Pár zpráviček o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Pár zpráviček o iPhonu

30. března 2007, 06.00 | iPhone se opět na chvíli objevil na veřejnosti a vyvolal rozruch a komentáře.

Tento týden byl docela bohatý na novinky, a tak už na jeho konec toho tolik nezbývá. Ano, objevily se některé další zajímavé informace, ale ty potřebuji ještě zpracovat, proto dnešní články budou stručnější, snad mně to prominete.

V tomto prvním se opět vrátím k iPhonu. Již v pondělí jsem stručně zmiňoval, že se o něm mluvilo na konferenci CTIA Wireless 2007 ve floridském Orlandu, jež včera skončila. Tuto akci, spojující výstavu a konferenci, pořádá sdružení CTIA, které zastupuje prakticky všechny významné hráče na poli bezdrátových komunikací v USA. Jde tedy o akci podobnou nedávnému kongresu 3GSM, tentokrát však zaměřenou na americký trh. Ta má samozřejmě ohromně široký záběr, tak široký, že se dostalo také na iPhone.

Podle této reportáže tam vystoupil provozní ředitel AT&T Randall Stephenson a účastníkům předvedl iPhone. (AT&T je nyní už plným vlastníkem mobilního operátora Cingular Wireless, právě přejmenovávaného na AT&T Mobility, který bude iPhone prodávat.)

Stephenson měl projev v úterý a během něj náhle vytáhl iPhone, což samozřejmě vyvolalo ohromnou pozornost publika. Předvádění sice trvalo jenom chvíli, přesto se postaralo o největší vzrušení celého dne. Všichni začali naslouchat a fotografovat. Do rukou ho ovšem nedostali, to se poštěstilo pouze jednomu dalšímu přítomnému řečníkovi, avšak hodně důležitému. Byl to předseda výboru FCC pro regulaci telekomunikací (americká obdoba našeho ČTÚ) Kevin Martin. V pozdějším interview Stephenson prohlásil, že Martin strávil s iPhonem víc času než on sám a že to vypadalo, jako by se mu nechtělo telefon vrátit. Martin velice rychle přišel na to, jak používat jeho dotykové ovládání, jež pár minut poté Stephenson předváděl publiku.

Právě při této příležitosti Stephenson pronesl mnou již zmiňovanou poznámku, že se jim pro odběr dalších informací o iPhonu zaregistroval milion lidí, a též potvrdil informace o tom, že Apple vyvíjí iPhone za neuvěřitelně přísného utajení. To pochopitelně vyvolávalo u Cingularu určité zděšení, protože mobilní operátoři bývají naopak zvyklí výrobcům telefonů diktovat své požadavky. Prý to způsobovalo jisté vnitřní pnutí, ale nakonec došli k závěru, že tohle je pro mobilního operátora jedinečná příležitost a na podmínky Applu přistoupili. A ty byly tvrdé – Stephenson přiznal, že osobně drží iPhone v ruce teprve podruhé. Jednou ho prý již držel na schůzi správní rady Cingularu, avšak to přístroj ještě nebyl funkční, tady to bylo tedy poprvé, kdy si ho mohl vyzkoušet. Také toto předvádění zakončil Apple podle svého, protože okamžitě po skončení projevu ho “chlápek v modrých džínách” opět ihned odnesl pryč.

Podobnými akcemi se pochopitelně zájem o iPhone ještě prohlubuje, rafinovaný marketing Applu z toho čiší na sto honů. A získat zájem šéfa hlavního telekomunikačního regulátora se určitě vyplatí (ostatně některé pověsti tvrdily, že uvedení iPhonu na trh až v červnu souvisí právě se zdlouhavým schvalováním u FCC, avšak to moc věrohodně nepůsobí, spíše si Apple nechává čas na dopracování softwaru).

John Martellaro z Mac Observeru při této příležitosti vydal komentář, v němž soudí, že iPhone změní trh mobilních telefonů. Tvrdí, že nezáleží jenom na samotných dostupných funkcích, ale na způsobu jejich implementace, na tom, jak působí na člověka. Přirovnává to k operačním systémům, kde Linux, Windows a Mac OS X poskytují zhruba stejné možnosti, avšak většina lidí zatím Linux příliš nepřijala, Windows vzbuzují rozporné reakce, zatímco Mac OS X se obecně setkává se vstřícným přijetím. A podobné to podle něj bude s mobilními telefony. Po uvedení iPhonu se objeví řada podobných, jím inspirovaných modelů, ale bude záležet na tom, jak budou působit na své uživatele, jaká bude jejich použitelnost. A samozřejmě se domnívá, že iPhone bude hrát mezi telefony podobnou roli jako Mac OS X mezi počítači.

S tím jistě lze souhlasit, reakce té hrstky lidí, co iPhone dostala do ruky, se to zdá potvrzovat, ovšem stále zůstává otázkou, jak to dopadne, až iPhone začnou používat statisíce nebo dokonce miliony lidí (naplní-li se tužby Applu).

V souvislosti s výše uvedenými informacemi pak působí dost kuriózně rada autora technických sloupků Johna C. Dvoraka (píše například pro PC Magazine), že by Apple měl iPhone včas zrušit. Podle Dvoraka je trh mobilních telefonů již příliš konsolidovaný, než aby se na něm udržel někdo nový, a vysoké marže, z nichž by mohl žít i při malém tržním podílu, se prý nedají udržet „déle než 15 minut“. Dále tvrdí, že telefony příliš podléhají módním trendům, takže iPhone rychle zastará. A nabízí Applu vskutku svérázné řešení – prý by měl z iPhonu udělat „referenční design“ a nabídnout ho nějakému outsiderovi na trhu, třeba Samsungu (podle mínění Dvoraka), který bude ochotný financovat marketing. A věští Applu pohromu, jestli to neudělá, prý ztratí pověst firmy, jež nikdy nepodnikne špatný krok. Těžko říci, zda to Dvorak myslí opravdu vážně, nebo jenom chtěl vyvolat rozruch. Některé jeho poznámky svědčí o tom, že mobilnímu trhu zase tolik nerozumí. Podobné kategorické a kontroverzní výroky ostatně pronáší dost často a úspěšnost jeho věšteb příliš velká není. Pochopitelně vyvolal spoustu reakcí čtenářů, z nichž někteří vtipně podotýkají, že nyní je úspěch iPhonu zaručen, protože když Dvorak něčemu od Applu prorokuje chmurné vyhlídky, bude to jistě velký úspěch (ostatně iPodu též věštil, že se neuchytí). Za pár měsíců uvidíme, kdo byl lepším prorokem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: