Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
iSync - synchronizuj co můžeš
9. října 2002, 00.00 | Vyzkoušeli jsme si všechny možnosti, které iSync nabízi - .Mac, iPod, mobil a Palm OS zařízení. Jak vypadá "mobilní digitální hub" v praxi?
Původně byl program iSync společností Apple slíben na září společně s kalendářem iCal, ovšem nakonec byla uvedena pouze betaverze, s tím, že finální verze bude uvedená snad do konce roku. Pokud tedy máte zájem o možnost synchronizace dat v adresáři a kalendáři mezi různými zařízeními, je iSync tou pravou volbou pro vás.Download betaverze (a i budoucí finální verze) je zdarma na stránkách Apple, při instalaci zjistíte, že betaverze vyprchá 28. února příští rok. iSync vyžaduje Mac OS X 10.2.1, pokud chcete synchronizovat s mobilem nebo bezdrátově s Palmem, musíte mít také podporu pro Bluetooth. Instalace má dvě části, obecně iSync a iSync pro Palma - v podstatě conduit pro Palm Desktop.
iSync podporuje synchronizaci obsahu s několika typy zařízení - v podstatě každý uživatel může využít synchonizaci mezi několika Macy - díky .Mac účtu, na který se obsah kopíruje. Dále je podporovaný iPod - zde se informace zobrazují v zabudovaných aplikacích Calendar a Contacts, zařízení s Palm OS a některé mobilní telefony.
Vlastní synchonizace je velmi jednoduchá, i když zatím není právě nejrychlejší.
Synchronizace s .Mac
Toto je v podstatě odpověď na jednu z výtek u iCal, že je sice možné publikovat a přejímat kalendáře, tyto však není možné modifikovat. Díky iSyncu je nyní možné kalendáře i sdílet - například v rámci pracovní skupiny či mezi kolegy, stejně tak je možné sdílet i kontakty. K synchronizaci je pochopitelně potřebné připojení k internetu a také .Mac účet. Kromě možnosti sdílení kontaktů mezi více uživateli lze také samozřejmě sdílet údaje mezi více počítači stejného uživatele - například stolním a notebookem.
Synchronizace s iPodem
Pokud máte verzi firmware v iPodu 1.2, která již v menu Extras obsahuje také kalendář a kontakty, můžete s iSyncem přenášet na iPod i tato data. Při synchronizaci je možné si vybrat, jaké kalendáře se budou přenášet a také které kontakty(skupiny) - stejný princip je také u všech ostatních modulů. Synchronizaci je možné provádět i automaticky po připojení iPodu, stejně jako přenos skladeb do iTunes.
V iPodu se zobrazují informace bez češtiny - bohužel iPod zatím ještě český jazyk nepodporuje. Problém nastane u kalendáře, pokud ho zahltíte velkým množstvím údajů (například seznam svátků), kalendář je pak načítá a zpracovává poměrně dlouho. Jinak je samozřejmě příjemné, že máte u sebe všechny kontakty a schůzky z počítače, i když například nepoužíváte žádné PDA nebo "inteligentní" mobil.
Synchronizace s mobilem
Zde asi nepotěší uživatele relativně krátký seznam mobilních telefonů - podporované jsou pouze vybrané "lepší" přístroje od Ericsson/SonyEricsson, konkrétně R520, T39, T68 a T68i. Přístroj musí totižto musí podporovat technologii SyncML - zde je vidět, že Apple se i v tomto případě vydává cestou otevřené technologie. Díky tomu například nefunguje podpora pro telefony Nokia, protože i ty, které podporují SyncML ve standardní konfiguraci (Nokia 9210) nepodporují přenos přes rozhraní, které podporuje iSync. Bohužel to samé platí i o Nokii 7650, kde lze sice dohrát podporu SyncML, ale opět pouze pro WAP.
Nastavení je jednoduché - můžete si vybrat stejně jako u iPodu, jaké kalendáře a kontakty přenášet, u kontaktů navíc můžete nastavit, že se nebudou přenášet kontakty bez telefonních čísel. Také si můžete zvolit, do jak vzdálené budoucnosti se přenesou schůzky a další záznamy z kalendáře. Do mobilu se přenášejí také to-do, neboli úkoly.
Jinak potěšující je, že podpora češtiny u mobilu (alespoň u T68i) fungovala naprosto bez problémů.
Synchronizace s Palm OS zařízením
K synchronizaci je nutné mít nainstalovaný Palm Desktop 4, bez toho nebude fungovat. Nastavení se provádí přímo v HotSync manažeru tak jako u všech ostatních konduitů, sychronizace se provede při provedení HotSyncu. Při pokusech s PalmOS (Treo přes Bluetooth), u zařízení které mělo nastavenou Win češtinu došlo k správné synchronizaci dat i s češtinou.
iSync v praxi je velmi přínosná technologie - můžete v podstatě všemi přenosnými zařízeními synchronizovat všechny své kontakty a události. Vzhledem k tomu, že se zatím jedná o betaverzi, není vše ještě odladěné, takže občas narazíte na problémky - například se nepřenáší "opakované" události a podobně. Každopádně však je iSync opět velmi jednoduchých ale efektivním řešením, které naplňuje vizi "Digital hub" a které pomůže uživatelům Maců používat svůj počítač a digitální zařízení lépe.
Pokud máte zkušenosti s iSyncem (ať již pozitivní nebo negativní), napište do diskuse.