Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Pohled do nitra Apple TV
26. března 2007, 00.00 | Podle očekávání se už objevily fotografie útrob Apple TV a s nimi přišly další zajímavé technické informace, včetně možností kutilských úprav.
Po středečním uvedení Apple TV na trh se dalo čekat, že se někdo brzy podívá dovnitř, aby zjistil, co tato krabička doopravdy obsahuje. Ne že by to mělo být nějaké drtivé překvapení, protože již v půlce ledna přinesl údajný pohled do nitra Apple TV server AppleInsider. To však byly zákulisní a neověřené informace, teď můžeme nahlédnout do útrob skutečně prodávaného produktu. Příslušné fotografie zveřejnil ve čtvrtek server TechRestore. Ten se živí především tím, že nabízí (zákazníkům v USA) rychlé opravy různé spotřební elektroniky, mimo jiné PowerBooků a iPodů, zároveň ovšem provozuje řadu dalších věcí (například elektronický obchod) a samozřejmě též informuje o zajímavých novinkách. Vzhledem k tomuto jeho zaměření jistě nepřekvapí, že právě on přinesl fotoreportáž z rozebrání Apple TV. Na tomto sledu fotografií uvidíte otevření pouzdra, vynětí základní desky a poté pohled na ni z různých úhlů. Reportáž pochopitelně okomentoval i AppleInsider, neopomněl zmínit své časné informace (článek AppleInsideru převzal některé fotografie detailů, avšak to se zde neodvažuji, nerad bych se dostal do sporů kvůli autorským právům, musíte se tedy spokojit s odkazy).
Tehdy AppleInsider tvrdil, že jako procesor slouží čip „Crofton“, což měl být Intel Pentium M na 1,0 GHz. Intel však veřejně o takovémto čipu nemluví, na fotografiích je vidět procesor Intelu s modelovým číslem „7645A966 0159“, o němž se mně nepodařilo zjistit nic bližšího. Ale vzhledem k tomu, že nemá ani větrák, ani pasivní chladič, by skutečně mohlo jít o podtaktované Pentium M.
Jako grafický procesor měl sloužit čip nVidia G72M, tedy něco z řady GeForce Go 7. A opravdu, mírně rozmazaná fotografie ukazuje čip GeForce Go 7300. Apple TV údajně používá 256 MB operační RAM a 64 MB grafické RAM, avšak z těchto fotografií se to nedá přesně zjistit.
Dále tam jsou vidět integrovaný obvod Silicon Image a čip Broadcoam připojené k bezdrátové kartě. Apple TV podporuje předběžný standard 802.11n, používá k tomu čipovou sadu Broadcom, zatímco nová Base Station užívá čipovou sadu Atheros. (Podle komentářů několika čtenářů využívají bezdrátový čip Broadcoam iMacy s Core 2 Duo).
Za zmínku stojí také to, že se uvnitř nachází zdroj. Vzhledem k předpokládanému použití Apple TV by ovšem nasazení vnější „cihly“ nebylo to pravé ořechové.
Druhá fotografie z rozebírání ukazuje též pevný disk Apple TV, k němu TechRestore v pátek přinesl dodatečné informace. Jako disk slouží 2,5“ 40GB model Fujitsu se 4200 otáčkami za minutu. Jde o PATA disk (širokého kabelu jste si jistě všimli), což nasvědčuje použití starší čipové sady. SATA disk by se do těchto stísněných poměrů asi hodil lépe, pravděpodobně by však vyžadoval o trochu dražší hardware. Užité diskové rozhraní vyvolalo určité diskuse, jenže zatím tam prostě najdete tohle a nic s tím nenaděláte.
TechRestore se podíval i na obsah tohoto disku a zjistil, že skutečně nese okleštěnou verzi Mac OS X – konkrétně se jedná o OS 10.4.7, bez Finderu, který zabírá 446 MB. Disk má navíc několik skrytých oddílů a systém obsahuje mezi skripty pro Automator také dva skripty pro zachytávání zvuku a videa (což vzbuzuje jisté naděje do budoucna).
Celkově působí vnitřek Apple TV úhledným dojmem, důraz na kompaktnost se jasně projevuje v celém návrhu. Podle všeho se rovněž hodně dbalo na snížení spotřeby (přístroj obsahuje převážně komponenty pro notebooky), což umožnilo obejít se bez větráků, jež by v mediálním zařízení skutečně nebyly příliš vhodné (nemluvě o tom, že Steve Jobs větráky až posedle nesnáší, údajně právě kvůli tomu první Macintosh dlouho neměl pevný disk).
Z fotografií se však všechno nevyčte, a tak určitě přijdou vhod další informace. Redaktoři Macworldu již ve čtvrtek zavolali Applu a vydolovali z něj několik dalších informací, na téma hardwaru se dozvěděli následující:
Výše zmíněný pevný disk nabízí pro mediální obsah pouze 33 GB volného prostoru a Apple ho nepovažuje za součást, kterou by mohl vyměňovat uživatel. Tvrdí, že iTunes budou inteligentně spravovat obsah na Apple TV a navíc se toho hodně dá vysílat proudově, tak prý kapacita disku není velký problém. Všeteční uživatelé si s tím však už poradili, ale o tom až níže.
