Macy vypalující modrým paprskem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Macy vypalující modrým paprskem

19. března 2007, 07.00 | Přes mlčení Applu začíná být použití Blu-ray vypalovaček na Macích reálnější, pokud se však smíříte se zatím vysokou cenou mechanik i médií.

Vloni se hodně prorokovalo, že letošní rok bude ve znamení mohutného nástupu optických mechanik využívajících modrý laser. Z roku 2007 sice zatím neuběhla ani celá první čtvrtina, přesto lze tvrdit, že to asi tak žhavé nebude. Na druhou stranu, jestliže si chcete takovou mechaniku pořídit, už se to dá zařídit, smíříte-li se ovšem s cenou. Hlavní problém v přijetí nové optické technologie samozřejmě tvoří přetrvávající válka formátů, na trhu se nadále nabízejí vzájemně nekompatibilní formáty HD DVD a Blu-ray.

Zde se nám splétají dvě možná použití těchto mechanik. Filmový průmysl zajímají především jako nosná média pro HD filmy. Navíc si filmová studia slibují (zřejmě však marně, už byly hlášeny první úspěchy v prolomení), že nové ochrany proti kopírování omezí jejich nelegální distribuci (samotnou otázku legality kopírování teď ponechme stranou, studiím jde hlavně o to, aby se nekopírovalo, aniž za to dostanou tučně zaplaceno). Pro filmy pochopitelně stačí pouze čtecí (ROM) mechaniky. Ale při návrhu formátů pro modrý laser se samozřejmě myslelo též na možnost vypalování, kde přinášejí proti DVD mnohonásobně vyšší kapacitu. A právě na toto druhé využití se zde chci soustředit.

Apple se sice v zásadě přihlásil do tábora Blu-ray, avšak o tom, zda a jak tento postoj stvrdí konkrétními činy, jako obvykle mlčí. Již dlouho se spekuluje, že nový model Maca Pro bude obsahovat vypalovací Blu-ray mechaniku, jenže na jeho uvedení na trh si asi ještě chvíli počkáme. Mezitím převzali iniciativu výrobci a prodejci třetích stran. Už koncem ledna nabídla Blu-ray vypalovačku pro Maca Pro firma MCE Technologies (tu si již můžete koupit).Také známý dodavatel periférií LaCie oznámil už v lednu externí Blu-ray mechaniku d2 Blu-ray Drive, ta se však do prodeje dostane až koncem března, navíc za cenu 1200 USD. Ovšem minulý týden začala s prodejem Blu-ray mechanik firma OWC (Other World Computing). Zní vám toto jméno povědomě? Zmiňoval jsem se o ní v článku o macovském tabletu ModBook, pro nějž se stala distribučním partnerem. OWC totiž dodává vybavení pro Macy už od roku 1988 a provozuje v USA velice známý internetový obchod MacSales s nabídkou nejrůznějšího hardwaru pro Macy a další produkty Applu. A ten nyní do své přebohaté nabídky zařadil také Blu-ray mechaniky a média. OWC prodává Blu-ray vypalovačky Panasonic SW-5582 jak v interním, tak v externím provedení. Tuto mechaniku Panasonic dodává jako OEM produkt mnoha jiným výrobcům, MCE Technologies ji zřejmě též používá. Sice nepřináší nějak zvlášť vysoké rychlosti vypalování, podporuje však vedle Blu-ray všechny formáty DVD a CD, včetně DVD-RAM. (Její stručný test v češtině najdete například tady.)

Protože Macy zatím Blu-ray přímo nepodporují, dodává k nim OWC plnou verzi vypalovacího softwaru Roxio Toast 8 Titanium, který vypalování na Blu-ray média umožňuje (včetně pálení disků z Finderu), k některým konfiguracím mechanik ho OWC rovnou přibaluje. Interní mechanika je vybavená standardním rozhraním IDE/ATAPI, externí model nabízí dva porty FireWire 400 a jeden port USB 2.0 a dostanete k němu příslušné kabely a dvě 25GB Blu-ray média pro jednorázový zápis. Ceny však nejsou nijak lidové (jinde ale nakoupíte ještě dráž). Interní mechaniku pořídíte od 559,99 USD a externí od 649,99 USD. OWC rovněž poskytuje potřebná média, za ceny okolo 20 USD.

Z výše uvedeného plyne, že modrý laser sice zůstává drahou kratochvílí, ovšem nemusíte-li se starat o hloubku kapsy, už se dá potřebný hardware celkem snadno sehnat. Pochopitelně však zůstává otázka, zda právě Blu-ray bude tím formátem, který se na trhu udrží.

Kdybychom měli věřit profesionálním podporovatelům Blu-ray, pak určitě ano. Na CeBITu v tomto smyslu promluvil Frank Simonis, předseda evropské pobočky sdružení Blu-ray Disc Association. Prohlásil, že právě Blu-ray nahradí dnešní DVD, prý do tří let. „Do tří let tu bude jenom Blu-ray,“ přímo řekl. To ovšem bude muset nejprve zvítězit nad konkurenčním formátem HD DVD.

Existují však určité náznaky, že skutečně začíná Blu-ray získávat navrch. Podle zprávy agentury Reuters v poslední době Blu-ray dosáhl převahy v počtu dostupných přehrávačů na trhu. Za tím stojí hlavně Sony s herní konzolou PlayStation 3, jež se dodává s čtecí Blu-ray mechanikou. PlayStation 3 sice na konzolu vychází docela drahá, avšak ve srovnání s dostupnými stolními Blu-ray přehrávači naopak představuje nejlevnější řešení (Sony cenu konzoly částečně dotuje). Po počátečních obtížích začíná tato konzola přicházet na trh ve větším množství, což pochopitelně zvětšuje základnu potenciálních uživatelů Blu-ray médií. Blu-ray má však lepší postavení také u filmových studií. K jeho výlučné podpoře se přihlásilo pět z osmi hollywoodských studií, zatímco výlučně na HD DVD spoléhá jen Universal (zbývající studia to hrají na obě strany). Studia, která se přihlásila k Blu-ray, navíc tvrdí, že prodávají mnohem víc filmových titulů v tomto formátu než jejich HD DVD konkurence.

Samozřejmě, ani zastánci HD DVD se nevzdávají, už kvůli levnější a snazší výrobě médií. Prohlašují, že se o tento formát zajímají filmoví producenti z Evropy a Asie právě kvůli nižším nákladům. Přesto se dnes najdou experti, kteří tvrdí, že již příští rok prodejci přestanou nabízet tituly na HD DVD.

Mlčení Applu v otázce formátu pro modrý laser možná vychází právě z tohoto zatím nerozhodnutého soupeření. Apple sice zasedá ve výboru sdružení Blu-ray Disc Association, avšak k výlučné podpoře se dosud nepřihlásil. Mnozí se proto domnívají, že Apple vyčkává, jak souboj formátů dopadne, a přikloní se až potom na stranu vítěze. Současně kolují pověsti, že mezitím by mohl poskytnout softwarovou podporu oběma formátům. Současný Mac OS X tato média přímo nepodporuje, předpokládá se však, že chystaný Leopard už bude příslušný software obsahovat. To se ale stále bavíme především o filmech a možnostech jejich přehrávání. V oblasti vypalování získal Blu-ray již teď značný náskok, na trhu se vyskytuje řada modelů mechanik (mnohé však mají stejný hardwarový základ od několika málo OEM dodavatelů, viz výše zmiňovaný Panasonic), zatímco HD DVD vypalovačky se začaly objevovat teprve nedávno. A Blu-ray překonává při vypalování HD DVD jak kapacitou, tak dalšími technickými parametry.

Válka formátů se nejhůře projevuje právě na vypalovačkách. Protože si zatím přes všechny řeči analytiků nikdo nemůže být úplně jistý, který formát skutečně zvítězí, nabíhá výroba mechanik i médií mnohem pomaleji, což znamená nadále značně vysoké ceny. Přitom by se pro tato zapisovatelná média našla spousta zajímavých užití. A nejde jenom o ukládání HD filmů (třeba z vlastní HD videokamery), ačkoli to asi přijde na mysl nejdříve. Stále větší objemy dat se objevují v mnoha oborech, proto by Macu Pro taková vypalovačka rozhodně slušela. A nejen to, Blu-ray média s kapacitou až 50 GB (dvouvrstvá) by mohla promluvit i do zálohování. Kapacity pevných disků v poslední době narostly tak, že jejich zálohování na dosavadní optická média není prakticky proveditelné (s desítkami DVD se nikdo hmoždit nebude). Ovšem s Blu-ray disky by se dalo opět uvažovat o jejich plném optickém zálohování. Zřejmě namítnete, že tohle dnes mnohem pohodlněji a levněji obstarají externí pevné disky. To je pravda, avšak žádný pevný disk není stoprocentně spolehlivý, navíc ho těžko použijete pro archivaci či k uložení zálohy na odděleném místě. Není těžké si představit kombinované zálohování na externí disk a na velkokapacitní optická média, což by zajistilo opravdu vysoké zabezpečení. (Předpokládejme, že nová optická média budou dostatečně a dlouhodobě spolehlivá, to se ovšem bude muset teprve prokázat.) A s Time Machine v Leopardu by šlo určitě podniknout ještě víc.

Tohle všechno však má jednu zásadní překážku: stávající ceny řešení s modrým laserem zůstávají natolik vysoké, že pro většinu uživatelů nebudou rozumně dostupná. A ke zlevnění nedojde bez jejich většího rozšíření, takže se pohybujeme v začarovaném kruhu. Vývoj CD a nakonec i DVD (přes plusově-minusové peripetie) vypalovaček ukázal, že s rozumnou standardizační politikou lze rychle dosáhnout cen přijatelných pro všechny. Bohužel, v případě modrého laseru žádné rozumné řešení asi v brzké době nepřijde. Zastánci obou konkurenčních formátů stále doufají, že jejich řešení získá převahu, podobně jako tomu bylo s bojem o formát analogového videozáznamu. Případný zisk z takového vítězství je natolik lákavý, že zúčastněné firmy budou raději udržovat ještě několik let stávající stav, přestože tím promrhávají potenciál slibné technologie. Všechno může ovšem dopadnout úplně jinak, bude-li toto zápolení trvat příliš dlouho, možná nastoupí jiné, lepší řešení velkokapacitního uchovávání dat a z technologií modrého laseru se stane pouhá okrajová kapitola historie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: