Dění okolo rozhraní Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Dění okolo rozhraní Thunderbolt

30. září 2011, 00.00 | Apple potichu nabízí provizorní aktualizaci firmwaru pro 24palcový LED Cinema Display připojený přes rozhraní Thunderbolt. A Intel prohlásil, že Thunderbolt porty současných Maců budou podporovat chystané optické kabely.

Rozhraní Thunderbolt už nyní mají všechny současné Macy s výjimkou Maců Pro a postupně přibývá též periférií pro něj, i když výběr pořád zůstává dost omezený. Proto nepřekvapuje, že stále častěji přicházejí zprávy, jež s tímto rozhraním souvisejí, zde se podíváme na dvě takové:

Apple potichu nabízí aktualizaci firmwaru pro 24“ monitor LED Cinema Display na rozhraní Thunderbolt

Rozhraní Thunderbolt používá jako konektor Mini DisplayPort, takže k němu lze připojit také starší monitory používající jako vstup Mini DisplayPort. To by teoreticky mělo fungovat zcela hladce, avšak někteří majitelé 24“ monitoru Apple LED Cinema Display (monitoru prodávaného od října 2008 do července 2010, který byl poté nahrazen 27“ modelem LED Cinema Display a ten nyní střídá nový, i když hodně podobný 27“ model Apple Thunderbolt Display) už několik měsíců hlásí potíže s jeho provozováním na nových Macích s rozhraním Thunderbolt, monitor jim občas nepříjemně bliká.

Oficiálně na tyto stížnosti Apple sice dosud nereagoval, ale teď se ukazuje, že potichu vyvinul aktualizaci firmwaru, jež se to snaží řešit.

Tuhle aktualizaci firmwaru dostal jeden z takto postižených zákazníků v oficiální zprávě elektronické pošty od Applu France. Zpráva však obsahovala upozornění, že se aktualizace stále ještě testuje a nemusí problém vyřešit, proto zatím není veřejně dostupná.

Dotyčný uživatel si to ovšem nenechal pro sebe a v diskusním foru Applu zveřejnil příslušný odkaz na DMG soubor obsahující danou aktualizaci (Apple ho však mezitím ze svého webu odstranil). Podle ohlasů na onom foru také většině ostatních uživatelů 24“ monitoru Applu nový firmware jejich problém vyřešil poté, co aktualizaci nainstalovali, provedli restart systému a monitor vypnuli a opět zapnuli.

MacRumors zveřejnil též doprovodný popis obsažený v DMG souboru téhle aktualizace. Nový firmware se nainstaluje pouze na 24“ monitor Apple LED Cinema Display připojený k Macu s rozhraním Thunderbolt, nemusí však pomoci, pokud bude k připojení monitoru použit prodlužovací kabel pro Mini DisplayPort. A také některé periférie pro rozhraní USB a FireWire mohou bránit správné instalaci tohoto firmwaru, proto by se před instalací aktualizace měly odpojit všechny periférie kromě klávesnice a myši. Aktualizace vyžaduje Mac OS X 10.6.8 nebo vyšší.

Je třeba mít na paměti, že jde v podstatě o beta verzi, takže nemusí vždy přinést očekávané řešení. Je však pravděpodobné, že až ji Apple doladí, zveřejní ji na svém webu a zpřístupní ji přes Software Update.

Jak vidět, Apple přece jenom úplně nezapomíná na svůj starší hardware, ale zároveň to ukazuje, že rozhraní Thunderbolt zatím trpí různými drobnými potížemi, jež bude třeba postupně řešit.

Intel slibuje, že současné Macy s rozhraním Thunderbolt budou moci používat chystané optické kabely

Rozhraní Thunderbolt v současnosti využívá k připojování periférií měděné kabely. I přes ně dokáže přenášet data rychlostí až 10 Gb/s oběma směry v každém datovém kanálu (Thunderbolt port a k němu připojený kabel podporují dva datové kanály), je to však na hranici možností této technologie.

Jak ukázalo rozebrání Thunderbolt kabelu prodávaného Applem, musí se používat aktivní kabel obsahující čipy zajišťující spolehlivý přenos dat takto vysokými rychlostmi přes poměrně tenké měděné vodiče. Z toho mimo jiné plynou omezení pro délku kabelu, kabel Applu má jen 2 metry, Intel pak uvádí, že maximální délka Thunderbolt kabelu činí 3 metry.

Jistě si však pamatujete, že původně Intel tuhle technologii vyvíjel pod označením „Light Peak“ a měla používat optické kabely. Nakonec se ale rozhodl pro první praktickou implementaci užít měď, protože je to levnější a snáze se tak vyřeší napájení periférií z datového kabelu.

Nové prohlášení Intelu ovšem naznačuje, že bychom se nakonec optických kabelů pro Thunderbolt mohli přece jenom brzy dočkat. Mluvčí Intelu Dave Salvator řekl v úterý Macworldu, že Thunderbolt porty současných Maců budou kompatibilní s optickými kabely, jež by měly být hotové počátkem příštího roku. Přesné datum jejich uvedení na trh a ceny nebyly zatím stanoveny, dodal.

Optické kabely zajistí větší vzdálenosti připojení

Elektronika v těchto kabelech má zajistit, že nové optické spoje půjde použít pro stávající Thunderbolt porty. (Asi tam budou příslušné optoelektronické datové konvertory.) Hlavním důvodem jejich nasazení bude možnost zajistit přenosy dat rychlostmi rozhraní Thunderbolt na větší vzdálenosti, než jaké dovoluje měď.

Salvator uvedl, že měď se dá použít až do vzdálenosti 6 metrů (oficiální materiály Intelu ovšem mluví o nejvýše 3 metrech pro jeden kabel, Salvator zřejmě míní maximální teoretickou mez), zatímco optické kabely budou použitelné pro datové přenosy na vzdálenosti desítek metrů (první informace o rozhraní „Light Peak“ slibovaly připojení na vzdálenost až 100 metrů).

Podle oznámení na letošní konferenci IDF 2011 by v prvním pololetí příštího roku měly na trh uvést svá PC s Windows vybavená rozhraním Thunderbolt též firmy Acer a Asustek Computer, postupně jistě přibudou i další výrobci PC. Trh pro Thunderbolt periférie se tak bude dále rozšiřovat a určitě přibude i zákazníků, kteří využijí možnosti připojení Thunderbolt periférií na větší vzdálenosti.

Optický kabel by sice dokázal vedle větších vzdáleností zajistit také vyšší přenosové rychlosti než měď, ale Intelu se do toho zatím nechce, protože by to vyšlo příliš draho. Na IDF Intel uvedl, že přenosové rychlosti současné verze rozhraní Thunderbolt na mědi jsou pro většinu případů víc než dostačující. Přijetí optických kabelů pak podle Intelu závisí na tom, kolik budou zákazníci ochotni za jejich dodatečné možnosti zaplatit a připouští, že právě z cenových důvodů může trvat několik let, než se optická technologie více rozšíří.

V budoucnosti lze čekat ještě rychlejší optická připojení

Intel ovšem myslí na budoucnost a již vyvíjí technologii křemíkové fotoniky, jež spojuje křemíkové čipy s optickými kabely a dokáže přenášet data rychlostí až 50 Gb/s na vzdálenost 100 metrů. Zatím ovšem jde spíše o základní výzkum, první praktické uplatnění nové technologie se očekává teprve v roce 2015.

Do té doby zřejmě zůstane nejrychlejším běžně dostupným rozhraním Thunderbolt ve své současné verzi s tím, že bude možné nasadit optické kabely v případech, kdy bude potřeba Thunderbolt periférie připojovat na větší vzdálenost.

Ovšem i když se postupně bude zvyšovat počet počítačů vybavených tímto rozhraním a jistě přibudou i periférie pro něj, zřejmě stále zůstane poněkud výběrovou záležitostí, šanci na masové rozšíření má spíše rozhraní USB 3.0.

To sice proti rozhraní Thunderbolt podává o dost nižší výkon, ale jeho implementace vychází levněji (po uvedení procesorů Sandy Bridge navíc bude jeho podpora integrována přímo do čipových sad procesorů Intel, čipové sady nových procesorů AMD takovouto podporu již zahrnují) a nabídka periférií pro USB 3.0 je už teď mnohem širší. Ostatně samotný Intel prohlašuje, že se rozhraní Thunderbolt a USB 3.0 vzájemně doplňují.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: