Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Periférie pro Macy: Software 1.3 pro Elgato Turbo.264, SpaceExplorer už podporuje Macy a Apple zkoumá vyspělé bezdrátové technologie. (26.5.08).
26. května 2008, 00.00 | Elgato vydala aktualizovaný software pro svůj videokodér Turbo.264. „3D myš“ SpaceExplorer získala ovladače pro Mac OS X. A Apple hledá pracovníka pro vyspělé bezdrátové technologie jako WiMAX či UWB.
Přes víkend se mnoho zpráv neobjevilo, pro tento článek jsem vybral ty, jež nějak souvisejí s perifériemi pro Macy. A sešly se též nějaké zprávy okolo iPhonu, ty tvoří náplň druhého článku.
Zde se nejprve podíváme na jednu novinku od Elgata:
Aktualizovaný software pro Elgato Turbo.264
Mnichovská firma Elgato dodává mnohá softwarová i hardwarová řešení pro práci s videem. Ve své nabídce mimo jiné vede hardwarový kodér videa Turbo.264, který výrazně urychluje kódování videa do formátu H.264, podporovaného všemi přístroji Applu a mnoha dalšími zařízeními. Jeho podrobnou recenzi najdete zde.
Turbo.264 podporuje řadu videoaplikací pro Macy a samozřejmě software Elgato EyeTV, ale dodává se také s vlastním softwarem.
A ten nyní Elgato aktualizovala na verzi 1.3. Ta především usnadňuje umisťování videa na YouTube, do seznamu exportních možností přibyla položka YouTube. To zajišťuje jak dobrou kvalitu obrazu, tak kratší doby exportu (samotný web YouTube poté ještě potřebuje určitý čas na převod klipu do Flash formátu FLV).
Při kódování nechráněných DVD se kapitoly DVD převedou na QuickTime kapitoly ve výsledném souboru, což usnadňuje pohyb po převedených souborech. Při exportu do formátu Apple TV software Turbo.264 podporuje kódování Dolby Digital-AC3, jestliže zdroj zvuku obsahuje toto kódování, export ho zachová i ve výstupním souboru, na Apple TV si poté lze užít prostorového zvuku.
Verze 1.3 navíc přidává podporu komprese živého proudového vysílání videa do H.264 pomocí QuickTime Broadcasteru. Elgato tvrdí, že při použití hardwarového kódování je zatížení procesoru mnohem nižší a kvalita bude vždy stoprocentní, nevynechá se jediný snímek ze zdrojového videa. Proudové vysílání se podporuje v rozlišeních 320 x 240 a 640 x 480.
A samozřejmě nová verze softwaru přináší opravy chyb. Přehled novinek verze 1.3 včetně ilustrovaných příkladů najdete tady.
Jedná se o univerzální aplikaci, jež vyžaduje Mac s procesorem PowerPC G4, PowerPC G5 nebo Intel Core, 512 MB RAM, port USB 2.0 a Mac OS X 10.4 nebo vyšší. Pochopitelně potřebujete i hardwarový kodér Turbo.264, ten u nás lze pořídit za cenu okolo 2 900 Kč s DPH.
Aktualizovaný software Turbo.264 1.3 se dá zdarma stáhnout odsud.
3D myš SpaceExplorer je nyní kompatibilní s Macy
Myš se dnes stala zcela běžným zařízením. Vývoj myší se ovšem značně rozrůznil a objevily se i některé varianty, jež s původní myší už mnoho společného nemají. K nim patří „3D“ myši usnadňující ovládání programů pracujících s trojrozměrnými objekty.
Právě na takováto zařízení se specializuje firma 3Dconnexion. Model vyšší třídy představuje 3D myš SpaceExplorer. Zaměřuje se především na profesionální designéry, slouží jako výkonné ovládací zařízení pro práci s aplikacemi jako jsou Maya, form•Z, Blender, Poser, SketchUp či ArchiCAD.
