Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Pár poznámek k dění kolem Apple TV
30. března 2007, 08.00 | Kolem Apple TV se stále něco děje, zde najdete stručný přehled několika novinek.
Kolem Apple TV se pořád něco děje, kdekdo objevuje něco dalšího nebo přináší nové úpravy, souhrnný přehled těchto novinek přinesl MacNN. Řada témat by si zasloužila rozvést do větší šířky, k některým se možná vrátím příští týden (nezastíní-li je nic důležitějšího).
Mnou již zmiňovaný web Tutorial Ninjas, který se snaží instalovat na Apple TV různé aplikace Mac OS X, oznamuje, že se mu podařilo nainstalovat také klientský software pro Joost, službu snažící se o P2P televizi (více o projektu Joost se dočtete například tady). Názory na Joost se sice dost různí, ovšem právě na Apple TV by své místo mít měl.
Vzhledem k lavině úprav Apple TV se začalo spekulovat, jak se k tomu postaví Apple a zda neučiní nějaká protiopatření (třeba na způsob Sony pro PlayStation a Microsoftu pro Xbox).
A skutečně se objevují náznaky, že Apple něco takového možná dělá, protože více uživatelů Apple TV ohlásilo, že poté, co pronikli zabezpečením přístroje a nainstalovali vlastní software, přes noc ztratili přístup ke svým systémům. Podle jednoho uživatele jeho spouštěcí skript pro vypojení firewallu náhle ztratil svá přístupová práva.
Způsob, jakým to Apple TV dělá, není zatím jasný, podle některých to Apple provádí na dálku pomocí skrytých zadních vrátek (nepříliš pravděpodobné vzhledem k možným právním důsledkům), jiní si spíše myslí, že nainstalovaná upravená verze Mac OS X by mohla zahrnovat zvláštní variantu noční údržby systému, jež automaticky resetuje přístupová práva a uzavře potenciálně nebezpečná připojení. Druhá možnost dává větší smysl, nakonec je pravda, že z bezpečnostního hlediska se většina úprav softwaru jeví jako riziková. Apple TV zamýšlel Apple spíše pro technicky nepříliš zdatné uživatele, jimž by takhle mohl zajišťovat vyšší bezpečnost. Šťouralové však jistě najdou způsob, jak prolomit i tohle.
Web RoughlyDrafted obsahuje seznam bořící 10 mýtů kolem Apple TV. Jedná se o dost rozsáhlé texty, některé by možná stály za zvláštní článek, zde jenom vypíšu, o jaké mýty jde: Apple TV neumí přehrávat 5.1 zvuk; Apple TV je jako Xbox, ale neumí hrát hry; Apple TV stojí tolik, co Xbox; každý, kdo tohle chce, už má Xbox 360; Apple TV pracuje jenom se širokoúhlými HD televizory; za 300 USD by se k Apple TV měly přikládat kabely; Paul Thurrott může recenzovat Apple TV; Apple TV je tak horká, že vám naruší požitek z filmu; operační systém Apple TV se nabízí ke stažení a dálkové ovládání Apple TV poblázní všechny mé Macy.
A dokonce se už začaly vypisovat finanční odměny za realizaci určitých úprav Apple TV. Web Apple TV Hacks vypsal odměnu 500 USD pro toho, kdo na Apple TV rozchodí systém pobočkové ústředny Asterisk. Jde o otevřený software, který dovoluje z počítače udělat obdobu kancelářské pobočkové VoIP ústředny. Vzhledem k ceně a rozměrům by se z Apple TV jistě dala udělat docela šikovná VoIP ústředna.
Bude-li tohle pokračovat dál a Apple nějak tvrději nezakročí, určitě se ještě dočkáme mnoha zajímavých použití zařízení, které původně mělo sloužit pouze jako iPod pro televizor.