Dvě nové recenze iPhonu (28.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Dvě nové recenze iPhonu (28.6.07)

28. června 2007, 08.00 | Recenze iPhonu přinášejí také Newsweek a USA Today, jejich zjištění se v zásadě shodují s předchozími recenzemi.

Po prvních dvou recenzích se objevují další. Své zkušenosti z testování iPhonu sdělili světu Steven Levy z Newsweeku a Edward Baig z USA Today. Vzhledem k tomu, že se, zcela zákonitě, mnohá jejich zjištění shodují s těmi z předchozích recenzí, nebudu je probírat již tak podrobně, zdůrazním hlavně rozdíly nebo nové postřehy.

Recenze Newsweeku

Steven Levy patřil k vybraným novinářům, kteří mohli iPhone testovat po dva týdny. V úvodu své recenze popisuje, jak si už druhý den vzal telefon na cestu letadlem místo notebooku a kvůli zpoždění způsobenému počasím měl možnost přístroj opravdu pořádně vyzkoušet. Kontroloval elektronickou poštu, přehrával si hudbu, díval se na předpověď počasí na Webu a četl blogy a tak dále. To vše sice umí i přístroje, co jsou už na trhu, ale vzhledem k tomu, že měl iPhone teprve den a ani se nepodíval do příručky, bylo to docela působivé představení. V porovnání s telefonem Motoroly, který měl dříve, se prostě iPhone ovládá zcela přirozeně. A lidé, jimž při cestě iPhone ukázal, všichni shodně tvrdili, že něco takového prostě musí mít.

Recenzentovo hodnocení

Levy tak došel k závěru, že bombastická kampaň kolem iPhonu je do značné míry oprávněná, Apple prostě pokračuje v tradici přístrojů schopných zajistit uživateli snadné, ba dokonce příjemné ovládání. Když mu během testů zavolal Steve Jobs (chtěl se ujistit, jak to s testováním vypadá, zřejmě musí mít pod dohledem i své testující), zmínil se o tom, že všichni nenávidí své telefony (vlastně jejich ovládání), a právě to chtěli iPhonem změnit. Levy tvrdí, že ačkoli se v první verzi iPhonu najdou háčky, chyby a opomenutí, celkově představuje iPhone významný skok vpřed. Považuje ho za řešení problému, který zatím ještě nikdo nerozlouskl: jak sloučit mobilní telefon, internetový navigátor a mediální přehrávač do zařízení, kde každá komponenta vyniká a funkce jsou vítané, nikoli odstrašující. iPhone je významným příkladem konvergenčního zařízení, kde věci skutečně konvergují.

Poznámky k aplikacím

Při zkoumání jednotlivých aplikací iPhonu pochopitelně došel Levy k obdobným závěrům jako předchozí recenzenti, ale některé jeho postřehy stojí za zmínku.

Pochvaluje si design iPhonu, připomíná, že stylově vypadá už černá krabice, v níž telefon dostanete. Aktivace přes iTunes byla velice jednoduchá a totéž platí i pro vlastní dotykové ovládání, jemuž rychle přivykl.

Za jednu z největších předností považuje 3,5“ displej přístroje, který popisuje jako úžasný, a také zmiňuje čidla, dovolující automatické přepínání orientace obsahu obrazovky při otočení přístroje.

A v mnoha ohledech se projevuje pozornost věnovaná detailům. Například, když při telefonování přiblížíte telefon k líci, obrazovka se ztlumí, ale jakmile ho spustíte dolů, abyste něco napsali či vybrali, zase se aktivuje (telefon má i distanční čidlo).

Poté Levy probírá jednotlivé aplikace. Na elektronické poště se mu líbí, že připomíná spíše osobní počítač, než to, co bývá na telefonech, upozorňuje však, že mohou být problémy s poštovními službami, které mají méně obvyklá nastavení, což by iPhonu mohlo vadit při pronikání do podnikových prostředí (Apple možná vydá softwarovou opravu).