Zmáčknutím, zatažením, naklopením nebo otočením ovládacího puku SpaceExploreru lze plynule panorámovat, měnit měřítko a otáčet 3D objekty a prostředí. Navíc tato periférie nese širokou paletu programovatelných funkčních kláves pro příkazy designérských aplikací. Při pohybu mezi aplikacemi se tlačítka SpaceExploreru automaticky mapují pro příslušné příkazy. Způsob práce s 3D myší názorně ukazuje tahle stránka, doplněná též o ukázkové video.
Těchto všech výhod však Macy až donedávna využívat nemohly, protože SpaceExplorer postrádal softwarovou podporu pro Mac OS X, ale to se nyní změnilo, 3Dconnexion vydala příslušné ovladače, ty se nacházejí zde.
SpaceExplorer nabízí někteří specializovaní prodejci 3D také u nás, stojí okolo 10 000 Kč s DPH. To je samozřejmě mnohonásobně víc, než zaplatíte za běžnou myš, avšak ve své vlastní kategorii SpaceExplorer nijak zvlášť drahý není, přece jen jde o profesionální vybavení.
Apple se zřejmě bude věnovat WiMAXu a dalším vyspělým bezdrátovým technologiím
Apple klade stále větší důraz na bezdrátovou komunikaci. Bezdrátové připojení dnes nabízejí téměř všechny Macy, včetně stolních modelů (u Macu Pro musíte doplnit levnou kartu), nejdále zašel Apple u MacBooku Air, kde se bezdrátovým připojením snaží nahradit některá pevná připojení (s ne zcela jednoznačnými výsledky).
A nyní se zdá, že Apple hodlá v tomto trendu pokračovat, určitě se bude snažit nasadit vyspělé bezdrátové technologie, jež teprve začínají přicházet na trh.
To alespoň naznačuje požadavek na pracovní místo, v němž Apple hledá vedoucího technika rádiových zařízení, který bude pomáhat připravovat plánované produkty s bezdrátovým vybavením a dále bude zkoumat možnosti nasazení nových technologií. Největší rozruch ovšem vzbudila poznámka, že znalost technologií Bluetooth, 3G, UWB, WiMAX, GPS, Mobile TV a podobných by byla velkým kladem.
Z toho mnozí vyvozují, že Apple chystá nasazení těchto technologií do svých zařízení. Bluetooth již používá, o 3G a GPS se mluví v souvislosti s chystaným novým iPhonem. Technologie mobilní televize se obvykle spojuje s mobilními telefon, také o ní se spekuluje ve spojení s novým iPhonem.
Z hlediska Maců ovšem vypadá zajímavě hlavně zmínka o WiMAXu a o UWB. Technologie UWB („Ultra Wideband“ – ultraširokopásmový přenos) se hodí k rychlému přenosu dat na menší vzdálenosti (podrobnosti například tady), bude se využívat především k připojování periférií a často se spojuje s bezdrátovým USB. Nasazení tohoto rozhraní do budoucích Maců se jeví jako dost pravděpodobné, bylo by tak možné bezdrátově připojovat i zařízení náročná na přenosovou rychlost.
WiMAX (vlastně jde o celou skupinu standardů) by se pak mohl stát nástupcem dnešních WiFi standardů, dovoluje vysoké přenosové rychlosti na velké vzdálenosti (srovnatelné s mobilními telefony), přičemž běžné překážky mezi uzly spojení nijak výrazně neruší. Informace o technologii WiMAX v češtině shromažďuje tento web.
WiMAX prosazuje především Intel a vzhledem k poměrně těsné spolupráci Intelu s Applem v poslední době by nasazení této technologie tolik nepřekvapovalo, o jejím úspěchu však ještě zdaleka není rozhodnuto. WiMAX do značné míry smazává rozdíl mezi LAN a WAN sítěmi, ovšem mobilní operátoři WiMAX příliš nepodporují (vsázejí spíše na technologii LTE, o níž se více dozvíte zde).
Z drobných náznaků v inzerátu je obtížné činit nějaké dalekosáhlé závěry, nelze však pochybovat o tom, že budoucí Macy budou bezdrátová připojení podporovat v mnohem větší míře a jejich možnosti budou proti dnešku nesrovnatelně větší.