Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Oznámeny první monitory s Mini DisplayPortem nepocházející od Applu
17. dubna 2009, 05.00 | Firma Collins America se chystá na trh uvést řadu LCD monitorů CinemaView používajících rozhraní Mini DisplayPort a hliníkové pouzdro.
Když Apple u nových Maců začal zavádět zobrazovací rozhraní Mini DisplayPort, vyvolalo to rozsáhlé polemiky (podrobněji se tohle téma probírá tady), hlavní potíž spočívá v tom, že toto rozhraní ve zmenšené variantě zvolené Applem zatím používá v podstatě jen on, zvlášť problematické je to v případě 24“ monitoru Apple LED Cinema Display, který se dá připojit pouze k novým Macům.
Apple však již loni začal nabízet bezplatnou licenci na Mini DisplayPort, což vzbudilo naději, že by tohle nové rozhraní mohli začít používat i jiní výrobci hardwaru.
A tento týden skutečně oznámil první další výrobce, že na trh uvede monitory užívající Mini DisplayPort.
Představují se monitory CinemaView
Oním výrobcem je poměrně neznámá firma Collins America zabývající se návrhem různých produktů z oblasti spotřební elektroniky.
Tato firma hodlá nabízet tři nové monitory CinemaView, designem velice podobné monitoru LED Cinema Display Applu, avšak za mnohem nižší ceny. Konkrétně se jedná o 19” monitor s rozlišením 1 440 x 900, o 20” model s rozlišením 1 680 x 1 050 a o 24” monitor s rozlišením 1 920 x 1 080. Tyto přístroje by měly stát 299, 399 a 499 USD a Collins America tvrdí, že v USA a v Evropě budou dostupné před 1. zářím 2009.
Všechny tři monitory používají hliníkové pouzdro „UniFrame“ a hliníkový podstavec velice podobné 24“ monitoru LED Cinema Display. A tak jako u nových iMaců je zadní strana těchto monitorů černá a nese tříportový USB rozbočovač, tlačítko vypínače a 3,5mm zdířku sluchátek.
Asi nejzajímavější rys těchto monitorů ovšem představuje to, že se k Macům budou připojovat pomocí 1,2 metru dlouhého kabelu, který se na konci pro počítač rozděluje do tří samostatných konektorů. Jeden z nich se zastrčí přímo do Mini DisplayPortu na nových Macích, další do USB portu a třetí do zdířky sluchátek (LED Cinema Display jako třetí konektor na svém kabelu nese napájecí konektor MagSafe, na ten však Apple vlastní patent a licenci na něj neposkytuje, proto ho monitory CinemaView postrádají). S monitory by se zároveň měly dodávat i adaptéry pro DVI výstupy starších Maců.
Otázka použitých zobrazovacích panelů
Vnějším vzhledem sice monitory CinemaView skutečně silně připomínají nový 24“ monitor Applu, avšak důkladnější pohled na jejich specifikace ukazuje, že nižší ceny bylo zřejmě dosaženo nasazením technicky slabších řešení. (Pro srovnání, takto vypadají specifikace monitoru LED Cinema Display.)
Především tyto přístroje nepoužívají LED podsvícení (nejspíš obsahují klasické fluorescenční trubice), rozpaky však vzbuzují hlavně udávané pozorovací úhly o velikosti 170, respektive 160 stupňů.
To jsou typické hodnoty pro levné TN panely, ale mluvčí Collins America ubezpečoval AppleInsider, že užijí MVA panely od významného dodavatele (podrobnější popis zobrazovacích technologií LCD panelů najdete například zde), což by prý mělo zajistit kvalitu zobrazení velice blízkou kvalitě IPS panelů, jaké ve svých monitorech využívá Apple. MVA panely by ovšem měly mít lepší pozorovací úhly (typicky 178 stupňů), takže tato otázka zůstává otevřená.
Další sporné vlastnosti
A dosud též není jasné, jaká bude povrchová úprava monitorů CinemaView, zveřejněné fotografie naznačují, že nejspíš budou lesklé stejně jako monitory Applu, o případné dostupnosti matné varianty zatím Collins America mlčí.
Určité pochybnosti vyvolávají také velice široké obruby monitorů, ty ale byly takto navrženy záměrně, mají zlepšovat zážitky při jejich sledování.
Collins America samozřejmě své monitory vychvaluje, uvádí, že vybrala lepší komponenty a materiály než Apple, avšak zveřejněné specifikace tomu příliš nenasvědčují. Monitory CinemaView byly navrženy v USA, vlastní výroba ovšem bude probíhat v Číně (ale Macy a jejich periférie se tam vyrábějí také).
Dostupnost a způsob distribuce monitorů CinemaView
Zájemci o tyto monitory si je již nyní mohou rezervovat na webu CinemaView, tato nabídka je určena pro zákazníky z USA, Kanady a Evropské unie, tedy i pro nás. Jak už bylo uvedeno, Collins America slibuje, že se monitory začnou dodávat před 1. zářím letošního roku.
Monitory CinemaView by se navíc měly, až bude zahájena jejich výroba, dostat též do nabídky prodejců produktů Applu. Firma je však nehodlá prodávat prostřednictvím Applu a dalších velkých distributorů, protože ti požadují příliš vysoké ziskové marže, což by zbytečně zvyšovalo cenu pro koncové zákazníky, Collins America proto plánuje své monitory dodávat přímo jednotlivým nezávislým prodejcům.
Shrnutí
Monitory CinemaView by mohly být zajímavou alternativou pro ty majitele nových Maců, kteří výměnou za nižší cenu budou ochotni poněkud slevit z technických kvalit zobrazovače, prozatím však zůstává příliš mnoho nezodpovězených otázek. Důležité bude už to, zda Collins America dodrží slíbené termíny (řada jiných jejích produktů se opožďuje) a teprve sériově vyráběné kusy ukážou, jak tomu skutečně bude s kvalitou jejich zobrazování.
Monitory CinemaView tak lze zatím považovat jen za první vlaštovky používající Mini DisplayPort, uvidíme, zda jejich příklad budou následovat i další výrobci.