Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Další zprávy k odblokování iPhonu: litevští hackeři nabízejí odblokovávací službu a iPhoneSIMfree uvádí na trh své softwarové řešení. (4.9.07)
4. září 2007, 06.00 | Službu odblokování iPhonu začala nabízet také skupina litevských hackerů, avšak jejich řešení nepůsobí příliš důvěryhodně a je drahé. iPhoneSIMfree.com ode dneška začne dodávat své čistě softwarové řešení pro odblokování svým prodejcům.
Asi nejžhavější téma v souvislosti s iPhonem dnes představuje jeho odblokování, zbavující ho vazalské závislosti na operátorovi AT&T. Dosavadní dění jsem shrnul v tomto článku, ale stále přicházejí další nové zprávy:
Litevci nabízejí odblokovávací službu
Jako další se službou odblokování iPhonu přišla skupina litevských hackerů, ovšem jejich nabídka příliš velkou důvěru nebudí. Na svém webu (psaném v litevštině a umístěném v indické doméně) nabízejí hned několik metod odblokování umožňujících iPhone použít se SIM kartami jiných operátorů než je AT&T.
Jako první uvádějí klonování SIM karty, jež je ovšem nelegální. Další možnost představuje hardwarové odblokování, ale Litevci upřednostňují metodu úpravy původní SIM karty telefonu, kdy mění příkazy, které si karta s ním vyměňuje. Tato metoda by prý měla být legální, protože neklonuje SIM kartu ani nijak nezasahuje do fungování mobilní sítě a litevské zákony dovolují odblokování telefonu, pokud se nezmění jeho kód IMEI.
Skupina tvrdí, že už takto odblokovala dva iPhony a jako důkaz uveřejnila video na YouTube (za chvíli si tam z takovýchto videí budou moci udělat samostatnou kategorii). Upřímně řečeno, z tohoto videa mnoho nevyvodíte, jako důkaz to je dost slabé.
Celá věc má ovšem jeden „drobný háček“. Za tuto službu Litevci požadují 990 litevských litas, což při současném kursu činí skoro 8000 Kč (nebo též 392 USD). To však znamená částku souměřitelnou s cenou celého iPhonu a je dost těžké si představit, že někdo pošle k potenciálně riskantnímu odblokování ne právě levný telefon jakýmsi obskurním hackerům z podezřelých končin (míněno z pohledu Američanů, o jazykové bariéře ani nemluvě) a ještě za to vyplatí takovouhle sumu.
Litevská služba se asi nestane příliš masovou záležitostí, ale ukazuje, že odblokování iPhonu začíná být stále přitažlivější záležitostí.
iPhoneSIMfree začne své řešení nabízet ode dneška
Zatímco z výše popsané služby Apple a AT&T velký strach nejspíš mít nemusí, řešení iPhoneSIMfree.com dnes vstupuje na trh.
Tato firma již dříve předvedla své čistě softwarové řešení odblokování některým médiím a nyní ho tedy vypouští na trh. Nakonec však nebude svůj software prodávat přímo majitelům iPhonu, ale bude jednat pouze s prodejci, těm bude účtovat 36 USD za telefon při nákupu 50 licencí, při 5 000 a více licencích bude cena na telefon činit už jen 25 USD. A bude záležet již pouze na prodejcích, za jakých podmínek software nabídnou koncovým zákazníkům, z výše uvedených velkoobchodních cen plyne, že by se koncová cena mohla udržet hodně pod 50 USD a to už vypadá docela zajímavě.
Prodejci nebo koncová uživatelé budou muset na iPhone nainstalovat .app soubor, poté se musí prodejce připojit k serveru iPhoneSIMfree pro vložení potřebných informací. Pak se spustí .app soubor a odblokování dokončí.
CNN na toto téma vedla rozhovor s Brettem Schultem, softwarovým konzultantem, co toto řešení předvádí médiím. Podle něj to celé trvá jen dvě minuty, při rozhovoru předvedl záměnu SIM karty AT&T za kartu T-Mobile. Schulte je ovšem pouze mediální zástupce, vlastní iPhoneSIMfree údajně tvoří tým šesti lidí ze třech kontinentů, kteří celkem pochopitelně nechtějí prozradit svá jména.
Zástupci Applu odmítli celou záležitost nějak blíže komentovat, ovšem tohle by skutečně mohlo spustit odblokování iPhonů ve velkém.
Applu zbývá jediná možnost (pomineme-li povolání hordy právníků), pokusit se v další aktualizaci firmwaru odblokování zamezit. Současné řešení iPhoneSIMfree funguje s firmwarem až do verze 1.0.2, nelze ovšem vyloučit, že budoucí verze firmwaru bude obsahovat nějaká protiopatření. Firma samozřejmě slibuje, že se v takovém případě bude snažit prodejcům poskytnout potřebnou aktualizaci, pokud se jim ovšem podaří prolomit i novou ochranu.