HighPoint nabízí USB 3.0 kartu pro Macy Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

HighPoint nabízí USB 3.0 kartu pro Macy Pro

24. srpna 2011, 00.00 | Nová rozšiřující PCI-E karta firmy HighPoint Technologies přináší rozhraní USB 3.0 na Macy Pro, vedle čtyř portů USB 3.0 navíc poskytuje podporu RAID polí. A dodává se též levnější dvouportová verze.

Macy Pro se od ostatních současných Maců liší mimo jiné tím, že nabízejí mnohem širší možnosti rozšiřování pomocí dodatečných PCI-E karet (i když třeba v případě grafických karet by rozhodně přišlo vhod další zvětšení palety podporovaného hardwaru). Tyto karty se dají mimo jiné využít ke zlepšení možností připojování periférií.

Macům Pro zůstává rozhraní Thunderbolt nedostupné

Apple ovšem v této oblasti jasně stanovil směr, jímž se hodlá vydat, když letošní Macy vybavil velice rychlým rozhraním Thunderbolt. Jenže Macy Pro se jako poslední typová řada stále ještě nedočkaly modernizace (a zdá se, že si na ni počkají dalších pár měsíců), takže toto rozhraní jim zůstává upřeno.

Navíc vlastníci Maců Pro do svých strojů investovali nemalé částky, a tak mnozí z nich pochopitelně nebudou příliš ochotní pořizovat si celý nový počítač jen kvůli rozhraní Thunderbolt. (Bohužel, podle dosavadních prohlášení Intelu se zdá, že se rozhraní Thunderbolt nebude nabízet na rozšiřujících kartách, bude se dodávat pouze integrované na základní desce.)

USB 3.0 jako možná alternativa

Nyní však majitelům současných Maců Pro přibyla zajímavá alternativa, firma HighPoint Technologies totiž začala dodávat PCI-E kartu, jež Mac Pro doplní o rozhraní USB 3.0.

To není zdaleka tak rychlé jako Thunderbolt (pro každý port nabízí teoretickou přenosovou rychlost 5 Gb/s, zatímco Thunderbolt zvládá 10 Gb/s na datový kanál v obou směrech, přičemž Thunderbolt port poskytuje dva datové kanály) a postrádá mnohé jeho další možnosti, ovšem proti USB 2.0 (s teoretickou přenosovou rychlostí 480 Mb/s) současných Maců i tak znamená značný pokrok.

V případě USB 3.0 je však třeba též vzít v úvahu, že v praxi periférie zdaleka nedosahují oněch 5 Gb/s, často se dostanou jen na poloviční rychlost, jenže ta pořád je proti USB 2.0 pětinásobná. Výkon USB 3.0 hodně závisí na ovladačích, takže lze doufat v jeho zvýšení s novým softwarem.

USB 3.0 je sice méně výkonné než Thunderbolt, má však dvě významné přednosti. Výběr periférií pro Thunderbolt zatím zůstává hodně omezený a dostupná zařízení nepatří k nejlevnějším (první periférie pro Thunderbolt se objevily až koncem června, jde v podstatě pouze o vysoce výkonná disková pole Pegasus R4 a Pegasus R6, další zařízení se čekají teprve během podzimu).

Naopak hardwaru pro USB 3.0 se už nabízí docela dost, další stále přibývá a jeho ceny nejsou proti perifériím pro USB 2.0 o mnoho vyšší.

HighPoint nabízí dvě USB 3.0 karty pro Macy Pro

Pro mnohé vlastníky Maců Pro tak může být rozšiřující karta s rozhraním USB 3.0 docela zajímavým řešením. Jim HighPoint nabízí svou kartu RocketU Quad USB 3.0 for Mac.

Jak napovídá její název, tato PCI-E karta (PCI-E 2.0 karta typu x4) nese čtyři plnohodnotné porty USB 3.0, z nichž každý může teoreticky přenášet až 5 Gb/s. Karta byla optimalizována pro externí pevné disky a SSD disky a navíc dovoluje připojené disky sdružovat do polí RAID. Podporuje pole typu 0, 1, 5, 10 a JBPOD, samozřejmě zvládá takové věci jako připojování a výměnu disků za chodu.

Porty lze ovšem provozovat i samostatně, periférie k nim připojené se budou chovat jako běžné externí disky a objeví se v Mac OS X. Přirozeně jsou zpětně kompatibilní s USB 2.0 a 1.1, avšak připojování takovýchto periférií ke kartě by bylo mrháním výkonem, protože periférie pro USB 2.0 pochopitelně nemohou podávat vyšší výkony než jaké dovoluje jejich specifikace.

Karta byla vyvinuta přímo pro Macy Pro a Mac OS X, pro práci s RAID poli se k ní dodává webový správní software. V USA se karta RocketU Quad USB 3.0 prodává (v USA) za doporučnou cenu 125 USD, což není zase tolik, vzhledem k ceně samotných Maců Pro. (Navíc lze čekat, že někteří prodejci cenu dále sníží.)

Levnější dvouportová verze

Pro méně náročné uživatele HighPoint nabízí ještě PCI-E x1 kartu RocketU Dual USB 3.0 for Mac, jež nese pouze dva porty USB 3.0. Nižší počet portů omezuje možnosti konfigurování RAID polí (podporuje jenom typy 0, 1 a JBOD, se dvěma porty se v podstatě ani nic jiného dělat nedá). Tato karta teprve přichází do prodeje, ale lze předpokládat, že bude levnější než čtyřportová karta.

Obě karty vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leoparda a dají se nasadit do všech dosavadních typů Maců Pro. Díky jejich rozšiřujícím pozicím pro PCI-E karty tak bude poměrně snadné tyto Macy doplnit o rozhraní USB 3.0.

Možnosti doplnění podpory USB 3.0 u ostatních Maců

Jiné Macy to však už tak snadné mít nebudou. U 17“ MacBooků Pro lze použít ExpressCard kartu s rozhraním USB 3.0, dodává ji například LaCie (za 50 USD).

Nové Macy s rozhraním Thunderbolt by ovšem přinejmenším teoreticky též mohly periférie pro USB 3.0 používat, rozhraní Thunderbolt bylo totiž navrženo tak, aby dovolovalo poměrně snadnou výrobu adaptérů pro různá jiná rozhraní. S vhodným adaptérem by proto nemělo být nijak těžké připojovat k novým Macům dostupné a levné periférie pro USB 3.0.

Potíž vězí v tom, že žádný takový adaptér zatím nikdo nenabízí, lze jen doufat, že se brzy chopí iniciativy nějaká třetí strana (od Applu v tomto směru mnoho čekat nejde, ovšem oznámený monitor Apple Thunderbolt Display jasně dokazuje, že to možné je, protože tenhle monitor bude poskytovat dodatečné porty „navěšené“ právě na Thunderbolt).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: