Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Nový iPod pod lupou
5. května 2003, 00.00 | Dneska se podíváme trošku blíž na nový iPod - v USA se začal v pátek dodávat a tak už jsou k dispozici i první zkušenosti "na vlastní uši". Řekneme si, jaké příslušenství je už pro nový iPod připravené, jak to je s nahráváním zvuku a také jak vytvořit na iPodu multimediální prezentaci (pokud vám bude stačit text a zvuk).
Nový iPod, uvedený v pondělí minulý týden si odbyl premiéru před zákazníky tento pátek - tedy alespoň v rámci USA, pro mezinárodní zákazníky by měly být dodávky zahájeny od 9. května, podle českého zastoupení jsou iPody očekávány do dvou týdnů. Vzhledem k tomu, že byly zachovány ceny v US dolarech, měly by být též shodné ceny v korunách, samozřejmě s ohledem na případné kurzové rozdíly. Evropa na klesající dolar zareagovala poklesem ceny u nejdražší verze (o 50 Euro), uvidíme tedy jak dopadnou ceny u nás.Nový iPod zatím znamená také mírné zmatení v označování - uživateli je střídavě označován jako druhá a třetí generace iPodu - druhá, protože se jedná o první opravdu výraznou změnu, třetí, protože je to již třetí model řady iPod (soukromě řečeno, jedná se o druhou generaci - rozdíly mezi prvním a druhým modelem iPodu byly minimální, nový iPod je již výrazně jiný, jak po designové, tak funkční stránce). Tak si vyberte. Jako nejjistější se jeví označení "iPod s konektorem pro dok", s tím se nic tlouct nebude.
Zajímavé je, že Apple podle všeho zahájil tradici spolupráce s jedním z výrobců periferií pro každý nový "malý" produkt - a tak u Apple Air Port Extreme Base Station jsme se mohli už při uvedení podívat také na nové externí antény od firmy Dr. Bott, spolu s uvedením nového iPodu představila firma Belkin několik svých doplňků. O packu pro náhradní baterie jsme již psali při uvedení, tak pouze podrobnosti - jedná se v podstatě o pouzdro na 4 AA baterie (tužkové), které je možné "přicucnout" na iPod a dodávat mu takto další energii, podle výrobce až 20 hodin (pouzdro skutečně používá klasické přísavky, žádná mechanika :). Vzhledem k tomu, že výdrž na baterie se proti předchozím generacím iPodů snížila (papírově z 10 na 8 hodin), možná to bude oblíbený produkt. Kromě toho Belkin uvedl také kit pro napájení v autě včetně možnosti připojení k rádiu (ovšem které autorádio má konektor pro jack), druhý doplněk je univerzálně použitelná "audiokazeta", která převádí vstupní signál do autorádia.
Nelenil ovšem ani zmíněný Dr. Bott - ohlásil kit, který umožní připojit nový iPod k snowboardové bundě Burton, o které jsme i na MujMacu několikrát psali. Bunda má ovládání iPodu na rukávu a tak bude potřeba vyměnit rozhraní, kterým se připojuje ovladač. Ještě že je bunda postavená tak modulárně, že není závislá na jednom modelu iPodu.
A proč vlastně má nový iPod všechna rozhraní jiná? Dockový konektor je jasný - kromě toho, že umožňuje snadno připojit do doku na stole, bylo potřeba vyvést snadno a jednoduše všechna potřebná rozhraní - FireWire, USB 2.0, zvukový výstup (a podle všeho to není sluchátkový výstup, ale line-out) a asi také zvukový vstup. Ano, jak jste si už mohli přečíst v novinkách o víkendu, nový iPod podporuje také nahrávání zvuku. Zatím pouze na úrovni firmware (6 vteřin, přes sluchátka a mono), tedy rozhraní iPodu přímo tuto funkci nepodporuje, ale je tu. Z toho také vyplývá, proč asi má nový iPod nové dálkové ovládání, ačkoliv je identické jako to předchozí - kvůli připojení mikrofonu. Dá se předpokládat, že až nastane vhodný čas a Apple bude muset opět inovovat řadu, Steve Jobs slavnostně vytáhne z kapsy dálkové ovládání, které buď bude obsahovat mikrofon a nebo konektor pro mikrofon - podobně, jako tomu bylo se stávajícím dálkovým ovládáním - tuto funkci podporovaly již první iPody z podzimu 2001. Nový dokový konektor to však zatím nejkritizovanější - protože opět nutí uživatele sebou vozit speciální kabel, zatímco použití standardního FireWire kabelu je přece jen jednodušší, zvlášť pokud ho ztratíme či zapomeneme.
Mimochodem, zdá se, že jednou z nejzajímavějších nových funkcí je NoteReader. Má sice omezení, jako je například 4 kb na poznámku, ovšem také řadu zajímavých funkcí. Apple uvolnil několik AppleScriptů pro snadnou konverzi textů do poznámek, ovšem plnou paletu možností objeví až zkoumavý vývojář. Podrobný popis novinek lze najít ve vývojářské části webu Apple, zde se zmíníme o nových funkcích jen obecně.
Obecně poznámky používají defacto XML formát, je tedy dovolené určité formátování (především nové řádky a odstavce). Potěší podpora Unicode (UTF-8, UTF-16), doufejme, že bude možné ji používat i v rámci názvů skladeb. Z poznámek lze snadno linkovat mezi sebou, i v rámci struktury složek, lze tak snadno připravit poměrně komplexní prezentaci. Kromě jiných poznámek lze linkovat na skladby na iPodu (buď přímo konkrétní, nebo vybírat playlisty, druhy skladeb a podobně) a linkování je natolik obecné, že asi nebude v případě potřeby problém podporovat i obrázky. Zajímavou funkcí je rovněž možnost uzamčení iPodu tak, že nabootuje přímo do přehrávače poznámek - funkce je nazývaný "muzeální mód" a použití iPodu jako virtuálního textového a zvukového průvodce po muzeích se tímto samozřejmě přímo nabízí. Ovšem dá se předpokládat, že díky "hypertextovým" možnostem včetně propojení na hudební obsah iPodu vzniknou, především díky nadšencům, i další aplikace - například s texty k jednotlivým albům a podobně.
Nový iPod se tedy posouvá opět o něco dál, než je na první pohled vidět - některé novinky se projeví ihned, ovšem na využití některých nových funkcí si ještě budeme muset chvíli počkat. Každopádně se těšíme, až porovnáme novou generaci iPodu s jeho starším bratříčkem.