Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Podívej mami, žádné dráty!
24. září 2001, 00.00 | Optická myš není u Applu žádná novinka, dodává se standardně již zhruba rok. Co ale říkáte vícetlačítkové bezdrátové myši s kolečkem?
Jednou z nejmarkantnějších vizitek počítačů Macintosh vždy byla (a stále je) myš. U většiny PC uživatelů byla provázená úšklebky a nepochopením (kde mám druhé tlačítko? Jak se s tím dá pracovat?), což uživatelům Maců ani obvykle moc nevadilo. Co vadilo více, byly „pokusy na lidech“, které Apple občas provádí – jedním z nich byl takzvaný „puk“, neboli přísně kulatá myš, která se začala dodávat s iMacy a poté zamořila celou produktovou řadu Applu (další příklady jsou chybějící tlačítko na vysunutí CD, zrušení power-klávesy na klávesnici). Díky jednotlačítkové myši proto byl vždy prostor pro další výrobce (nejznámější asi byl Kensington), což pouze umocnily designové výstřelky Applu a zavedení USB rozhraní. Proto si dnes uživatel Applu může ke svému počítači připojit v podstatě libovolnou USB myš ze světa PC, včetně známých myší od Microsoftu.Dneska se ale podíváme na Logitech Cordless MouseMan Optical, což je první optická bezocasá myš, která byla uvedená letos na CeBitu. Dodává se v provedení USB, což umožňuje použití s Macem, Logitech je však poměrně aktivní v podpoře Maců, takže dodává i ovladač pro Mac OS 9. Cena v Čechách je lehce přes 2000 Kč.
Myš samotná je zcela samostatnou jednotkou, kterou s počítačem pojí pouze rádiové vlny. Do USB portu se připojí kabel s přijímačem, který lze položit v podstatě kdekoliv na pracovním stole (či pod) – myš díky radiovým vlnám nepotřebuje přímou viditelnost, jak tomu bylo kdysi u pokusů s IrDA (tyto myši byly v reálném životě takřka nepoužitelné). Pohyb myši je snímám čistě opticky, na základě odrazu od podložky, čímž odpadají oblíbené problémy s ušpiněnou mechanikou klasických kuličkových myší.
Myš je napájená dvěmi tužkovými bateriemi, které by jí měly zajišťovat tři měsíce života – v tomto případě si výrobce nevymýšlel, pochopitelně je potřeba použít kvalitní baterky. Tvar myši možná někomu připadne na první pohled poměrně mohutný, ovšem do standardní mužské dlaně padne jako ulitá, má poměrně ergonomický tvar, podle všeho by měla být použitelná i pro leváky. Myš má na horní straně dvě tlačítka, proložená gumovým kolečkem, na levém boku, tedy obvykle pod palcem, je ještě jedno menší tlačítko. Plochy pro palec a malíček jsou z gumy pro lepší uchopení, zbytek těla je kombinace průhledného, modrého a stříbrného plastu. Z hlediska designu poměrně příjemný kousek, z hlediska funkčnosti asi pro běžné uživatele optimální sestava.
Pokud nejsou pod Mac OS 9 nainstalované ovladače, chová se myš jako běžná jednotlačítková, všechny její vlastnosti jsou dostupné až prostřednictvím ovladače. Doporučujeme z webu Logitechu stáhnout nejnovější verzi, která opravuje některé otravné chyby. Poměrně logické základní nastavení je levé tlačítko pro klik, pravé pro kontextové menu (neboli ctrl-klik), kolečko je určené pro skrolování v okně, ovšem je možné nastavit k čemu bude sloužit kliknutí kolečkem - standardně je nastavené jako WebWheel. Třetí tlačítko z boku je obvykle dvojklik. V ovládacím panelu lze nastavení libovolně změnit, pouze musí být zachováno alespoň jedno tlačítko pro normální kliknutí. Kromě různých druhů kliknutí (dvojité kliknutí, automatické držení tlačítka stisknutého a podobně) se dá tlačítkům přiřadit také klávesová zkratka.
