Můj život s P800 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Můj život s P800

6. dubna 2004, 00.00 | Ještě před rokem jsem patřil k zarytým zastáncům handheldů vybavených operační systémem PalmOS. Smartphony a podobná all-in-one řešení mi připadaly jako krok stranou a upřímně jsem nechápal, kdo si takový přístroj může pořídit. Vše se ale změnilo, když jsem dostal do ruky P800 od Sony Ericsson.

Ještě před rokem jsem patřil k zarytým zastáncům handheldů vybavených operační systémem PalmOS. Smartphony a podobná all-in-one řešení mi připadaly jako krok stranou a upřímně jsem nechápal, kdo si takový přístroj může pořídit. Vše se ale změnilo, když jsem dostal do ruky P800 od Sony Ericsson.

Pár dní po prvním setkání s "péčkem" šla má oblíbená kombinace palm M515 a telefon T68i do světa a já se stal nadšeným uživatelem "chytrého" telefonu. Než se dostanu k samotnému popisu spolupráce s OS X, je zde kratké info o tom, co vám může tento telefon nabídnout.

Sony Ericsson P800 je vybaven operačním systémem symbian s rozhraním UIQ (ve verzi 2.0), fotoaparátem (640x480), paměťovou kartou memory stick duo a dotykovým barevným displejem o rozlišení 208x320, který se částečně skrývá za odklopnou klávesnicí. Se zavřenou klávesnicí se P800 chová jako klasický telefon s trochu většími rozměry. Pokud máte v oblibě telefony velikosti krabičky od zápalek, asi si budete muset chvilku zvykat. Po otevření klávesnice stačí vyndat stylus schovaný na pravé straně a začít s péčkem pracovat jako s plnohodnotným PDA. V tom vám pomohou aplikace, které jsou součástí systému - např. webový a wapový prohlížeč, emailový klient, přehrávač audio a video souborů.

Do P800 můžete aplikace samozřejmě i doinstalovat (soubory s koncovkou .SIS). Já osobně nejvíce využil webový prohlížeč Opera, ICQ & AIM, putty (telnet/ssh), ftp klienta a ebook reader. V neposlední řadě zde samozřejmě najdete spoustu lepších či horších her. Jako bývalý amigista a milovník starých adventur od Lucas Arts jsem si hodně oblíbil prográmek EscummVM. Ten umí spustit např. Monkey Island či Indiana Jones přímo v P800. Sice místo myši musíte používat stylus a "tapat" po displeji, ale díky těmto starým hrám se doprava pražským MHD stala příjemnějším, i přes nechápavé pohledy spolucestujících - člověk upřeně hledící do malé "televize", kterou se snaží prorazit modrým párátkem, vypadá poněkud nezvykle.

Na rozdíl od operačního systému PalmOS umí symbian multitasking. To znamená, že není problém dál stahovat emaily, přepnout třeba do webového prohlížeče Opera a emaily se zatím na pozadí stahují. Velice příjemná vlastnost - mimo jiné to dokazuje vyspělost symbianu jako operačního systému pro mobilní zařízení - oproti PalmOS či PocketPC. Uvidíme, co přinese PalmOS 6.0, ale podle posledních informací nemá podporovat unicode a ještě si na něj budeme muset pár měsíců počkat. PocketPC příliš neznám, ale dát zhuštěné Windows do PDA mi nepřijde zrovna šťastný nápad. Pokud máte jiný názor či zkušenost, napište nám to do diskuze pod článkem.

P800 samozřejmě zvládá vše, co můžete od telefonu v této cenové kategorii čekati - GPRS, HSCDS, IrDA, Bluetooth. Jediné, co bych přivítal, je wi-fi, ale to už bych chtěl asi moc. Od zabudovaného fotoaparátu nečekejte zázraky, žádná kvalitní optika se nekoná, takže klasický foťák z mobilu. Ideální spíše na momentky, ale nikoliv jako náhrada digiťáku.

K telefonu se dodává nabíječka, pouzdro, hansdfree sluchátka, poutko a synchronizační kolíbka s USB, ale pod OS X ji, stejně jako dodávaný software pro Windows, nevyužijete. Pro komunikaci s Macem tedy doporučuji bluetooth, kde jsem nespozoroval žádné problémy.

iSync
Když jsem P800 začal používat, iSync ještě neměl podporu telefonů s operačním systémem Symbian a o synchronizaci se tedy nedalo mluvit - spíše o přesouvání kontaktů a kalendářů přes bluetooth. Dnes už je naštěstí situace jiná a iSync funguje tak, jak má. Jak data z Addressbooku, tak z iCalu korektně synchronizují s telefonem. Nemusíte se bát ani češtiny, P800 podporuje unicode, takže háčky i čárky fungují oběma směry. U Addressbooku navíc synchronizují i obrázky přiřazené ke kontaktům - při příchozím hovoru se na displeji objeví fotografie volajícího (jestliže ji máte samozřejmě přiřazenou). Zde jsem nejvíce využil zabudovaný fotoaparát. Stačí si vyfotit koho potřebujete, v péčku přidat jeho obrázek ke kontaktu, provést synchronizaci a už máte fotku v Addressbooku.

Bohužel v současné době nefunguje posílání sms přes bluetooth (z Addressbooku) a ani se nepřenáší kategorie kalendářů či skupiny kontaktů. Při vytvoření nového kontaktu či schůzky v P800 se v Macovi objeví jako nezařazené (Unfield) a je potřeba ji ručně přiřadit do požadované kategorie.

Modem
Péčko jsem testoval i jako GPRS modem připojený přes bluetooth k powerbooku. Zde v podstatě není o čem psát, vše fungovalo bez problému. Stejnou zkušenost mám i s dalšími bluetooth SE telefony - T39, T68i, Z600. Stačí mobil spárovat, nastavit správně síť, vybrat modemový skript a už jen zkontrolovat, jaký máte u svého operátora datový tarif.

Přenos souborů
Potřebujete-li dostat do P800 nějaké soubory, máte dvě možnosti. Buď využít bluetooth a poslat data pomocí Bluetooth file exchange, nebo investovat do USB čtečky Memorystick karet. První varianta je jednodušší a využijete ji při přenosu menších souborů. Pokud je souborů více, nebo mají větší objem, než je volné místo v interní paměti (tudíž se při přenosu přes bluetooth do telefonu nevejdou), je potřeba využít druhé varianty.

Po téměř ročním soužití jsem byl bohužel o péčko oloupen pražským kapsářem, což mne opravdu nepotěšilo. Nebýt této neblahé situace, měl bych jej dodnes a pomalu přemýšlel o upgradu na P900. Z toho vyplývá, že jsem si tento chytrý telefon oblíbil a mohu jej vřele doporučit. Jestli je pro vás telefon jen přístroj na volání a psaní sms a nosíte s sebou papírový blok a tužku, asi nemá cenu investovat do takto vybavené mašinky. Pokud si ale život bez PDA nedokážete představit a zrovna uvažujete o inovaci mobilní kanceláře, zvažte nákup SE P800 či P900. Určitě se vám vyplatí.

KLADY
- unicode
- multitasking
- bezproblémová spolupráce s OS X
- vysoké rozlišení displeje
- kvalitní OS - Symbian

ZÁPORY
- výdrž baterie (1-2 dny)
- nemožnost posílání sms přes bluetooth z Addressbooku
- velikost

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: