Macally PHR-250CC a Hitachi 60 GB - FireWire vs. USB - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Macally PHR-250CC a Hitachi 60 GB - FireWire vs. USB

11. dubna 2006, 00.00 | Nedávno se mi dostal do ruky kryt Macally PHR-250CC na pevné disky IDE o velikosti 2,5" připojitelný k počítačům prostřednictvím FireWire 400 a USB 2.0 nebo 1.1. Uvnitř byl pevný disk Hitachi o kapacitě 60 GB s 5400 otáčkami za minutu a 8 MB cache. Přímo se tím nabízí kromě testu samotného zařízení provést i důkladné srovnávací měření přenosové rychlosti obou typů sběrnic.

Kryt Macally PHR-250CC je vyroben z hliníku a jeho rozměry jsou 132 x 77 x 19 mm. Spodní a horní část má dva gumové proužky, které zabraňují klouzaní po podložce. V předním krytu je pouze dvoubarevná modročervená LED, které v zapnutém stavu svítí modře, při zápisu nebo čtení modro-fialovo-červeně bliká. V zadním krytu je vypínač, konektor pro napájení, konektor miniUSB a dva konektory FireWire 400 6-pin, tedy plnohodnotné. Balení obsahuje kožený (podle mě spíš koženkový) obal pro přenášení, kabel FireWire 6-pin/6-pin o délce 120 cm, datový USB kabel A/miniB 120 cm a napájecí USB kabel taktéž 120 cm dlouhý. K provozu není třeba síťový zdroj, "dosť bolo sieťových adaptérov". V balení jsou ještě šroubky k upevnění pevného disku do útrob krytu a manuál v šesti jazycích, nikoliv však v češtině. Všechny dodávané kabely jsou průhledného designu, FireWire kabel je však ve srovnání se značkovým kabelem Apple jak co do průměru tak do tuhosti srovnatelný s ocelovým lanem.

K disku Hitachi, který byl umístěn uvnitř, v zásadě není co dodat, 60 GB udávaných v miliardách bytů, poskytuje v binárních řádech skutečnou kapacitu přibližně 55,7 GB, disponuje 5 400 otáčkami za sekundu, 8 MB vyrovnávací paměti, přístupovou dobou 12 ms a sběrnici UltraATA 100. Jeho výška je 9,5 mm, tedy o 0,5 mm více, než kolik je u krytu Macally udáno jako maximální výška, přesto se úspěšně podařilo disk do krytu nacpat, i když to šlo trochu ztuha. Instalace disku do krytu je rychlá a jednoduchá, po odšroubování bočních šroubků se z krytu vysune držák, disk se připojí na konektor a zajistí čtyřmi šroubky a po kompletaci je celé zařízení schopné okamžitého provozu.

První připojení proběhlo k PowerBooku prostřednictvím sběrnice FireWire. V tomto případě nebylo zapotřebí žádného dalšího vodiče, který by externí disk zásoboval elektrickou energií. Během chvilky PowerBook zahlásil, že připojený disk je třeba naformátovat. Vybral jsem formát HFS+ žurnálovaný, ten, kdo by chtěl ale podobné zařízení používat pro přenos dat mezi Mac OS X a Windows, měl by volit raději jiný formát, protože Windows jsou ve čtení různých diskových formátů poněkud tupé. Vybral jsem zároveň nulování dat, to znamená, že na každé místo na disku se napíše nula. Tato operace trvala 41 minut, jinak samotné formátování bez nulování je prakticky okamžité. Poté následoval pokus o připojení disku prostřednictvím USB. Při připojení prostřednictvím datového USB kabelu se sice disk pokusil roztočit, ale hned se zase zastavil pro nedostatek energie. Bylo tedy třeba obětovat i druhý USB konektor počítače pro připojení napájecího kabelu. Pokud tedy chcete používat toto zařízení k přenosu dat prostřednictvím USB, počítejte s obsazením dvou konektorů počítače nebo dokoupení zdroje 5 V / 0,5 - 1 A. napájení prostřednictvím jediného kabelu USB by snad stačilo pouze v případě použití nějakého pomalejšího úspornějšího disku, ale tím si nejsem zcela jist. S napájením prostřednictvím jediného kabelu FireWire však problémy nejsou, na rozdíl od 2,5 W sběrnice USB je FireWire schopen dodávat až 8 W, takže zůstává energetická rezerva i v případě použití nějakého rychlejšího (7200 RPM) a tím pádem hladovějšího disku.

Lepší možnost napájení hovoří pro použití sběrnice FireWire, co ale rychlost přenosu dat? USB 2.0 má teoretickou maximální rychlost přenosu dat 480 Mb/s, tedy 60 MB/s, FireWire 400 je teoreticky pomalejší se stropem 400 Mb/s (50 MB/s). Dlouhodobé zkušenosti však naznačují, že tomu tak nemusí být, a tak jsem využil možnosti na jediném zařízení při použití naprosto stejných balíků dat provést srovnání možností obou sběrnic. Byla kopírována jednak složka o velikosti 11,23 GB obsahující téměř 6 000 souborů a dále pak jediný soubor (zip archív) o velikosti 7,32 GB. V obou případech byla provedena dvě měření, jednou z interního disku na externí a jednou zpět. Nejdříve bylo provedeno kopírování přes FireWire, kopírování složky 11,23 GB na externí disk trvalo 11 min 55 s (tedy průměrně 16,1 MB/s), zpět na interní disk se celá složka dostala za 10 min 35 s (18,1 MB/s). Soubor o velikosti 7,32 GB byl na externí disk zkopírován za 5 min 38 s (22,2 MB/s) a zpět za 4 min 22 s (28,6 MB/s). Průměrný datový tok byl tedy 21,3 MB/s, podstatně lepší výsledky byly při kopírování jednoho velkého souboru než mnoha malých. V případě použití USB byla stejná složka překopírována na externí disk za 17 min 9 s (datový tok 11,2 MB/s), zpět za 15 min 39 s (12,2 MB/s), stejný zip archív na externí disk za 9 min 54 s (12,6 MB/s) a zpět za 10 min 18 s (12,1 MB/s). Průměrný datový tok přes USB byl 12 MB/s s celkem minimálním rozptylem, z čehož je patrné, že oněch něco málo přes 12 MB/s je pro USB strop reálných technických možností. V tomto měření bylo USB o 77,5 % pomalejší, než FIreWire. S ohledem na problémy s napájením a s ohledem na to, že podstatně více zatěžuje procesor počítače než FireWire, je nutno učinit závěr, že připojovat pevné disky k počítači prostřednictvím USB není moc šťastné řešení, to že se taková zařízení vůbec vyrábějí asi vychází z toho, že valná část wintelů buď FireWire nemá vůbec, nebo jen jeho 4pinovou verzi bez možnosti distribuce napájení, především u přenosných počítačů. V takovém případě si teprve člověk uvědomí, jak hodně je Apple technologicky vpředu, když od let 1999-2000 jsou alespoň jednou plnohodnotnou zásuvkou FireWire vybaveny všechny jeho počítače. A o to víc zamrzí například ukončení technologie FireWire u přehrávačů iPod, aby bylo vyhověno právě špatnému technickému vybavení wintelů.

Kryt Macally lze pořídit za 1 600 Kč bez DPH, cena je zcela přiměřená kvalitě. Kryt můžete naplnit libovolným pevným diskem splňujícím rozměrové požadavky a mající stejnou sběrnici, zde je v cenách značný rozptyl s ohledem na kapacitu a rychlost, cena použitého disku Hitachi se pohybuje kolem 3 700 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: