Nové Airport Extreme Base Station a Time Capsule mají potíže s připojením - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Nové Airport Extreme Base Station a Time Capsule mají potíže s připojením

19. února 2010, 00.00 | Nejnovější modely bezdrátových základnových stanic Applu z loňského října někdy trpí nestabilitou a poklesem rychlosti připojení, když se používají v pásmu 5 GHz.

V poslední době se objevilo několik poměrně vážných problémů s hardwarem a softwarem Maců a bohužel se zdá, že nepříjemné potíže trápí také bezdrátové periférie Applu (nebo alespoň jejich část).

Loni v říjnu Apple vedle uvedení nových Maců (především 21,5” a 27“ širokoúhlých iMaců a nového bílého „unibody“ MacBooku) též modernizoval své bezdrátové základnové stanice Airport Extreme Base Station a Time Capsule, měla se zlepšit rychlost (až o 50 procent) a dosah (až o 25 procent) jejich bezdrátové komunikace (Apple to neupřesnil, ale zřejmě došlo ke změně hardwarové konfigurace antén).

Potíže s výkonem připojení v pásmu 5 GHz

Jenomže mnozí uživatelé si teď stěžují, že místo zrychlení naopak zaznamenávají nestabilitu a snížení rychlosti, když pracují ve frekvenčním pásmu 5 GHz (základnové stanice Applu podporují jak pásmo 2,4, tak 5 GHz).

Na diskusním foru Applu vzniklo poměrně obsáhlé vlákno, v němž se k tomuto uživatelé vyjadřují, první příspěvky se objevily loni v listopadu a pokračují až do února, stěžující se shodují v tom, že při práci v 5GHz pásmu je rychlost připojení mnohem nižší, a to bez ohledu na vzdálenost základnové stanice. Spojení se navíc často rozpadá a ani zálohování na Time Capsule (pomocí Time Machine) není zrovna hladké.

Podle některých uživatelů přenosy velkých souborů v 5GHz pásmu mohou způsobit zamrznutí spojení a hlášení o nestabilitě při přístupu v režimu 802.11n na této frekvenci jsou poměrně častá. Naopak v pásmu 2,4 GHz se takové problémy nevyskytují. V důsledku toho byly zaznamenány rychlosti stahování až o stovky Kb/s nižší v pásmu 5 GHz oproti práci na 2,4 GHz.

To je samozřejmě značně nepříjemné, protože nové základnové stanice mohou současně pracovat v obou pásmech, takže teoreticky by mělo být možné využívat to pásmo, které bude v daném prostředí nejvhodnější, dalo by se tak vyhnout rušení s jinými bezdrátovým sítěmi. V pásmu 5G Hz jich totiž zatím tolik nepracuje, zatímco 2,4GHz sítí funguje (zejména ve městech) opravdu hodně.

Avšak místo toho, aby nová dvoupásmová anténa poskytovala vyšší výkon, řada uživatelů naopak zaznamenala jeho snížení, podle některých stěžovatelů je komunikace na 5 GHz natolik pomalá, že se stává v podstatě nepoužitelnou.

Dosud se nerýsuje ani náznak řešení

Samozřejmě je otázkou, jak velký počet vlastníků zmíněných základnových stanic tyto potíže zasahují (jako vždy se projevuje výběrový efekt, kdy jsou stěžovatelé více slyšet), ale asi jich nebude zase tak málo.

Zatím však není jasná ani příčina, bude hodně záležet na tom, zda spočívá spíše v hardwaru (což by se řešilo dost složitě), anebo v softwaru, ve druhém případě by bylo možné doufat, že nakonec Apple vydá patřičnou opravu firmwaru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: