Mac OS X & Mobil: Sendo X - Chytrák z Anglie - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Mac OS X & Mobil: Sendo X - Chytrák z Anglie

14. října 2004, 00.00 | Na stránkách MujMaca jsem již testoval spolupráci Mac OS X s Palm OS (Tungsten T3) i se Symbianem UIQ 2.0 (Sony Ericsson P800). Posledních několik týdnů jsem již začal toužit po změně a otestování nového výrobku a ideálně i jiného operačního systému. Dalším testovaným produktem se stal SmartPhone Sendo X pocházející z Velké Británie. Malý rozměry a velký svou výbavou - po jeho tištěných obvodech totiž běhá Symbian Series 60. A jak si Sendo X a Symbian obecně rozumí s Macem?

Na stránkách MujMaca jsem již testoval spolupráci Mac OS X s Palm OS (Tungsten T3) i se Symbianem UIQ 2.0 (Sony Ericsson P800). Posledních několik týdnů jsem již začal toužit po změně a otestování nového výrobku a ideálně i jiného operačního systému. Dalším testovaným produktem se stal SmartPhone Sendo X pocházející z Velké Británie. Malý rozměry a velký svou výbavou - po jeho tištěných obvodech totiž běhá Symbian Series 60. A jak si Sendo X a Symbian obecně rozumí s Macem?

Dlouhou dobu mě chytré telefony lákaly, ale již jsem nechtěl mobil velkých rozměrů (jako P800/P900) ani lehce nestandardních tvarů, které produkuje společnost Nokia. Z toho důvodu mě nadchl Sendo X, který při svých rozměrech 110.5 mm x 48.5 mm x 22.8 mm spadá do kategorie menších telefonů a přitom umožňuje doinstalovat různé aplikace a utilitky, které z něj učiní počítač do kapsy. A i když jsem zprvu měl strach z malého displeje (176 x 220 px) a absence dotykového displeje a stylusu, musím přiznat, že se dá v terénu bez obtíží použít. Sendo X byl mimochodem oceněn magazínem Mobile Choice jako nejlepší SmartPhone roku.


Ačkoliv se jedná o recenzi tohoto konkrétního mobilního telefonu, platí zde uvedené postupy i pro další telefony vybavené Symbianem Series 60 - což je drtivá většina chytrých telefonů od společnosti Nokia, Siemens SX-1 a další. Jednotlivé telefony se liší většinou pouze drobnostmi jako je výbava (fotoaparát apod.), velikost operační paměti, podpora paměťových karet a podobně, ale 90 % aplikací je navzájem kompatibilních. Podobná situace je i u her, i když procento úspěšnosti již není tak vysoké jako u aplikací. Výhodou je, že můžete hrát i hry, které byly původně určené pro herní konzoly Nokia N-Gage.


Sendo X

Standardně k samotnému telefonu dostanete baterii, nabíječku, datový kabel, sluchátka a CD se softwarem. Datový kabel, stejně jako dodávaný software využijete pouze pod Windows. Vzhledem k tomu, že na stránkách Sendo.com lze nalézt nové updaty firmwaru, stane se občas propojení s PC důležitou součástí vašeho života se Sendem. Přehrát firmware z Maca nejde a pravděpodobně se této možnosti nedočkáme ani v budoucnu. Naštěstí updaty firmwaru nejsou tak časté jako záplaty operačního systému z Redmontu, takže se příliš často s PC kamarádit nebudete. V každém případě je nutné uvést, že možnost přehrát si firmware sám, bez nutnosti návštěvy autorizovaného servisu, hodnotím jako velké plus. Vždy se mi vybaví hodinové čekání na update firmwaru Sony Ericssonu Z600 a následné zaplacení 500,- Kč. To vše u tohoto telefonu odpadá. Přes samotným přehráním si můžete obsah telefonu zazálohat, což je další výhoda oproti méně chytrým telefonům.




Výbava

Pokud je pro vás výbava telefonu to nejdůležitější, určitě nebudete zklamáni. Má v podstatě vše, co naleznete i v ostatních telefonech, jen nezvládne UMTS a Wi-Fi, což je vcelku očekávané. Nemá ani dotykový displej, takže nepotřebujete stylus. Samozřejmostí je GPRS, infra port, Bluetooth, Tri-Band GSM 900, 1800 & 1900, MMS, SMS, email, webový prohlížeč Opera, výstup na sluchátka, stereo repráčky (!), MP3 přehrávač, podpora paměťových karet (SD/MMC), fotoaparát s bleskem (přisvícením) a 4 násobným digitálním zoomem, kamera a hlavně systém, který si můžete dle vlastních požadavků upravovat. Jedná se opravdu o funkcemi nabitého prcka, který vám dokáže zjednodušit práci.


Doplňky

Pokud byste měli v plánu do telefonu dále investovat, určitě zvažte dokoupení skládací klávesnice, které ze Senda udělá plnohodnotné PDA a vy sebou nemusíte nosit iBook či PowerBook. Dalším zajímavým doplňkem je bezesporu Bluetooth headset, ale v této oblasti můžete sáhnout i po řešení jiných výrobců. Testoval jsem spojení se Sony Ericsson HBH-30, které nedopadlo podle očekávání - jedná se přeci jenom o starší model handsfree. S novým HBH-600 stejného výrobce vše funguje bez problémů a headset funguje přesně tak, jak má - můžete telefonovat a přitom máte volné ruce a nezamotáte se do okolních kabelů.




Systém

Bezesporu hlavní předností chytrých telefonů je operační systém a možnost instalace doprovodných aplikací. Z mého pohledu hlavní výhodou Symbianu (hlavně oproti Palm OS) je podpora unicode a především multitasking. Nic nepotěší uživatele více, když se mu po synchronizaci s Address Bookem přenesou obrázky přiřazené ke kontaktu, ale hlavně korektní čeština. A o multitaskingu snad netřeba ani mluvit, můžete na pozadí stahovat emaily a přitom surfovat na internetu, komunikovat přes ICQ nebo hrát hru. Systém se sám postará, aby všechny aplikace běžely pěkně pohromadě a udělaly přesně to, co po nich chcete. V tomto směru má především Palm co dohánět a právě práce se Symbianem mi opět připomněla, jak je multitasking úžasná věc.


Now! screen

Největší výhodou Sendo X oproti mobilním telefonům se stejným operačním systémem je tzv. 'Now! screen'. Jedná se hlavní plochu telefonu, kterou si můžete sami upravovat. Standardně zde vidíte příchozí zprávy, soupis volání, ale třeba i aktuální informace z kalendáře. Přidat si můžete i odkazy na aplikace a mít k nim tak co nejrychlejší přístup. Díky této technologii se stává užívání tohoto mobilu mnohem jednodušší a efektivnější.




Proč chytrý telefon?

Pravděpodobně si před nákupem nové věci svou investici potřebujete obhájit. Než se v dalším díle dostanu k popisům jednotlivých funkcí, zkusím vás alespoň trochu navnadit a uvést, co vše můžete z chytrého telefonu dostat.

Podpora paměťových karet je jedním z taháků - testoval jsme funkčnost i s 1 GB SD kartou a Sendo ji bez problému poznal a pracoval s ní. Nyní ji klidně můžete naplnit MP3 soubory, připojit sluchátka a poslouchat hudbu. Nebo použijete kartu na přenos dat. Součástí Senda je i DocViewer, který dokáže přečíst desítky různých formátů včetně PDF, Word, Excel či dokonce PowerPoint (ale to už je opravdu extrém :-)).

Jste na cestách? Určitě přijde vhod ICQ klient, který můžete doinstalovat a přátelům kdykoliv poslat fotku místa, kde se nacházíte právě přes ICQ, nebo třeba e-mail. Proč platit za drahé a nepříliš neúspěšné MMS. I webový prohlížeč patří k výbavě každého slušného chytrého telefonu. Na dlouhé surfování to není, ale pro získání hledané informace to stačí. Nehledě na to, že spousta webů nabízí i textovou verzi svých stránek, což právě v mobilu oceníte.

I když je to zcela zřejmé, můžete svá data synchronizovat s počítačem - kontakty, diář, úkoly. To ale není vše, přenášet můžete i textové dokumenty, obrázky, videa a další. Potřebujete svá data šifrovat? I to Symbian pomocí doinstalovaných programů zvládne a veškerá důležitá hesla a kódy můžete mít po ruce a přitom hezky chráněné.

A když máte dlouho chvíli? Co si takhle zahrát si pár her? I zde naleznete nepřebernou škálu možností, které vás uspokojí a využijete tak velkou základnu uživatelů Symbian telefonů rekrutujících se především z řad Nokia fanoušků.

I přes výše uvedené výhody je potřeba počítat s tím, že i když vypadá jako telefon, je to ve své podstatě počítač. A to sebou přináší i možné strasti a problémy - již se jedná o "plnohodnotný" systém a tak je k němu potřeba přistupovat a počítat i s eventuelními problémy. Ale o tom si povíme příště.


Co bude příště?

V dalších dílech tohoto seriálu bych se rád věnoval samotné synchronizaci s iSyncem a řešení problému, které mohou nastat. Dále bych zmínil postup, jak si upravit modemový skript, aby fungoval i s telefonem, pro který jej výrobce nedodal a hlavně bych popsal aplikace, které dokáží telefon s počítačem spojit a zjednodušit tak jeho ovládání (ať už počítače, nebo telefonu). Převážně se bude jednat o rady pro Symbian telefony, ale na své si přijdou i uživatelé méně chytrých telefonů, u nichž je postup stejný nebo podobný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: