Macworld otestoval inovovanou AirPort Extreme Base Station (11.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Macworld otestoval inovovanou AirPort Extreme Base Station (11.9.07)

11. září 2007, 06.00 | Macworld podrobil testům novou AirPort Extreme Base Station vybavenou gigabitovým Ethernetem a zjistil významné zvýšení výkonu.

Počátkem srpna Apple uvedl na trh nové iMacy, ale současně také inovovanou verzi bezdrátové základnové stanice AirPort Extreme Base Station, podporující nejnovější technologii 802.11n. Narozdíl od iMaců však této novince nevěnoval vůbec žádnou publicitu, přestože přístroj prošel významnou změnou, byl totiž vybaven gigabitovými Ethernet porty. První „n“ verze AirPort Extreme Base Station přišla na trh počátkem února, už tehdy se stala předmětem mnoha testů. Hodně podrobné testování prováděl Macworld a ten se nyní rozhodl zjistit, jak si nová verze vede proti své předchůdkyni.

Už u první verze Macworld zjistil velice rychlé přenosy v bezdrátové síti, v ideálním případě až 90 Mb/s skutečné propustnosti a i v horších podmínkách Base Station s podporou 802.11n překonávala předchozí model užívající standard 802.11g.

V srpnu Apple vybavil Extreme Base Station čtyřmi gigabitovými Ethernet porty, které nahradily původní 10/100 porty, čímž se stanice dostala na úroveň současných Maců (ty všechny gigabitový Ethernet podporují). Ostatně v minulém testu si Macworld nejvíc stěžoval právě na chybějící gigabitový Ethernet.

Výsledky testů Macworldu

Nový model však nepřináší zlepšení jenom v oblasti kabelového síťového připojení. Testy ukázaly, že se zvýšila i dosažitelná maxima bezdrátového připojení, v ideálním případě se podařilo „vytáhnout” až 140 Mb/s. Jinými slovy, dříve použité Fast Ethernet (10/100) porty se již staly brzdou pro bezdrátové připojení (dobrá ilustrace toho, kam až se dnes bezdrátové technologie dostaly).

Macworld provedl řadu testů jak s bezdrátovým, tak s kabelovým připojením a zvlášť se zaměřil na problémy zjištěné minule.

Otázka frekvenčních pásem

Bezdrátové připojení opět testoval v obou frekvenčních pásmech, jež Base Station může používat: 5 GHz a 2,4 GHz. V pásmu 5 GHz navíc může Base Station užívat dvojnásobně široký přenosový kanál proti kanálům standardů 802.11b a 802.11g. Právě v této konfiguraci se podařilo dosáhnout ustálené přenosové rychlosti 140 Mb/s, když Mac s procesorem Intel Core 2 Duo vysílal ze svého adaptéru 802.11n na Base Station připojenou k dalšímu Macu přes její LAN port (bylo to samozřejmě gigabitové spojení).

Při komunikaci mezi dvěma Macy s adaptéry 802.11n v pásmu 5 GHz přes Base Station zůstávaly přenosové rychlosti stále vysoké, avšak stejné jako s předchozím modelem, propustnost dosahovala okolo 90 Mb/s při přenosu paketů z jednoho Maca na druhý a asi 50 Mb/s při obousměrné komunikaci mezi oběma Macy.

Výkony v pásmu 2,4 GHz byly značně chaotické, projevilo se silné zarušení v tomto pásmu. Apple Macworldu poradil, poté, co naměřili zvlášť chabé výkony, aby WiFi kanál zvolili ručně namísto automatického výběru (Base Station zjišťuje pouze přítomnost jiných WiFi sítí, ale už ne jiných zdrojů rušení, jichž se v pásmu 2,4 GHz může vyskytovat spousta.)

Avšak při nastavení kanálu 1 se přístroj stal skoro nepoužitelným a nepodařilo se zjistit příčinu. Pomohlo přepnutí na kanál 11, přesto i tam byly přenosové rychlosti nižší než s předchozím modelem (pod 50 Mb/s jednosměrně a jenom 35 Mb/s v plně obousměrném provozu).

Tohle ukazuje, že možnost využívání pásma 5 GHz bude stále důležitější, jak roste počet zdrojů rušení v pásmu 2,4 GHz. Bude pochopitelně záležet na konkrétním místě nasazení, ovšem zvlášť ve větších městech se to dá předpokládat.

Výkon kabelového připojení

Kabelové Ethernet připojení předvedlo očekávané výkony, při jednosměrném přenosu mezi dvěma počítači připojenými přes LAN porty Base Station se dosáhlo propustnosti přes 900 Mb/s a přes 800 Mb/s, když vysílaly oba stroje současně.

Potíže s interoperabilitou

Macworld také objevil jeden problém plynoucí z toho, že 802.11n ještě není schváleným standardem. Base Station se mimo jiné testovala vůči 802.11n adaptéru Intelu. Tato kombinace přinesla neuspokojivé výsledky, v pásmu 5 GHz činila přenosová rychlost pouhých 34 Mb/s při přenosu dat na 802.11n adaptér Applu a jenom 50 Mb/s, když se data přenášela na kabelem připojený počítač v síti LAN.

Problém spočíval právě v nedostatečné kompatibilitě „n“ řešení různých výrobců, kteří je neimplementují úplně stejně. To by se mělo zlepšit s novým návrhem standardu 802.11n, nazvaným „Draft 2.0“. Podporu pro Draft 2.0 na Base Station zajišťuje nejnovější aktualizace firmwaru z konce srpna, zatímco adaptér Intelu ji neměl. Zařízení vyhovující návrhu Draft 2.0 lze totiž zařadit do testování prováděného průmyslovým sdružením Wi-Fi Alliance, jež ověřuje interoperabilitu WiFi zařízení. (Pro už schválené standardy je certifikace Wi-Fi Alliance závazná, v případě „n“ hardwaru zatím zůstává dobrovolná, ovšem certifikované přístroje by spolu měly komunikovat bez problémů, navíc by takový hardware měl být snadno aktualizovatelný na konečnou verzi standardu.)

Přenosy souborů

Macworld tentokrát netestoval rychlost přenosu souborů z disků připojených přes USB port Base Station, ale podle ohlasů čtenářů se i tohle zlepšilo. Při Ethernet propojení předchozího modelu Base Station s 10/100 portem se současnou gigabitovou verzí se rychlosti přenosu souborů zvýšily až o 10 procent.

Problém s WAN připojením přes NAT

O trochu se zlepšil též problém odhalený v testech předchozího modelu. Když byla Base Station připojena k rychlé vnější sítí přes WAN port a současně používala NAT (překlad síťových adres), docházelo k významnému zpomalení spojení mezi lokálně připojenými zařízeními a WAN portem. Takovéto uspořádání je typické pro domácí sítě připojené k Internetu. S běžným širokopásmovým připojením žádný problém přirozeně nevznikal, avšak jak přibývá opravdu rychlých připojení (třeba přes optiku), mohlo by to vadit, protože spoj mezi WAN portem a WiFi zařízením se nedostal přes 30 Mb/s. Gigabitová Base station je na tom již lépe, pevné spojení WAN a LAN portu zvládlo až 70 Mb/s a spojení WAN portu a WiFi zařízení se dostalo přes 50 Mb/s. Není to tedy stále úplně dořešené, ale potíže by již neměli mít ani vlastníci zvlášť rychlých přípojek.

Závěrečné hodnocení

Celkově Macworld dochází k závěru, že zdánlivě malá inovace AirPort Extreme Base Station přinesla velké zlepšení v mnoha směrech. Nespokojeni tak budou pouze ti, kdo si nedávno zakoupili předchozí model Base Station (tak už to prostě s dnešním hardwarem chodí).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: