Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Dění kolem iPhonu: zmínky z českého prostředí, iPhone si zavolal v Austrálii, doplnění vlastních vyzvánění a hromadná žaloba kvůli nevýměnné baterii. (30.7.07)
30. července 2007, 04.00 | Další zmínky o iPhonu na českém Webu. iPhone se podařilo zaregistrovat v australské mobilní síti Telstra. Macworld ukazuje, jak přidat vlastní vyzvánění. A v USA byla podána (nesmyslná) hromadná žaloba kvůli nevýměnné baterii iPhonu.
Prázdninová doba pochopitelně mnoho nových zpráv nepřináší, avšak v době rozmachu Webu skutečná okurková sezóna hned tak nenastane, a tak zde přece jen pár informací mám.
Zmínky o iPhonu z českých luhů a hájů
Pro naše čtenáře jistě budou zajímavé informace o iPhonu skutečně z první ruky (narozdíl od mých zprostředkovaných) od kolegy Březiny (šéfredaktora Grafiky), který už nemohl vystát různé „rozumbradování“ kolem telefonu Applu a pořídil si ho. Což ovšem pro Čecha zatím není právě jednoduchá věc, jeho první článek vás seznámí s úskalími, jež musel zdolat. Lze čekat, že postupně bude sdělovat své další zkušenosti, na což jsem sám docela zvědav.
V pátek přinesl server Mobil.cz recenzi telefonu LG Prada. Ptáte se, proč se zde o něčem takovém vůbec zmiňuji? Jde o to, že mnozí právě tento telefon, rovněž vybavený dotykovým ovládáním, považovali za vážného konkurenta iPhonu. Jak ovšem recenze Mobilu ukazuje, jedná se o telefony určené pro zcela odlišné segmenty trhu, a tak Mobil.cz dochází k závěru, že Prady se iPhone skutečně bát nemusí. Vývoj názorů redakce Mobilu.cz je docela zajímavý, dokud měli k dispozici pouze informace z Webu, jejich postoj k iPhonu byl dosti záporný, ale poté, co si ho vyzkoušeli v praxi, začali měnit názor (aniž by ovšem přehlíželi jeho zjevné nedostatky). Zdá se, že takto na telefon Applu reagují lidé obecně. Otázkou zůstává, jak se budou vyvíjet názory uživatelů po delší době používání. A kartami samozřejmě mohou ještě zamíchat slibované aktualizace softwaru od Applu, přinesou-li podstatná vylepšení.
iPhone si zavolal u protinožců
Zablokování iPhonu na operátora AT&T je mnohým trnem v oku, a tak se neustále vymýšlejí způsoby, jak to obejít. Pořád se to však příliš nedaří, i když se stále objevují kusé zprávy o dílčích úspěších s prolomením této ochrany. Nyní tu máme jednu takovou zprávu z Austrálie.
Dotyčnému vystupujícímu pod jménem ozbimmer se podařilo úspěšně zaregistrovat iPhone v síti australského GSM operátora Telstra, na důkaz svého úspěchu pořídil videonahrávku a umístil ji na YouTube (avšak ta byla mezitím stažena, odkaz v článku MacNN vyvolá YouTube s poznámkou, že video odstranil uživatel). Zařídil to pozměněním výchozí SIM karty telefonu tak, aby byla rozpoznána jako SIM karta AT&T, přičemž ve skutečnosti obsahovala data umožňující její přihlášení do sítě Telstry. Zatím by však bylo předčasné jásat, protože toto „osvobození“ funguje pouze částečně. Do sítě Telstry se sice dá z iPhonu volat (na videu to ozbimmer demonstruje zavoláním do své hlasové schránky), ale příchozí hovory z ní telefon nedokáže přijímat a SMS zprávy se nedají ani odesílat, ani přijímat.
Úprava SIM karty ovšem není právě triviální záležitost, navíc ve většině zemí bude na hranici (nebo i za hranicí) legality. Přesto to ukazuje, že z čistě technického hlediska zablokování iPhonu nebude úplně neprůstřelné, ačkoli je vidět, že si na něm dali záležet. O to víc však asi přijdou ke slovu právní prostředky, stažení videa z YouTube se napovídá, že ozbimmer vstoupil na tenký led. Není divu, jsou-li pravdivé spekulace o tom, kolik Apple inkasuje za každý iPhone aktivovaný u AT&T, určitě se podobné pokusy setkají se značně velkou nevolí Applu. Vývoj na tomto poli bude zřejmě ještě hodně zajímavý.
Přidání vlastních vyzvánění
Všechny dost překvapilo zjištění, že se iPhone dodává s 25 přednastavenými vyzváněními, jež nemůžete doplňovat o další, přestože je přístroj mimo jiné plnohodnotným iPodem. Základní softwarové vybavení telefonu dovoluje pracovat pouze s těmito výchozími tóny, ovšem mezitím se již objevila „neoficiální“ řešení, jak to obejít.
Macworld nyní ukazuje, jak si přidat vlastní vyzvánění. Dokonce na to existují už dva nástroje, iFuntastic a iRingtoner. Oba se nacházejí na webu ModMyiPhone, který nabízí spoustu materiálů k iPhonu. Naleznete zde diskusní fora probírající nejrůznější témata, průběžně aktualizovaný přehled webových aplikací, množství věcí ke stažení, a tak dále.
Redaktor Macworldu, Jim Dalrymple použil iFuntastic, aby do svého iPhonu přidal jako vyzvánění melodie Ozzyho Osbourna. Řídil se přitom tímto návodem z ModMyiPhone (vyžaduje Mac s Intelem a doprovázejí ho názorné obrázky) a jeho úsilí bylo korunováno úspěchem. Princip je celkem jednoduchý, pomocí těchto nástrojů získáte přístup do adresáře iPhonu, v němž ukládá vyzvánění a překopírujete tam z Maca soubory nových vyzvánění. Mohou to být MP3 soubory a AAC soubory .m4a, avšak koupené soubory z iTunes s příponou .m4p iFuntastic nepodporuje. Podaří-li se soubory úspěšně zkopírovat, při dalším spuštění iPhone nabídne nová vyzvánění.
Poměrně jednoduchý mechanismus doplňování nových vyzvánění vede k dohadům, zda Apple takovouto funkci nechystá do některé z příštích aktualizací, spekuluje se o jejím začlenění do iTunes (kód iTunes 7.3 již teď obsahuje některé prvky, které tomu nasvědčují ). Možná ovšem půjde používat pouze placená vyzvánění z iTunes Store. Prozatím lze využívat zde popsané nástroje, jejich jedinou nevýhodou je, že pokud by se něco pokazilo (není to příliš pravděpodobné, stát se však může ledacos), asi by to Apple považoval za porušení záručních podmínek s příslušnými důsledky.
Hromadná žaloba kvůli nevýměnné baterii iPhonu
Poslední zpráva sice opravdu vypadá spíše jako příspěvek do okurkové sezóny, ale zřejmě se zakládá na skutečnosti.
V Illinois byla na Apple podána hromadná žaloba kvůli baterii iPhonu. Zástupce žalujících přichází s tvrzením, že baterie iPhonu vydrží jen 300 nabití, a protože se musí dobíjet každý den (tvrdí on), bude po roce třeba ji vyměnit. A další tvrzení žaloby už je skutečně spíše k smíchu: Žalujícímu a veřejnosti prý vůbec nebylo oznámeno, že baterie je v telefonu nainstalovaná pevně a nemůže si ji vyměnit uživatel sám. Náhradní baterie se musí koupit od Applu za 86 USD, a chcete-li po dobu výměny náhradní telefon, zaplatíte dalších 29 USD.
Žaloba obviňuje Apple a také AT&T, že nasazením pevné baterie namísto výměnné uživatele nutí k placení těchto dodatečných částek a žádá náhradu škod.
Tato obvinění působí dost nehorázně, protože od představení iPhonu na lednovém Macworld Expu tvořila otázka nevýměnné baterie jedno z nejvíce přetřásaných témat a každý, kdo se o telefon alespoň trochu zajímal, na to musel narazit. Navíc Apple uvádí, že baterie po 400 nabitích klesne na 80 procent své původní kapacity, takže půjde používat i potom, jenom již nevydrží tak dlouho.
Očividné nesmysly v žalobě (tak trochu to připomíná onu údajnou žalobu za chybějící upozornění, že se kočky nesmí sušit v mikrovlnné troubě, což je ovšem nejspíš pouhá městská legenda) budí dojem, že se dotyční spíše jen chtějí zviditelnit, protože tohle těžko přijme i americký soud (ačkoli to se nedá nikdy tak docela odhadnout). A vychází jim to, protože o tom tady plácám. Ale jednou za čas si snad nějakou tu kuriozitku mohu dovolit.
Potíže s napájecím adaptérem
Avšak jeden problém s napájením iPhony asi opravdu mají, na diskusním foru Applu se množí stížnosti na to, že s telefonem dodávaný napájecí adaptér mnoha uživatelům náhle přestal dobíjet baterii z elektrické sítě. Přístroj se přitom z USB portu dobíjí zcela normálně a diskutující vyloučili i většinu ostatních možných příčin. Apple se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil, avšak v rámci standardní záruky adaptér vymění.