Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Fotografie nového iPodu shuffle a reportáž z jeho rozebrání
16. března 2009, 04.00 | Na Webu se objevily detailnější fotografie iPodu shuffle třetí generace a iFixit ho již stihla rozebrat.
Minulou středu Apple uvedl nový iPod shuffle třetí generace, na Webu se samozřejmě začaly objevovat podrobnější informace o tomto nejmenším hudebním přehrávači Applu, na některé se tady podíváme blíže:
Fotografie z rozbalování a porovnání s jinými iPody
Docela bohatou fotogalerii (a v poměrně vysokém rozlišení) k novému iPodu shuffle přináší MacNN.
Nabízí obvyklé fotografie z vybalování (takhle vypadá obsah krabičky po rozbalení), stejně jako jiné iPody se i tento model dodává v průhledné plastové krabičce (viz toto srovnání), jež je oproti dřívějšku vyšší a hranatější.
Další fotografie MacNN porovnávají nový iPod shuffle s jeho předchůdcem, což názorně ukazuje, jak se nový přehrávač natáhl do výšky a zároveň zúžil (místo krabičky zápalek teď připomíná spíše zapalovač), na následujících snímcích najdete jeho srovnání s některými iPody nano (například zde).
A tohle je příslušenství přehrávače, vedle USB adaptéru na fotografii vidíte nová sluchátka s integrovaným dálkovým ovládáním, která se stala asi nejspornějším rysem nového přehrávače, protože bez těchto sluchátek se dá nový iPod shuffle ovládat pouze velmi omezeně (jak jste si jistě všimli, ovládací kolečko z pouzdra přístroje zmizelo).
iFixit nový iPod shuffle už rozebrala
Nový přehrávač Applu pochopitelně neušel pozornosti firmyiFixit, jež se vedle notebooků Applu zaměřuje též na iPhone a iPody. Tato firma je rozebíráním hardwarových novinek Applu již proslulá, a tak přirozeně přináší reportáž z rozebrání iPodu shuffle třetí generace (stručný výtah reportáže, doplněný vybranými fotografiemi, nabízí AppleInsider.)
Než iFixit přehrávač rozebrala, neodpustila si poznámku, že objem přístrojku činí 4,326 cm3 a hmotnost 10,7 gramu a podotýká, že jediný 17” MacBook Pro váží jako 286 těchto iPodů.
Pochopitelně i zde bylo třeba nejprve nový iPod shuffle vybalit (opět tu máte obsah krabičky) a provést „vnější ohledání“.
To mimo jiné ukázalo, že se nový iPod na kompatibilitu příliš neohlíží, iFixit nefungoval ani s dokem pro iPod shuffle druhé generace, ani s jeho kabelem.
Při dalším zkoumání rozebírající firma zjistila, že se hlasový výstup nejprve musí nahrát z iTunes na počítači, s nímž se přehrávač synchronizuje a pochopitelně zkoumala i ona sluchátka, přesvědčila se, že se přístroj sice dá používat se standardními sluchátky, ale pak nejde regulovat hlasitost (to ovšem uvádí i samotný Apple).
Samozřejmě nemůže chybět ani porovnání velikosti přehrávače s různými jinými předměty (například mincemi či flash diskem).
A pak již nastoupila vlastní „pitva“ hardwaru, nejprve však bylo třeba se do přístroje vůbec dostat. Apple pochopitelně iPod shuffle nenavrhoval s tím, že ho někdo bude rozebírat, a tak to nešlo zrovna snadno, bylo třeba vložit kovovou špachtličku do škvíry mezi zadním panelem a zbytkem hliníkového pouzdra, což dovolilo její rozevření a poté se už dal nasadit speciální otvírák iPodů (specialisté na iPody přirozeně mají odpovídající vybavení).
S těmito nástroji se nakonec podařilo zadní panel iPodu shuffle vyjmout, jak naznačuje popis iFixit, vyžaduje to dost velkou zručnost, přehrávač se tím vlastně rozpůlí. Po sejmutí zadního panelu se objevilo vysoce integrované nitro přehrávače.
To tvoří jediný integrovaný obvod, baterie a pár komponent uživatelského rozhraní. Zajímavě dopadlo i vážení jednotlivých částí přístroje, obě poloviny mají po 5 gramech, funkční polovina iPodu shuffle je tak asi desetkrát lehčí než list papíru A4.
K vynětí vnitřních komponent stačilo uvolnit jediný křížový šroub a bylo možné je vyjmout, základní destičku (těžko to označovat jako desku) a baterii připojuje ke zbytku přístroje jediný konektor, po jeho odpojení se nový iPod shuffle rozložil na tři části.
Stejně jako u ostatních iPodů je baterie k elektronice přiletovaná (Apple nabízí možnost její výměny za 49 USD, ovšem při celkové ceně přístroje 79 USD toho asi využije málokdo). Nakonec bylo ještě možné vyjmout zdířku sluchátek a třípolohový vypínač, tvořící jeden společný blok, výlisek z průsvitného bílého plastu u zdířky sluchátek slouží k vyvedení světla stavové LED kontrolky ven.
Co se týče baterie, ta je skutečně titěrná, jde o lithium-polymerovou jednotku s napětím 3,7 voltu a udávanou kapacitou 0,27 Wh, z toho iFixit vypočítala kapacitu asi 73 mAh. To opravdu není mnoho, není divu, že Apple teď udává výdrž na 10 hodin (o 2 hodiny méně než u předchozího modelu).
Jak už bylo řečeno, elektroniku přístroje tvoří jediný čip, tato vícevrstvá konstrukce zahrnuje hlavní procesor, RAM a 4 GB flash paměti. Mimochodem, čip byl podle svého označení vyroben koncem února 2009, datum na pouzdře zřejmě značí 3. březen 2009.
A takto vypadá dálkové ovládání na sluchátkách, když se rozebere, žádná nečekaná překvapení neukrývá.
A jako obvykle reportáž uzavírá přehled všech komponent, získaných rozebráním přístroje (mince samozřejmě v přehrávači nebyla, ta slouží k porovnání velikostí).
Jak vidět, Apple v novém iPodu shuffle vše podřídil požadavku maximální miniaturizace, jíž dosáhl především vysokou integrací komponent a některými kompromisy (jako je snížení kapacity baterie anebo přesunutí ovládání na sluchátka).