Podrobná zpráva o říjnové mediální akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Podrobná zpráva o říjnové mediální akci Applu

12. října 2011, 00.00 | Zástupci Applu opětovně popsali novinky iOS 5 a služby iCloud a oznámili datum jejich uvedení. Poté byly představeny modernizované iPody (změny iPodů nano a touch jsou však pouze malé). A nakonec byl uveden iPhone 4S, se stejným vnějším designem jako iPhone 4, ale významně vylepšenou vnitřní elektronikou. iPhone 4S nabízí kvalitní fotoaparát, současnou podporu GSM a CDMA sítí a nového softwarového asistenta. A počet jeho předběžných objednávek již překročil 1 milion.

Minulou středu jsme přinesli předběžnou zprávu o novinkách, jež Apple představil minulé úterý na své podzimní mediální akci a nyní předkládáme podrobný popis jejího průběhu, doplněný navíc o další informace, které se mezitím nashromáždily. Minulý týden ovšem došlo i k dalším významným událostem, především k úmrtí Steva Jobse, což značně mění pohled též na průběh akce Applu.

Použité informační zdroje

Zájem o akci byl obrovský, Apple však nenabídl živý videopřenos, a tak byly všechny dostupné informační kanály přetížené, mnohé živé blogy měly potíže s výpadky. Přesto se záhy objevila řada podrobných zpráv, pro tento článek vycházíme hlavně z následujících zdrojů: Dosti obsáhlý popis přinesl CNET a samozřejmě svůj zápis z akce nabídl také Macworld (ten navíc zveřejnil souhrnný přehled představených novinek s odkazy na jejich podrobnější popisy). Dáváte-li před slovy přednost spíše obrázkům, bude se vám líbit reportáž Engadgetu, jež je jako obvykle doplněná množstvím fotografií z akce.

Apple sice neposkytoval živý videopřenos, ale později na svém webu vystavil její videozáznam pro QuickTime. Mnozí ovšem dají raději přednost jeho kopii, která se záhy objevila na YouTube. V případě potřeby budeme v následujícím textu odkazovat i na další zdroje.

Zahájení akce

Jako obvykle Apple rozeslal elektronické pozvánky na akci týden předem, takže se vědělo, že bude představen nový iPhone, stále ovšem kolovala řada dohadů, co by mohl Apple předvést, což bylo jedním z důvodů ohromného zájmu o informace z akce. Ta se konala v sálu Town Hall Auditorium v cupertinském areálu Applu a jako obvykle byl sál zcela zaplněný.

Na pódium jako první přišel nový generální ředitel Tim Cook (Cook trvale nahradil Jobse v této funkci po jeho rezignaci koncem srpna) a na úvod řekl, že to je první uvedení nového produktu od doby, co je generálním ředitelem, Dodal, že má Apple rád a považuje za velké privilegium, že mohl u této firmy pracovat 14 let, než se dostal do téhle nové role.

Počáteční rekapitulace dosavadních úspěchů

A následovala obvyklá rekapitulace dosavadních úspěchů Applu. (Právě to dělával Steve Jobs, možná to bylo tak trochu na jeho poctu, Cook a další blízcí spolupracovníci jistě věděli, jak je Jobsův stav vážný.)

Cook připomněl, že původní iPod byl před deseti lety uveden právě v tomto sálu. A dále tam byly představeny (loni v říjnu) MacBooky Air současné konstrukce (s SSD disky). A nyní připomene jedinečnost Applu, dodal Cook.

Začal tím, že týden před akcí Apple otevřel nové kamenné obchody v Hongkongu a v Šanghaji. Šanghajský obchod navštívilo za jediný den 100 000 lidí. V hongkongském obchodu se za první den po otevření prodalo více Maců než v kterémkoli jiném obchodu Applu na světě. Byl to nejlepší otvírací den v historii kamenných obchodů Applu. Nakonec Cook promítl video z otevření hongkongského obchodu ukazující davy zájemců. V Čině má Apple již 6 svých obchodů. Po celém světě jich je 357 v 11 zemích a chystají se četné další.

Následovaly aktualizované údaje o některých produktech Applu. První na řadu přišel Mac, kde byl velkou novinkou Lion. Cook ocitoval Walta Mossberga (známého redaktora Wall Street Journalu píšícího o technických tématech), že „Lion je nejlepším operačním systémem na trhu“.

Lion se distribuuje pouze elektronickou cestou (to sice není tak úplně pravda, protože od srpna se v některých zemích Lion prodává také na USB flash disku, ale vzhledem k vysoké ceně to asi využívá jen málokdo) a od zahájení prodeje si Lion již stáhlo 6 milionů zákazníků.

To jsou podle Cooka ohromující výsledky, proti Snow Leopardovi je přijetí nové verze o 80 procent rychlejší. Porovnal to s Windows 7, jimž trvalo 20 týdnů, než utvořila 10 procent celkové uživatelské základny Windows, zatímco Lion na to potřeboval jen dva týdny (bylo by ovšem spravedlivé říci, že počítačů s Windows je pořád podstatně víc).

Spolu s Lionem byl uveden také nový MacBook Air, který je tenký, lehký, krásný a proklatě rychlý, takže ho zákazníci mají rádi a konkurenti Applu se ho snaží okopírovat.

Rostly ale i prodeje ostatních Maců, v USA se MacBook Pro a iMac staly nejprodávanějším notebookem a stolním počítačem. Meziroční růst prodeje Maců činí 23 procent, zatímco růst odbytu PC jen 4 procenta. Tento trend trvá již 5 let, počet Maců v provozu se blíží 60 milionům, v současnosti podle Cooka uživatelskou základnu tvoří 58 milionů Maců. A letos v srpnu měly Macy podíl 23 procent na maloobchodním prodeji osobních počítačů v USA. Cook dodal, že pořád 77 procent lidí kupuje něco jiného, takže Apple zde má opravdu vysoký strop a musí urazit ještě hodně dlouhou cestu. To ovšem samozřejmě myslel spíše jako vtip.

To byl Mac, jako další na řadu přišla hudba. Nejprve Cook připomněl, že v roce 2001 přišel iPod, který způsobil revoluci v hudební průmyslu, ale především upozornil na to, jak je hudba důležitá.

iPod se během té doby stal nejrozšířenějším hudebním přehrávačem na světě, v srpnu 2011 měl v USA na trhu přenosných přehrávačů podíl 78 procent. A celkově se celosvětově už prodalo 300 milionů iPodů všech typů. Pro srovnání, Sony trvalo 30 let, než prodala 220 000 kazetových přehrávačů WalkMan.

Odbyt iPodů je stále silný, od července 2010 do června 2011 se jich prodalo 45 milionů. A ještě důležitější je, že polovinu z nich si pořídili zákazníci, pro něž to byl první iPod.

A samozřejmě nelze pominout iTunes Store (spuštěný jako iTunes Music Store v roce 2003, který od konce září působí již i v naší zemi). Hudební obchod Applu nyní nabízí 20 milionů hudebních skladeb (na WWDC 2011 v červnu se mluvilo jen o 18 milionech) a počet jednotlivých stažení skladeb dosáhl 16 miliard (proti údajům z WWDC 2011 tak přibyla další miliarda). To vše je podle Cooka ohromující.

Dále je tu iPhone. Cook zavtipkoval, že to by mohl být důvod, proč je sál tento den tak plný.

iPhone se stal nejrozšířenějším chytrým telefonem (smartphonem) na světě, prohlásil. Meziroční růst odbytu dosáhl 125 procent, využívá ho 93 procent firem z žebříčku Fortune 500 a v průzkumech spokojenosti zákazníků prováděném firmou JD Powers obsadil první místo šestkrát za sebou v řadě. A na celkovém trhu iPhonů zaujímá iPhone 4 poloviční podíl, což ukazuje, jak rychle tento trh roste.

Přesto všechno ale má iPhone na celosvětovém trhu mobilních telefonů jako celku jenom pětiprocentní podíl. Tento trh přitom ročně čítá 1,5 miliardy kusů, což představuje po Apple velkou příležitost.

Nakonec Tim Cook probral iPad, nejmladší kategorii produktů Applu. Spokojenost uživatelů u iPadu dosahuje 95 procent.

Tyto přístroje se používají v podstatě všude (myslí se ovšem hlavně v USA). Podle Cooka iPad změnil způsob výuky, každý stát USA má program pro nasazení iPadů do škol a skoro 1 000 amerických základních a středních škol má programy umožňující žákům a studentům používat iPad celý den. Totéž platí pro vyšší stupně vzdělání, přes 1 000 amerických vysokých škol a univerzit, včetně těch prestižních, nabízí iPady.

Více než 80 procent špičkových nemocnic v USA testuje nasazení iPadů nebo již provozuje pilotní projekty. iPad nasadilo nebo alespoň testuje 92 procent firem z žebříčku Fortune 500. To je podle Cooka neslýchané. Téměř tři čtvrtiny tabletů prodaných v USA jsou teď iPady.

iPad stejně jako iPhone používá iOS a celkový počet prodaných zařízení s iOS právě překročil čtvrt miliardy, prodalo se již 250 milionů přístrojů s iOS. A nyní Apple iOS posune na ještě vyšší úroveň.

Novinky spojené s iOS

Na pódium přišel viceprezident Applu pro software iOS Scott Forstall, aby promluvil o nejčerstvějších novinkách iOS.

Nejprve přednesl další statistická data o úspěších iOS. Podle údajů ComScore z července 2011 má v mobilních operačních systémech iOS podíl 43 procent (Android je druhý s 33 procenty). Na mobilním přístupu k Webu se iOS podílí dokonce 61 procenty. Co se týče obchodu App Store, ten už nabízí přes 500 000 aplikací pro iOS, z nichž 140 000 je určeno pro iPad.

Počet jednotlivých stažení aplikací z App Store dosáhl 18 miliard, počet stažení za měsíc v poslední době činí v průměru 1 miliardu. A vývojáři jsou za své aplikace pro App Store velice dobře odměňováni, prohlásil Forstall. Dosud Apple vývojářům vyplatil přes 3 miliardy USD (pochopitelně Forstall již nezmínil, že Apple od zákazníků současně vybral skoro 1 miliardu USD pro sebe, protože si z koncové ceny aplikace bere 30 procent, pro vývojáře to ovšem opravdu je výhodné).

Aplikace Cards pro iOS

Než došlo na popis iOS 5, ještě Scott Forstall představil novou aplikaci pro iOS nazvanou Cards. Ta umožní vytvářet a posílat (fyzické) pohlednice z iPhonu nebo iPodu touch. V postatě to bude podobné jako výroba kalendářů v iPhotu na Macu, ale tohle bude sloužit pro pohlednice. Především pro různá přání, třeba k narozeninám či k dokončení školy, ale i pro mnohé jiné příležitosti.

