Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Logitech Desktop S 530 - bezdrátový set klávesnice a myši
8. srpna 2007, 00.00 | Apple na poli periferií mnoho konkurence nemá. Pokud uživatele nezaujme Apple Mighty Mouse či Apple klávesnice, záhy zjistí, že produktů oficiálně podporovaných pro Mac OS není zrovna mnoho a na poli multimediálních setů se dá již mluvit o tak častém výskytu jako šafránu. O to více vynikne set klávesnice a myši od firmy Logitech, na který jsem se dnes zaměřil.
Osobně nemám k testování klávesnici s českým layoutem, nicméně zástupci několika obchodů mi potvrdili, že je běžně k dostání. Cenově odpovídá Apple Mighty Mouse + Apple klávesnici, či vychází ještě levněji. Finance kvůli více méně stejným nákladům (přibližně 2 200 Kč) zřejmě rozhodující úlohu hrát nebudou, a tak se podívejme, zda-li Logitech dostojí pověsti kvalitního výrobce a zaslouží si uznání a naše peníze i v tomto případě.
Úhledné balení z pevné potištěné krabice obsahuje:
- Bezdrátovou klávesnici Logitech S 530
- Bezdrátovou myš Logitech MX 600
- USB přijímač
- Prodlužovací kabel, stojánek k USB přijímači ( 150 cm )
- Sadu baterií pro klávesnici (2 AAA pro klávesnici, 2 AA pro myš)
- Instalační CD a manuál
Testovací sestava: Macibob Pro, C2D 2.33 GHz, 2 GB SDRAM, MAC OS X 10.4.10
Design, ergonomie a kvalita zpracování
Vzhled je sice subjektivní záležitostí, mně osobně ale sedl velmi dobře. Vyvedení v bílé barvě s decentními křivkami se dle mého velmi dobře pasuje k Macu. Stříbrné pruhy nejsou nijak excentrické a k bílé barvě se hodí. Ale už k testování.
Pro zprovoznění mediálních kláves je potřeba set nainstalovat z přiloženého CD či z aktuální verze software, volně stažitelné z webu.
Instalace proběhla bez problémů, až na jeden: ovladače nefungovaly! Respektive Mac nebyl schopen set najít. Problém vyřešila rychlá podpora firmy Logitech, přes kterou jsem obdržel fungující verzi a návod instalace včetně postupu pro úplné odstranění nefungujících ovladačů. Majitelé Logitech myší mi teď možná dají za pravdu, že je dobré držet se starších fungujících ovladačů a neinstalovat zbytečně nové, pokud není potřeba.
Klávesnice je nízká, navíc poskytuje předsunutou opěrku pro zápěstí, které je tak co možná nejméně namáháno a ani po delším psaní nebolí. Její stabilitě na desce napomáhají čtyři pryžové výstupy na spodní straně. (obrázek 8 ) Rozložení kláves je optimální a ničím nezarazí, snad jen překvapí nepřítomnost Insertu, osobně mi však nechybí. Stisk kláves nedělá problém, odpor je nastavený optimálně. Klávesy mají bříška, jejich stisk neposkytuje vedlejší efekty v podobě zaseklých kláves, velkého hluku či podobných nepříjemností. Co se týče efektů, klávesnice pozbyla všechny diody, až na jednu, ukazující stav baterie. Tím se dostávám k prvnímu negativu setu: chybí ukazatel zapnutého Caps Locku, jeho stav si uživatel ověří pouze podle psaného textu. Dioda chybí dokonce i na prodlužujícím stojánku pro USB přijímač. (obrázek kabel ) Pod Windows nabízí Logitech volbu ukazatele stavu při přepínání na obrazovce, zde jsem tuto možnost nenašel. Ohledně provedení klávesnice nemám co vytknout. Přestože je klávesnice opravdu nízká, vše pevně drží při sobě, neskřípe, neprohýbá se.
Osmitlačítková myš je určena pouze pro praváky. Já jsem levák a práce s myší v pravé ruce mi nedělá nejmenší problém. Oproti jiným myším je vcelku větší, avšak u Logitechu se již jedná o zaběhlou velikost. Do ruky padne velmi dobře. Poskytuje opěru pro celou středně velkou dlaň a prsty. Ukazováček volně spočívá na levém tlačítku, prostředníček na pravém. Levá strana myši je vykrojena pro palec, kterému poskytuje dostatečnou oporu, a jsou zde pro něj připravena dvě tlačítka označená šipkou vpřed a vzad. Nestalo se mi, že bych je stiskl nechtěně. Celkově je umístění tlačítek na výbornou.
Snadnému ovládání napomáhají čtyři teflonové proužky umístěné rovnoměrně po obvodu.
Ergonomie je vynikající. K nastavení tlačítek se dostanu později. Co mě na myši vyloženě zarazilo, byla její lenost a nepřesnost. Zde mi možná někdo vytkne, že jsem nepoužil podložku, na druhou stranu jsem ji nikdy nepoužíval, a neměl s přesností problém. Ať už s MX 500 nebo mou současnou myší používanou na cesty Logitech LX3. Svou roli zde hraje jistě bezdrátový přenos dat, ale také laserový snímač, který je hodně citlivý na povrch. Myš se živí dvěma tužkovými bateriemi AA a živí se opravdu vydatně. Zatímco klávesnice má výdrž výbornou, o myši bych řekl naprostý opak. Zvlášť když vezmu Macbook někam ven, mám dojem, že myš se jakoby stále snaží najít signál, který se nedostaví, dokud se Macbook opět nepřipojí, čímž se ale baterie vybíjí velmi rychle. Pokud se dostupná energie blíží ke konci, dá myška vědět červeně svítící diodou. Pro kontrolu stavu baterií však raději používám Logitech software, který je přesnější.
Konektivitu jsem vyzkoušel jak přímo z portu Maca, tak přes USB Hub napájený ze sítě (i bez napájení). Potěšilo mě, že set fungoval za všech podmínek. Myš byla stejně “rychlá”, jen klávesnice měla trochu pomalejší odezvu. Na nastavení kláves či tlačítek Hub vliv neměl. Osobně bych doporučil používat port přímo z Maca, ale pokud není nazbyt, není se čeho bát – kromě pomalejší odezvy klávesnice (subjektivní dojem). Dosah je více než dostatečný. I na druhé straně pokoje fungoval přijímač spolehlivě.
Nastavení, Multimedia
Jak jsem již naznačil, je k setu dodáván i software, který funguje velmi dobře. Lze v něm nastavit všechny klávesy a tlačítka navíc, a to pro každé prostředí (program) zvlášť. Zde i ospalá myš nabývá na síle. Jedno tlačítko (např. to standardně používané jako MUTE) lze v systému používat jako klávesovou zkratku pro zavření okna (Apple + W) a dále ve Photoshopu například pro vytvoření nové vrstvy apod. Také klávesnice poskytuje extra klávesy: standardně nastavené pro aktivaci Safari, Mail, iTunes, ovládaní hlasitosti atd.
Konečné účtování
Co říci závěrem? Set ve mě zanechal pozitivní dojem. Klávesnice je výborná, jen myš je nepřesná i přes všemožné nastavení a celkově v pohotovosti zaostává za již zmíněnou LX3. Co ztrácí myš na kurzoru, dohání tlačítky, ta totiž při správném nastavení a používáni ušetří mnoho času. Myš tak odsuzuje set spíše k použití do kanceláře, ale např. na práci s grafikou bych doporučil jinou myš či tablet, čímž se vytvoří opravdu silný komplet.
Klady a zápory:
+ Kvalita zpracování
+ Softwarová podpora
+ Naprostá kontrola v nastavení kláves a tlačítek
+ Dlouhá výdrž baterií u klávesnice
+ Ergonomie a design
- Nepřesný a pomalý kurzor myši
- Chybí ukazatel Caps Lock
- Krátká výdrž baterií myši