Co se týče funkcí iPodu, jsou výborné, ale Levy nesouhlasí s Jobsovým tvrzením, že to je zatím nejlepší iPod. Není tak nevtíravý jako Shuffle či Nano, avšak zase postrádá vysoké kapacity „velkých“ iPodů. Navíc mu vadí, že se iPhone neumí přímo spojit s iTunes Store, přestože přes WiFi by to neměl být problém.

Zato brouzdání po Webu je podle Levyho oblastí, kde iPhone nechává ostatní v prachu za sebou. Safari přináší zatím nejlepší webové brouzdání pro mobilní zařízení, zobrazuje webové stránky vhodně stlačené pro kapesní zařízení a díky prostému ovládání se pohodlně dostanete na ty části, jež si chcete přečíst. Se Safari se dá vypravit na stránky, na něž byste se normálně s telefonem neodvážili, ale je třeba pamatovat na to, že prohlížeč nepodporuje Flash, ani formáty Windows Media a Real Media.Velice dobře jsou implementovány záložky, díky nimž lze omezit opakované zadávání adres.

Zamlouvaly se mu i ostatní aplikace, například utilita pro SMS zprávy, upozorňuje ovšem na to, že se snadno vyčerpá jejich limit (200) a pak už musíte za další platit a navíc mu chybí IM aplikace, kterou SMS přece jen nenahradí.

Skvěle fungují Google Maps, kde oceníte integraci s funkcemi telefonu, včetně provázanosti seznamu kontaktů při vyhledávání.

Přehrávač YouTube funguje výborně přes WiFi, přes EDGE se přepíná na nižší kvalitu, Levy ovšem upozorňuje, že zatím se nabízí jen malý zlomek nabídky YouTube, takže prozatím to není příliš užitečné. Ale až na podzim bude překódována do vhodného formátu celá nabídka YouTube, bude to něco jiného.

Dvoumegapixelový fotoaparát pořizuje dobré fotografie, které se výborně zobrazují na displeji a dobře se prohlížejí ve své aplikaci.

Mnozí vyjadřovali obavy, že se bude iPhonu rychle vybíjet baterie, jenže to se v testech nepotvrdilo, když ho Levy nechal doběhnout až do konce, vydržel iPhone pracovat na jedno nabití 14 hodin, přičemž se nijak neomezoval, šest hodin telefonoval, brouzdal po Webu, přehrával hudbu a pustil si jednu epizodu televizního seriálu.

Zjištěné nedostatky

Co se týče nedostatků, Levy měl potíže především s virtuální klávesnicí. Steve Jobse se mu chlubil, že je dobrý v psaní dvěma prsty a několik dalších lidí z Applu tvrdí, že se jim na iPhonu píše stejně dobře jako na BlackBerry s fyzickou klávesnicí. Levymu se to však nepovedlo, potřeboval několik dní, než se naučil psát jedním prstem. Udělal na něj však dojem korekční systém iPhonu a skutečně zjistil, že je nejlepší pomíjet překlepy a nechat na přístroji, aby to opravil. (Funguje to ovšem zatím jenom pro angličtinu.) Navíc Levy podotýká, že podobné potíže s psaním se budou týkat jen zlomku uživatelů iPhonu, protože zdaleka ne všichni zákazníci budou zarytí psavci.

Potíž je ovšem s připojením přes EDGE, jež pracuje skutečně pomalu, 3G sítím se nevyrovná. (iPhone se sám snaží najít nejrychlejší připojení, když zjistí WiFi síť, zkusí se na ni napojit.) Levy mimoto tvrdí, že EDGE síť AT&T má dvě rychlosti a při té nižší se stránky nahrávají opravdu pomalu.

Neustálé používání prstů obrazovku pochopitelně zašpiní, ale krycí sklo se snadno očistí hadříkem. Navíc je sklo odolné, Levy nosil telefon v kapse s klíči, mincemi a tužkami a nijak se to na telefonu neprojevilo.

Dále též zmiňuje možnost rozšiřování funkcí telefonu pomocí webových aplikací, jež by mohly časem přinést nové zajímavé věci. A samotný Apple bude zřejmě na softwaru dál pracovat, příjmy z iPhonu bude totiž zaúčtovávat průběžně po dobu trvání smlouvy s operátorem, takže je docela dobře možné, že během těch 2 let se telefon dočká dalších vylepšení.

Závěr recenze

Podle Levyho iPhone svou úlohu splnil už nyní, protože bude vítanou inspirací pro konkurenty, jimž nově nastavil laťku. Zároveň ovšem přetrvávají mnohá rizika, protože není vyzkoušený a reklamní halas kolem něj by mohl mnohé spíše odradit. Jobs ovšem Levymu řekl, že se o tyto vybuzené naděje nestará, a ani ho netrápí, zda se splní jeho předpověď 10 milionů prodaných kusů do roku 2008.

Vzhledem k možnosti dalšího vylepšování by zájemci měli s koupí spíše počkat, ale i ti, kteří se nyní zařadí do front, se budou moci těšit z telefonu, který skutečně naplňuje příslib přívětivého kapesního komunikačního a počítačového zařízení.

Recenze USA Today

Další podrobnou recenzi napsal pro USA Today Edward C. Baig. V mnoha ohledech se podobá předchozím recenzím, odlišnosti jsou pouze drobné a vyplývají spíše z jiného rozložení zájmů autora. Už název recenze „iPhone není dokonalý, ale vychvalování si zasluhuje“, svědčí o názoru, jaký si autor o telefonu udělal.

Stručné zhodnocení kladů a záporů iPhonu

Baig ve své recenzi v kostce vypíchl 5 věcí, jež se mu na iPhonu líbí, a 5 věcí, které by rád změnil:

Klady iPhonu:

  1. 1. Úžasný širokoúhlý iPod s chytrou funkcí Cover Flow.
  2. 2. Inteligentní čidla, která mění orientaci obsahu obrazovky.
  3. 3. Nádherná 3,5“ dotyková obrazovka, která odvádí výjimečnou práci při zobrazování obrázků, webových stránek, minimap, pošty a podobně.
  4. 4. Ovládání prsty je zábavné, dokonce i v případě virtuální inteligentní klávesnice (až si na ni zvyknete).
  5. 5. Snadné vytáčení telefonních čísel, přestože nemá fyzickou klávesnici. Vizuální hlasová pošta.

Zlepšení, jež by si zasloužil:

  1. 1. Rychlejší 3G připojení.
  2. 2. Výměnnou baterii.
  3. 3. Větší paměť (prostřednictvím zásuvky pro paměťovou kartu).
  4. 4. Dodatečné funkce – GPS, IM, hlasové vytáčení, podporu pro Adobe Flash a možnost využití hudební knihovny pro vyzvánění.
  5. 5. Nižší cenu.

Poznámky k vlastnostem a aplikacím

Jako všichni ostatní Baig obdivuje obrazovku, dotykové ovládání a elegantní design iPhonu. Prakticky všechna jeho zjištění se shodují s těmi od ostatních recenzentů. Shrňme to: Připojení přes WiFi je skvělé, zato EDGE pracuje velice pomalu. A pokud někdy Apple vyrobí iPhone s podporou 3G sítí, budete si muset koupit nový telefon, protože do toho současného se to doplnit nedá.

Telefon je současně i opravdu vynikající iPod, nové ovládání ho ještě vylepšuje. Například při otočení na šířku se automaticky přepne do režimu Cover Flow. Avšak přišla by vhod větší paměť a možnost přímého připojení na iTunes Store, bez okliky přes počítač.

Dobře se přehrává i video v režimu na šířku, kdy se využije širokoúhlá obrazovka. O YouTube platí, co již bylo řečeno, zatím je nabídka dost úzká.

Fotografie pořizované fotoaparátem iPhonu vypadají velice dobře, stejně tak i aplikace pro práci s nimi. Fotoaparát však nemá blesk, ani zoom (ovšem nepřítomnost digitálního zoomu bych považoval spíše za přednost) a práce s ním je poněkud nešikovná.

Jako všichni ostatní obdivuje Baig Safari, jež přináší na kapesní zařízení zážitek z osobního počítače, ale opět upozorňuje na omezení daná chybějící podporou pro některé formáty. A při používání Google Maps musíte svou polohu zadat ručně, protože telefon nemá GPS.

V případě elektronické pošty opět vypočítává, co vše klient podporuje (viz výše, mimochodem, pro zobrazení náhledu zprávy lze určit počet řádků, a to až pět). Baig však upozorňuje na to, že možná budete mít potíže s připojením na podnikové poštovní systémy. Používají-li Microsoft Exchange, bude pro spolupráci s iPhonem třeba provést určitá nastavení. Správci poštovního systému USA Today je však odmítli udělat z obav o bezpečnost, takže bude třeba vždy se nejprve domluvit s příslušnými správci.

Stejně jako všichni ostatní neměl ani Baig potíže s výdrží baterie, sice neprováděl přesná měření, ale mohl s telefonem pracovat celý den, aniž by se nějak omezoval.

Baig si nedělal příliš velké starosti s klávesnicí, soudě podle recenze texty příliš nepsal a pro vytáčení telefonních čísel považuje virtuální numerickou klávesnici za vyhovující. Její klávesy jsou dost veliké, aby se člověk většinou strefil. A telefonní hovory lze navíc vytáčet i prostřednictvím seznamu kontaktů, takže v řadě případů klávesnice prostě ke slovu nepřijde. Jak vidět, bude nemálo uživatelů, co se o klávesnici vůbec starat nebudou.

Recenze končí popisem aktivace (nedozvíte se nic nového) a přehledem nabízených tarifů. Zde stojí za zmínku poznámka, že k 200 SMS zpráv, jež máte v základní ceně za měsíc, si lze dokoupit dalších 1500 zpráv za 10 USD, nebo neomezený počet SMS za 20 USD.

Video a fotografie krabice

Edward Baig vedle zde popisované recenze vytvořil i videorecenzi iPhonu a zveřejnil ji na YouTube, její začátek je ovšem dost zmatečný. Přesto toto video vyvolalo značnou pozornost, protože se v něm objevuje krabice, v níž se iPhone bude prodávat. Fotografie obalu vytažené z tohoto videa najdete například tady. Každé balení bude obsahovat vlastní iPhone, dále stereofonní náhlavní sadu, dokový konektor k USB kabelu, napájecí USD adaptér, dokumentaci a hadřík na čištění telefonu.

Shrnutí

Vyznění všech dosavadních recenzí iPhonu je velice podobné, daly by se v nich vzájemně zaměnit celé odstavce. Z toho lze dovodit, že buď Apple všechny recenzenty zkorumpoval (jistá osoba na českém Webu to asi brzy začne tvrdit), anebo, nevidíte-li spiknutí za každým rohem, snad přijmete názor, že prostě takový iPhone opravdu je.

Recenze se silně shodují i v popisu nedostatků, ani to by však nemělo překvapit, vždyť se jejich autoři pohybují ve stejném prostředí, takže mají i podobné nároky.

Všichni chválí elegantní design, kvalitu obrazovky, dotykové ovládání a propracovaný software. Také výdrž na baterii je uspokojivá.

Všichni naopak kritizují pomalost připojení přes EDGE, což však vyvažuje WiFi připojení. Některým vadí i omezená kapacita paměti, ale v praxi to asi tak velká překážka nebude, nakonec iPody nano mají stejnou kapacitu.

Mnohé další výtky ohledně chybějících funkcí jsou alespoň teoreticky řešitelné aktualizací softwaru, takže i stávající iPhone má prostor ke zlepšení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: