Levná grafická karta: MPDD+ - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Levná grafická karta: MPDD+

11. listopadu 2002, 00.00 | Označení nejlevnější grafická karta pro Maca na trhu si může pravděpodobně bez obav vysloužit karta MPDD+, PCI grafická karta speciálně určená jako karta pro druhý monitor. Kromě široké řady monitorů podporuje také virtuální pracovní plochu s až 4x bežné plochy.

Mít k práci druhý monitor není stále tak běžné, spíše uživatelé touží po větších a kvalitnějších monitorech či nyní LCD displejích, ovšem pro mnoho uživatelů ani sebevětší monitor nestačí. A není se co divit, programy jsou často na místo na monitoru velmi "žravé" a mají mnoho paletek, oken a podobně - ať už to jsou programy pro grafiku či zvuk nebo také programovací nástroje. Proto může být pro mnohé zajímavým řešení použít druhý monitor - přebytečný monitor se najde dneska skoro kdekoliv, případně nový stojí relativně málo peněz (i díky tomu, že nebude muset splňovat náročné parametry - místo například 19" špičkového modelu postačí solidní 17"). Otázkou pak už pouze je, jak kartu efektivně připojit k počítači - dneska se proto podíváme na možnosti, které nám dává nejlevnější grafická karta, výrobcem přímo určená pro druhý monitor. Nejedná se tedy o žádné výkonné dělo, ale o poměrně široce použitelnou kartu, ideální a přímo navrhovanou pro druhý monitor.

Karta MPDD+ od společnosti VillageTronic je zaměřená skutečně na co nejnižší cenu a co nejvyšší užitkovou hodnotu, nečekejme tedy žádné zázračné výkony v oblasti akcelerace grafiky. Jedná se o PCI kartu v krátkém provedení, která je poháněná čipem společnosti Trident a má 8 MB video paměti. Karta se přizpůsobí libovolnému napájení či frekvenci PCi sběrnice. Uživatele náročných programů by mělo také potěšit, že karta minimálně zatěžuje PCIVillageTronic sběrnici. Obsahuje dva výstupní konektory - připojit lze však pouze jeden monitor. Jedním konektorem je standardní VGA, druhým již pozapomenutý Apple konektor (dvě řady, 15 pinů) - díky tomu lze připojit opravdu takřka libovolný monitor, byť by to byla i historická vykopávka z počátku 90. let - například svého času obdivovaný Apple Portrait.

Samostatnou oblastí je rozlišení - to se pohybuje od 512x384 až po 1600x1200 na 60 Hz - poslední rozlišení s rozumnou frekvencí 75 Hz je atypické 1440x1080, na 85 Hz 1280x1024. Karta podporuje až do rozlišení 1024x768 včetně miliony barev, nad toto rozlišení tisíce. Velkou specialitou však je "virtuální desktop" - stačí přepnout do některého z dalších rozlišení a rázem je možné mít větší pracovní plochu, po které pak uživatel může přejíždět myší - lze zvolit dvounásobek v vodorovném nebo svislém směru, případně v obou směrech a tak například na monitoru s běžným rozlišením 1024x768 můžete mít pracovní plochu 2048x1536. Samozřejmě tato možnost je vhodná pouze pro některé uživatele, většině asi postačí standardní rozlišení, ale prostě tato možnost zde podporovaná již na hardwarové úrovni. Zajímavou možností může být také výstup na televizi - karta podporuje televizní frekvence (PAL, NTSC) a přes speciální kabel se SCART (nutno dokoupit) lze připojit TV, případně video.

Mac OS 9

Při instalaci pod Mac OS 9 je potřeba doinstalovat několik málo doplňků a ovládací panel - ten slouží k nastavení některých základních parametrů - viz obrázek. Doplněk zajišťuje akceleraci zobrazení ve 2D. Díky akceleraci je možné kromě zobrazení standardních oken a také bez problémů přehrávat video v QuickTime playeru. Karta se chová normálně a překreslovala poměrně svižně.

Mac OS X

Trošku problematičtější to je s OS X. Podle stránek výrobce je karta podporovaná systémem Mac OS X 10.1.x a to dokonce bez nutnosti nahrávání ovladačů - což je také pravda a lze zvolit rozlišení dle potřeby. Jelikož však dnes již většina uživatelů přešla na Mac OS X 10.2, vyzkoušeli jsme kartu především tam, a zde se objevují dva problémy: prvním je absence akcelerace karty pod OS X - takže veškerá grafika, zobrazovaná na této kartě bude vykreslovaná pomocí procesoru a v praktickém testu to znamená například při přehrávání videa rozdíl 20% výkonu dolů (na G4/733) a i přesto bude video ne zcela plynulé. I běžné paletky budou brát zbytečně nějaké to procento, zvlášť pokud se objeví nějaké dynamické Auqa prvky. Druhým problémem je přístup OS X 10.2 k monitorům obecně - obvykle si na neznámém monitoru zvolí jedno oblíbené rozlišení (například 1280x1024 na 60 Hz) a jiné nedovolí zvolit - v tomto případě jsme použili betaverzi utilitky SwitchRes X, která však má také své mouchy.

V praxi se tedy karta osvědčila naprosto bez problémů pod Mac OS 9 (případně staršími systémy), pod OS X to již díky náročnosti tohoto systému není ono (problémy s nastavováním rozlišení se objevují nezávisle na typu karty). Každopádně se jedná o nejlevnější kartu na trhu, stojí 3300 Kč bez DPH. Za zapůjčení karty děkujeme společnosti Cables&SIMMs, kde si kartu také můžete zakoupit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: