Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
M9 Mini Pod - Mac mini na steroidech
25. listopadu 2005, 00.00 | Počítač Mac mini patří mezi opravdové drobečky (alespoň ve světě počítačů), což má za následek krásný design a netradiční řešení v podobě vnitřního uspořádání. Ovšem rozměry blížící se cca pěti krabičkám od CD postavených na sebe sebou nesou i určité neduhy. Jedním z nich je použití interního 2,5" disku, kterým disponují především přenosné počítače, a oproti 3,5" diskům, které jsou standardně součástí stolních počítačů, má menší rychlost a kapacitu.
Počítač Mac mini patří mezi opravdové drobečky (alespoň ve světě počítačů), což má za následek krásný design a netradiční řešení v podobě vnitřního uspořádání. Ovšem rozměry blížící se cca pěti krabičkám od CD postavených na sebe sebou nesou i určité neduhy. Jedním z nich je použití interního 2,5" disku, kterým disponují především přenosné počítače, a oproti 3,5" diskům, které jsou standardně součástí stolních počítačů, má menší rychlost a kapacitu.
Pokud tedy chcete z Maca mini dostat maximum, můžete vedle často diskutovaného rozšíření operační paměti přikoupit externí disk, připojit jej přes FireWire a dostat tak z drobka rychlejší odezvu při operacích náročnějších na přístup k datům na disku. A než si poběžíte koupit externí disk, zvažte nákup zařízení, které Macu mini "sedne" ... a to doslova.
Na trhu se již objevily externí pevné disky nebo externí rámečky s možností vložení vlastního disku, které se vzhledově velmi podobají počítači Mac mini a společně tak tvoří ideální sestavu. Jedním z nich je i M9 Mini Pod, který nám do redakce zapůjčila společnost Quentin provozující internetový obchod dtpobchod.cz, kde si testovaný rámeček můžete pořídit za cenu 2 990 Kč bez DPH.
Jak jsem již uvedl, jedná se o rámeček (nebo chcete-li case) pro pevný disk - uživatel si tak pevný disk koupí zvlášť dle preference velikosti, rychlosti a značky. Díky přístupu dovnitř rámečku není problém disky vyměňovat a používat M9 Mini Pod (rozměry 16,51 cm x 16,51 cm x 3,8 cm) jako přenosný disk. I když je určen primárně pro Mac mini, funguje s jakýmkoliv Macem, který disponuje FireWire či USB (ideální je samozřejmě 2.0).
Montáž disku
Po vybalení rámečku z krabice je prvním úkolem instalovat dovnitř pevný disk. Zde musím zmínit, že dostat pevný disk do těla Mini Podu není zcela triviální záležitost a vedle síly (v rámci mezí, samozřejmě) budete potřebovat i trochu zručnosti a štěstí. Kabely uvnitř jsou vypočítány doslova na milimetry a po "napěchování" pevného disku do rámečku už v okolí příliš místa nezbývá. Pevný disk se nejdříve umístí do pasivního chladiče a až potom se (spojen s chladičem) vloží do rámečku (pozor - dovnitř se vkládá obráceně, hlavou dolů). Následně zbývá pohrát si ještě s IDE kabelem, aby se dostal pod úroveň stěn rámečku, a potom přichází nejdůležitější moment - rychlé nasazení bílého plastového víka, které všechny "vnitřnosti" schová a nepustí nic ven.
I když samotná vrchní část Mini Podu je z bílého plastu a nepůsobí zcela "macovským" dojmem, po umístění Mini Podu pod Mac mini není vidět a navíc díky vyvýšení na obvodu na něm Mac mini dobře drží, a tudíž nepůsobí rušivě. To se ovšem nedá zcela říci o vnějším plášti rámečku, který má lehce odlišný odstín stříbrné od Maca mini. Je to detail, ale když už si výrobce dal tu práci a snažil se Mini Pod vzhledově přiblížit Macu mini, mohl dotáhnout i tento detail. Na druhou stranu se nejedná o zásadní problém a bude spíše vadit estétům, než těm, kteří si externí rámeček pořídí primárně kvůli zrychlení práce na počítači. Mac mini společně s Mini Podem drží na stole bez hnutí a stabilně díky spodní pogumované části.
M9 Mini Pod je možné k počítači připojit jak pomocí FireWire rozhraní, tak přes USB. M9 disponuje třemi FireWire porty a čtyřmi USB porty (z nichž jeden slouží pro připojení k počítači a ostatní pro připojení dalších zařízení). Zde se M9 teprve projeví jako skvělý doplněk Maca mini, neboť nefunguje pouze jako externí disk, ale i jako FireWire a USB HUB. Jen pro připomenutí - Mac mini disponuje pouze 2x USB porty a 1x FireWire rozhraním a ve spojení s M9 Mini Podem se z něj stane počítač, u kterého nemusíte řešit nedostatek portů. Vedle FireWire a USB Mini Pod nabízí i Kensington lock pro zamčení rámečku třeba ke stolu (ochrana před krádeží) a volbou preferovaného zapojení. Uživatel tak má možnost zvolit buď FW - prioritu má připojení FireWire, pokud není FireWire kabel připojen, umožní se připojení přes USB. Druhou možností je Auto - disk se připojí přes první aktivní rozhraní a to nelze změnit až do vypnutí.
Interní chlazení (větrák) má tři módy (Auto, Low a High) a uživatel si tak může nastavovat rychlost (výkon) otáčení větráčku. Standardně je doporučováno používat volbu Auto a v tomto režimu se dá M9 Mini Pod považovat za příjemně tichý - větráček je sice slyšet, ale nejedná se o zvuk, který by uživatele rušil. V přední části je výrazným prvkem barevná plochá dioda, která bliká podle vytížení disku. Příjemným zpestřením je automatické vypínání disku - když se vypně Mac mini, vypne se i M9 Mini Pod.
Závěr
M9 Mini Pod je doplňkem, který dokáže Maca mini popohnat k lepším výkonům. Konkrétní zrychlení samozřejmě závisí na použitém pevném disku (především otáčky a cache ovlivňují výkon), ale určitě se bude Mac mini chovat svižněji, než za použití interního pevného disku. Výhodu v podobě větší kapacity disku asi není třeba ani zmiňovat. Až na drobné chybičky v barvě povrchu a menší nesnáze při instalaci pevného disku se M9 Mini Pod dá určitě doporučit, získal si nás nejenom jako pevný disk, který nehlučí, ale i jako USB a FireWire HUB s možností připojení dalších externích zařízení.