Apple sice nechtěl Macworldu prozradit, zda bude časem Apple TV podporovat další formáty zvuku a videa, zpovídaný mluvčí se však zmínil, že Apple TV má zabudovaný Software Update (není divu, když běží pod Mac OS X). Takže by se to dalo teoreticky zařídit aktualizací. (Pro ty, kdo nechtějí čekat, se již též objevilo řešení, není však pro každého, najdete ho na konci článku).
Apple znovu potvrdil, že port USB 2.0 na Apple TV slouží jen pro servisní a diagnostické účely, žádná rozumná periferie k němu připojit nepůjde. Na přímou otázku, zda lze připojit třeba iPod a prohlížet si ho z Apple TV, odpověď zněla ne.
Apple TV zvládá dekódovat signál až do formátu 720p, ale výstup může vysílat až v 1080i, přehrávané video umí škálovat na zvolené výstupní rozlišení. Avšak obsah ve formátu 1080p (tedy zatím nejvyšší dostupném v HDTV oblasti) nedokážou dekódovat ani iTunes, ani Apple TV.
Apple tvrdí, že Apple TV je “neuvěřitelně tichá”, za provozu by měla vydávat mezi 7 až 10 dB. (Což potvrzuje mé předchozí poznámky k vnitřní architektuře).
Jak už víte, s Apple TV nedostanete žádné kabely pro video či zvuk. V amerických obchodech Applu se však nyní začaly nabízet příslušné kabely za poměrně nízké ceny okolo 20 USD. Většina jich pochází od firmy XtremeMac, takže by se mohly brzy objevit i u nás.
Pokud Apple TV připojíte k televizoru přes HDMI, sama si váš televizor prověří a vybere vhodné výstupní rozlišení. Připojíte-li se přes komponentové kabely, Apple TV předloží seznam rozlišení, z něhož zvolíte to, které dává pro váš televizor smysl. A jestliže máte zapojen jak HDMI, tak komponentový videokabel, Apple TV implicitně použije HDMI. To platí pro video, zvuk vyšle současně do všech kabelů, jež budete mít připojené (komponentové propojení vyžaduje samostatný zvukový kabel).
Apple se sice snaží udržet Apple TV jako poměrně uzavřené zařízení (vzhledem k předpokládané zákaznické obci to nakonec celkem dává smysl), avšak už se našli šťouralové, kteří se pokusili některá omezení prolomit.
Na Gizmodu Jonathan Bare tvrdí, že se mu podařilo disk v Apple TV vyměnit za 120GB model, což dokládá příslušnými snímky obrazovek. Výsledná kapacita disku činí 107.36 GB, to napovídá, že na něj musel překopírovat obsah z toho původního 40GB. Bare slíbil, že dodá podrobnosti, zatím se tam však neobjevily. Samotná fyzická výměna disku je triviální, vždyť jde o normální 2,5“ PATA model, Bare ale nějak musel původní disk naklonovat. Působí to celkem důvěryhodně, bylo by však zajímavé dozvědět se další podrobnosti.A na foru Somethingawful přispěvatel Awkward popisuje, jak se mu podařilo přidat k Apple TV podporu dalších formátů. Doplnil podporu pro XviD pomocí zásuvného modulu Perian pro QuickTime. Tento modul s otevřeným zdrojovým kódem, nabízený zdarma ke stažení, umožňuje rozšířit QuickTime o přímou podporu řady dalších formátů. Musí se ovšem dostat do adresáře /Library/Quicktime/ na disku Apple TV, což Awkward vyřešil tak, že disk vyndal, zasadil do USB rámečku, připojil k MacBooku a provedl potřebné úpravy, podrobnosti najdete v odkazovaném foru, úplně triviální to není, přesto by to každý technicky zdatnější uživatel měl zvládnout. (Všechny podobné postupy samozřejmě budou znamenat ztrátu záruky, ale jestli se k něčemu takovému chystáte, tak s tím asi počítáte.)
V souvislosti s tím mě napadá, že Apple možná právě proto tak zmrzačil USB port Apple TV, aby ztížil podobné úpravy. Ovšem jestli skutečně bude pro Apple TV existovat Software Update, mělo by se přes něj dát dostat do systému ze sítě. Zkoumaví šťouralové jistě brzy na něco přijdou.
Takhle tedy Apple TV vypadá, co se týče vnitřního hardwarového uspořádání. Koncem týdne se také objevilo několik recenzí zkoumajících ji spíše z uživatelského hlediska. Jedná se však o poměrně značné množství informací, proto závěry recenzí shrnuji v samostatném článku vycházejícím souběžně s tímhle.