Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Podrobná zpráva o představení iPadu
29. ledna 2010, 00.00 | Steve Jobs ve středu předvedl očekávaný tablet. Byl pojmenován iPad, nabízí 9,7“ obrazovku, výkonný hardware a rozšířený iPhone OS spolu se zdatnějšími aplikacemi, měl by sloužit jako univerzální zařízení slučující funkce netbooku, mediálního přehrávače a elektronické čtečky.
Pověsti o tom, že Apple hodlá uvést na trh tablet, kolují již dlouho, asi první konkrétnější zprávy o tom přinesl už v září server AppleInsider a od té doby patřily tyhle pověsti k nejhouževnatějším, jaké se k Applu kdy vázaly.
Avšak teprve koncem loňského roku začaly skutečně sílit náznaky, že se takové zařízení opravdu chystá a počátkem letošního roku se počalo mluvit o tom, že k představení tabletu dojde koncem ledna, což se potvrdilo, když Apple rozeslal pozvánky na mediální akci pořádanou ve středu 27. ledna.
A tam opravdu, jak již víte z naší předběžné zprávy, Steve Jobs předvedl nový přístroj nazvaný iPad, v tomto článku průběh akce popíšeme podrobněji a podíváme se i na další informace o iPadu, jež se mezitím na Webu objevily.
Použité informační zdroje
Zprávy o iPadu a o středeční akci pochopitelně přinesly v podstatě všechny zpravodajské servery, ale zde vycházíme především ze tří záznamů, pořízených servery Macworld, Engadget a CNET News, pochopitelně doprovázených četnými fotografiemi.
Apple jako obvykle nabízí videozáznam z akce, na této stránce si lze vybírat z QuickTime filmů ve třech různých rozlišeních, video k samotnému iPadu si přehrajete tady. Jobsovo vystoupení už najdete i na YouTube (záznam byl rozdělen do více částí, zde odkazujeme na tu první), stejně jako video předvádějící samotný iPad. A přirozeně nemůže chybět ani oficiální tisková zpráva o jeho uvedení.
Chcete-li stručné shrnutí všech základních vlastností iPadu, dostanete ho například tady a Apple samozřejmě již zřídil pro iPad jeho vlastní webové stránky (přirozeně hodně podobné těm pro iPhone).
A už se též objevují popisy prvních dojmů těch, kteří se k iPadu dostali, své zkušenosti sdělují kupříkladu Ars Technica, Engadget a Gizmodo.
Tím jsme shrnuli hlavní prameny pro tenhle článek, samozřejmě tam, kde to bude potřeba, uvedeme ještě další odkazy, ale nyní se již podívejme na průběh samotné středeční události:
Zahájení akce
Ta se konala v sanfranciském kongresovém středisku Yerba Buena Center for the Arts (YBCA), kde Apple už několik let vždy počátkem září představuje nové iPody, to samo o sobě napovídalo, co se dá očekávat za novinku. Průčelí budovy dostalo dekoraci odpovídající výtvarnému motivu pozvánky a jako vždy se před zahájením akce (v 10:00 místního času) tvořily davy zájemců (čemuž ovšem obratnými manipulacemi Apple vydatně napomáhá).
Když se nakonec zaplnil přednáškový sál ve středisku YBCA, po krátkém hudebním úvodu (Boba Dylana) na pódium vstoupil Steve Jobs (uvítaný mohutným potleskem) a začal mluvit.
Tradiční úvodní rekapitulace dosavadních úspěchů
p>Řekl, že chce rok 2010 zahájit představením skutečně magického a revolučního produktu, ale nejprve uvede několik aktuálních údajů o jiných produktech a pokračoval svým tradičním souhrnem dosavadních úspěchů Applu.Připomněl, že Apple minulý týden prodal již 250 milionů iPodů, poté stručně zmínil kamenné obchody Applu a jako další úspěch vyzdvihl obchod App Store, což je podle něj „neuvěřitelný fenomén“. Nabízí už 140 000 aplikací (hranice 100 000 aplikací se přitom dosáhlo loni v listopadu a za minulých 18 měsíců počet jejich jednotlivých stažení překročil 3 miliardy).
A poté promítl starou fotografii zobrazující jeho a „Woze“ Wozniaka a podotkl, že v roce 1976 rozběhli firmu, která nyní má čtvrtletní tržby 15,6 miliardy a prohlásil, že Apple teď je více než padesátimiliardová firma (menší „recyklace“ citátu užitého již při pondělním oznámení finančních výsledků za předchozí čtvrtletí).
Tyto příjmy přitom pocházejí z iPodů, iPhonů a Maců. Zajímavé podle Jobse na tom je, že to všechno jsou mobilní zařízení, Apple se podle něj stal firmou vyrábějící mobilní zařízení (menší nadsázka, protože o mobilitě 27“ iMacu se dá s úspěchem pochybovat). Z hlediska příjmů se tak Apple dnes stal největším výrobcem mobilních zařízení na světě, a to i ve srovnání s takovými firmami jako jsou Sony, Samsung a Nokia.
Představuje se iPad
A poté už následovalo hlavní (a jediné) téma celé akce, nejprve Jobs promítl fotografii Mojžíše s tabulkou (anglicky „tablet“) přikázání, kterou otiskl Wall Street Journal s kousavým komentářem, že když jsme naposledy slyšeli o tabletu, byla na něm napsána nějaká ta přikázání, Jobs se nad tím pousmál.
A pokračoval návratem do historie Applu, připomněl rok 1991, kdy byl uveden první PowerBook. Ten jako první přinesl TFT obrazovku, opěrky zápěstí a integrované polohovací zařízení. A v roce 2007 Apple znovu vynalezl telefon (tvrdí Jobs) a o dva roky později přišel iPhone 3GS.
Teď všichni používají notebooky a chytré telefony, což vyvolává otázku, zda existuje prostor pro třetí kategorii zařízení, jež by spadala někam mezi ně. Aby taková zařízení mohla vzniknout, musí být skutečně dobrá v určitých věcech. K nim patří brouzdání po Webu, elektronická pošta, práce s fotografiemi, přehrávání videa, poslech hudby, hraní her a čtení elektronických knih.
Někteří lidé si mysleli, že řešením bude netbook, podle Jobse však problém s netbooky spočívá v tom, že nejsou lepší v ničem (prohlásil se smíchem), jde o pouhé levné notebooky. Apple si myslí, že má něco lepšího.
Základní funkce přístroje
A to řešení se jmenuje iPad a Jobs zrovna má jeden s sebou. Opravdu jde o přístroj připomínající zvětšený iPhone, který má stejné domovské tlačítko, displej obklopuje hliníkový rámeček podobný tomu na MacBooku a obrazovku také kryje sklo.
Domovskou obrazovku si uživatel může přizpůsobit podle libosti (ta mimo jiné nabízí 3D dok podobný tomu z Mac OS X) a lze z ní skvěle brouzdat po Webu – Jobs si sedl do připraveného křesla a předvedl několik webových stránek (běžné weby, nikoli jejich mobilní verze), jednou z nich samozřejmě byl deník New York Times. Pohyb po Webu pochopitelně obstarává dotykové ovládání, v podstatě stejné jako na iPhonu.
Na velké obrazovce je vidět celá stránka, podle Jobse to je lepší než na notebooku a mnohem lepší než na chytrém telefonu. A při otočení přístroje se automaticky přepne orientace zobrazení.
Poté Jobs předvedl práci s elektronickou poštou, příslušná aplikace hodně připomíná poštovního klienta iPhonu, ale narozdíl od něj nabízí rozbalovací menu na levé straně, zatímco text zpráv se zobrazuje vpravo, obrázky lze zvětšovat přímo v těle zpráv a klepnutím se dají otevírat PDF přílohy.
Pro psaní slouží virtuální QWERTY klávesnice, zobrazovaná na šířku, aby předvedl, jak snadno se používá, psal na ní Jobs, když držel iPad na klíně.
Dále přišly na řadu fotografie, dají se zobrazovat v orientaci na výšku nebo na šířku a procházejí se podobně jako na iPhonu (fotografiemi se lze posouvat lištou na spodku obrazovky), navíc je však lze uspořádávat do hromádek podle událostí a z PC nebo Macu je pro ně možné získávat metadata. A v případě připojení k Macu se mohou využívat také funkce Events, Faces a Places z programu iPhoto, funkce Places zobrazí velkou mapu se „špendlíky“, klepnutím na ně se zobrazí odpovídající snímky. Též je možné pracovat s obrazovými prezentacemi (doprovázenými hudbou), přístupnými z rozbalovacího menu, lze vybrat přechodové efekty a nastavit další parametry.
Jako další přišla na řadu hudba, k tomu Jobs poznamenal, že iPad má „zabudovaný iPod“, příslušné uživatelské rozhraní připomíná zobrazení alb v iTunes na Macu kombinované se zobrazením Cover Flow na iPhonu. Hudební knihovnu přístroje jde opět procházet pomocí rozbalovacího menu vlevo, když se vybere album, vyskočí okno zobrazující skladby daného alba. Uživatelské rozhraní se od toho na iPhonu opravdu poněkud liší, používá panely, plovoucí okna a řadu jiných prvků využívajících dostatku místa na obrazovce.
A samozřejmě lze přistupovat k obchodu iTunes Store a nakupovat tam nabízený obsah (hudbu, filmy, televizní pořady) a využívat další materiály (podcasty, vzdělávací obsah iTunes U) a pochopitelně je možné přehrávat si ukázky onoho obsahu.
Další předvedenou aplikací dodávanou s iPadem byl kalendář, hodně se podobá kalendáři iCal z Maců, poskytuje i celoměsíční zobrazení (vedle týdenního a denního).
Následovala ukázka použití Google Maps (rozchod se tedy zatím nekoná), vše pracovalo velice plynule, včetně Street View, Jobs předvedl vyhledání suši restaurace.
Poté pokračoval videem, z YouTube umí iPad přehrávat HD videa a lze přepnout do celoobrazovkového režimu, uživatelské rozhraní opět používá panely a rozbalovací menu.
Samozřejmě lze přehrávat také stažené filmy a televizní pořady, nabízí se i režim přehrávání v orientaci na šířku. (iPad zvládá přehrávání videa až do formátu 720p, poradí si tedy s HD filmy z iTunes Store.) A při přehrávání filmů je možné vyvolat menu dovolující přeskakování do jednotlivých kapitol.
Jobs to ukázal na „Star Treku“, další filmovou ukázkou byl nepřekvapivě animovaný „Vzhůru do oblak“ od Pixaru (Jobs býval jeho hlavním akcionářem, než Pixar prodal Disneymu, avšak i tam si udržel vliv). Pro širokoúhlé filmy se však zobrazují nahoře a dole poměrně široké černé pruhy, dvojitým poklepáním lze film roztáhnout na celou obrazovku. (Displej totiž nemá stranový poměr 16:9, ale blíží se spíš poměru 4:3.)
Hardwarové vlastnosti iPadu
A tím skončilo předvádění základních schopností přístroje a Jobs se začal věnovat jeho hardwaru. Tloušťka přístroje činí jenom půl palce (13,4 mm) a váží pouze asi 700 gramů, je tedy údajně tenčí a lehčí než všechny netbooky. Má 9,7“ (24,6 cm) IPS displej, zajišťující skvělé pozorovací úhly. Zároveň displej poskytuje plnohodnotné kapacitní dotykové multi-touch ovládání, tak jako iPhony a iPody touch.
Steve Jobs v San Franciscu uvedl jen ty nezákladnější hardwarové parametry iPadu, ale z technických specifikací na webu Applu vyplývá, že displej má rozlišení 1024 x 768, tedy 132 pixelů na palec, používá LED podsvícení a podobně jako iPhone 3GS byl opatřen mastnotu odpuzujícím povlakem, který by ho měl chránit před ulpíváním otisků prstů.
Uvnitř iPadu tepe nový 1GHz čip Apple A4. Podle Jobse jde o zatím nejpokročilejší čip, jaký kdy Apple navrhnul, sdružuje procesor, grafiku, I/O funkce a všechno ostatní. Nepochybně se jedná o SoC čip podobný těm v jiných mobilních přístrojích, tenhle je ale zjevně hodně výkonný, je však třeba říci, že jiné firmy nedávno představily podobná řešení (NVIDIA například předvedla svůj čip Tegra 2).
O čipu A4 se zatím mnoho neví (ovšem iFixit již zveřejnila jeho fotografii získanou z videa Applu), určitě ho tvoří nějaký procesor ARM doplněný o další podpůrné obvody. Jde o první hmatatelný výsledek práce konstrukčních týmů získaných převzetím firmy P.A. Semi a protože se již delší dobu ví, že Apple vlastní licence jak na procesory ARM, tak na mobilní grafiku PowerVR (používané v iPhonech a iPodech touch, procesory iPhonu 3GS jsme se podrobněji zabývali tady), obdobná, avšak výkonnější řešení jistě využívá též čip A4, otevřenou otázkou však zůstává, jaký model hlavního procesoru a grafického koprocesoru zahrnuje, to se zřejmě dozvíme až poté, co bude fyzicky dostupný a někdo se v něm povrtá.
iPad samozřejmě k ukládání dat používá flash paměť, ta se bude nabízet v kapacitách 16, 32 a 64 GB, tedy stejných jako pro iPody touch.
Bezdrátové připojení přístroje zajišťují WiFi a Bluetooth adaptéry, přístroj podporuje standardy Bluetooth 2.1+EDR a 802.11n (zatímco iPhone zvládá nejvýš 802.11g). Dále obsahuje akcelerometr a digitální kompas, mikrofon a reproduktor a 30kolíkový dokový konektor.
Jednou z hlavních předností iPadu by měla být velmi dlouhá výdrž na baterii, přístroj údajně vydrží až 10 hodin, a to při náročných úlohách typu přehrávání videa, takže bude možné dívat se po celou dobu mezikontinentálního letu. A v nečinnosti má iPad vydržet déle měsíc. Když se přístroj nepoužívá, sám se uspí a poté by měl vydržet skutečně hodně dlouho. Udávané doby bude pochopitelně třeba ověřit nezávislými testy, ale užitá architektura by opravdu měla zajistit delší výdrže, než jaké poskytují x86 netbooky.
A samozřejmě je iPad stejně „zelený“ jako všechny současné produkty Applu, nepoužívá arzén, rtuť, bromované zpomalovače hoření či PVC a sestává z dobře recyklovatelných materiálů (tak jako nové MacBooky Pro užívá hliník a sklo), nic jiného se ovšem ani nedalo čekat.
Aplikace třetích stran pro iPad
Zatím se předváděly jen aplikace dodávané přímo s iPadem, ale pochopitelně pro něj budou existovat také aplikace třetích stran, distribuované přes App Store, o těch přišel promluvit Scott Forstall, viceprezident pro software iPhonu.
Ten zopakoval již zmíněná čísla pro App Store (140 000 aplikací a 3 miliardy stažení) a nazval ho ohromným úspěchem. Jeho nabídky samozřejmě bude moci využít též iPad, prakticky všechny dosavadní aplikace iPhone OS na něm budou pracovat beze změny. Jsou ovšem napsány pro nižší rozlišení obrazovky (konkrétně 320 x 480 pixelů), což se řeší dvěma způsoby.
Zajištění kompatibility s aplikacemi iPhonu
Buď lze aplikace iPhonu provozovat s původním rozlišením ve středu obrazovky iPadu, takže je bude obklopovat černý rámeček nevyužitých pixelů, což moc dobře nevypadá. Anebo se dají přepnout do celoobrazovkového režimu, kdy se každý pixel aplikace zdvojí v obou směrech, v podstatě se tak výstup interpoluje.
Jako příklad spustil Forstall aplikaci Facebook, po zobrazení v původní velikosti se v pravém dolním rohu obrazovky objeví ikona „2x“ a klepnutím na ni se aplikace roztáhne na celou obrazovku. Zjevně to funguje, interpolace působí celkem dobře u her, u ostatních aplikací je zvětšení až nadměrné, hlavně u textu.
Další ukázkou byla hra XGames SnoCross, jež vypadala velice dobře, jak úvodní video, tak vlastní hra. Tento titul využívá OpenGL ES grafiku a s tou si nový grafický hardware očividně hladce poradí, ve dvojnásobném zvětšení hra (stažená přímo z App Store) vyhlížela velmi dobře, výborně fungovalo i ovládání akcelerometrem a vše bylo skvěle plynulé.
Díky kompatibilitě s App Store je od počátku k dispozici množství aplikací, z nichž zejména hry budou na iPadu dobře použitelné, jiné řešení si ostatně snad ani nejde představit.
Samozřejmě však bude možné psát aplikace určené přímo pro iPad, jež budou moci využívat rozměrnější obrazovky s vyšším rozlišením, tak jako to dělají aplikace Applu dodávané s přístrojem. Z tohoto důvodu Apple ve středu zpřístupnil vývojářům novou vývojářskou sadu pro iPad, která mimo jiné zahrnuje simulátor (emulátor) iPadu dovolující spouštět aplikace přímo na Macu během jejich vývoje.
Forstall o nové vývojářské sadě mnoho neřekl, ale z následných zpráv plyne, že se jedná o verzi 3.2, iPad tak používá iPhone OS 3.2. Vývojářská sada sice zatím má status beta verze, ovšem použitelná pochopitelně je, stejně tomu bylo i s předchozími novými verzemi iPhone OS, její nové vlastnosti podrobněji probereme níže.
iPad samozřejmě stejně jako ostatní přístroje s iPhone OS poskytuje přímý přístup k App Store, proto lze předpokládat, že se brzy objeví příliv dalších aplikací psaných přímo pro iPad.
Ukázky nových aplikací pro iPad
A v San Franciscu byly přirozeně předvedeny ukázky několika takových titulů, podobně jako v případě iPhone OS 3.0 se Apple obrátil před dvěma týdny na některé vývojáře, aby připravili aplikace pro iPad, který dostali předem k dispozici. A pár z nich Forstall pozval na pódium.
První předváděla firma Gameloft, jeden z největších dodavatelů her pro iPhone a iPod touch (přes 60 titulů na App Store a více než 55 milionů stažení), ta pochopitelně ukázala několik her uzpůsobených pro iPad, jednou z nich byla střílečka Nova s upraveným uživatelským rozhraním využívajícím větší zobrazovací plochy (přibyla minimapa a nové možnosti ovládání zbraní).
Jako další přišel zástupce deníku New York Times. Ten má svou optimalizovanou aplikaci pro iPhone a teď přirozeně chce udělat totéž pro iPad, nová aplikace bude kombinovat to nejlepší jak z tištěné, tak digitální verze. Lze přeskakovat mezi oddíly a nahlížet do článků, klepnutím se dá změnit počet sloupců a oddalováním a přibližováním prstů se může měnit velikosti textu. Aplikace umí přidávat aktuální zprávy, do textu lze vkládat video, a tak dále. Forstall k tomu podotkl, že si už zvykl číst noviny v Safari na iPadu a nemůže se dočkat, až si vyzkouší novou aplikaci.
Následovala aplikace Brushes od Steva Spranga. To je malovací software od počátku psaný pro iPhone a iPod touch, který si získal řadu uživatelů a nyní Sprang připravil jeho verzi pro iPad. Samozřejmě je kompatibilní se stávajícími obrázky a štětci verze pro iPhone, přináší ale nové možnosti, lze procházet galerii obrázků a vyskakovací okna nabízejí nástroje pro práci s barvami a štětci. Na iPadu bude navíc podporovat přehrávání vytvořených kreseb, které lze sdílet v sociálních sítích nebo posílat elektronickou poštou.
Aplikaci Brushes komentátoři považují za asi nejpůsobivější ukázku z nových aplikací pro iPad, zároveň se ukazuje, že s vhodnými aplikacemi zřejmě pero nebude až tak potřebné (vyskytly se totiž úvahy, že tablet Applu by ho mohl aspoň volitelně nabízet, ostatně pera použitelná na iPhonu se již prodávají a Apple sám podal patent na pero fungující na kapacitních displejích).
Potom své hry předvedla Electronic Arts, od počátku jeden z největších příznivců iPhonu, na App Store nabízí přes 40 titulů. Ukazovala upravenou verzi automobilových závodů Need for Speed, na velké obrazovce se projíždělo úchvatné 3D BMW. Úprava hry byla velmi rychlá, ale vývoj pro iPad je odlišný, je to prý jako držet HD televizor kousek před obličejem. Nová verze Need for Speed podporuje dotykové ovládání, poskytuje několik různých uživatelských rozhraní, lze se dívat i dovnitř vozu a přibyla zobrazení řadicí páky a zpětného zrcátka, díky většímu prostoru na obrazovce. Hodně důležité je ovšem i to, že iPad poskytuje vyšší výkon.
Poslední ukázku představil MLB.com, oficiální web americké první baseballové ligy. Ten pro iPhone nabízí aplikaci At Bat a přirozeně připravil též verzi pro iPad, jež přináší zcela nový zážitek, propojuje herní data s živým videem.
A tím předvádění nových aplikací skončilo, Forstall ještě řekl, že je nadšený příležitostmi, jež iPad dává vývojářům nových úžasných aplikací, ale zatímco na ně budeme čekat, lze provozovat stávající aplikace iPhonu.
iPad jako elektronická čtečka
Na pódium se vrátil Steve Jobs s poznámkou, že je úžasné, co vývojáři dokázali za tak krátkou dobu a představme si, co by teprve mohli udělat za delší čas. A předvedl další novou aplikaci Applu pro iPad – čtečku elektronických knih.
