Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Nové informace o převodníku Atlona AT-DP200
20. listopadu 2009, 00.00 | Server MacObserver vyzkoušel převodník Atlona AT-DP200 umožňující připojit zařízení s DVI výstupem na monitory s Mini DisplayPortem.
Nepochybně víte, že nové Macy od loňského podzimu postupně přecházejí na zobrazovací rozhraní Mini DisplayPort (které bylo před týdnem přijato jako standard VESA).
Ovšem DisplayPort a zejména jeho zmenšenou variantu užitou Applem zatím nijak mnoho zařízení nepodporuje, a tak jsou potřeba různé adaptéry, redukce a převodníky. Co se týče připojování Maců s Mini DisplayPortem k monitorům s jinými konektory, to se dá celkem snadno řešit pomocí odpovídajících adaptérů a redukcí, ty základní nabízí samotný Apple a na trhu se již nacházejí i levnější alternativy třetích výrobců.
Avšak také 24“ monitor LED Cinema Display, uvedený loni v říjnu spolu s novými hliníkovými „unibody“ MacBooky a MacBooky Pro, používá pro vstup signálu pouze Mini DisplayPort. A to je docela potíž, protože to znamená, že k tomuto monitoru lze připojit jenom Macy se stejným rozhraním, starší Macy s DVI výstupem měly dosud smůlu.
Atlona nabízí převodník z DVI na Mini DisplayPort
Takto postižených uživatelů je celkem hodně, brzy se proto objevilo řešení, v létě oznámila firma Atlona Technologies nabízející různá audiovizuální řešení, že chystá převodník AT-DP200, který výstup z DVI portu změní v signál pro Mini DisplayPort.
A nyní se již v USA tento převodník začal opravdu prodávat a objevily se jeho první recenze, blíže se na něj podíval také server MacObserver.
Důvody vysoké ceny řešení Atlony
Hlavní problém převodníku AT-DP200 představuje jeho cena, ta totiž činí skutečně vysokých 179 USD. MacObserver se přirozeně ptal na důvod tak vysoké částky a dostalo se mu od Atlony následující odpovědi: V adaptérech z Mini DisplayPortu na DVI (jež se prodávají za mnohem nižší ceny, řádově za první desítky USD či stovky Kč) k převodu signálu stačí jednoduchý elektronický obvod, což se dá zařídit velice levnými součástkami (integrovanými obvody).
Avšak při opačném převodu to neplatí, přeměna signálu z DVI portu na signál vyhovující Mini DisplayPortu musí proběhnout ve dvou krocích. V tom prvním se DVI signál převede na TTL signály a teprve ty se dále mění na signál pro Mini DisplayPort. Integrované obvody, které tohle umožní, jsou velice drahé a to se poté odráží ve vysoké ceně výsledného zařízení.
Zkušenosti serveru MacObserver
MacObserver dostal k otestování jeden kus tohoto převodníku a popsal své zkušenosti. Převodník má zhruba stejnou velikost jako externí 2,5“ disk, chrání ho kovové pouzdro a působí robustním dojmem. Na jedné straně téhle krabičky se nachází vypínač a konektor Mini DisplayPort, na druhé straně pak konektor DVI-D.
Zapojení je velice jednoduché, nejprve se k převodníku připojí napájecí adaptér (ano, AT-DP200 má vlastní napájení, i to svědčí o složitosti prováděných převodů), na jednu stranu AT-DP200 se zapojí s ním dodaný DVI kabel, který se připojí k příslušnému zdroji signálu (nejspíš k Macu) a z druhé strany se do Mini DisplayPortu zapojí kabel připojující LED Cinema Display. (Zapojení převodníku názorně předvádí tohle video.)
Potom se přístroj zapne výše zmíněným vypínačem a po několika sekundách by se měl LED Cinema Display rozsvítit a začít zobrazovat signál vycházející z DVI portu.
MacObserver to vyzkoušel se starším 17“ PowerBookem G4 a fungovalo to výborně, proti připojení na Mac s Mini DisplayPortem se na monitoru neprojevily žádné rozdíly, a to ani při přehrávání videa. Také by se objevit neměly, protože převod signálu probíhá čistě hardwarovou cestou a Atlona věnovala velkou péči tomu, aby se dosáhlo maximální kompatibility.
Atlona v popisu AT-DP200 uvádí, že je kompatibilní se všemi Macy a PC vybavenými DVI výstupem a podporuje signály až do rozlišení 1 920 x 1 200 (fyzického rozlišení monitoru LED Cinema Display), přístroj je též kompatibilní s HDCP a zachovává EDID informace, takže nebude narušena komunikace mezi grafickou kartou a monitorem. Uchovávají se rovněž všechny časovací údaje, proto by nemělo dojít k žádnému zhoršení kvality obrazu a video se propouští v nezměněné podobě.
To vše MacObserver potvrzuje, narazil na jediný problém (vedle ceny), a to s příliš krátkým dodávaným DVI kabelem. Kabel je krátký (45 cm) a tuhý, navíc měl takovou orientaci konektorů, že překlápěl vlastní převodník. Kabel by se možná dal překroutit, ale to se recenzent neodvážil, protože musel přístroj předat dalším zájemcům o recenzi.
Na webu Atlony najdete také volně stažitelnou uživatelskou příručku převodníku AT-DP200 (jde o devítistránkový, 800 KB velký PDF soubor, stejná příručka se přikládá v tištěné podobě), jež popisuje základní vlastnosti přístroje, obsahuje též podrobný popis zapojení jednotlivých konektorů.
K převodníku AT-DP200 lze připojit také 27” iMac
AT-DP200 je sice zjevně určen hlavně k připojování starších Maců k monitoru LED Cinema Display, ale jako zdroj obrazových dat lze použít též PC s DVI výstupem, případně jiné přístroje dodávající vhodný signál.
A vedle 24” LED monitoru Applu jde užít jako zobrazovač také další nový hardware Applu s vhodným videovstupem, totiž 27” iMac. Nové 27“ iMacy mají Mini DisplayPort, který může sloužit nejenom pro připojení externího monitoru, ale i naopak jako videovstup.
Apple zatím však pouze nejasně naznačoval, že k tomu budou potřebné další adaptéry, zdá se však, že tenhle vstup bude schopen přijímat pouze signály ze zařízení vybavených DisplayPortem.
Pro přístroje s jiným videovýstupem bude opět nutné nasadit AT-DP200, Atlona na svém webu výslovně uvádí, že je převodník kompatibilní s 27“ iMacem. (Převodník ovšem zvládá rozlišení nejvýše 1 920 x 1 200, zatímco obrazovka 27” iMacu má fyzické rozlišení 2 560 x 1 440, takže se obraz bude zřejmě interpolovat.)
Navíc je pravděpodobné, že případné zdroje videosignálu budou nejspíš mít HDMI výstup, ale i na to má Atlona řešení, v podobě dalšího převodníku AT-HD560, což je adaptér pro převody a škálování HDMI signálu.
Takto by mělo být například možné vzít PlayStation 3 či Apple TV a připojit je přes kombinaci převodníků AT-HD560 a AT-DP200 k monitoru LED Cinema Display nebo k 27”iMacu. (To ukazuje tohle video.) Ovšem AT-HD560 také něco stojí, Atlona za něj chce dalších 239 USD, čímž se toto řešení dále prodraží.
Závěrečné zhodnocení
Apple má docela dlouhou tradici v zavádění nových zobrazovacích konektorů bez velkých ohledů na zpětnou kompatibilitu, nové technologie nasazuje rychle a příliš nedbá na svůj starší hardware. Ovšem vlastníci Maců mají naopak sklon držet si je poměrně dlouho a z toho pak vznikají různé potíže, právě tehdy často přicházejí na řadu řešení třetích stran, což je i případ převodníku AT-DP200.
Dnes představuje jediné řešení, jak ke starším Macům nevybaveným Mini DisplayPortem připojit LED Cinema Display a může též posloužit k připojení vnějších zdrojů videosignálu k 27” iMacu.
Ovšem jde o řešení dost drahé, jenže jak se zdá, žádná levnější alternativa se čekat nedá, nemluvě o tom, že například majitelé starších Maců Pro do svých strojů již investovali tolik, že tohle pro ně pořád bude přijatelné. V USA navíc lze sehnat repasované monitory LED Cinema Display se slevou, jež v podstatě vyrovná investici do převodníku Atlony.
Zkušenosti MacObserveru napovídají, že adaptér Atlony opravdu funguje, Atlona se navíc zdá být velmi vstřícná ke svým zákazníkům.
Převodník AT-DP200 tak tvoří zjevně funkční, i když nákladné řešení, pro české uživatele bude ovšem obtížné ho sehnat, navíc Atlona na svém webu upozorňuje, že má na skladu jen omezený počet kusů, takže se vyřizování objednávek může zpozdit (v USA se zjevně najde dost zájemců o něj).