Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Možné řešení pro rozvírací iPhone. (18.3.08)
18. března 2008, 08.00 | Nový patent Applu na oboustranný trackpad naznačuje, jak by bylo možné vytvořit rozvírací iPhone, své uplatnění by mohl najít i v noteboocích.
Okolo iPhonu se mnoho nového nestalo, největší rozruch vyvolala patentová žádost Applu, jež právě pronikla na veřejnost. Předmět patentu tvoří „oboustranný trackpad“, vynález dovolující mít průhledný kryt s kapacitním trackpadem reagujícím na gesta více prstů současně (technologie multi-touch), který přijímá vstup z obou stran a může aktivovat různé ovládací prvky podle polohy krytu.
Rozvírací iPhone
Takovýto kryt by se dal připojit ke kapesnímu přístroji na otočný čep a mohl by měnit své funkce podle toho, zda by byl otevřený nebo zavřený. Zavřený kryt by prostě sloužil jako náhrada dotykové obrazovky, po odklopení by se mohl změnit v samostatnou dotykovou plochu pro vytáčení čísel nebo v uživatelské rozhraní pro zadávání gest a pro posouvání.
Pro takovéto funkce by kryt mohl mít svou vlastní jednoduchou zobrazovací jednotku (například černobílý displej by se dal realizovat poměrně snadno z průhledných polarizačních prvků), takže by sloužil třeba jako číselná klávesnice.
Takovýto iPhone by mohl vypadat asi nějak takhle.
Rozvírací konstrukce především umožňuje mobilní telefon zmenšit a zároveň zajistit, aby se s ním dalo pohodlně telefonovat, toto řešení by tak mohlo posloužit kupříkladu k vytvoření zmenšené varianty iPhonu, pověstmi často zmiňovaného iPhonu nano, neboli telefonu o rozměrech iPodu nano, s nímž by přesto šlo dobře telefonovat.
Notebooky s oboustranným trackpadem
Toto byla první varianta patentu, druhá varianta by se dala použít i na větších přenosných počítačích, kde by oboustranný trackpad mohl nahradit tradiční neprůhledný dotykový povrch, při otevření notebooku by sloužil jako tradiční trackpad, po zavření počítače by se změnil v malý externí interaktivní displej (trackpad je průhledný, takže by přes něj byla vidět část hlavního displeje notebooku) umožňující kontrolovat elektronickou poštu, přehrávat hudbu a provádět jiné jednoduché úkony, podobně jako SideShow displej strojů s Windows Vista.
Patent dále mluví o tom, že po rozšíření OLED displejů by bylo možné ponechat aktivní jenom tu část displeje viditelnou přes trackpad, což by šetřilo energii. To by mohlo být zvlášť zajímavé na stroji typu MacBooku Air, s jeho velkým trackpadem. Kdyby se ještě trochu zvětšil, mohl by nabízet obdobu displeje iPodu touch, přitom by na jedno nabití fungoval velice dlouho, po otevření by se ovšem změnil v notebook s patřičným výkonem. Příslušný schématický náčrtek vypadá takto.
Jako další možnost se nabízí tabletový počítač, jehož jednu polovinu tvoří velký oboustranný trackpad a druhou displej. V zavřeném stavu dostanete klasický tablet s dotykovou multi-touch obrazovkou. Po otevření stroje naopak získáte běžný notebook, pokud bude trackpad obsahovat jednoduché zobrazovací prvky umožňující zobrazit klávesnici (viz tato ilustrace).
Shrnutí
Žádost o patent na oboustranný trackpad podal Apple v září 2006, celou ji najdete tady, má celkem 46 stran a příslušný PDF soubor zabírá 1,8 MB.
Samozřejmě, tak jako v případě ostatních patentů nikde není psáno, že Apple toto řešení skutečně využije, je ostatně otázkou, zda současné kapacitní dotykové snímače lze vůbec vyrobit tak drobné, aby byly v tomto uspořádání dostatečně průhledné.
Zatím se jedná spíše o zajímavé myšlenkové cvičení, na druhou stranu však nelze vyloučit, že jednou Apple ve svých produktech užije alespoň některé z těchto nápadů.