Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Ohlasy dohody Applu a Cisca
26. února 2007, 04.00 | Dohoda Applu s Ciscem pochopitelně nezůstala bez odezvy mezi analytiky, některé z nich dokonce pobídla ke značně sporným výrokům.
Minulý týden oznámená dohoda mezi Applem a Ciscem o ukončení sporu o ochrannou známku „iPhone“ přirozeně nezůstala bez odezvy, se svými komentáři hned přispěchali první analytici. Zpráv se objevilo povícero, přehledná shrnutí přinesly MacNewsWorld a Macworld.
Jak již víte z mého minulého článku, Apple a Cisco vydaly velice všeobecné, v podstatě nic neříkající prohlášení, proto všechny následující výroky musíte brát jako pouhé dohady analytiků (nakonec ty tvoří převážnou náplň jejich práce). Hlavní dumání se samozřejmě točí kolem toho, kdo v celém tom sporu vlastně vyhrál.
Poměrně rozumný názor přináší analytik firmy Frost & Sullivan, Daniel Longfield. Tvrdí, že přestože se podle společného prohlášení zdá, že Apple asi Ciscu nebude za ochrannou známku nic platit, znamená dohoda pro Cisco výhodu. Cisco by sice podle odhadů mohlo na licenčních poplatcích za jméno „iPhone“ vydělat až stovky milionů dolarů, jenže podle Longfielda by to byly velice draze vydělané peníze kvůli negativní publicitě tím vyvolané. Upozorňuje, že od ledna iPhone a Apple vůbec stále zaplňují americké televize, všude se o něm mluví a „veřejné mínění“ uživatelů jednoznačně stojí na straně Applu. Říká, ať si představíme, jaké by to bylo být firmou prodávající nepříliš známý VoIP telefon „iPhone“, která by zabránila uvedení iPhonu Applu, vzbuzujícího rozruch od ledna. Dnes tohle už těžko odhadovat, když došlo k dohodě. Ovšem alespoň zpočátku bylo Cisco zřejmě odhodláno jít až k soudu. Na druhou stranu dohodou si „zachránilo tvář“ a ještě zdarma získalo spoustu mediální pozornosti. A obraz firmy, jež se dokázala s Applem dohodnout, mu u zákazníků jedině pomůže.
Netratí však ani Apple, který se problému zbavil již takto brzy. A jednání u soudu vůbec nemuselo dopadnout v jeho prospěch. Longfield připomíná právě vynesený rozsudek amerického federálního soudu, podle něhož má Microsoft zaplatit Alcatel-Lucentu za porušení patentových práv týkajících se formátu MP3 celých 1,5 miliardy USD. Microsoft se sice ještě asi odvolá a mezi obě kauzy nelze tak úplně klást rovnítko, přesto se takovéto vyústění určitě nedalo zcela vyloučit. (Zmíněný rozsudek by ovšem mohl přivodit dalekosáhlé důsledky pro celý počítačový průmysl, jenže to už překračuje tématický rámec tohoto článku, ostatně se jím jistě budou obšírně zabývat jiné všeobecné počítačové servery.) Nepopírám, že mou ješitnost potěšilo, nakolik se Longfieldovy názory shodují s mými dřívějšími odhady, ale když se nad tím zamyslíte, tak asi těžko dojdete k jiným závěrům.
Ovšem Rob Enderle, hlavní analytik a prezident Enderle Group, se skutečně zamyslel nějak jinak a přišel s výroky, jež vyvolaly značné pozdvižení. Posuďte jeho výroky sami: „Cisco nezískalo od Applu nic než hromadu slibů. Z historie víme, že Apple může hodně naslibovat, ale nejsou na tom nejlépe s plněním svých slibů.“ Pak tvrdí, že by o tom mohla svědčit třeba Motorola či HP a nakonec se dostal až k Microsoftu, jemuž prý Apple slíbil věci, které se nikdy neuskutečnily. Následuje další „perla“: „Myslím, že zde [v Silicon Valley] platí pravidlo, že pokud Apple odchází od jednacího stolu s úsměvem, měli byste si raději zkontrolovat peněženku. A Apple jasně odešel s úsměvem.“
Výsledek jednání s Ciscem pak hodnotí takto: „Vzhledem k tomu, že Apple vlastně ukradl ochranou známku vlastněnou Ciscem a měl na trhu skutečný produkt, mělo Cisco v tomto jednání neuvěřitelnou sílu. Nechat Apple odejít a prostě si ji jen tak vzít … svědčí o úžasné dovednosti, jakou má Steve Jobs v zařizování takovýchto věcí. Nemohu si vybavit nikoho, kdo dojednává dohodu s Applem a není vystrašen k smrti.“ Napovídal toho ještě víc v podobném duchu (například, že prohraný spor o iPhone by mohl otevřít další podobné kauzy, třeba kolem iPodu), ale to snad už stačí. Reakce čtenářů si jistě dovedete představit, ti horkokrevnější ho již virtuálně lynčovali.
Docela by mě zajímalo, zda se po tomhle odváží přijít na nějakou velkou akci Applu (co takhle procházka po WWDC s hodně nápadnou jmenovkou?). Avšak i když si zkusíme zachovat chladnou hlavu, nelze tyto výroky jen tak přejít. Enderle se sice prohlašuje za nezávislého, ale jeho výroky vůči Applu byly vždy negativní (vůči Microsoftu však jeví větší vstřícnost). Apple sice jistě umí vyjednávat nemilosrdně ve svůj prospěch, ovšem představovat ho jako elegantního pobertu a podvodníka obchodního světa a Jobse jako křemíkového Arséna Lupina, to je již hodně silný tabák. Enderle snad musí mít s Jobsem a Applem nějaký osobní spor, protože tohle přesahuje obvyklé „analytické“ výkony, avšak z mediálního hlediska to od něj vlastně byl chytrý tah, teď má publicitu zajištěnou (i díky mně).
Na Enderleho výroky reagovali též jeho analytičtí kolegové. Roger Kay z Endpoint Technologies Associates opatrně souhlasí, že to rozhodně vypadá, jako by to Cisco úplně vzdalo, ale domnívá se, že možná Apple Ciscu něco zaplatil, vzhledem k odhadované ceně ochranné známky „iPhone“ a k tomu, že Apple podle něj dostal skoro všechno. Tohle ovšem nejde potvrdit, Cisco odmítá sdělit cokoli navíc nad rámec společného prohlášení a Apple na dotazy nereaguje. Kay toto vítězství Applu přičítá „legendární schopnosti“ Jobse hypnotizovat lidi, a dokonce ho prohlásil za „Rasputina počítačového průmyslu“. To snad ani není potřeba komentovat, i když představa Jobsem hypnotizovaného analytika, který se před ním vyděšeně krčí, je docela zajímavá.
Další analytici se ve svých výrocích přece jen mírní, anebo přinášejí jiný úhel pohledu. Ken Dort, na technické záležitosti se zaměřující advokát z McGuire Woods LLP, připomíná, že se spory o ochrannou známku většinou vyřeší ještě předtím, než dorazí před soud a zvlášť pak v takovýchto případech, kde se jedná o skutečně vysoké sázky. Výsledkem není nijak překvapen a považuje za vítěze obě strany. Apple podle něj získal právo na jméno, jež dobře padne do jeho systému označování a Cisco může s Applem spolupracovat na dalším vývoji. Jak vidět, právnický praktik se nemusí uchylovat k přehnaným výrokům a dokáže si zachovat střídmý úsudek.
Ještě trochu jiný pohled na věc nabízí Zeus Kerravala, analytik Yankee Group. Podle něj v tomto sporu nakonec za kratší konec potenciálně tahá Microsoft, protože dohoda pomůže Ciscu proniknout do spotřebitelského světa, zatímco Applu do světa podnikového. Samozřejmě však zůstává otázkou, zda spolu tyto dvě firmy skutečně dokážou spolupracovat, protože se obě vyznačují vertikální integrací svých nabídek a tím, že plně vlastní ekosystém svých řešení. Avšak kdyby to skutečně dokázaly a naplnily výroky o vzájemné interoperabilitě, mohla by jejich dohoda mít hlubší důsledky než pouhé vyřešení sporu o jména. Mohly by se stát vážnými uchazeči o větší podíl na trhu digitální domácnosti ve světě zatím zaměřeném na Microsoft.
Své názory k „iphonské“ dohodě vyslovili též redaktoři Macworldu.Také oni si myslí, že v pozadí se na dohodě již dávno pracovalo (jinak by Jobs na Macworld Expu nebyl tak sebejistý) a Cisco si jenom potřebovalo udržet jistou míru důstojnosti. A vzájemně výhodnou dohodu považují za jediný možný logický důsledek. Jinou věcí je, zda zůstane pouze u vstřícných slov, nebo jestli se objeví i nějaké hmatatelnější výsledky. Macworld připomíná loňskou dohodu, kterou Apple vyřešil patentové spory s Creative Technology. Apple se zavázal zaplatit Creative 100 milionů USD s tím, že dostane podíl z případných dále prodaných licencí a Creative se stala oficiálním dodavatelem příslušenství pro iPody, což vedlo k bohaté nabídce jejích reproduktorů a dalších doplňků na letošním Macworld Expu. Redaktoři ovšem sami připouštějí, že v případě Applu a Cisca určitě vzájemná spolupráce tak jednoduchá nebude, ale její případný výsledek by asi byl hodně zajímavý.
Abych to všechno shrnul, nejste-li zrovna žlučovitý analytik, musíte tuto dohodu uvítat. Možná jen odstranila spory o ochrannou známku, ale už to znamená, že se iPhonu usnadnila cesta na trh. A kdyby spolupráce Applu a Cisca skutečně jednou vydala společné plody, jistě by to bylo přínosné pro všechny, včetně zákazníků.
Tato dohoda pravděpodobně bude ještě nějakou dobu plodit další ohlasy, avšak těžko již někdo sdělí něco opravdu nového, dokud nevypadnou nějaké nové konkrétní informace přímo ze zúčastněných stran.