojeném televizoru. (Odkazy ve firmwaru 3.0 skutečně napovídají, že Apple uvede více modelů iPhonu a iPodu touch.)

01mm22042009f.jpg

Tyto nové přístroje by měly být odpovědí Applu na nastupující vlnu chytrých telefonů s displeji o vyšším rozlišení (například již teď HTC dodává modely Touch Diamond2 a Touch Pro2 s rozlišením displeje 480 x 800).

Takové přístroje by přirozeně potřebovaly též výkonnější procesor a grafiku, tyto komponenty už ovšem existují a jejich nasazení do nových přístrojů Applu se předpokládá (konkrétně jde o mobilní grafické čipy PowerVR SGX a o procesory ARM Cortex-A8).

02mm22042009f.jpg

V případě HD videa další problém představují podstatně vyšší velikosti příslušných souborů. Koncem března začal iTunes Store nabízet HD filmy a přes použitou účinnou kompresi mohou filmy ve formátu 720p zabírat až 4 GB.

To by Apple měl údajně vyřešit tím, že dovolí, aby iPhone mohl získávat videa z knihoven iTunes přes WiFi připojení, beta verze firmwaru 3.0 navíc naznačují, že nový hardware bude podporovat WiFi standard 802.11n, což by umožnilo mnohem rychlejší přenosy větších objemů dat, a to dává smysl právě v souvislosti s HD videem (iPhone by se tak vlastně přiblížil vlastnostem Apple TV).

Jde sice o zatím neověřené pověsti, ale nasazení displejů s vyšším rozlišením a podpora HD videa začínají být stále zřejmějším trendem u chytrých telefonů a přenosných mediálních přehrávačů, před pár dny kupříkladu unikly informace v podstatě potvrzující, že Microsoft letos hodlá uvést přehrávač Zune HD, který nasadí procesor nVidia Tegra schopný přehrávat video v rozlišení 720p a bude mít displej s vyšším rozlišením.

Jeví se tedy jako velmi pravděpodobné, že ani Apple nebude chtít stát opodál a alespoň některé modely jeho kapesních přístrojů nabídnou stejně schopný hardware.

Firmware 3.0 přinese široké možnosti práce s hlasem

Podpora HD videa je otázkou nového hardwaru, ale Apple také zřejmě posílí možnosti práce s hlasem, a to nejspíš půjde zařídit softwarově.

V beta verzích firmwaru 3.0 byly totiž objeveny vyspělé funkce pro práci s hlasem. Testující vývojáři je objevili v nové verzi aplikace SpringBoard spravující ikony aplikací v domovských obrazovkách (jde v podstatě o obdobu Finderu), tyto funkce dostaly kódové označení „Jibbler“. A jak sdělili Ars Technice, bude Jibbler ve firmwaru 3.0 poskytovat nejenom syntézu řeči, ale též její rozpoznávání.

Sice zatím ještě není známo mnoho podrobností, ale Jibbler zřejmě bude rozšířením aplikace SpringBoard a bude mimo jiné podporovat nové vyhledávání Spotlight. Nejspíš se bude ovládat přes sluchátka iPhonu, stiskem jejich tlačítek bude možné nahrávat krátké hlasové segmenty, jež bude Jibbler poté interpretovat.

A syntéza řeči, rovněž přítomná v Jibbleru, by se zřejmě používala ke generování odpovědí pro uživatele, podobně jako je tomu u nejnovějšího iPodu shuffle s jeho technologií VoiceOver, která „předčítá“ názvy hudebních skladeb. Výkonnější hardware iPhonu by ovšem měl užívat skutečnou syntézu řeči v reálném času (narozdíl od iPodu shuffle, používajícího hlasové vzorky dodané počítačem).

Zdroje Ars Technicy objevily ve firmwaru 3.0 odkazy na třídy a metody pojmenované VSSpeechSynthesizer, VSRecognitionSession, SBVoiceControlDisableHandlerActions, SBSensitiveJibblerEnabled a SBVoiceControlSoundCompletion, kde zkratka SB nepochybně označuje SpringBoard a písmena VS zřejmě znamenají hlasové služby (Voice Services). Jsou to tedy prvky jak pro syntézu řeči, tak pro její rozpoznávání a pro další podpůrné úkony.

Existence samostatných tříd Voice Services navíc otevírá možnost, že Apple dovolí přístup k těmto službám i v rámci oficiální vývojářské sady, takže by je mohli tvůrci aplikací zabudovávat též do svých výtvorů.

Zatím není jasné, zda tyto služby budou vyžadovat nový hardware, ale přinejmenším teoreticky by mohly být použitelné na stávajícím hardwaru (ačkoli samozřejmě výkonnější hardware jejich fungování jistě usnadní).

Hlasové ovládání (a syntéza řeči), jestliže je Apple k iPhonu skutečně doplní, by mohly najít mnohá užitečná uplatnění. Přirozeně se nabízí hlasové vytáčení, jež mnohé jiné telefony poskytují již dávno, ovšem tím to zdaleka nekončí, mohlo by to kupříkladu usnadnit ovládání telefonu při řízení a rozhodně by se hlasové služby využily ve spolupráci s navigačním softwarem. Víme, že teprve firmware 3.0 dovolí psaní plnohodnotných navigačních aplikací, právě v jejich případě by se mohla dobře uplatnit jak syntéza řeči, tak hlasové ovládaní.

Hlasové funkce by pochopitelně mohly pomoci též s ovládáním iPhonu a iPodu touch lidem s poruchami zraku, pro něž současné uživatelské rozhraní není příliš přístupné.

Nepochybně by se dala vymyslet ještě celá řada dalších možných využití hlasových funkcí, rozhodně by značně rozšířily možnosti kapesních přístrojů Applu, zvlášť pokud je budou moci přímo používat tvůrci aplikací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: