Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Firmware 3.0 citelně urychluje JavaScript na iPhonu
30. března 2009, 05.00 | Benchmarkové testy beta verze firmwaru 3.0 ukazují, že se zpracování JavaScriptu zrychlí nejméně třikrát.
Zároveň s předvedením beta verze firmwaru 3.0 Apple vývojářům zpřístupnil také beta verzi příslušné vývojářské sady. Tu si samozřejmě četní vývojáři stáhli a začali ji zkoumat a postupně se na Webu objevují různá jejich zjištění.
Některá již MůjMac zmínil, Ars Technica teď přináší další zajímavé postřehy týkající se rychlosti zpracování JavaScriptu v nové verzi prohlížeče Mobile Safari.
Někteří vývojáři totiž provedli na iPhonu s předběžným firmwarem 3.0 benchmarkové testy pro JavaScript a jejich výsledky ukázaly, že je nové Mobile Safari zvládne v průměru třikrát rychleji než stávající firmware.
Analogie se Safari 4
Ono to zase až tak překvapivé není, když Apple uvolnil koncem února veřejnou beta verzi Safari 4 pro Mac a pro Windows, jako jednu z hlavních novinek zdůrazňoval mnohem rychlejší zpracování JavaScriptu (tehdy se též mluvilo o v průměru trojnásobném urychlení proti Safari 3, nezávislé benchmarkové testy vyšly ještě lépe).
V Safari 4 se o zrychlení JavaScriptu stará nové jádro „Nitro“ (dříve kódově označované jako „SquirrelFish Extreme“), sotva tedy udiví, že k podobnému urychlení došlo také v novém firmwaru pro iPhone (a iPod touch).
Základní benchmarkové testy
Výrazné zvýšení rychlosti dokazují už výsledky jednoduchých benchmarkových testů pro JavaScript, jež vyvinul Craig Hockenberry z Icon Factory.
Tyto testy, prověřující základní javascriptové funkce, ukazují, že firmware 3.0 oproti firmwaru 2.2 zvládá jednotlivé testovací úlohy 3x až 10x rychleji.
Testy SunSpider
Ještě příznivěji pro nový firmware dopadly benchmarkové testy SunSpider 0.9 (sestavené vývojovým týmem projektu WebKit, na němž staví Safari), v průměru opět došlo k trojnásobnému urychlení, ale některé jednotlivé testy vykazují šestinásobné, osminásobné a dokonce jedenáctinásobné zrychlení.
Úplný „rychlostní extrém“ pak představovala funkce AND uplatňovaná na jednotlivé bity, ta v novém Mobile Safari pracovala 16x rychleji (srovnávala se beta verze firmwaru 3.0 s firmwarem 2.2.1).
Pokud jde o celkové skóre testů SunSpider, to bylo pro nový firmware lepší zhruba třikrát (viz tento diagram).
Závěrečné shrnutí
Všechny testy samozřejmě proběhly na stejném hardwaru, tedy na iPhonu 3G. Na výkonnějším hardwaru by přirozeně byly výsledky ještě lepší (pro srovnání, celkové skóre testů SunSpider na 2GHz MacBooku činilo v Safari 4 beta 12 sekund, proti 44,1 sekundy firmwaru 3.0 beta).
A vzhledem k tomu, že zatím mají vývojáři k dispozici jen beta verzi nového firmwaru, můžeme se v ostré verzi, ohlášené na léto, dočkat ještě dalšího posílení výkonu, i když už současné zrychlení je víc než působivé.
V létě se sice předpokládá také uvedení nových modelů iPhonu, které pravděpodobně budou mít výkonnější hardware, ovšem již teď je jasné, že se citelného urychlení JavaScriptu dočkají též majitelé současných iPhonů.
A to rozhodně není nevýznamná novinka, JavaScript se využívá ve stále větší míře, například webové aplikace by se s firmwarem 3.0 mohly stát mnohem přitažlivějšími (zvlášť když současně uplatní další novinky, jež přináší HTML 5) a svižnější zpracování JavaScriptu se bude hodit také při normálním brouzdání po Webu.