Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Dění kolem iPodů a iPhonu: objevily se iTunes 7.4.2, aktualizace firmwaru pro iPody nano a classic, iPod touch má potíže s obrazovkou a software anySIM zjednodušuje odblokování iPhonu. (18.9.07)
18. září 2007, 04.00 | Apple uvolnil iTunes 7.4.2 a též vydal aktualizovaný firmware pro iPody nano a classic, urychlující jejich uživatelské rozhraní. Některé iPody touch mají zřejmě vadné obrazovky. A nový program anySIM do značné míry automatizuje, a tedy zjednodušuje odblokování iPhonu.
Většina zpráv se nadále týká iPodů a iPhonu. V tomto článku najdete zprávy související s jejich hardwarem a softwarem, druhý dnešní článek pak sbírá poslední dohady před dnešní tiskovou konferencí Applu v Londýně.
iTunes 7.4.2
Včera večer Apple uvolnil další novou verzi iTunes, tentokrát s číslem 7.4.2. Podle oficiálních údajů Applu tato verze řeší problém s tvorbou vyzvánění ze zakoupených skladeb iTunes Plus (to jsou ty bez DRM ochrany a kódované ve vyšší kvalitě) a přináší opravy chyb pro zvýšení stability a výkonu.
iTunes 7.4.2 pro Mac si lze stáhnout odtud (38,3 MB), verze pro Windows se nachází tady (49,1 MB).
Stejně jako v případě verze 7.4.1 ovšem hodně uživatelů zajímá, co nová verze udělá s vyzváněními připravenými „neoficiálními“ cestami.
Podle této zmínky na MacRumors lze nadále připravovat vyzvánění placenými aplikacemi iToner (pro Mac) a iPhoneRingToneMaker (pro PC), ale vyzvánění získaná jinými metodami (třeba přejmenováním přípon souborů) po aktualizaci iTunes zmizí. Avšak už se objevil způsob, jak je opět obnovit.
Mnozí se také ptají, zda vydání nové verze iTunes těsně před dnešní tiskovou konferencí nemá nějaký hlubší smysl, na odpověď si musíme ještě pár hodin počkat.
Apple vydal aktualizaci firmwaru pro iPody nano a classic
O víkendu Apple vydal aktualizaci firmwaru, jež se týká iPodů nano a classic uvedených na trh 5. září.
První recenze těchto nových modelů jako jeden z nedostatků zmiňovaly loudavost jejich uživatelského rozhraní. Zvlášť při přechodu mezi obrazovkami tyto iPody někdy chvíli váhaly. Též vstup do zobrazení Cover Flow a výstup z něj nepatřil k nejrychlejším úkonům. A přímo v Cover Flow se grafika alba vykreslovala pomaleji, než by bylo záhodno.
Za hlavní příčinu se považovalo inovované uživatelské rozhraní, podstatně náročnější na grafiku (vnitřní hardware se přitom zřejmě proti předchozím modelům příliš nezměnil, takže se od něj nedají čekat nějak zvláštní výkony, ve srovnání s iPhonem či iPodem touch jde o podstatně slabší komponenty). iPod classic přitom podával horší výkony než nový iPod nano, což se přisuzovalo prodlevám vyplývajícím z použití pevného disku namísto flash paměti.
Příčiny výše popsaných problémů se zatím přesně určit nepodařilo, ale Apple přišel s jejich řešením prostřednictvím aktualizace iPod Update 1.0.1 jak pro model nano, tak classic. Nové uživatelské rozhraní sice zůstává nadále pomalejší než u předchozích modelů, ovšem nejdelší váhání a prodlevy při pokusech o pohyb po menu pomocí dotykového kolečka se zdají být odstraněny. Vstup do Cover Flow a výstup z něj stále zůstávají pomalé a u iPodu classic se pořád musí počítat s prodlevou na „roztočení“ pevného disku. (S těmito zjevně hardwarovými omezeními žádná softwarová aktualizace nic nesvede.)
Příslušná aktualizace se nahraje do iPodu přes iTunes poté, co přehrávač připojíte k počítači provozujícímu iTunes.
Některé iPody touch zřejmě mají vadné obrazovky
Potíže stíhají také nový „vlajkový“ model iPod touch, vybavený dotykovou obrazovkou a mnoha dalšími prvky z iPhonu. Avšak právě obrazovka se stala zdrojem mnoha stížností. Tento článek na MacRumors odkazuje na několik recenzí, jež si stěžují, že obrazovka iPodu touch oproti iPhonu neposkytuje zdaleka tak dobrý obraz.
Má malý pozorovací úhel a v tmavých oblastech vykazuje nepříjemný třpyt. Zvlášť výrazné to má být u videa, tmavé scény se prý nedají skoro sledovat, barvy se v tmavých místech úplně převracejí. MacRumors cituje mnoho nespokojených ohlasů z různých diskusních for, takže postižených bude zřejmě významné množství (i když se nesmí zapomínat, že nespokojenci bývají slyšitelnější). Problém se ovšem nejspíš týká jen některých iPodů touch, jiní uživatelé jsou naopak spokojení a zveřejnili fotografie bezproblémového displeje. Zaznělo i několik ojedinělých hlasů, že se podobné potíže objevily na iPhonu, pravděpodobně však dosti zřídka.
Dosavadní zprávy sice nejsou úplně průkazné, ale potvrdí-li se, znamenalo by to dost výraznou mezeru ve výstupní kontrole výroby iPodu touch. Zřejmě se projevila stinná stránka přesouvání výroby do levnějších oblastí (dnes nejčastěji kontinentální Číny). Podobné věci se sice dějí i u jiných firem, ovšem Apple si nadále udržuje (je otázkou, nakolik oprávněně) pověst dodavatele kvalitních, avšak o něco dražších produktů. A proto takovéto zprávy mívají poměrně silný ohlas. Uvidíme, jak se s tím Apple vyrovná.
anySIM dále zjednodušuje odblokování iPhonu
Minulý týden značný rozruch vzbudila zadarmo poskytovaná aplikace iUnlock, umožňující čistě softwarové odblokování iPhonu a jeho provozování se SIM kartou libovolného GSM operátora. (Velký zájem vzbudil tento český návod na jeho použití.) iUnlock sice funguje, ale práce s ním není právě jednoduchá. Neformální tým vývojářů iPhone Dev Team, který napsal iUnlock, se pustil i do tohoto problému a přináší aplikaci anySIM, jež nabízí podstatně pohodlnější ovládání. V podstatě jde o iUnlock zabalený do grafického uživatelského rozhraní. Nejprve musíte iPhone otevřít (provést takzvaný „jailbrake“) pro přístup na úrovni souborů, poté do něj zkopírujete anySIM a program se potom spustí z ikonové obrazovky telefonu jako ostatní aplikace. Po spuštění bude anySIM vypadat takhle. Posunutím jezdce zahájíte odblokování (autoři si zde dovolili malý vtípek, výraz „Slide to unlock“ používá Apple u příkazu pro odjištění telefonu, anySIM ovšem jezdcem telefon skutečně odemyká).
Týmu iPhone Dev Team se navíc podařilo celý proces odblokování dále urychlit, měl by proběhnout za tři až pět minut (některá jiná řešení potřebují až 20 minut). anySIM se stejně jako předchozí iUnlock nabízí zadarmo, stáhnout se dá kupříkladu odtud, případně z tohoto místa. Zatím byl uvolněn jenom binární program, ale vývojový tým slibuje vydat během několika dní také zdrojový kód.
anySIM představuje jeden z cílů snažení vývojového týmu, vlastní odblokování už těžko dále zjednoduší, zbývá již jen usnadnění přípravných kroků. Dodavatelé komerčních odblokovávacích řešení se tak dostávají do stále nepříznivější situace, teď už těžko budou moci argumentovat, že si za 50 USD, co jim zaplatíte, kupujete pohodlné odblokování.
Podle některých komentářů není anySIM ještě úplně bez chyb, ale iPhone Dev Team usilovně pracuje na jejich odstraňování. Udrží-li si současné tempo, brzy se zřejmě dočkáme nástroje, s nímž iPhone odblokuje i naprostý laik. To asi u Applu nevyvolá velké nadšení, ovšem s otevřeným softwarem se mu bude zápolit hůř než s nějakou malou firmičkou, na kterou stačí výstražně zadupat. To ostatně byl jeden z důvodů, proč vývojový tým zvolil právě tuto formu.