Apple v aplikaci navrženou pohlednici vytiskne, uloží ji do obálky a pošle adresátovi. Tisknout se bude na jakostní papír v kvalitě odpovídající běžným pohlednicím. Aplikace Cards umožní vybrat si z 21 různých návrhů rozdělených do 6 kategorií. Při zasílání na adresu v USA Apple navíc doplní čárový kód, který pošle uživateli oznámí, že byla fyzická pohlednice odeslána.

Tohle ovšem bude placená služba, za zaslání jedné fyzické pohlednice v rámci USA se bude platit 2,99 USD, ve zbytku světa pak 4,99 USD. Samotnou aplikaci Cards si půjde zdarma stáhnout z App Store od 12. října, tedy ode dneška. (Forstall to nezmínil, ale tato aplikace bude vyžadovat iOS 5.)

iOS 5

A pak již začal Scott Forstall popisovat iOS 5, hodně věcí však už bylo známých z jeho projevu na WWDC 2011 v červnu, ale teď mohl některé podrobnosti upřesnit, především datum uvolnění iOS 5 pro běžné uživatele.

Beta verzi iOS 5 si stáhlo 100 000 vývojářů, kterým se líbil, takže teď se u Applu nemohou dočkat, až ho dají také do rukou ostatních. Forstall počal blíže probírat 10 hlavních nových vlastností iOS 5.

Tu první tvoří nové oznamovací menu u okraje obrazovky, které se dá (podobně jako na Androidu) zobrazit švihnutím prsty dolů. Pak je tu iMessage, nová služba zpracování zpráv Applu, jež dovoluje vzájemnou konverzaci mezi uživateli iPhonů, iPodů Touch a iPadů a může fungovat jak přes WiFi, tak přes 3G sítě. Volitelně bude možné vydávat potvrzení o odeslání a o přečtení zprávy a zprávy budou po celém komunikačním kanálu šifrované.

Aplikace Reminders bude zobrazovat připomínky při splnění zadaných podmínek a bude k tomu moci využívat i geografickou polohu přístroje (či spíše její změnu). Všechny připomínky se budou synchronizovat s Exchange a se službou iCloud.

iOS 5 se také integruje s Twitterem. Uživateli, který má u této mikroblogovací služby účet, stačí jednou zadat svůj účet a bude moci na Twitter z aplikací iOS odesílat odkazy na fotografie a webové stránky, na videa v YouTube a na místa v mapách. Podpora Twitteru bude obsažena v aplikacích Photos, Safari, YouTube, Maps a mnoha dalších.

Další novinku tvoří Newsstand („novinový stánek“), nová aplikace pro elektronické časopisy a noviny. Forstall uvedl, že svá předplatná pro tuto aplikace nabídnou takové publikace jako The New Yorker, Martha Stewart, Allure, Vanity Fair či The New York Times a řada dalších periodik, všechna jejich předplatná se tak soustředí na jednom místě. Nová vydání bude tato aplikace stahovat v pozadí a ikony v ní budou odrážet vzhled jejich obálek.

Následuje vylepšená aplikace fotoaparátu. Ta bude snáze přístupná, vyvolá ji dvojité poklepání na domovské tlačítko, pro pořízení snímku půjde použít tlačítko zesílení hlasitosti. Dále aplikace dovoluje zobrazovat volitelnou orientační mřížku, zvětšovat určitá místa záběru a vybírat některá jeho místa pro automatické nastavení expozice či zaostření. A též nabízí některé základní funkce pro úpravu fotografií (třeba odstranění červených očí nebo automatické vylepšení fotografie jedním stiskem tlačítka).

Potom je zde Game Center, herní sociální síť Applu. Už bylo zřízeno 67 milionů uživatelských účtů této sítě, jež v iOS 5 nově dovolí přidávat fotografie přátel, objevovat nové přátele a získávat doporučení ke hrám.

Vylepšení se dočkal také (mobilní) webový prohlížeč Safari. Funkce Reader učiní webové stránky přehlednějšími odstraněním všech nadbytečných prvků (podobně jako Safari pro osobní počítače). Podle Forstalla to skvěle funguje na iPadu, ale na iPhonu je to fantastické.

Odkaz na stránky si lze poznamenávat pro pozdější čtení funkcí Reading List, její seznam odkazů se navíc dá synchronizovat mezi zařízeními s iOS. A mobilní Safari také začalo poskytovat prohlížení v panelech (tabech), avšak tato možnost se nabízí pouze pro iPad (prohlížeč Dolphin to umí i na iPhonu, a to již pod iOS 4).

Rekapitulace vlastností iOS 5 pokračovala popisem modernizovaného klienta Mail, který nabízí bohaté formátování zpráv, jejich odsazování a označování, přetahování adres, prohledávání zpráv či nové gesto pro zobrazení seznamu zpráv na iPadu. Tohle vše je ovšem známo už z WWDC 2011.

Stejně tomu bylo s funkcí „PC Free“, jež dovoluje zařízení s iOS 5 aktivovat a zkonfigurovat bez připojení k počítači s iTunes. A aktualizace iOS 5 budou možné přes bezdrátové připojení. Celé to shrnuje věta: „Není potřeba počítač.“

A to bylo jen 10 z celkem 200 nových vlastností iOS 5 (Apple je popisuje tady). iOS 5 bude dostupný pro iPhony 3GS a 4, iPody touch třetí a čtvrté generace a pro iPady obou generací Pro tyto přístroje se bude nabízet jako bezplatná aktualizace od středy 12. října. (Vývojáři obdrželi GM verzi iOS 5, sestavení 9A334. jež by měla být totožná s ostrou verzí pro koncové uživatele, již v den konáni akce, tedy minulé úterý 4. října a současně dostali též GM verzi Xcode 4.2, která se dá používat pro přípravu aplikací iOS 5.)

Potvrdily se tak dřívější pověsti, jež jako datum vydání iOS 5 uváděly právě 12. říjen.

Služba iCloud

Na scénu pak přišel Eddy Cue, jehož nedávno právě Tim Cook povýšil na viceprezidenta pro internetový software a služby, aby promluvil o službě iCloud. Tuto službu na WWDC 2011 představil Steve Jobs, Cue to do značné míry zopakoval a přidal některé nové informace.

Hlavní funkce služby iCloud

Své vystoupení uvedl sloganem „Prostě to funguje“ a připomněl, že se tato služba nabízí zdarma a začal probírat její možnosti. Jako první popsal funkci „iTunes in the iCloud “, jež umožňuje opakovaně stahovat zakoupenou hudbu a další mediální obsah na všechna zařízení uživatele. Totéž platí pro fotografie, funkce Photo Stream dovoluje dostat na všechna zařízení uživatele snímky z filmového pásu iOS.

Potom Cue postoupil k funkci „Documents in the Cloud“ umožňující synchronizaci dokumentů mezi zařízeními. Pod iOS se o to postará kancelářský balík iWork, jehož soubory nově půjde ukládat u služby iCloud, takže nebude třeba se starat o jejich lokální ukládání. Podpora této funkce bude zabudovaná do nových verzí aplikací Pages, Numbers a Keynote (prodávaných po 9, 99 USD nebo 7,99 EUR), které budou dostupné (jaké překvapení) od 12. října.

Dále Cue připomněl, že se možností služby iCloud využívá také při nakupování elektronických knih a aplikací iOS z obchodů Applu, aplikace a knihy zakoupené na jednom zařízení se takto mohou objevit i na všech ostatních.

Poté začal Cue probírat novou zálohovací funkci (funkci iCloud Backup), jež do služby iCloud uloží kopii zařízení s iOS (jeho dat) a také zajistí každodenní synchronizaci kontaktů, kalendářů a elektronické pošty (tyto možnosti iCloud přebírá z MobileMe).

Dále zmínil funkci „Find My iPhone“ („Hledat iPhone“), dostupnou již v MobileMe, jež dovoluje vyhledat a případně i zablokovat či vymazat ztracené zařízení s iOS a vzápětí přešel k nové aplikaci (a funkci) nazvané „Find My Friends“ (pověsti o její existenci ovšem už delší dobu kolovaly). Ta dovoluje rychle a snadno spatřit přátele a rodinné příslušníky, kteří se rozhodli s dotyčným uživatelem sdílet svou geografickou polohu. Toto oznámení vyvolalo velký potlesk, Cue zavtipkovat, že mu to umožní vidět, zda se jeho přítel ten den objevil ve škole.

Nová funkce dovoluje vytvářet „dočasné události“, s jejichž pomocí lze zařídit, aby svou polohu sdíleli jen po určitou dobu pouze vybraní lidé a nabízí široké možnosti ochrany soukromí. A také poskytuje volby pro rodičovskou kontrolu, takže bude možné děti chránit před případným sledováním.

Nakonec Eddy Cue připomněl, že služba iCloud bude dostupná zdarma pro uživatele iOS 5 a Lionu. V rámci bezplatné služby se bude nabízet 5 GB úložné kapacity na serverech iCloud (prostor pro uložení zakoupeného obsahu se do toho nezapočítává), ale další kapacitu si půjde přikoupit.

Služba iTunes Match

Poté Cue krátce promluvil o službě iTunes Match (ta byl též představena již na WWDC 2011), jež poskytne stejné výhody, jaké nabízí hudba zakoupená v iTunes Store, i hudbě zakoupené jinde (Cue sice mluvil o kupování, ale zřejmě se vztahuje i na hudbu získanou z „jiných zdrojů“). Služba iTunes Match prohledá hudební knihovnu uživatele a jestliže se nalezené hudební skladby nacházejí v iTunes Store, iTunes Match použije tyto skladby (jako AAC soubory kódované na 256 Kb/s), ostatní hudbu do iCloud zkopíruje fyzicky.

Takto uloženou hudbu půjde používat na všech zařízeních uživatele pouhým klepnutím ni, budou se podporovat také přehrávací seznamy (playlisty). iTunes Match bude placená služba, přijde na 24,99 USD ročně.

Data uvedení nových služeb

Nakonec Eddy Cue oznámil, že služba iCloud bude spuštěna 12. října, to ovšem málokoho překvapilo, protože se vědělo, že bude zprovozněna (pro koncové uživatele) současně s vydáním iOS 5. iTunes Match má být v USA dostupná do konce října a na jejím rozšíření do dalších zemí do konce letošního roku se prý „usilovně pracuje“ (bude zřejmě záviset na dohodách s držiteli práv k hudbě).

Podrobněji obě služby popisuje tato tisková zpráva (stejně jako její oficiální český překlad). Upřesňuje, že iCloud bude vyžadovat Macy s Lionem nebo zařízení s iOS 5, případně PC s Windows Vista či Windows 7, pro přístup ke kontaktům a kalendářům na PC se doporučuje Outlook 2007 nebo 2010.

Ceny za dodatečný úložný prostor budou činit 20 USD ročně za 10 GB navíc, 40 USD za dodatečných 20 GB a 100 USD za dalších 50 GB (tyto kapacity zákazník dostane navíc ke zdarma poskytovaným 5 GB).

Služba iCloud bude dostupná celosvětově, dostupnost funkce „iTunes in the Cloud“ se liší podle zemí, lze předpokládat, že tam, kde funguje prodej hudby z iTunes Store, dostupná bude (a tedy i u nás). Opakované stahování televizních pořadů bude ovšem možné jen v USA.

Macy budou potřebovat pro podporu služby iCloud nový Mac OS X 10.7.2, který by se měl objevit v nejbližších dnech, jeho GM verzi vývojáři (stejně jako v případě iOS 5) dostali již minulé úterý.

Služba iCloud (a samozřejmě také iOS 5) budou dále vyžadovat iTunes 10.5, které vyšly toto úterý (ostrá verze iTunes 10.5 však narozdíl od posledních beta verzí neobsahuje podporu pro iTunes Match, takže před spuštěním téhle služby bude potřebná ještě další aktualizace iTunes, vývojáři již v úterý obdrželi beta verzi iTunes 10.5.1, jež tuto podporu zahrnuje).

Na závěr Cue promítl reklamu ukazující, co lze se službou iCloud dělat (najdete ji na YouTube) a uvolnil prostor dalšímu účinkujícímu.

Hardwarové novinky

Tím byl Phil Schiller, viceprezident pro globální marketing produktů. Ten představil hardwarové novinky, začal s těmi méně zajímavými, s iPody.

Nové iPody

Na úvod Schiller řekl, že stále mají rádi hudbu a pořád vyrábějí iPody a letos přišli s modernizací dvou jejich řad.

iPod nano

Tou první je iPod nano, minipřehrávač s dotykovou obrazovkou, uvedený loni v září. Zákazníkům se líbí jeho kompaktní design, multi-touch displej, tlačítka regulace hlasitosti, integrovaná spona, krokoměr a vestavěné rádio.

Letošní verze přináší ještě snazší navigaci, zobrazuje na displeji jen jednu velkou ikonu, mezi ikonami se přepíná švihnutím prstů (po způsobu Cover Flow).

iPod nano se často používá při posilování tělesné zdatnosti, třeba při cvičení v tělocvičně nebo na procházce. Spousta lidí ráda běhá s tímto přehrávačem. Letošní modernizace k tomu uživatelům nabízí nové možnosti, přehrávač se nyní dá hned po vybalení používat ke sledování chůze a běhu i bez dodatečných čidel, získaná data lze později nahrát na web Nike+ pro další vyhodnocení.

Pro iPod nano vzniklo i takové příslušenství jako pásek umožňující jeho nošení namísto náramkových hodinek. Apple to považuje za zábavné, a proto letošní modely doplnil o 16 nových vzhledů hodin. Najdou se mezi nimi například hodiny s římskými číslicemi, klasické „digitálky“, ale třeba i hodiny s Mickey Mousem (na webu Applu naleznete tyto vzhledy zde).

Nový iPod nano byl navíc zlevněn, takže se stal nejdostupnějším ve své dosavadní historii. Cena 8GB modelu teď činí 129 USD (bývalo to 149 USD) a 149 USD pro 16GB verzi (namísto původních 179 USD). Český Apple Store pro nové modely uvádí ceny 3 290 Kč a 3 790 Kč, nové iPody nano šly do prodeje hned od minulého úterý.

Bylo zřejmé, že změny jsou spíše softwarového rázu, což zanedlouho potvrdila firma iFixit, když nový iPod nano (7. generace) rozebrala. Zjistila, že letošní model používá téměř stejné komponenty jako ten loňský.

Změnil se pouze hlavní procesor (SoC čip), letošní verze užívá modernizovaný model. Jak zjistil web TechInsights, SoC čip sice nese označení Applu, ale jde o přeznačený čip Samsungu, obsahující aplikační procesor ARM a 64 MB mobilní DDR SDRAM. A dále se změnil výrobce flash čipu, ten nyní dodává SanDisk, zatímco loni flash paměť pocházela od Toshiby.

iPod touch

Poté začal Schiller mluvit o iPodu touch. Zopakoval jeho vlastnosti – ultratenký, s displejem „Retina“, podporující videohovory FaceTime, nahrávání HD videa a vybavený gyroskopem.

Připomněl, že to nyní je nejrozšířenější přenosné herní zařízení. A samozřejmě na něm bude fungovat iOS 5, takže iPod touch získá všechny jeho nové možnosti. Například půjde používat iMessage pro komunikaci s rodinnými příslušníky nebo přáteli, přes WiFi bude taková komunikace zdarma a bez omezení.

A protože to je nejoblíbenější přenosné herní zařízení, budou mít smysl také nové možnosti herní sociální sítě Game Center. Totéž platí pro službu iCloud, jež všude, kde bude možné připojení k Internetu přes WiFi, zpřístupní pro iPod touch veškerou dostupnou hudbu, knihy, dokumenty a další obsah daného uživatele.

Nově bude iPod touch dostupný též v bílé barvě, ale jinak se na jeho hardwaru zjevně nic nezměnilo, což potvrzuje pohled na jeho technické specifikace. Stále tedy jde o loňský iPod touch čtvrté generace (představený v září 2010), nyní ovšem vybavený iOS 5 a podporující službu iCloud. A navíc dostupný i v bílém hávu.

