Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Nové dění okolo rozhraní Thunderbolt
16. září 2011, 00.00 | Rozhraní Thunderbolt se příští rok dostane i na PC s Windows, na variantu s optickými kabely si zřejmě ještě počkáme a Seagate předvedl Thunderbolt adaptéry pro své externí disky GoFlex. Monitory Apple Thunderbolt Display již vyrazily k zákazníkům. A Apple vydal další softwarové aktualizace spojené s rozhraním Thunderbolt, jež ale také doplnily podporu funkce Lion Internet Recovery do nových MacBooků Pro.
V poslední době přibývá zpráv o výkonném rozhraní Thunderbolt a o perifériích pro něj, což souvisí jak s kroky Applu, tak třetích stran. Tento týden byl na takové zprávy zvlášť bohatý, o rozhraní Thunderbolt se mluvilo například na konferenci IDF 2011 pořádané tento týden Intelem (nijak překvapivé, když rozhraní Thunderbolt vyvinul právě Intel ve spolupráci s Applem).A samotný Apple tento týden vydal aktualizace firmwaru pro všechny typy Maců vybavené rozhraním Thunderbolt.
Nejprve se proto podíváme na nejnovější dění okolo hardwaru pro Thunderbolt a pak probereme ony softwarové aktualizace Applu:
Nové informace o hardwaru pro Thunderbolt
Monitorem Apple Thunderbolt Display se podrobněji zabýváme níže, v minulých dnech však byly též ohlášeny další periférie pro rozhraní Thunderbolt. Ty spojené se zpracováním videa byly představeny hlavně na výstavě IBC 2011 v nizozemském Amsterdamu, ovšem o hardwaru pro Thunderbolt se mluvilo také na konferenci IDF.
Příští rok se začnou nabízet Thunderbolt řadiče „Cactus Ridge”
Mimo jiné tam bylo oznámeno, že příští rok začne Intel dodávat nové Thunderbolt řadiče určené pro OEM výrobce počítačů používajících chystané procesory Ivy Bridge.
V současnosti se nabízejí jen dva Thunderbolt řadiče – dražší „Light Ridge“ se čtyřmi datovými Thunderbolt kanály (každý kanál podporuje přenosovou rychlost 10 Gb/s v obou směrech) a dvěma DisplayPort výstupy a levnější „Eagle Ridge“ se dvěma datovými kanály a jedním DisplayPort výstupem (jak ukázalo rozebrání letošního MacBooku Air, ten používá levný „poloviční“ čip „Eagle Ridge“, zatímco letošní MacBooky Pro, iMacy a Macy mini nasadily řadič „Light Ridge”, blíže to popisuje AnandTech).
Avšak příští rok by na trh měly přijít dva nové Thunderbolt řadiče kódově označené „Cactus Ridge“. Jejich specifikace budou shodné se současnými řadiči „Light Ridge“ a „Eagle Ridge“, opět tedy půjde o dvoukanálovou a čtyřkanálovou verzi. Budou se nabízet v pouzdrech o rozměrech 12 x 12 milimetrů a i když zatím jejich cena není známá, předpokládá se, že by mohly být levnější než současné Thunderbolt čipy.
Již byla ohlášena PC s rozhraním Thunderbolt
Nové řadiče „Cactus Ridge” by mohly přispět k rozšíření rozhraní Thunderbolt i na jiné platformy a už se objevily první takové zprávy. Intel ve středu na IDF oznámil, že firmy Acer a Asustek Computer rok uvedou počítače s Windows vybavené rozhraním Thunderbolt. To by mohlo přispět k tomu, že se rozšíří dosud poněkud chudá paleta periférií pro toto rozhraní a snad začnou klesat i jejich ceny, to však mluvíme až o roku 2012.
Letos, i když budou na trh včas uvedeny všechny již ohlášené periférie, zůstane jejich výběr dost omezený, ale proti prvnímu pololetí letošního roku se situace přece jenom trochu zlepšila (tehdy se totiž pro rozhraní Thunderbolt nenabízelo vůbec nic).
Optické kabely pro rozhraní Thunderbolt se zřejmě ve větší míře prosadí až za několik let
Jistě si pamatujete, že původně Intel rozhraní Thunderbolt vyvíjel pod kódovým označením „Light Peak“ a předpokládal pro něj nasazení optických kabelů. Avšak první praktická implementace skončila u měděných kabelů, protože to vychází levněji a také to snáze řeší otázku napájení periférií. Přesto varianta rozhraní s optickými kabely zůstává alespoň teoreticky ve hře, tento týden se k tomu objevily další informace.
Web ThisIsMyNext uvedl, že v úterý Intel na konferenci IDF zveřejnil oficiální specifikaci rozhraní Thunderbolt. Podle ní každý datový kanál nabízí přenosovou rychlost 10 Gb/s v obou směrech a každý kabel podporuje dva datové kanály. Rozhraní používá protokoly PCIe a DisplayPort a ovladače pro ně a jako konektor kabelů slouží Mini DisplayPort (hybridní řešení Sony kombinující rozhraní Thunderbolt s konektorem pro USB 3.0, užité v noteboocích Sony Vaio Z, tak zřejmě zůstane slepou vývojovou větví).
Specifikace dále mluví o možnosti zřetězení až 6 periférií na jednom Thunderbolt portu, plus jednoho monitoru s DisplayPortem. O jejich propojení se postarají kabely, v měděné variantě o maximální délce 3 metry, příkon napájení může dosahovat až 10 wattů. (Současný Thunderbolt kabel Applu je dlouhý jen 2 metry, přesto se ale zjevně nachází na hranici technických možností). Specifikace pro měděné kabely připouští užití prodlužovaček, ty by ale určitě musely obsahovat aktivní zesilovače signálu.
Zveřejněná specifikace však zmiňuje také použití aktivních optických kabelů. Ty podle Intelu dovolí připojení na vzdálenosti až několika desítek metrů, ale jejich přenosová rychlost zůstane stejná jako pro měděné kabely, 10 Gb/s. Intel tvrdí, že je to nutné, chce, aby optické kabely též odpovídaly současné specifikaci, v budoucnosti se ovšem dá pro optiku předpokládat další zrychlení.
Zatím však není jasné, kdy takovéto optické kabely budou skutečně dostupné. Intel sice prohlašuje, že se objeví někdy v příštím roce, ale na jejich širší nasazení si zřejmě ještě počkáme hodně dlouho. Ve čtvrtek totiž PCWorld přinesl článek, v němž popisuje rozhovor s Dadi Perlmutterem, viceprezidentem skupiny Intel Architecture Group, který poskytl na konferenci IDF právě na tohle téma.
Perlmutter v rozhovoru řekl, že trend k používání měděných kabelů bude pokračovat a může trvat ještě mnoho let, než bude pro Thunderbolt užita optika. Podle Perlmuttera jde o to, kolik rychlosti nyní lidé potřebují a kolik za ni jsou ochotní zaplatit. Implementace optických vláken je dnes podstatně dražší než užití mědi, která v této fázi vývoje pořád poskytuje dostatečné rychlosti a stále ještě ji zbývá prostor k dalšímu zrychlování, technologie, jejichž zánik se předpovídal již před 20 lety, se nadále rozvíjejí.
Optická vlákna mohou proti mědi poskytovat vyšší rychlosti na větší vzdálenosti, přiznávají zástupci Intelu. Jeho výzkumníci navíc vyvíjejí technologii postavenou na fotonických prvcích integrovaných do křemíkových čipů, jež by dovolila přenášet data pětkrát rychleji než současná implementace rozhraní Thunderbolt, avšak její praktické nasazení je ještě hodně vzdálené, zatím jde spíše o základní výzkum.
A tak i kdyby se příští rok opravdu objevily optické kabely pro rozhraní Thunderbolt, zůstanou z výše uvedených důvodů ještě několik let jen okrajovým řešením. Už současné Thunderbolt kabely se mnohým uživatelům zdají příliš drahé (Thunderbolt kabel Applu se prodává za 50 USD) a optické kabely nejspíš budou ještě podstatně dražší. Zprvu se tak uplatní asi jenom tam, kde bude potřebné připojení na větší vzdálenost a cena nebude rozhodujícím faktorem.
Seagate předvedl Thunderbolt adaptéry pro své externí disky GoFlex
K výrobcům předvádějícím hardware pro rozhraní Thunderbolt se na konferenci IDF 2011 přidal také Seagate, v současnosti největší výrobce pevných disků na světě. Své disky samozřejmě dodává i v externím provedení a jeho řada disků FreeAgent GoFlex dovoluje jednoduše doplňovat podporu dalších rozhraní pomocí dodatečných adaptérů.
Takový adaptér se pochopitelně dá vyrobit též pro Thunderbolt, Seagate tento úmysl oznámil již v únoru po uvedení tohoto rozhraní na trh (v letošních MacBoocích Pro). A na IDF už Seagate předváděl prototypy Thunderbolt adaptérů pro své disky GoFlex, půjde o dva typy, jeden pro 2,5“ a druhý pro 3,5” modely (viz též tohle video).
Oba adaptéry se Seagate bude snažit dostat na trh ještě do konce letošního roku, ale sám nejspíš neví, zda to stihne. Nejasné zůstávají také vlastnosti těchto adaptérů, z dostupných informací se zdá, že adaptér pro přenosné 2,5“ disky bude mít jen jeden Thunderbolt port, což by znamenalo dost nepříjemné omezení, ale adaptér pro stolní 3,5“ disky by snad měl nést dva porty, dovolující řetězení periférií.
Až budou tyto adaptéry dostupné, bude k Thunderbolt portům letošních Maců možné připojit všechny externí disky Seagate GoFlex.
Monitory Apple Thunderbolt Display již vyrazily k zákazníkům
Už minulý týden počaly přicházet zprávy, že monitor Apple Thunderbolt Display, který Apple oznámil v červenci při uvedení nových MacBooků Air a Maců mini, přijde do prodeje tento týden.
A včera MacRumors uvedl, že od několika čtenářů obdržel informace, jež to potvrzují. Ti, kdo si monitor objednali ve webovém obchodu Applu, totiž začali dostávat oznámení, že se monitory již vydaly na cestu k nim. Jako příklad ukazuje MacRumors takovéto oznámení pro zákazníka z Nového Zélandu.
Dá se očekávat, že v nejbližších dnech dorazí přinejmenším v některých zemích monitory Apple Thunderbolt Display také do kamenných obchodů, počiny Applu v oblasti softwarových aktualizací jasně ukazují, že se příchod těchto periférií blíží.
Nové softwarové aktualizace Applu týkající se hardwaru pro Thunderbolt
Už v pondělí Apple vydal aktualizaci MacBook Air EFI Firmware Update 2.1 pro letošní MacBooky Air, jež vedle posílení stability funkce Lion Internet Recovery a zvýšení výkonu v režimu Target Disk Mode zlepšila jejich kompatibilitu s monitorem Apple Thunderbolt Display. A ve středu dorazily další podobné aktualizace:
Vyšla aktualizace Lionu pro Thunderbolt
Ve středu dále vyšla aktualizace Thunderbolt Software Update pro Mac OS X, jež podle popisu Applu poskytuje podporu pro monitor Apple Thunderbolt Display a opravuje chyby týkající se kompatibility se zařízeními pro rozhraní Thunderbolt.
Je určena pro Mac OS X 10.7.1 nebo vyšší a dá se získat buď přes Software Update, nebo ručním stažením z webu Applu (má velikost 60,30 MB). Tohle už byla naprosto jasná známka blížícího se zahájení prodeje nového monitoru Applu.
Objevily se také aktualizace EFI firmwaru pro letošní MacBooky Pro a Macy mini
Už jsme zmínili pondělní aktualizaci EFI firmwaru pro letošní MacBooky Air, ale ve středu Apple takovéto aktualizace EFI firmwaru uvolnil též pro letošní MacBooky Pro a Macy mini.
Aktualizace MacBook Pro EFI Firmware Update 2.2 také na letošních MacBoocích Pro aktivuje funkci Lion Recovery přes Internet (k tomu se ještě vrátíme podrobněji níže) a dále posiluje kompatibilitu s monitorem Apple Thunderbolt Display a zlepšuje výkon v režimu Target Disk Mode pro Thunderbolt na těchto noteboocích. Nabízí se přes Software Update, anebo se dá stáhnout tady (má velikost 4,17 MB).
A dále ještě vyšla aktualizace Mac mini EFI Firmware Update 1.3, jež zvyšuje stabilitu funkce Lion Recovery přes Internet a řeší otázky kompatibility s monitorem Apple Thunderbolt Display a výkonu v režimu Target Disk Mode pro Thunderbolt na letošních Macích mini. Získat se opět dá přes Software Update nebo stažením odtud (jde o 4,26 MB). Obě aktualizace vyžadují Mac OS X 10.7 nebo vyšší, tedy Lion.
Protože se jedná o aktualizace firmwaru, nesmí se během jejich instalace přerušit napájení (počítač by pak už možná nebylo možné spustit), v případě MacBooků Pro se navíc vyžaduje napájení z elektrické sítě, nikoli z baterie (aby nedošlo k jejímu vybití). Po restartu systému se objeví šedá obrazovka s ukazatelem postupu instalace, ta může trvat několik minut, během té doby není vhodné do daného Macu jakkoli zasahovat.
To, zda byla aktualizace EFI firmwaru úspěšná, se dá zjistit z verze Boot ROM nebo SMC firmwaru. V případě MacBooků Pro se číslo verze Boot ROM změní na „MBP81.0047.B1E“ a u Maců mini nové číslo verze Boot ROM nabude hodnotu „MM51.0077.B0A“.
Jak vidět, aktualizace pro Macy mini přináší úplně stejné změny jako ta pondělní pro MacBooky Air, avšak v případě MacBooků Pro došlo ještě k jedné významné změně:
Letošní MacBooky Pro konečně podporují obnovu Lionu přes Internet
Pro Mac OS X 10.7 Lion se nabízí funkce Lion Recovery, jež umožňuje snadné obnovení systému. Standardně se obnova provede ze skrytého obnovovacího oddílu, který si na spouštěcím disku Lion vytvoří při instalaci.
V srpnu navíc Apple uvolnil utilitu Lion Recovery Disk Assistant umožňující obnovovací oddíl překopírovat na externí úložné médium. (Už předtím se nabízely různé neoficiální postupy a utility, jak tohle zařídit, tohle je ovšem utilita s oficiálním „posvěcením“ z Cupertina. Za určitých okolností navíc lze od služby Apple Care získat obnovovací USB flash disk, ale s utilitou Lion Recovery Disk Assistant se dá takový disk snadno vytvořit vlastními silami.)
Nové Macy však dovolují obnovu Lion ještě dalším způsobem, pokud nebude obnovovací oddíl dostupný (například jestliže se spouštěcí disk porouchá a musí se nahradit novým čistým diskem). V takových případech půjde použít funkci Lion Internet Recovery, jež operační systém obnoví přímo ze serverů Applu (na existenci téhle nové možnosti se přišlo záhy po zahájení prodeje Lionu a nových MacBooků Air a Maců mini).
Avšak dosud obnovu Lionu přes Internet podporovaly pouze letošní MacBooky Air a Macy mini uvedené v červenci, zatímco MacBooky Pro z letošního února takovou možnost postrádaly.
To pochopitelně u majitelů těchto strojů vyvolávalo značné rozhořčení, ale jejich stížnosti byly vyslyšeny teprve tuto středu. Výše zmíněná aktualizace Macbook Pro EFI Firmware Update 2.2 totiž doplnila podporu funkce Lion Internet Recovery i na letošní MacBooky Pro. A to znamená, že teď už Lion dokážou přes Internet obnovit všechny Macy s rozhraním Thunderbolt.
Pro starší Macy se však tato funkce nenabízí a zřejmě ani nikdy nebude (i když je dost pravděpodobné, že přinejmenším u modelů z roku 2010 by to možná vyřešila obdobná aktualizace firmwaru jako ta pro letošní MacBooky Pro), v jejich případě asi bude nejlepší si včas vytvořit obnovovací oddíl Lionu na externím médiu výše zmíněnou utilitou Lion Recovery Disk Assistant.
A na podporovaných Macích samozřejmě bude funkce Lion Internet Recovery pro rozumné použití potřebovat dostatečně spolehlivé a rychlé připojení k Internetu (při obnově Lionu z Internetu se stahuje několik gigabytů dat).