Promítl fotografii čtečky Kindle a řekl, že s ní Amazon odvedl velký kus průkopnické práce, Apple proto bude stát na jeho ramenech. Knihy bude možné číst pomocí nové aplikace „iBooks“.
iBooks používá metaforu skutečné knihovničky a v jejím levém horním rohu se nachází tlačítko vedoucí do nového knižního obchodu Applu, nazvaného iBook Store, plně integrovaného s touto aplikací, jeho uživatelské rozhraní se přirozeně podobá obchodu iTunes Store.
Knihy lze nakupovat a stahovat přímo z iPadu, nabídka zahrnuje tituly pěti největších amerických nakladatelství Penguin, HarperCollins, Simon & Schuster, Macmillan a Hachette Book Group. (Zajímavé je, že se neobjevila jediná zmínka o nakladatelství McGraw-Hill, spekuluje se, že to mohla být odveta za „prostořekost“ jeho generálního ředitele, který den předtím v rozhovoru pro televizi CNBC potvrdil, že Apple uvede tablet používající iPhone OS a že pro něj připravují obsah.)
Jobs začal předvádět aplikaci iBooks, knižní obchod funguje stejně jako iTunes Store nebo App Store, ceny se pohybují mezi 7,99 a 14,99 USD. Jobs si koupil paměti zesnulého senátora Teddyho Kennedyho a stáhl si je a začal číst, kniha se otevře prostým poklepáním. Číst se dá v obou orientacích, klepnutím doprava se listuje dopředu, klepnutím doleva dozadu, aplikace opravdu silně napodobuje skutečnou knihu. Pomalu se stránka obrátí přetažením, určitou kapitolu lze vybrat přeskokem do obsahu.
Knihy mohou zahrnovat fotografie, podporuje se barva a video, měnit se dá také typ a velikost písma (aplikace podporuje písma Baskerville, Cochin, Palatino, Times New Roman a Verdana).
A to vše v aplikaci, která navíc používá formát ePub, nejoblíbenější otevřený knižní formát na světě (tituly z obchodu iBook Store by tak měly být zřejmě dostupné i pro jiná zařízení než jenom iPad). Jobs se domnívá, že iPad bude skvělá elektronická čtečka pro beletrii a učebnice. O téhle funkci iPadu asi ještě hodně uslyšíme, ostatně podrobnější informace o ní chystá též Grafika.
Pro iPad se nabízí kancelářský balík iWork
A na pořad přišla další významná aplikace, vlastně hned celý jejich balík, Apple totiž pro iPad vytvořil upravenou verzi kancelářského balíku iWork. Počáteční reakce byla, že takováto aplikace bude vyžadovat spoustu výkonu, takže dotaz přirozeně zněl, zda ji tablet dokáže zvládnout, odpovědí bylo jasné ano.
Bylo však třeba přijít se zcela novým uživatelským rozhraním pro tyto aplikace, velmi odlišným od toho pro osobní počítač. Na scénu vstoupil Phil Schiller, aby promluvil o balíku iWork pro iPad.
iWork je podle něj balík aplikací, které si oblíbily miliony zákazníků, jež v nich připravují texty, prezentace a tabulky, bylo však třeba z něj udělat produkt s multi-touch ovládáním.
Pro iPad byla vytvořena zcela nová verze prezentačního programu Keynote, úplně nová verze textového procesoru Pages a to vše doplňuje tabulkový procesor Numbers. Je to hodně důležitá novinka, díky balíku iWork bude iPad použitelný i pro „seriózní“ práci.
Nejprve Schiller předvedl aplikaci Keynote, která pracuje v orientaci na šířku, protože v ní se navrhují jednotlivé snímky prezentace. Program nabízí knihovnu prezentací, nové lze tvořit ze šablon, položky menu se nacházejí nahoře a navigátor snímkem vlevo. Do snímku se dá přidávat text, tabulky a grafy. A pochopitelně poskytuje také animační režim s širokými možnostmi animace vytvořených snímků.
Další aplikací byl program Pages, opět vybírající z knihovny dokumentů, vytvářených ze šablon. Dokumenty lze procházet a klepnutím se vyvolá virtuální klávesnice. Aplikace nabízí pravítko a nový nástroj Page Navigator pro pohyb po stránce. Text se automaticky zalamuje kolem grafiky a ve vyskakovacích menu se dají měnit počty sloupců.
Též tabulkový procesor Numbers podporuje knihovnu dokumentů a šablony, podél horního okraje obrazovky se táhnou záložky dovolující v jednom dokumentu mít více tabulek. Sloupce se dají přeuspořádávat klepnutím a tažením, lze přidávat řádky dat a připojené grafy se automaticky aktualizují.
Krátké předvedení pochopitelně nezodpovědělo všechny otázky, jistě se časem objeví podrobnější recenze tohoto balíku, v každém případě se však jedná o významný milník ve vývoji aplikací pro iPhone OS.
Podle Schillera iWork ukazuje, že pro tablet lze vyvíjet i takto složité a pokročilé aplikace, otázka tedy zní, kolik si za ně bude Apple účtovat. Za každou z nich (budou se nabízet samostatně) bude žádat jen 9,99 USD. Jsou to zcela nové aplikace, kompatibilní s balíkem iWork pro Mac a snadno se připojí k projektorům. Půjde je koupit na App Store stejně jako všechny ostatní aplikace.
Možnosti připojení iPadu
Na pódium se vrátil Steve Jobs a řekl, že se iPad synchronizuje s iTunes na Macu či PC stejně jako iPod touch nebo iPod touch přes USB rozhraní (Jobs to neupřesnil, ale ze specifikací vyplývá, že se s iPadem bude dodávat kabel pro dokový konektor s USB konektorem na druhém konci.) Synchronizují se fotografie, hudba, filmy, televizní pořady, kontakty, kalendáře, záložky a aplikace. Také se vytvářejí zálohy, takže po ztrátě iPadu a pořízení nového ho půjde obnovit ze zálohy.
A pak přišla řeč na možnosti bezdrátového připojení iPadu. Každý iPad má WiFi, ale budou existovat též modely vybavené integrovaným 3G modemem. A Apple už ví, kolik takové připojení bude v USA stát. Jobs podotkl, že pro notebooky si mobilní operátoři obvykle účtují okolo 60 USD měsíčně za datové připojení. Apple zde přináší skutečný převrat (podle Jobse), dva úžasné tarify pro vlastníky iPadu.
První poskytuje přenos 250 MB dat za měsíc, ten přijde jenom na 14,99 USD měsíčně. A kdo bude potřebovat víc, může si pořídit neomezené připojení za 29,99 USD měsíčně. Jde o převratné nové dohody s operátorem AT&T (ten již poskytuje své služby pro iPhone, pověsti o ukončení exkluzivity AT&T se tak nepotvrdily.) A součástí těchto tarifů je také bezplatné používání přípojných WiFi bodů AT&T po celých USA.
Kvůli 3G připojení ale není třeba chodit do obchodů AT&T, stačí ho aktivovat přímo na iPadu, nevyžaduje žádný úvazek na delší dobu, je to vlastně předplacená služba, kterou lze kdykoli zase zrušit. Jobs to považuje za úžasnou novinku.
Do června či července Apple doufá uzavřít obdobné dohody o 3G připojení též s operátory v jiných zemích. Všechny 3G iPady budou neblokované a budou používat nové micro SIM karty, pokud tedy daný operátor tyto karty podporuje, bude v jeho síti fungovat iPad. Oproti tomu, co se v USA nabízí pro iPhone, to je o hodně flexibilnější řešení, ovšem pouze pro datové připojení (teoreticky však dovoluje i VoIP telefonování).
Cena iPadu
Po oznámení těchto novinek Jobs stručně zopakoval, co všechno iPad nabízí a konečně se dostal k ceně přístroje. Připomněl, že podle různých expertů měl tablet stát 999 USD. Ale když začali iPad vyvíjet, nestanovili si jenom velmi ambiciózní cíle v oblasti technických parametrů a uživatelského rozhraní, dali si za také za úkol dosáhnout agresivní ceny. Apple chce dostat iPad do rukou mnoha lidí, čemuž musí odpovídat i cena. A ta začíná na 499 USD.
To je ovšem cena za základní model s 16 GB paměti, 32GB model stojí o 100 USD více (tedy 599 USD) a za 64 GB si zákazník připlatí dalších 100 USD (to už dává 699 USD). A v případě 3G modelů je třeba ještě připočítat dalších 130 USD za GSM/UMTS modul (mimochodem, z technických specifikací vyplývá, že 3G modul poskytne též službu A-GPS). To znamená, že 3G iPady budou stát 629, 729 a 829 USD. Nejdražší iPad tak stojí 829 USD, což Jobs označil za neuvěřitelnou cenu (mnozí ovšem budou mít poněkud jiný názor, o oblastech mimo USA ani nemluvě.)
Pokud jde o dostupnost, za 60 dnů by měly být celosvětově dostupné WiFi modely (web Applu mluví o konci března), 3G modely potřebují ještě dalších 30 dnů ke schválení, takže ty přijdou o měsíc později.
Příslušenství iPadu
Jobs se následně věnoval příslušenství iPadu. Je tu dobíjecí dok, který ale má i další využití. Když se do něj iPad vloží, může také zobrazovat obrazové prezentace, takže dok s iPadem poslouží jako fotorámeček (ovšem poněkud drahý).
A další dok, co Jobs představil, má integrovanou klávesnici. Stačí do něj iPad zasunout a ten se jednak nabíjí, jednak je možné psát na fyzické klávesnici, což se bude hodit těm, kteří píšou opravdu hodně. Třetím doplňkem je elegantní pouzdro, jež může zároveň posloužit jako postavec iPadu při psaní nebo při přehrávání videa.
Podrobnější popis příslušenství iPadu nabízí stránka jeho technických specifikací, doky se připojují ke 30kolíkovému dokovému konektoru, po zapojení ovšem lze iPad provozovat pouze v orientaci na výšku.
Oba doky poskytují USB port pro synchronizaci a dobíjení a zvukovou zdířku pro připojení reproduktorů nebo aktivních sluchátek. S každým iPadem se bude dodávat napájecí USB adaptér, dvoumetrový kabel dovolující dobíjení ze zásuvky, ale půjde ho koupit i samostatně.
A sada adaptérů iPad Camera Connection Kit umožní import dat digitálních fotoaparátů dvěma způsoby. Jeden adaptér (The Camera Connector) zajistí import snímků a videozáznamů přes USB kabel fotoaparátu, druhý (SD Card Reader) je čtečka SD karet. Co se týče cen, dok s klávesnicí bude stát 69 USD, normální dok 39 USD, stejně jako pouzdro, sada adaptérů pro fotoaparáty přijde na 29 USD.
Zakončení akce
Po představení příslušenství Jobs promítl obvyklá marketingová videa, v nichž vystupovali designér Jonathan Ive, Phil Schiller a další známé osobnosti Applu.
Poté se na pódium Jobs ještě vrátil, aby provedl závěrečnou rekapitulaci. Podle něj má iPad vše, co je třeba k vytvoření onoho třetího produktu, v klíčových oblastech jako je brouzdání po Webu, elektronická pošta, fotografie a dalších si jasně vede lépe než jiná zařízení. Apple je jím ohromně nadšený, tak jako tím, že si přes 75 milionů lidí koupilo iPhony a iPody touch a všichni z nich vědí, jak iPad používat.
Pak zmínil internetové obchody Applu, iTunes Store, App Store a teď také iBook Store. Je u nich zřízeno přes 125 milionů účtů s kreditními kartami, jejichž majitelé všichni mohou v těchto obchodech nakupovat jedním stiskem. Celkem z nich bylo staženo už přes 12 miliard položek. A jsou připraveny pro iPad, který se dá ve zkratce označit za „nejpokročilejší technologii v magickém a revolučním zařízení za neuvěřitelnou cenu“. Podle Applu to bude opravdu klíčová kombinace.
A dodal, že se Apple vždy snažil stát na křižovatce technologie a svobodných umění, chtěli vyvíjet nejnovější technologie, ale zároveň je navrhovat intuitivní. A kombinace těchto dvou věcí dovolila vytvořit iPad.
A tímhle prohlášením celé vystoupení skončilo, nic dalšího již Jobs z rukávu nevytáhl, pověsti o jiných novinkách se nepotvrdily.
První dojmy z iPadu
V sálu však bylo vystaveno několik iPadů, které si bylo možné vyzkoušet a na Webu se pochopitelně již objevily popisy dojmů těch, kdo takovou možnost dostali (především zástupci tisku a médií).
Shodují se v tom, že 9,7“ IPS obrazovka je úžasná, ostře zobrazuje i drobný text. Hmotnost přístroje sice není úplně zanedbatelná, ale dá se snést, lze to srovnat se čtečkou Kindle DX. iPad se docela dobře drží a v mnoha ohledech opravdu působí jako kombinace iPhonu s lehkým MacBookem (jeho pouzdro zřejmě skutečně používá unibody konstrukci).
Má stejná tlačítka a konektory jako iPhone, tedy tlačítko pro uspávání a probouzení nahoře, stejné je též umístění zdířky sluchátek a regulátoru hlasitosti. Jas obrazovky se dá nastavovat jenom v systémových předvolbách.
Shoda panuje rovněž na tom, že je (nepochybně díky novému čipu A4) poměrně rychlý, a to i proti iPhonu 3GS, zmizely veškeré prodlevy, což platí také pro brouzdání v Safari (mnohým ovšem vadí, že iPad nepodporuje Flash, ale to se od Applu prostě čekat nedá).
O to více však zamrzí, že přístroj nenabízí multitasking, vedle sebe mohou běžet pouze aplikace Applu, avšak aplikace třetích stran nikoli. Zůstala tedy stejná omezení jako na iPhonu, což bude nepohybně jedna z nejkritizovanějších vlastností přístroje.
Nelze nijak uzamknout orientaci obrazovky, některé aplikace to sice umí, ale celosystémové řešení (poskytované elektronickými čtečkami jako je Kindle) neexistuje.
Implementace elektronických knih se skutečně velice blíží používání fyzické knihy a čitelnost knih je velmi dobrá, zvlášť když se uváží užitá zobrazovací technologie. Čtení příliš neunavuje oči, avšak teprve dlouhodobější používání ukáže, jak dobrou čtečkou iPad vlastně je.
Virtuální klávesnice se sice dá používat docela dobře, ale zcela dokonalá není, ve skutečnosti nereaguje až tak svižně, jak předvádějí videa Applu.
Pro ty, kdo nebudou spokojeni s virtuální klávesnicí, by řešením mohl být dok s klávesnicí, avšak s iPadem údajně bude fungovat i každá Bluetooth klávesnice (Bluetooth myš ovšem užít nejde, s myší prostě multi-touch ovládání nepočítá).
iPad nemá fotoaparát ani kameru, v tom se tedy podobá spíše iPodu touch, což však možná byl záměr, Apple zřejmě uvažuje i o podnikovém nasazení iPadu, kde by fotoaparát mohl naopak být překážkou.
První podrobnosti k iPhone OS 3.2
Jak už jsme zmínili výše, iPad používá pouze pro něj určený iPhone OS 3.2 (dřívější pověsti předpokládaly, že půjde o verzi 4.0, ale Apple se rozhodl pro méně radikální číslování).
Vývojáři, kteří si stáhli příslušnou vývojářskou sadu, ji pochopitelně začali prozkoumávat a již stačili oznámit, jaké v ní našli novinky.
Například odhalili, že zahrnuje podporu externích displejů, aplikace iPadu tedy budou schopny směrovat zobrazování přímo na externí monitor připojený přes dokový konektor, což pro iPhone nikdy nešlo. (Z technických specifikací vyplývá, že přes VGA adaptér pro dokový konektor se bude podporovat rozlišení až 1 024 x 768, audiovizuální kabely zvládají jen rozlišení 576p a 480p, respektive 576i a 480i).
Nový firmware dále podporuje sdílení souborů, na připojeném Macu nebo PC se vytvoří adresář sdílených souborů. Tak zřejmě bude možné přenášet dokumenty balíku iWork, ke sdílenému adresáři budou moci přistupovat aplikace iPadu.
Z vývojářské sady 3.2 též vyplývá, že ani nový software nepodporuje multitasking, dokumentace jasně říká, že v daném okamžiku může běžet pouze jedna aplikace.
A bude možné vytvářet univerzální aplikace schopné běhu jak na iPhonu, tak na iPadu, což jistě vývojářům ušetří dost práce.
V iPhone OS 3.2 a související vývojářské sadě určitě budou objeveny ještě další novinky, už teď se třeba zjistilo, že nová sada podporuje VoIP hovory i přes 3G sítě, což bylo dosud zakázáno, VoIP aplikace zatím směly komunikovat jenom přes WiFi. Jenže vývojářská sada 3.2 se nachází v beta verzi, takže se to ještě může změnit, jasno bude až po uvolnění její ostré verze.
Závěrečné shrnutí
Uvedením iPadu Apple potvrdil mnohé z kolujících pověstí a jak se dalo předpokládat, byla to jediná novinka, kterou ve středu Steve Jobs představil.
Reakce na iPad jsou ovšem dost smíšené, o čemž svědčí i diskuse čtenářů u naší předběžné zprávy a podobně vypadají též debaty na amerických webech. Na tom ovšem má svou vinu i to, že tablet Applu vzbudil tak ohromná očekávání, že je nebylo při nejlepší vůli možné naplnit, otázkou ale samozřejmě zůstává, je-li iPad opravdu tak revoluční novinkou, jak tvrdí Jobs.
Má nepochybně řadu zajímavých vlastností, nový výkonný hardware činí aplikace skutečně svižnými a velká obrazovka dovoluje nasadit nové uživatelské rozhraní. Zároveň si však zachovává řadu omezení, kvůli nimž se kritizují iPhone a iPod touch, z nichž asi nejvážnější bude nadále chybějící podpora multitaskingu, který by se na iPadu už opravdu využil.
Mnohým vadí celková uzavřenost přístroje, to je ovšem dáno „filozofií“ Applu, kterou sotva změní. Avšak právě kompatibilita s nabídkou aplikací App Store a s celou dosavadní infrastrukturou pro přístroje s iPhone OS může být významnou konkurenční výhodou, zejména v USA.
Americký zákazník bude asi také jinak vnímat cenu iPadu, ve srovnání s iPhonem (a nakonec i iPodem touch) skutečně není až tak vysoká a totéž platí pro nabízené možnosti 3G připojení. A v jiných zemích bude velice důležité, jaké cenové a jiné podmínky tam Apple nastaví, u nás navíc velkou překážkou (vedle ceny) bude zřejmě též zatím chybějící česká lokalizace (to se ovšem může časem změnit, podobně jako u iPhonu).
Asi nespornější však bude použití iPadu v roli čtečky elektronických knih. Apple (a především Steve Jobs) by si nepochybně přál, aby se iPad stal důležitým hráčem na tomto poli, avšak z fyzikálních a fyziologických důvodů se jeho LCD obrazovka, jakkoli kvalitní, jakožto emisní displej prostě nedá srovnávat s reflexním „elektronickým papírem“ specializovaných čteček.
Ty však zase nepodporují barvy a video, což bylo pro Apple nepřijatelné, tento problém zřejmě vyřeší až nové zobrazovací technologie schopné poskytovat jak vlastnosti elektronického papíru, tak podporu barev a plynulého (na podzim Qualcomm představil displeje s technologií mirasol, které by mohly být takovým řešením, pracuje se ovšem i na dalších podobných technologiích, viz tenhle přehled novinek na poli elektronických čteček). Jenže takové displeje budou komerčně dostupné nejdříve příští rok, Apple proto sáhl po klasickém LCD displeji a až časem se zjistí, nakolik se iPad v roli čtečky osvědčil.
Značný potenciál však určitě ukrývají aplikace psané přímo pro iPhone OS 3.2, jak ukazují aplikace balíku iWork, možná to předznamenává postupné smazávání hranic mezi aplikacemi pro osobní počítače a kapesní zařízení.
Avšak teprve následující měsíce ukážou, bude-li iPad spíše novým iPhonem, nebo naopak Newtonem, uvidíme, jak zareaguje trh a potenciální zákazníci. Navíc je třeba vzít v potaz, že iPhone rovněž prošel dlouhým vývojem, než se dostal do současného stavu, první iPhone měl opravdu hodně nedostatků, stejně jako firmware verzí 1.x, cesta k iPhonu 3GS a iPhone OS 3.x byla dlouhá a trnitá.
A je dost pravděpodobné, že budoucí iPhone (který by měl na trh přijít už letos) přebere mnohé z vlastností iPadu, což situaci dále komplikuje. Úplně nelze ostatně vyloučit ani to, že iPad podnítí vývoj obdobných konkurenčních zařízení, tedy tabletů s procesory ARM a podobnou hardwarovou výbavou, jež nejspíš budou používat operační systém Android nebo jinou variantu Linuxu, iPad by se tak mohl stát důležitým faktorem podporujícím jejich širší přijetí (podobně jako první Macy razily cestu moderním osobním počítačům). Zatím však nevíme, zda středeční uvedení iPadu patří k událostem, které určí další směr vývoje přenosných elektronických zařízení, anebo jestli šlo o evoluční slepou uličku.