Co se týče cen, došlo ke zlevnění nejnižšího 8GB modelu, který se nyní prodává již za 199 USD (v ČR 4 790 Kč) namísto původních 229 USD. Avšak ceny vyšších modelů zůstaly stejné, 32GB verze přijde na 299 USD (6 990 Kč) a 64GB na 399 USD (9 490 Kč). Přesně se tak naplnily dřívější pověsti. „Nové“ modely iPodu touch se začnou prodávat od středy 12. října (kdy začne být dostupný iOS 5).

Ostatní iPody zůstávají beze změn

Nakonec Schiller zrekapituloval současnou paletu iPodů v nabídce Applu. Na jejím dolním okraji stojí iPod shuffle za 49 USD (ten se očividně vůbec nezměnil, česká cena činí 1 190 Kč), následují výše popsané iPody nano za 129 a 149 USD (3 290 a 3 790 Kč) a završují ji iPody touch za 199, 299 a 399 USD (4 790, 6 990 a 9 490 Kč).

Schiller vůbec nezmínil iPod classic, což opět vedlo k dohadům o ukončení jeho prodeje, ale záhy se ukázalo, že ho Apple nadále nabízí za 249 USD (u nás za 5 990 Kč), aniž by se na něm cokoli změnilo. Opakuje se tak situace z loňské podzimní akce Applu, kdy se o iPodu classic též nemluvilo, ale v nabídce zůstal.

Samozřejmě také k novým iPodům Apple vydal tiskovou zprávu (jejíž oficiální českou verzi najdete tady.

Nový iPhone 4S

A pak se Phil Schiller konečně dostal k novému iPhonu, na což již účastníci akce netrpělivě čekali. Loni Apple představil iPhone 4 a byl to převratný telefon. Schiller poté prohlásil, že přestože se konkurenti opravdu tvrdě snažili okopírovat iPhone 4, nedokázali se mu ani přiblížit (s tím by asi každý nesouhlasil, ale od viceprezidenta pro marketing těžko můžete čekat jiné vyjádření). iPhone 4 je nejrozšířenějším chytrým telefonem na světě a obsadil první místo v průzkumech spokojenosti zákazníků.

Lidé se ptali, jak chce Apple vytvořit následníka takového hitu. Odpovědí je iPhone 4S. Opět má displej „Retina“ (stejné velikosti, s úhlopříčkou 3,5“), skleněné krycí panely vepředu a vzadu a rámeček z nerezové oceli. Ale uvnitř je úplně nový, zdůraznil Schiller.

SoC čip A5

Obsahuje nový (SoC) čip A5 (poprvé použitý v iPadu 2). Ten má dvoujádrový hlavní procesor, takže výkon procesoru může být až dvakrát vyšší (proti iPhonu 4). Totéž platí pro grafiku, dvoujádrový grafický koprocesor nabízí sedmkrát rychlejší grafiku. To bude velká posila pro hry, podotkl Schiller.

Už z toho, co Apple prozradil na akci, se dalo soudit, že čip A5 v iPhonu 4S je proti iPadu 2 trošku podtaktovaný, protože pro iPad 2 Apple udává devítinásobné zrychlení grafiky. SoC čipy iPhonu obvykle mívají nižší taktovací frekvence, protože zatímco iPady, jak ukázalo jejich rozebrání, jsou doslova napěchované bateriemi, v iPhonu baterie zabírá jen malou část vnitřního prostoru. (Další podrobnosti k čipu A5 předkládáme níže.)

Ukázka hry Infinity Blade 2

Na pódium přišel Mike Capps, prezident firmy Epic Games, aby předvedl ukázku výkonu grafiky nového iPhonu. Tato firma přenesla pod iOS herní jádro Unreal Engine 3 a užila ho ve své úspěšné hře Infinity Blade, za kterou utržila 20 milionů USD. A pro nový iPhone 4S Epic Game připravila její pokračování Infinity Blade 2.

Capps řekl, že předvede některé grafické techniky, jež nejsou dostupné ani na domácích herních konzolách, Infinity Blade 2 využívá určité stejné technologie jako hra Gears of War 3 (pro konzolu Xbox 360). A pak spustil ukázku hry v reálném času (na YouTube ji najdete zde).

Vypadala skutečně hezky, ve vzduchu poletovaly listy a světlušky, v rybníku plavali kapři koi. Proti prvnímu dílu je grafika ještě působivější, se spoustou odrazů a stínů a s plynulým pohybem. Capps podotkl k osvětlením a stínům, že díky nim vše působí realističtěji a živěji. A předvedl souboj hlavní postavy s velkým protivníkem.

Takto ovšem bude grafika hry vypadat jen na iPhonu 4S (ten stejně jako iPad 2 používá grafický koprocesor PowerVR SGX543MP2, což je v mobilním světě skutečně hodně výkonné řešení, viz benchmarkové testy AnandTechu prováděné na iPadu 2) a na iPadu 2. V App Store se Infinity Blade 2 objeví 1. prosince (na YouTube se již nachází upoutávka na ni).

Na scénu se vrátil Phil Schiller a řekl, že to byl skvělý příklad výkonu, jaký lze dostat z iPhonu 4S.

Dlouhá výdrž na baterii

Tento výkon však není na úkor výdrže baterie, iPhone 4S umožní až 8 hodin hovoru přes 3G síť. Přes 2G síť půjde hovořit dokonce 14 hodin, brouzdání po Webu přes 3G připojení telefon vydrží (na jedno nabití baterie) 6 hodin, přes WiFi pak bude možné brouzdat až 9 hodin. Video dokáže iPhone 4S přehrávat po 10 hodin a hudbu až po 40 hodin. Pode Schillera je to fantastická výdrž na baterii. (Jsou to skoro stejné výdrže jako u iPhonu 4, ale ve 3G sítích lze hovořit o hodinu déle, naopak brouzdání přes WiFi se o hodinu zkrátilo.)

Nový anténní systém

Další novinku iPhonu 4S tvoří jeho bezdrátový systém. Konstruktéři Applu usilovně pracovali na jeho vylepšení, nový systém inteligentně přepíná mezi dvěma anténami pro vysílání a příjem. Výsledkem je vyšší kvalita hovorů a také rychlejší datová připojení. Stahování dat do telefonu nyní může být až dvakrát rychlejší.

Maximální rychlost stahování teď činí 14,4 Mb/s (iPhone 4 stahoval nejvýše 7,2 Mb/s), ale rychlost odesílání dat zůstala stejná, tedy 5,8 Mb/s. iPhone 4S tak zřejmě podporuje standard HSPA+, ovšem jen na nejnižší rychlosti, podle dohadů před jeho představením měl nový iPhone podporovat stahování dat až rychlostí 21 Mb/s.

Schiller promítl diagram srovnávající rychlosti datového připojení iPhonu 4S s telefony Motorola Atrix, LG Thrill a HTC Inspire 4G, aby ukázal, že iPhone 4S je stejně rychlý jako tyto telefony, jež se označují jako „4G“ přístroje (jenže to jsou rok staré modely, nově chystané telefony poskytnou ještě vyšší rychlosti).

Schiller k tomu podotkl, že se Apple nehodlá zapojovat do debaty, co je a co není 4G technologie. To je opravdu problém, marketing často jako „4G“ označuje technologie, jež k nim z technického hlediska nepatří. iPhone 4S však rozhodně není 4G telefon. Za skutečně 4G technologii lze považovat až LTE sítě, ty ovšem iPhone 4 očividně nepodporuje.

To se ale dalo čekat, protože čipové sady pro LTE zatím silně vyčerpávají baterii. AnandTech uvádí, že vzhledem k potížím s přechodem na 28nm výrobní proces bude čipová sada Qualcommu podporující LTE v jednočipovém provedení a s přijatelným příkonem dostupná až ve druhém čtvrtletí 2012, takže její nasazení do iPhonu lze nejspíš čekat počátkem třetího čtvrtletí 2012. Jinými slovy, iPhone schopný pracovat v LTE sítích tu bude zřejmě až za rok.

Další novinku iPhonu 4S tvoří to, že jde o „světový telefon“. Předtím jsme měli iPhone 4 v GSM a v CDMA verzi. GSM funguje po celém světě, CDMA nikoli. iPhone 4S je světový telefon, který podporuje jak GSM, tak CDMA sítě, umožňuje roaming v GSM sítích celé planety. A to právě díky novému anténnímu systému.

Vylepšený zadní fotoaparát

Dále iPhone 4S přináší nový zadní fotoaparát. Schiller připomněl, jak oblíbeným se iPhone 4 stal, poukázal na to, že iPhone 4 je nejpoužívanějším fotoaparátem dodávajícím snímky službě Flickr. iPhone 4S má úplně nový fotoaparát, který soupeří s kompaktními aparáty, bude to jediný fotoaparát, co budeme chtít mít s sebou pořád.

Nový fotoaparát dostal snímač s rozlišením 8 megapixelů (3 264 x 2 448 pixelů). Proti iPhonu 4 se počet pixelů zvětšil o 60 procent, snímky z něj lze použít pro tisk až na formát 20 x 25 centimetrů. Větší počet pixelů ale nemusí být nutně lepší, avšak iPhone 4S používá CMOS snímač typu BSI, který získává o 73 procent více světla než snímač iPhonu 4. A pořizování snímků se zrychlilo o 33 procent. Snímač navíc dostal hybridní infračervený filtr, zajišťující vyšší věrnost barev. Schiller k tomu podotkl, že jde o vybavení, o němž se mluví v souvislosti se špičkovými digitálními zrcadlovkami.

Ještě důležitější je však nová optika. Objektiv zadního fotoaparát iPhonu 4S má pět optických členů, což zajišťuje o 30 procent vyšší ostrost a světelnost f/2.4, to je na mobilní telefon skutečně výjimečné. (Velmi podrobně a zasvěceně probírá nový fotoaparát iPhonu 4S a hlavně jeho optiku tento článek Diit.cz, koho zajímají technické detaily, měl by si ho rozhodně přečíst).

Vylepšení se ale dočkala také navazující elektronika. Schiller uvedl, že čip A5 obsahuje Applem navržený obrazový signálový procesor, který umožňuje rozpoznávání obličejů, o 26 procent lepší automatické vyvážení bílé a urychluje pořizování snímků.

Schiller promítl několik diagramů srovnávajících fotoaparáty telefonů Motorola Droid Bionic, Samsung Galaxy S II a HTC Sensation s iPhonem 4S. iPhone 4S pořídí první snímek již za 1,1 sekundy a další fotografie se dá udělat už po 0,5 sekundy, zatímco konkurenti potřebují několikanásobně delší čas.

A pak ukázal několik příkladů fotografií pořízených iPhonem 4S, například údolí Yosemite, letící horkovzdušné balóny, zemní veverku či květiny (několik z těchto snímků najdete na webu Applu na téhle stránce).

Budou-li fotografie z iPhonu 4S takto vypadat i při skutečném používání, bude to rozhodně jedna z jeho významných předností.

Phil Schiller potom začal popisovat možnosti nahrávání videa poskytované novým fotoaparátem. Nepřekvapivě umí nahrávat HD video v rozlišení 1080p, „právě to rozlišení, jaké chcete“, řekl Schiller. Zmíněný obrazový signálový procesor umožňuje stabilizaci videa v reálném času a také potlačování temporálního šumu.

A poté předvedl ukázku videa nahraného iPhonem 4S, zachycující vzlet horkovzdušných balónů (opět ji najdete na YouTube), jež vypadala velice dobře. Schiller dodal, že pro mnohé zákazníky to bude jejich jediný fotoaparát a jediná videokamera, jaké kdy vlastnili.

Podpora AirPlay

A pak začal Schiller mluvit o tom, jak lze obsah obrazovky telefonu zobrazovat na jiném zařízení. iPhone 4S totiž podporuje AirPlay zrcadlení obrazu stejně jako iPad 2.

Cokoli z obrazovky telefonu se díky tomu může objevit také na televizoru připojeném k Apple TV druhé generace, jak přes kabelové, tak přes bezdrátové připojení. A pokud uživatel nemá Apple TV, může použít kabel „Digitální AV adaptér Apple“ poskytující rozhraní HDMI pro iPhony 4 a iPady (prodává se za 39 USD, u nás za 899 Kč), který umožní zrcadlení obrazu na zařízeních s HDMI vstupem.

Tím Phil Schiller zakončil popis „nových vnitřností“ iPhonu 4S a ještě jednou zopakoval jeho vlastnosti: iOS 5, iCloud, podpora AirPlay, osmimegapixelový fotoaparát a nahrávání 1080p videa. Je to zatím nejúžasnější iPhone, prohlásil.

Asistent Siri

Ale iPhone S má ještě jednu novou vlastnost, jež se celá točí okolo hlasu. Schiller nejprve připomněl, že rozpoznávání hlasu dosud bylo nespolehlivé. Lidé se prostě chtěli zeptat „Jaké dnes bude počasí?“ a dostat odpověď. A stejně tak i na otázku „Budu dnes potřebovat deštník?“

A právě to má zajistit nový prvek – softwarový asistent Siri. Apple ho popisuje jako „inteligentního asistenta, který pomáhá zařizovat věci tím, že se prostě zeptáte.“

A pak Schiller nechal předvést praktickou ukázku práce s asistentem Siri, předtím ale upozornil, že jde o software v beta verzi. Na scénu se vrátil Scott Forstall, který se předvádění ujal. Aplikace asistenta Siri se vyvolá dvojím stisknutím domovského tlačítka (objeví se namísto hlasového ovládání).

Forstall se telefonu zeptal „Jaké bude počasí na dnešek?“, asistent otázku převedl na text a zobrazil předpověď počasí na daný den. A stejně odpověděl i na otázku, která byl formulována mírně odlišně. Na dotaz „Potřebuji dnes pršiplášť?“ asistent Siri odvětil „Opravdu to dnes vypadá na déšť.“

Když se Forstall zeptal „Kolik je hodin v Paříži?“, telefon odpověděl „Čas v Paříži, ve Francii, je 8:16 odpoledne“ a zobrazil hodiny.

A na příkaz „Vzbuď mě v 6:00“ asistent odpověděl „OK, nastavuji budík na 6:00“. Dotaz „Jak si dnes vede NASDAG?“ vyvolal odpověď „Kompozitní index NASDAQ je právě teď nízko, na 2 321,70 bodu“.

Asistent spolupracuje s webovou službou Yelp, jež vyhledává lokální služby a podniky a shromažďuje také recenze uživatelů. Díky tomu lze zadávat též takové příkazy jako „Najdi mně pěknou řeckou restauraci v Palo Alto“, na což Forstall dostal odpověď „Nalezl jsem 14 řeckých restaurací, z toho 5 v Palo Alto“ a poté vypsal jejich seznam setřídění podle hodnocení recenzentů služby Yelp.

Pak se Forstall zeptal, jak se má dostat k věži Hoover Tower (stojí v areálu Stanfordovy univerzity). Telefon zobrazil mapovou aplikaci s vyznačenou trasou k této stavbě.

Dále ukázal, jak se asistent Siri dá použít pro práci s textovými zprávami. Když bude mít uživatel telefon v kapse a bude používat náhlavní Bluetooth sadu, bude stačit stisknout tlačítko na ní a říci „Přečti mou zprávu“, což asistent udělal (byl to Schillerův dotaz, kdy spolu mohou jít na oběd).

Forstall se pak zeptal, zda má nějaké schůzky na pátek, a když telefon odvětil, že nemá, přikázal mu odpovědět na Schillerovu SMS, že může v pátek. Asistent vytvořil příslušnou zprávu a zeptal, zda ji má odeslat. Když to udělal, Forstall si potom dalšími hlasovými příkazy zaznamenal páteční schůzku do kalendáře. Tohle vše dokázal vyřídit hlasovými pokyny, aniž by musel použít ruce.

Ale to nebylo zdaleka všechno. Da

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: