Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Několik bezdrátových novinek pro Macy
17. ledna 2007, 10.00 | Za okázalého nezájmu Applu se objevilo několik novinek kolem bezdrátového připojení Maců.
Po Macworldu zřejmě Apple razí trend předstírat, že nemá s počítači mnoho společného – různé novinky kolem Maců se musí vyhrabávat z Webu. (Avšak třeba jde o novou geniální strategii: mlčky zveřejňovat nové věci na svých webových stránkách a nechat nás, webové pisálky, ať si to sami přebereme a uděláme jim reklamu zadarmo.) Ukázkový příklad představuje přechod Applu na nový standard bezdrátového připojení 802.11n (předběžný). Nový přístupový bod AirPort Extreme Base Station se objevil na webu Applu zcela neočekávaně (viz můj předchozí článek).
A nyní se k tomuto tématu vynořují další zprávy. Jejich shrnutí přinesl server MacRumors. (Nedejte se prosím odradit zdrojem, MacRumors sice často zveřejňuje a komentuje různé pověsti, ale současně přináší i normální zpravodajství, a právě toto k němu patří).
Jako první přichází dobrá zpráva – nový přístupový bod AirPort Extreme přidává funkci AirPort Disk (všimli si toho na Oreillynet.com). Jak víte, AirPort Extreme nese USB port. Ten už dříve umožňoval jednoduché sdílení tiskárny. Pokud k němu připojíte USB disk (zformátovaný pod HFS+ nebo FAT), okamžitě se zpřístupní pro celou danou síť, stane se z něj sdílený síťový disk. Apple to popisuje zde. S přístupovým bodem dodávaná utilita AirPort Disk dovoluje nastavovat, jak se má disk chovat. Může se zpřístupnit všem v síti bez omezení, lze k němu zřídit přístup chráněný heslem, anebo se dají nastavit určité soubory a složky pro přístup jen pro čtení. Když to touto utilitou povolíte, AirPort disky v síti se díky technologii Bonjour automaticky objeví v ploše připojených Maců. Zkrátka nepřijdou ani případné stroje s Windows, protože s přístupovým bodem se dodává Bonjour pro Windows a také pod nimi funguje automatické připojení do pracovní plochy. Na Oreillynet dokonce spekulují o tom, že ve spojení s Wide Area Bonjour by šlo AirPort Disk využít k vytvoření vlastní obdoby iDisku (máte-li dostatečně výkonné internetové připojení). Rozhodně se otevírá spousta možností, vždyť tak vlastně získáváte jednoduchý souborový server. A nabídka USB disků je dnes ohromně bohatá, vybere si každý. (Stačí vzpomenout, co dodává LaCie, abychom byli styloví.) AirPort Extreme Base Station sice má pouze jeden USB port, samotný Apple však ubezpečuje, že pokud k němu současně připojíte disk a tiskárnu přes USB rozbočovač, bude fungovat oboje. Všechny tyto možnosti pochopitelně vedou k úvahám, že se v novém přístupovém bodu ukrývá nějaká upravená (a osekaná) verze Mac OS X. To samozřejmě podnítilo spekulace, zda něco podobného nepůjde použít pro Apple TV. Jak však víte (například z mého včerejšího článku), USB port Apple TV žádné takové využití nedovolí, zřejmě bude sloužit výlučně servisním účelům, podobně jako kdysi sériový port.
Nový bezdrátový standard ovšem potřebuje 802.11n zařízení též na straně klienta, aby se vůbec dalo využít nových možností. (Ano, přístupový bod samozřejmě zachovává kompatibilitu, avšak s klientem 802.11g přepne zpět na „g“ komunikaci.) Vychází najevo, že Apple už několik měsíců dodává Macy s potřebným hardwarem, jenže ty nemají aktivovány „n“ funkce. Konkrétně se jedná o následující modely: iMac s Intelem Core 2 Duo (vyjma 17“, 1.83GHz iMacu), MacBook s Intelem Core 2 Duo, MacBook Pro s Intelem Core 2 Duo a Mac Pro s volitelnou kartou AirPort Extreme. Jejich bezdrátového klienta bude tedy třeba „probudit“. K tomu slouží software AirPort Extreme 802.11n Enabler. S AirPort Extreme Base Station ho samozřejmě dostanete, ale co když již máte jiný přístupový bod 802.11n a jenom chcete aktivovat klienta ve svém Macu? Tady vznikla poněkud zvláštní situace. V únoru Apple nabídne samostatný AirPort Extreme 802.11n Enabler, avšak nikoli zdarma ke stažení, jak byste si mysleli. Bude ho prodávat za 4,99 USD (asi 107 Kč). Zdůvodnění tohoto kroku přinesli na iLounge, zní však značně absurdně. Jde prý o důsledek Sarbanes-Oxleyova zákona, zpřísňujícího americké účetní předpisy po skandálech typu Enronu, alespoň tak to vysvětlovali zástupci Applu na Macworldu. Když prodali nějaký produkt a později k němu přidají novou funkci, mohli by být obviněni z nesprávného účtování, jestliže přiznají příjem k datu prodeje, přičemž vlastně ještě dodání produktu nedokončili. Připadá vám to šílené? Nejste sami, máte-li na to chuť, podívejte se na iLounge, zuří tam dost divoká debata, která řeší hlavně to, zda se Apple pouze vymlouvá (a proč), anebo zda má ten zákon opravdu tak bizarní důsledky. Jak vidíte, podivné zákony a předpisy zdaleka nejsou naší specialitou (asi se nám globalizuje už i hloupost). Bez ohledu na zdůvodnění prostě budeme muset za aktivační software platit (nakonec to není žádná velká částka, vadí spíše to, že jeho pořízení bude o to pracnější). Těžko říci, kdy se na Macy začne instalovat standardně. Mnozí si myslí, že to bude až s příchodem Leoparda.
Pomineme-li tuto „kauzu“, musí nás ovšem ostatní novinky potěšit. Je sice třeba stále mít na paměti, že standard 802.11n ještě nezískal oficiální posvěcení, ale jestliže Wi-Fi Alliance skutečně brzy začne certifikovat předběžná „n“ zařízení, budeme moci propojovat vybavení od různých výrobců bez potíží s interoperabilitou. A pokud zůstanete u bezdrátového hardwaru od Applu, nemusí vás zajímat ani to. Bezdrátové připojení s výkonem blížícím se Fast Ethernetu jistě umožní mnoho zajímavého a ve spojení s AirPort Diskem určitě najde mnohá, zatím netušená využití.
Tématické zařazení: