Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Nike+ a iPod II.
16. května 2008, 00.00 | V prvním článku jsme si představili Nike+ a jeho funkce, dnes se zaměříme na software, který můžete využívat pro ještě efektivnější trénink, a také si blíže představíme stránky nikeplus.com, které otevírají zcela nový svět běhání.
V prvním článku jsme si představili Nike+ a jeho funkce, dnes se zaměříme na software, který můžete využívat pro ještě efektivnější trénink, a také si blíže představíme stránky nikeplus.com, které otevírají zcela nový svět běhání.
Nikeplus.com
Jakmile se zaregistrujete, objeví se před vámi nádherně udělaná flash stránka, která vás nejen spojí se světem běžců, ale nabídne i mnohem víc. Z vašeho iPodu můžete automaticky posílat data o běhu na server Nike, kde se zpracuje graf, který mapuje váš poslední běh. V menu pak najdete spoustu užitečných položek. Tak se na ně pojďme podívat. Runs nabízí detailní přehled každého běhu, ve kterém vidíte jak rychle jste v určitý časový úsek běželi, a také kdy jste využili Powersong, Na výběr máte ze všech běhů v historii. Goals má hlavně motivační funkci. Zde si vyberete jestli chcete spalovat kalorie, zvýšit rychlost / vzdálenost, nebo počet běhů za určitý časový úsek. Takže si například navolím, že chci za 4 týdny spálit 4000 kalorii a v grafu se mi pak vždy zobrazí, kolik jsem již spálil a kolik je denně potřeba abych dosáhl svého cíle.
Jako motivace to opravdu funguje skvěle, ale člověk, který s běháním začíná těžko odhadne, zda je schopen spálit za týden 500 nebo 1000 kalorií, takže je potřeba vyzkoušet co jste schopni zvládnout. Abyste měli nad svými ambicemi přehled, a měli je stále na očích, můžete si stáhnout Widget a to jak pro MAC tak PC, ve kterém najdete všechny cíle a jak daleko jste s jejich plněním. Training je jednou z nejlepších funkcí, které na stránce najdete. Vyberete vzdálenost, kterou chcete trénovat, dobu po kterou již běháte a trénujete, čili pokročilost, a datum od kterého chcete tréninkový program absolvovat. Nike vám na základě těchto informací naplánuje 12ti týdenní trénink, kde máte přesně rozepsané, co který den běhat, aby se zlepšila vaše rychlost na zvolené trati.
Map it obsahuje přehlednou mapu světa, na které si vyberete lokalitu, kde běháte, a namalujete svojí trasu. Jednotlivé běhy pak můžete přiřazovat tratím a máte tak skvělý přehled kolik máte kde naběháno. Vše navíc můžete na mapě veřejně uložit, a všichni tak vidí kudy a jak často běháte. Challenges vám umožní účastnit se závodů, nebo je přímo pořádat a měřit tak své výkony se zbytkem světa. Závody přibývají každý den, a to jak pro začátečníky tak i pro zkušeně dálkaře. Community umožňuje chatovat s ostatními běžci, zobrazit tabulku těch, kteří naběhali nejvíc a další věci které vás spojí s ostatními. Gear and Music v této sekci najdete nejoblíbenější powersongy ostatních, jejich mixy hudby, které poslouchají při běhu a mixy těch největších sportovních hvězd.
Celkově se mi nikeplus.com velice líbí, a pro mě osobně by samotné čidlo a senzor do ipodu bez těchto stránek měli poloviční hodnotu. Teprve zde vás totiž běhání začne opravdu bavit. V chystaném nike+ pro iPhone / iPod touch bude perfektní, že data o běhu budete moci ihned odesílat na server, a mít tak přehled i když nejste u Maca, což je perfektní například na soustředění.
TrailRunner
Pokud chcete mít nad svým běháním ještě lepší přehled, tak právě pro vás je tu freeware program TrailRunner, který stáhnete například zde. Software nespolupracuje jen s Nike+, ale propojit se s ním dá například i v diskusi zmiňovaný Garmin, nebo GPS modulem a různými sportestery. Jde vlastně o propojení map z GoogleEarth s plánováním vaší trati. Na mapě si jednoduše najdete místo, kde chcete běhat a vyznačíte si trať. Nejdůležitější je, že mapy mají vrstevnice a tím pádem se vám v detailním grafu zobrazí přesně kdy a o kolik stoupáte, či klesáte a v jaké aerobní zóně se právě nacházíte. Skvělé je, že si mapu můžete stáhnout do iPodu a tak přesně víte kudy běžet, abyste naběhali požadovanou vzdálenost.
Využít taky můžete plánovač trati, kdy zvolíte start, cíl a vzdálenost, kterou chcete naběhat, program pak automaticky vybere trať s daným počtem kilometrů. Vybrat si můžete také časové sektory a hlídat tak optimální tempo. Software má spoustu funkcí jako je kalendář, kde si předem naplánujete běhy na jednotlivé dny, deník sportovce pro záznamy z tréninku a podobné doplňky. Je pravda, že se jedná o bezvadný program a máte tak dokonalý přehled. Ovšem trošku mi zde chybí ta legrace z běhání, kterou mu dává nikeplus.com. Pokud jste běžec, který chce neustále zlepšovat své výkony a mít nad tréninkem kontrolu, je pro vás TrailRunner jednoznačná volba. Pokud, ale raději jen tak vyběhnete, protože pro sebe chcete něco dělat, pak vám bohatě stačí webové stránky Nike.