Pár telefonních zpráv: první binární aplikace pro iPhone a další nesmyslná žaloba. (6.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Pár telefonních zpráv: první binární aplikace pro iPhone a další nesmyslná žaloba. (6.8.07)

6. srpna 2007, 00.00 | Objevila se první užitečná binární aplikace pro iPhone, využívající přímo jeho operační systém. A bezvýznamná floridská firma podala na Apple žalobu kvůli údajnému porušování patentu virtuální klávesnicí iPhonu.

Přes víkend se toho mnoho neudálo, a tak pro vás příliš zpráv nemám. Kolem iPhonu jsem našel pouze dvě zajímavé věci a to ta druhá je ještě dost „okurkovitá“. Do druhého dnešního článku jsem pak soustředil několik spíše obecnějších zpráv se vztahem k Applu, tam se také blíže vyjádřím k blížící se akci ohlášené na 7. srpen. Ale nyní se již podívejme na zprávu, kterou pro iPhone považuji za opravdu důležitou:

První binární aplikace pro iPhone

Ihned po uvedení na trh (a vlastně už předtím) vyvolal iPhone vzrušené debaty na téma rozšiřujících aplikací. Jak jistě víte, telefon Applu sice provozuje mobilní verzi OS X, tedy plnohodnotného operačního systému, ale z rozhodnutí Applu oznámeného na červnové konferenci WWDC07 mohou nezávislí vývojáři oficiálně vytvářet aplikace pro přístroj pouze v podobě webových aplikací pro prohlížeč Safari, s využitím technologií takzvaného Webu 2.0 (v praxi to bývá AJAX, tedy kombinace HTML, CSS a JavaScriptu). Od té doby sice vznikla řada zajímavých webových aplikací, ovšem mnozí by raději viděli binární aplikace zkompilované přímo pro OS X iPhonu, stejné jako ty, jež s telefonem dostanete. Potíž spočívá v tom, že Apple neuvolnil žádné prostředky ani informace pro vývoj takovýchto aplikací, naopak telefon obsahuje ochranná opatření značně ztěžující podobné zásahy.

To ovšem řadu lidí neodradilo, aby se o nepokusili připravit binární aplikaci na vlastní pěst. Už nějakou dobu po Webu prosakovaly zprávy, že se podařilo pro telefon zkompilovat první zkusmý program „Helo World“, avšak konkrétnější informace nebyly k dispozici.

Aplikace MobileTerminal

Teď se však již nepochybně objevila první praktická binární aplikace pro iPhone. Jmenuje se MobileTerminal a jde o softwarový emulátor terminálu, který, vzhledem k absenci fyzické klávesnice, nabízí vedle terminálového okna také virtuální klávesnici. Uživatelské rozhraní aplikace přímo využívá operační systém telefonu a program přidává svou vlastní ikonu do hlavního menu iPhonu. Autoři upozorňují, že to není SSH klient, ani klient pro Telnet, ale dá se z něj spustit konzolový ssh klient.

Hoštěno na Google Code

Aplikaci hostí Google Code, na stránkách projektu najdete podrobnější informace, mimo jiné i seznam všech autorů (z velké části vystupujících jen pod přezdívkami). Pochopitelně se tam rovněž nachází popis tvorby aplikace ze zdrojového kódu (k čemuž potřebujete především nástroje iPhone binutils pro Mac OS X) a její instalace na telefon (buď přes SCP, anebo s pomocí aplikací jako iphonedisk či iPhoneInterface). Protože se jedná o projekt s otevřeným zdrojovým kódem, mohou k němu přispívat další lidé, což se také děje, lze předpokládat, že se projekt bude dále rozvíjet.

Nabízí se též krátká videoukázka fungování této aplikace, jak jinak než na YouTube. Filmařsky sice moc povedená není, ale fungování terminálu předvádí jasně.

Gizmodo spekuluje

Novinka přirozeně nezůstala bez povšimnutí, úvahu jí věnuje kupříkladu Gizmodo (vedle odkazu na výše zmíněné video tam uvidíte fotografii menu iPhonu s novou ikonou).

Článek Gizmoda připomíná, že tato aplikace byla vytvořena bez oficiální vývojové sady (SDK) Applu, což svědčí o tom, že lidé šťourající do iPhonu se nezabývají jenom jeho odemykáním a mělo by to znamenat, že budou následovat další podobné aplikace.

Navíc, spekuluje článek, jestliže tohle hostí Google Code a Apple zatím nepodnikl žádné odvetné kroky, nasvědčuje to, že Apple s takovým vývojem souhlasí a mohl by nakonec vydat vlastní SDK sadu a zpřístupnit iPhone jako novou vývojovou platformu, což by vedlo k mnoha zajímavým možnostem. (Jako příklad se zmiňuje vyvinutí herních emulátorů ScummVM a MAME pro iPhone, čímž by se okamžitě zpřístupnilo ohromné množství her).

Shrnutí

To jsou ovšem pouhé spekulace, jakkoli zajímavé. Otevření iPhonu pro vývoj binárních aplikací by rozhodně změnilo způsob jeho vnímání, mnohé nedávné recenze ho právě kvůli nemožnosti přidávání (binárních) aplikací třetích stran odmítly považovat za chytrý telefon. Na druhou stranu, Apple oficiálně zdůvodnil uzavření telefonu vůči binárním aplikacím potřebou zajištění bezpečnosti, takže pokud by teď jich vývoj povolil, musel by najít nějaké důvěryhodné zdůvodnění. Nejsa analytikem či jiným věštcem, netroufám si odhadnout, jak se to bude vyvíjet dál. Velice vstřícné vzájemné vztahy mezi Googlem a Applem jsou ovšem dobře známé a skutečně si lze těžko představit, že by Google takovýto projekt hostil proti vůli Applu. Možná Apple bude celou věc prostě tiše ignorovat, možná učiní nějaké vstřícné kroky, pořád však nelze úplně vyloučit ani to, že nakonec přece jen podnikne nějaká protiopatření (tím by si ovšem mnoho sympatií nezískal). Vývoj na tomto poli bude rozhodně ještě hodně zajímavý.

Apple žalován kvůli virtuální klávesnici iPhonu

Jak jsem již předeslal, druhá zpráva k iPhonu spadá spíše do zelinářské kategorie, má však skutečný základ. Jde o další díl nekonečného seriálu nesmyslných žalob, jež umožňuje americké patentové právo.

Floridská firma SP Technologies LLC žaluje Apple za údajné porušení svého patentu z roku 2004, který popisuje „metodu a médium pro počítačově čitelné zobrazení klávesnice, jež nemůže ukončit uživatel“. A firma nyní tvrdí, že se to vztahuje i na virtuální klávesnici vykreslovanou na dotykovou obrazovku iPhonu a žádá od Applu, aby jí zaplatil „rozumné“ licenční poplatky za každý prodaný iPhone a navíc usiluje o trvalý soudní příkaz, co by Applu zabránil dále používat její duševní vlastnictví v iPhonu. Celou žalobu dovršuje tvrzení, že Apple zmíněný patent porušuje „úmyslně a záměrně“, když ho použil pro klávesnici iPhonu.

Žaloba byla podána u federálního soudu v texaském Austinu 2. srpna - jistě zcela náhodou v okrese, v němž se podobným žalobám dostává sluchu. Žaloba ovšem zdůrazňuje, že Apple prodává iPhone v místních obchodech, takže je místně příslušná.

Takovéto věci se těžko dají nějak rozumně komentovat, člověk se jen diví, co všechno lze v USA patentovat a o co se tam jde soudit. Tvrzení firmy SP Technologies působí na první pohled značně nesmyslně a účelovost její žaloby by nepostřehl jedině člověk připravený o všechny smysly, avšak americký právní a patentový systém to očividně umožňuje. Není ovšem divu, že v Kongresu už leží návrhy na reformu patentového systému, jež by měla podobným absurditám zabránit. Předpokládám však, že odpor právnické lobby bude značný, protože i za tyto nesmyslné žaloby berou velice smysluplné peníze. Stejná motivace ostatně stojí za celou žalobou SP Technologies. (Také vám vytanulo na mysli slovo „výpalné?“)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: