Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
PocketDrive - digitální video do kapsy
4. března 2002, 00.00 | Díky rozhraní FireWire existuje široká nabídka externích rychlých disků. Jedním z nich, nabízející malé kompaktní rozměry a velkou rychlost, je i PocketDrive od společnosti LaCie. Jaké jsou naše praktické zkušenosti, především při použití pro digitální video?
Rozhraní FireWire v současné době zcela jednoznačně kraluje připojování periferií s potřebou rychlého datového přenosu - disky, kamery, skenery a mnoho dalších dnes používá rozhraní IEEE 1394, neboli FireWire, Sony také používá označení iLink. Jedním z častých využití jsou pevné disky - velký stolní pevný disk s rozhraním FireWire jsme již recenzovali, nyní jsme měli možnost vyzkoušet přenosný kapesní disk LaCie Pocket Drive o kapacitě 20 GB. Za zapůjčení disku děkujeme společnosti Cables&Simm's, cena disku je necelých 13 000 Kč bez DPH.Společnost LaCie jako PocketDrive nazývá celou řadu svých přenosných zařízení a také přímo kapesní pevné disky. Všechna zařízení mají poměrně efektní a také efektivní design. Jsou obalené gumovým či silikonovým lemem, který pochopitelně zvyšuje jejich odolnost, jak proti běžnému mechanickému opotřebení, tak také proti nárazům a pádům (což jsme pochopitelně netestovali). Disk se také dobře drží v ruce. Na přední horní hraně je pod gumovým lemem schovaná LCD dioda, která zeleně svítí po připojení k počítači (resp. pokud je disk napájený) a oranžově poblikává při provozu. Rozměry disku jsou vhodné pro přenos - vejde se takřka kamkoliv, stačí přibalit FireWire kabel.
PocketDrive má v sobě zabudované dvě rozhraní - FireWire a USB 2.0. Vzhledem k tomu, že jsme disk používali na Macu, neměli jsme možnost USB 2.0 vyzkoušet v praxi, na Maca i na PC jsou však dostupné rozšiřující karty. Disk dokáže fungovat z napájení FireWire sběrnice, pokud ho tedy připojujete k Macu, nemusíte se starat o napájení, v případě připojení přes USB nebo nenapájené FireWire rozhraní je potřeba použít zdroj, který je součástí dodávky.
Zprovoznění disku snad ani nemůže být snadnější, stačí připojit k Macu pomocí FireWire kabelu a disk se po chvilce objeví na ploše. Z dodávaných CD lze nainstalovat dodatečný software pro správu disku a utilitky pro měření rychlosti a podobně. Pod Macem se však bez problémů obejdeme bez této instalace, disk dokáže bez problémů obsloužit systém, případně jeho nástroje pro správu disku.
Jelikož se jedná o disk napájený z počítače, není potřeba sebou nosit zdroj, disk je napájený i z přenosných počítačů. To pochopitelně snižuje výdrž samotného počítače, ale stačí mít u sebe jeden zdroj, právě pro notebook. Protože disk má dva FireWire konektory, je "průchozí", lze za něj připojit další FireWire zařízení. PocketDrive jsme používali především pro editaci digitálního videa, nejčastěji jsme takto měli připojenou digitální kameru. Díky FireWire a takovémuto kapesnímu disku je editace digitálního videa opravdu hračkou kdykoliv a kdekoliv, jedinou limitací se tak stává kapacita baterií počítače a kamery. Disk o kapacitě 20 GB stačí na více než 1 hodinu digitálního videa v DV formátu.
Zajímalo nás také, jak je disk rychlý, změřili jsme proto jeho výkon pomocí přiloženého benchmarkového programu. Porovnávali jsme se stolním Power Macem G4 s dískem IBM o kapacitě 30 GB a s iBookem, s diskem IBM o kapacitě 20 GB. V PocketDrivu se točil 20 GB disk Fujitsu, s rychlostí otáček (podle výrobce) 4200 rps. Výsledek nás velmi příjemně překvapil, externí FireWire disk byl rychlejší než interní ve stolním počítači a velmi výrazně rychlejší než disk v iBooku.
Výhodou disku je přítomnost rozhraní USB, i když je pro uživatele Maců je tato výhoda zanedbatelná, je dobře využitelná při přenášení souborů mezi Macem a PC. Pokud však budete takto chtít přenášet větší objem dat, zvažte pořízení USB 2 nebo FireWire karty do PC, přes normální USB se data "plouží" zhruba dvacetinovou rychlostí oproti FireWire.
Během testování jsme neměli s diskem žádné problémy, bez problémů fungovalo "hot" plug&play (pouze systém měl občas připomínky, když jsme zapomněli disk sklidit z plochy). Bez problémů také bylo zapojení s dalším FireWire zařízením v řetezci, v našem případě především s videokamerou, data jsme pochopitelně zapisovali přímo na externí disk. PocketDrive se nám tedy zdá být dobrou volbou pro uživatele, kteří potřebují externí FireWire disk pro libovolné účely, i včetně stříhání digitálního videa v polních podmínkách. Stejně tak je však disk vhodný i pro přenos velkých dat mezi počítači - jeho přenosová rychlost je výrazně vyšší než možnosti běžných 100 Mbit sítí, kterými je realizována většina propojení mezi počítači.