Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Podpora rozlišení 4K v procesorech Ivy Bridge může vést k Macům s displeji typu Retina
23. září 2011, 00.00 | Integrovaná grafika chystaných procesorů Ivy Bridge bude podporovat rozlišení 4K, což by mohlo umožnit také pro Macy nasadit displeje typu Retina, překážky budou spíše ekonomické povahy.
Ve dnech 13. až 15. září probíhala v San Franciscu konference IDF 2011, na níž Intel představoval různé své novinky, především své chystané procesory. Protože Macy od roku 2006 též používají procesory Intelu, měly mnohé z těchto zpráv význam i pro ně. Už jsme zmiňovali možné důsledky pro MacBooky Pro a zde jsme se podívali na některé vlastnosti integrované grafiky chystaných procesorů Ivy Bridge.
Procesory Ivy Bridge budou nástupci současných procesorů Sandy Bridge, v současnosti se očekává, že na trh přijdou někdy v březnu či dubnu 2012 a brzy poté se jistě objeví také v Macích pro příští rok.
Procesory Ivy Bridge budou podporovat rozlišení 4K
A nyní se ukazuje, že grafický hardware těchto procesorů bude mít i další zajímavé vlastnosti, po skončení IDF zpravodajské servery zabývající se IT dále studovaly uvolněné materiály a mimo jiné zjistily, že procesory Ivy Bridge budou podporovat rozlišení 4K. Upozornil na to především singapurský web VR-Zone, ale stejné materiály dorazily i dalším, o čemž svědčí například tenhle článek Diit.cz.
Integrovaná grafika procesorů Ivy Bridge bude podávat až o 60 procent vyšší výkon proti Intel HD Graphics 3000 současných procesorů Sandy Bridge a bude podporovat OpenCL, ale navíc bude zvládat rozlišení 4K v obou směrech, tedy až 4 096 x 4 096 pixelů. Dále budou tyto procesory obsahovat multiformátový dekodér videa MFX, schopný si poradit vedle běžných formátů i s videozáznamy v rozlišení 4K, a to hned s několika současně. Videa v tomto rozlišení se pochopitelně zatím vyskytují jen vzácně, ale třeba YouTube již podporuje rozlišení 4K QuadHD a pár takových nahrávek skutečně nabízí. A ty MFX dekodér procesorů Ivy Bridge zvládne.
Otevírá se cesta k podpoře displejů typu „Retina“
To ovšem znamená, že si Macy osazené procesory Ivy Bridge, i když nebudou vybaveny žádným dodatečným grafickým hardwarem (dnes k takovým Macům patří MacBooky Air, 13“ MacBooky Pro a některé modely Maců mini), dokážou poradit s extrémně vysokými rozlišeními, což dláždí cestu k displejům typu „Retina“ též pro Macy.
Tohle označení Apple poprvé použil pro displej iPhonu 4, když ho představil loni v červnu na konferenci WWDC 2010 a loni v září takový displej dostal také iPod touch čtvrté generace. Tyto displeje směstnávají 326 pixelů na palec (ppi) a Apple o nich tvrdí, že lidské oko na nich nedokáže rozpoznat jednotlivé body, když se sledují ze vzdálenosti 30 centimetrů.
Něco podobného by se dalo uskutečnit i u Maců. AppleInsider jako příklad uvádí hypotetický 27“ monitor typu „Retina“. Kdyby podporoval rozlišení 4K a měl stranový poměr 16:9 (jako současné 27“ monitory Applu), bylo by jeho výsledné rozlišení 4 096 x 2 304 pixelů. To dává hustotu pixelů 174 ppi a při sledování ze vzdálenosti 60 centimetrů by se takový displej již dal považovat za zobrazovač typu „Retina“ (s okem nerozlišitelnými body).
Není ovšem vůbec jisté, že v nejbližší době Apple takový displej skutečně uvede. Předpokládá se, že příští rok na trh dorazí iPad 3, který nejspíš bude vybaven displejem typu „Retina“ s rozlišením 2 048 x 1 536, je ovšem značný rozdíl mezi 9,7“ obrazovkou pro iPad a velkým stolním monitorem.
Hlavní překážou nasazení takovýchto displejů budou ekonomické důvody
Hlavní problém spočívá v tom, že takovéto displeje pro větší úhlopříčky by byly velice drahé a asi by byla značně složitá i jejich hromadná výroba. Je proto pravděpodobné, že první Macy s procesory Ivy Bridge budou používat běžné displeje a k nasazení obrazovek typu „Retina“ dojde až poté, co to bude cenově schůdné. (Už nyní se sice dají sehnat velkoformátové monitory s takovýmito rozlišeními, používají se například pro medicínské účely, ale to je v podstatě kusová výroba a jejich ceny dosahují tisíců dolarů.)
K nasazení téhle technologie navíc asi zřejmě dojde nejprve v noteboocích, kde by pro „Retina“ efekt stačila menší úhlopříčka a nižší rozlišení (nelze vyloučit ani konvergenci mezi budoucími iPady a nejmenšími přenosnými Macy, ale to již opravdu hodně spekulujeme).
Lion obsahuje náznaky podpory displejů s vysokým rozlišením
Na druhou stranu, v beta verzích Lionu byly objeveny náznaky podpory zobrazovacích režimů pro takováto supervysoká rozlišení a ve druhé předběžné verzi Lionu se nacházela tapeta s horou Fudži o rozlišení 3 200 x 2 000, což by mělo smysl právě pro displeje se zvýšeným rozlišením. Apple tak zřejmě už Mac OS X na tuto technologii připravuje, ale její praktické nasazení bude záviset hlavně na pokrocích výrobní technologie zobrazovacích panelů.
Mimochodem, Final Cut Pro X také podporuje rozlišení 4K, to však skoro určitě má jiný důvod, v tomto případě jde spíše o podporu digitálních kamer s takovýmto rozlišením. Je však otázkou, zda by vlastníci těchto přístrojů sáhli právě po tomhle programu, vzhledem k tomu, jaký vztah k němu zatím mají profesionálové (i když nová verze 10.0.1 přináší naději na postupné zlepšování).