Kolečku je „natvrdo“ přiřazená funkce pro posouvání obsahu (nejen) webových stránek, pokud je nastavené jako WebWheel, po kliknutí se objeví speciální menu, které obsahuje částečně ikony pro navigaci na webu (tlačítka reload, zpět, bookmarky a podobně), druhou polovinu lze použit jako odkazy pro oblíbené webové stránky. Točením kolečkem kurzor přeskakuje po jednotlivých položkách, lze se samozřejmě přesouvat také standardně. Bohužel, tento celkem zajímavý doplněk nebyl v praxi příliš funkční – při používání s prohlížečem iCab se ikonky pro navigaci objevovaly přeškrtnuté, odkazy na stránky nereagovaly. Screenshot je z předchozí verze, která částečně fungovala, ale nešlo pro změnu zadat více než jeden vlastní odkaz – podivné. Také skrolování po stránce s iCabem ne zcela fungovalo, v ostatním aplikacích, například v Exploreru, Finderu, Wordu a dalších fungovalo bez problémů. V iCabu někdy skrolování fungovalo, někdy ne, a někdy se automaticky načetla jiná stránka, na kterou byl někde na stránce odkaz – aniž by došlo ke kliknutí. Kolečkem se standardně přesouvá obsah stránky horizontálně, pokud však budete držet klávesu Alt (Option), bude se posouvat ve vertikálním směru. V praxi je kolečko velmi praktická věc, která ušetří mnoho času hledáním posuvníků.
Poměrně příjemným překvapením je podpora „nadstandardních“ myší systémem Mac OS X - fungují jak obě tlačítka (tedy levé pro klik a pravé pro kontextové menu), tak kolečko pro skrolování, přičemž v Mac OS X 10.1 je kolečko podporováno nejen v Cocoa aplikacích, jak tomu bylo u 10.0.x, ale i v Carbon aplikacích – například v prohlížečích i ve Finderu. Pokud tedy máte myš s více než jedním tlačítkem, nebo s kolečkem, nový systém pro ně nepotřebuje žádné ovladače, což je příjemné. Možná se jednou dočkáme i dvoutlačítkové myši přímo od Applu.
V ovládacím programu MouseWare pod OS 9 se kromě přiřazení funkcí jednotlivým tlačítkům dá nastavit rychlost pohybu myši (myš je obecně velmi citlivá, takže asi nastavíte rychlost na minimum), rychlost poklepu a také rychlost skrolování obsahu stránky – zda se posouvá po řádcích, po blocích či skokem po celých stránkách. Také je zde funkce „chytré tlačítko“, což znamená, že kurzor myši automaticky skočí na „default“ tlačítko v dialogu či okně, tedy obvykle budiž nebo uložit. Někomu tato funkce vyhovuje, někomu ne, problém se starší verzí ovladačů byl, že se vždy po restartu automaticky zapnula. Ovládací panel také ukazuje stav baterií myši, případně bude upozorňovat na nutnost výměny. Kromě globálních nastavení je ještě možno si přidat do seznamu konkrétní aplikací a vlastnosti myši si upravit speciálně pro ni – například speciální klávesovou zkratku a podobně.
V praxi se myš ukázala jako velmi dobrý společník, velmi flexibilní, díky absenci „ocásku“ který občas na stole překáží, a také díky optickému snímání pohybu, který pracuje korektně na takřka libovolném materiálu, snad kromě skla. Bezdrátové připojení umožňuje používat myš i z relativně velké vzdálenosti od přijímače, cca 3 metry, což dovoluje například ovládat na dálku prezentace a podobně. Výhody druhého tlačítka myši a kolečka pro pohyb na stránce jsou asi jasné, je dobré, že ačkoliv samotný Apple takovéto myši nedodává, v novém systému na ně myslel a standardně je podporuje. Jediná připomínka, která se během používání objevila, se týkala permanentního svícení diody – která pochopitelně čeká na zachycení a vyhodnocení pohybu. To se nedá vypnout, takže při přenášení myši (například při použití s notebookem) myš neustále svítila i v tašce, což bylo zbytečné plýtvání bateriemi.
Cordless MouseMan od Logitechu patří jednoznačně do kategorie dobrých myší – platí se za použité technologie, tedy optické snímání a bezdrátový přenos dat. Pokud chcete něco lepšího než běžnou myš, tato volba vás podle všeho nezklame.