Pohledy do nitra monitoru Apple Thunderbolt Display - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Pohledy do nitra monitoru Apple Thunderbolt Display

6. října 2011, 00.00 | AnandTech přinesl podrobnou recenzi monitoru Apple Thunderbolt Display včetně jeho částečného rozebrání a iFixit poté monitor rozebrala úplně.

Pozornost se nyní sice soustřeďuje hlavně na nový iPhone 4S a další (podle některých příliš skrovné, to je však věc názoru) novinky z úterní mediální akce (navíc teď ještě vším zamíchala nečekaná zpráva o úmrtí Steva Jobse), takže Macy stojí poněkud stranou (pomineme-li službu iCloud, jež bude fungovat i na nich), ovšem jedna hardwarová novinka se nedávno objevila i na tomto poli.

Ona vlastně není až tak nová, avšak teprve nedávno začala být fyzicky dostupná: Máme na mysli nový 27“ monitor Apple Thunderbolt Display. Ten Apple sice oznámil už koncem července spolu s novými MacBooky Air a Macy mini, ale na trh se dostal teprve v polovině září.

Brzy se pochopitelně počaly objevovat konkrétnější informace o tomto monitoru, jež získal především Macworld, ty jsme shrnuli v tomhle článku. A minulý týden byl monitor podroben ještě důkladnějšímu zkoumání, na což se tady podíváme:

Recenze Macworldu nepřináší nic nového

Macworld samozřejmě nakonec přinesl vlastní recenzi monitoru Apple Thunderbolt Display, ale ta v podstatě již neříká nic nového, jen opakuje dřívější zjištění. Zkoumání kvality zobrazení pak nepřekvapivě ukázalo, že se víceméně shoduje s 27“ monitorem LED Cinema Display a 27“ iMacy.

Od 27“ modelu LED Cinema Display se nový monitor liší hlavně novými vysokorychlostními porty, Macworld proto došel k závěru, že pro vlastníky letošních MacBooků Air (s rozhraním Thunderbolt) představuje Apple Thunderbolt Display skvělý způsob, jak získat možnost připojování periférií na úrovni iMacu při zachování vysoké přenosnosti notebooku. Pro ostatní Macy, které tyto porty už mají, monitor již tak zajímavou koupí není.

AnandTech nabízí skutečně důkladnou recenzi

Pokud však chcete opravdu podrobnou recenzi monitoru Apple Thunderbolt Display, podívejte se na tu, kterou připravil známý server AnandTech (můžete si také přehrát příslušnou videorecenzi na YouTube).

Otázka výkonu rozhraní Thunderbolt

Po popisu základních vlastností a vybavení monitoru se recenze blíže podívala na výkon rozhraní Thunderbolt, jež kromě přenosu obrazu a zvuku do monitoru obstarává též datovou komunikaci s novými vysokorychlostními porty na něm a došla k závěru, že v extrémním případu, kdy by byly všechny porty osazeny perifériemi a ty by pracovaly na plný výkon, už by přenosová kapacita rozhraní Thunderbolt přestávala stačit (Thunderbolt kabel Applu podporuje dva datové kanály rychlosti 10 Gb/s v obou směrech, z nichž se jeden spotřebuje na přenos obrazu a zvuku).

Samozřejmě, většina uživatelů se do takovéto situace nikdy nedostane, ale je zřejmé, že při zřetězení většího počtu výkonných Thunderbolt periférií by již mohly nastat určité potíže s jejich současným používáním.

Kamera FaceTime HD a zvukový subsystém jsou zřejmě napojeny na rozhraní USB, což nejspíš způsobuje, že monitorem nabízené porty USB 2.0 nepodávají maximální výkon odpovídající možnostem tohoto rozhraní.

Monitor poskytuje stejnou kvalitu zobrazení jako ostatní 27“ modely Applu

Dále AnandTech prověřoval kvality zobrazovacího LCD panelu monitoru, zkoumal kvalitu a stejnorodost barev, jas, kontrast a stejnorodost jasu a pozorovací úhly. Podle očekávání dostal skoro stejné výsledky jako pro 27“ LED Cinema Display a pro 27“ iMacy. Naměřené hodnoty jsou dobré, zejména díky předkalibraci, kterou Apple provádí, pouze gamut byl trochu horší, což je dáno užitým LED podsvícením.

Stejně tak spotřeba energie vyšla srovnatelná s monitory obdobných rozměrů a s podobnou technologií LCD panelu.

Možnosti připojování více monitorů

Poté AnandTech probral možnosti připojování více monitorů k jednomu Macu. To zkoumalMacworld a zjistil, že oficiálně sice nelze k Thunderbolt portu monitoru připojit jiné starší monitory používající jako vstup Mini DisplayPort, ale pokud se mezi Apple Thunderbolt Display a monitor s Mini DisplayPortem vloží další Thunderbolt periférie, bude takové propojení fungovat.

AnandTech nabízí vysvětlení, proč tomu tak je. Většina Maců užívá Thunderbolt řadič „Light Ridge“, který podporuje čtyři datové Thunderbolt kanály a dva DisplayPort vstupy. Dále obsahuje jeden DisplayPort výstup a propust pro DisplayPort signál. Když se k Macu s tímto řadičem připojí monitor s Mini DisplayPortem, použije se propust pro DisplayPort signál a monitor zobrazuje. Avšak jestliže se mezi něj a Mac vloží jiná Thunderbolt periférie (tedy také monitor Apple Thunderbolt Display), propust DisplayPort signálu již pochopitelně použít nejde.

Do monitoru Apple Thunderbolt Display se musí posílat Thunderbolt signál, z něhož lze DisplayPort signál extrahovat a poslat dál (monitor opět obsahuje řadič „Light Ridge“, viz níže). Jenže Apple Thunderbolt Display zřejmě svůj DisplayPort výstup směruje na svůj zobrazovací panel a nelze ho tedy předávat dál, takže se k němu nedá připojit další monitor nepodporující rozhraní Thunderbolt.

Avšak jestliže se mezi monitor Apple Thunderbolt Display a monitor s Mini DisplayPortem vloží jiná Thunderbolt periférie, jež používá Thunderbolt řadič „Light Ridge“, půjde z datového řetězce opět vyextrahovat DisplayPort signál. A právě díky tomu fungují monitory s Mini DisplayPortem zapojené přes diskové pole Pegasus.

Provedený Thunderbolt port monitoru Apple Thunderbolt Display samozřejmě dovoluje řetězení periférií a lze takto připojit i druhý monitor Apple Thunderbolt Display. Také zde však působí určitá omezení daná grafickým hardwarem jednotlivých Maců. Integrovaná grafika 13“ MacBooků Pro podporuje nejvýše dva monitory (chystané procesory Ivy Bridge by měly zvládat až tři monitory), takže po připojení dvou externích Thunderbolt monitorů zhasne vlastní displej notebooku. A MacBook Air vedle integrované grafiky navíc používá jednodušší Thunderbolt řadič „Eagle Ridge“, který nabízí pouze jeden DisplayPort vstup, proto se k němu se dá připojit jenom jeden externí monitor.

Tohle vše AnandTech vyzkoušel a fungovalo to, potvrzuje, že MacBooky Pro se samostatnou grafikou dokážou obsluhovat tři displeje současně, upozorňuje však, že se snímková rychlost uživatelského rozhraní v takovém případě znatelně sníží.

Problémy s diskovým polem Pegasus

Monitor Apple Thunderbolt Display funguje též pod Windows spuštěnými z Boot Campu, protože operačnímu systému se jeví rozhraní Thunderbolt jako sada PCIe přepínačů, má-li pro ně příslušné ovladače (a ty Boot Camp obstará). Problém bude pouze s diskovými poli Promise Pegasus (jež se prodávají od konce června), k nimž se ovladač pro Windows zatím nedodává.

AnandTech v testech používal sestavu zahrnující vedle monitoru Apple Thunderbolt Display také již zmíněné diskové pole Pegasus a přitom narazil na další problém. Při sekvenčních zápisech velkých objemů dat na toto pole docházelo k nepříjemnému zkreslení přehrávané hudby a zvuku obecně.


Zkreslení zvuku
při používání
diskového pole Pegasus
zjištěné AnandTechem

Další zkoumání ukázalo, že příčina podle všeho vězí v poli Pegasus, ačkoli k tomu docházelo pouze v kombinaci s monitorem Apple Thunderbolt Display. Postihlo to i externí zvukovou USB karta, ale když se zapojila přes USB rozbočovač, potíže zmizely. Jasně vidíme, že tyto periférie jsou ještě příliš nové a spoustu věcí bude třeba doladit.

Pohled na vnitřní elektroniku monitoru

A nakonec se AnandTech podíval i do nitra monitoru Apple Thunderbolt Display, zajímaly ho především dvě desky plošných spojů s elektronikou.

Jedna z nich slouží k napájení monitoru, pozornost se proto zaměřila na druhou desku nesoucí všechny I/O porty monitoru. Deska je osazena několika řadiči rozhraní a je na ní vidět také užitý Thunderbolt řadič „Light Ridge“, tedy stejný jako ve všech letošních Macích s výjimkou MacBooků Air.

Recenze vyznívá vcelku příznivě

Celkově recenze AnandTechu hodnotí monitor Apple Thunderbolt Display jako dobrý, i když ne dokonalý. Recenzentovi chybí například některé další porty, jako třeba stereovýstup pro zvuk, čtečka SD karet a podpora USB 3.0.

Především však AnandTech tento monitor považuje za možný začátek nového trendu, kdy se do monitoru přesune řada prvků, které dosud byly umístěny přímo v noteboocích. To by mohlo umožnit větší rozšíření ultrapřenosných notebooků typu MacBooku Air (řada výrobců PC na příští rok chystá v souvislosti s připravovanými procesory Ivy Bridge takzvané „ultrabooky“) a takovýto monitor by šlo využívat jako dokovací stanici, jež do značné míry dovolí nahradit stolní počítač.

iFixit monitor Apple Thunderbolt Display zcela rozebrala

AnandTech sice nahlédl do nitra monitoru Apple Thunderbolt Display, ale jeho úplné rozebrání provedla, jak se dalo čekat, firma iFixit. Základní zjištění z tohoto rozebírání zveřejnila na svém blogu a samozřejmě vydala také podrobnou reportáž z rozebírání, takže se můžeme podívat, co vlastně uvnitř nového monitoru iFixit nalezla:

Zevní ohledání monitoru

Při pohledu zepředu jsou vidět především 27“ IPS LCD obrazovka o rozlišení 2 560 x 1 440 a dva kabely - Thunderbolt kabel zajišťující veškerá datová připojení a MagSafe kabel umožňující z monitoru dobíjet notebooky Applu. Kromě toho monitor ještě nese 2,1kanálový zvukový subsystém o výkonu 49 wattů a kameru FaceTime HD s mikrofonem.

Až na kameru se tak nový monitor velice podobá předchozímu 27“ monitoru LED Cinema Display (ten používal kameru iSight, ale jinak byl v podstatě stejný).

Hlavní rozdíly se objeví při pohledu zezadu, kde se nachází rozšířená paleta přípojných portů. (Na fotografii jsou označeny barevnými rámečky.) Naleznete tam tři napájené porty USB 2.0 (v černém rámečku), port FireWire 800 (označený žlutou barvou), provedený Thunderbolt port (orámovaný žlutě) a gigabitový Ethernet port (v zeleném rámečku). Porty USB 2.0 nesl již 27“ monitor LED Cinema Display, ale ty ostatní jsou nové.

A samozřejmě ze zadního panelu monitoru též vychází jeho Thunderbolt kabel spojený s univerzálním MagSafe kabelem.

Vlastní rozebrání monitoru

A potom již začala iFixit s vlastním rozebíráním monitoru Apple Thunderbolt Display. Postup byl přirozeně hodně podobný jako při rozebírání iMaců (letos iFixit rozebrala 21,5“ model, ale v roce 2009 se podívala do útrob 27“ iMacu).

Skleněný krycí panel monitoru tak bylo opět potřeba sejmout pomocí silných přísavek.

Vyjmutí LCD panelu

Po odstranění této rozměrné skleněné desky bylo možné se pustit do uvolňování 12 upevňujících šroubů a pak už se dal vyjmout vlastní zobrazovací LCD panel, stačilo ještě uvolnit pár konektorů a šroub zemnícího kabelu.

Tento IPS LCD panel o rozlišení 2 560 x 1 440 má udávanou dobu odezvy 12 milisekund a zobrazuje 16,7 milionu barev, dnes se ale na trhu nacházejí i panely s ještě lepšími parametry (iFixit zmiňuje monitor Dell UltraSharp U2711, který však nepoužívá LED podsvícení).

Na zadní straně LCD panelu se nachází jenom pár kabelů pro DisplayPort, LED podsvícení, synchronizaci LED podsvícení a pro uzemnění.

A pohled na výrobní štítek ukazuje, že jde o panel LG, model „LM270WQ1“. Úplně stejný panel iFixit nalezla v 27“ iMacu z roku 2009 a dá se předpokládat, že ho používají i všechny ostatní 27“ iMacy a 27“ monitory Applu.

Tentýž panel se ostatně nachází také ve výše zmiňovaném monitoru Dell UltraSharp U2711, tam ho však podsvěcují klasické fluorescenční trubice a navíc Dell má matnou povrchovou úpravu. (To je ovšem záležitost krycího panelu obrazovky, k nelibosti četných uživatelů se matné provedení od Applu čekat nedá, alespoň u stolních monitorů ne, v matné verzi se naposledy nabízel 30“ Cinema Display, ten se však od loňského července již neprodává.)

Odstrojení základní desky

Po sejmutí LCD panelu se odkryla vlastní elektronika monitoru upevněná na jeho hliníkovém pouzdru.

Uvnitř monitoru se ovšem nachází též větrák pro jeho chlazení (není divu, když jeho maximální příkon činí 250 wattů, z toho je sice třeba odpočítat 85 wattů na dobíjení MacBooku Pro přes MagSafe kabel, ale i tak na vlastní monitor zbývá až 170 wattů, jež se promění v odpadní teplo). Větrák iFixit samozřejmě vymontovala, po odpojení konektorů a uvolnění šroubů se dal snadno vyjmout.

Tak jako v ostatních Macích se jedná o rozměrný bezkartáčový větrák zajišťující účinné chlazení a zároveň tichý provoz.

Dalším krokem rozebírání bylo odpojení konektoru napájení a po uvolnění několika šroubů Torx T10 se dala vyjmout základní deska monitoru.

Na základní desce bylo třeba odpojit řadu konektorů, až nakonec zbyl jenom Thunderbolt kabel. Stačilo uvolnit několik šroubů Torx T6 a po sejmutí krytu konektoru se Thunderbolt kabel dal odpojit.

Je docela zajímavé, že se Thunderbolt kabel monitoru na základní desce připojuje ke standardnímu Thunderbolt konektoru, není tedy k desce napevno přiletovaný. Aby se kabel při manipulaci s monitorem neuvolnil, je přichycený výše zmíněným krytem konektoru.

Čipy základní desky

A jako vždy došlo na identifikaci jednotlivých čipů základní desky, nejprve těch na její čelní straně (čipy opět označují barevné rámečky).

PCIe-USB 2.0 host adaptér Pericom PI7C9X440SL (v tmavě červeném rámečku) obsluhuje tři porty USB 2.0, zvukový subsystém a kameru FaceTime HD. S tím mu pomáhá ještě zvukový USB řadič NXP LPC2144 (v zeleném rámečku) a řadič USB 2.0 rozbočovače SMSC USB2517-JZX (orámovaný fialově).

Rozměrný čip „L129NB11 EFL“ (označený na fotografii oranžovou barvou) by měl být Thunderbolt řadič „Light Ridge“. O zvukový signál pro reproduktory se stará zvukový procesor Analog Devices ADAV4601 (ve žlutém rámečku) a 10/100/1000 Base-T LAN filtr Delta LFE9249 zpracovává signál pro Ethernet port.

Spousta čipů se ovšem nachází také na zadní straně základní desky:

Zvukový výkonový zesilovač Maxim MAX9736B (v tmavočerveném rámečku), datový střádač Texas Instruments LC573A (orámovaný oranžově), generátor hodinových impulsů Silego SLG8SP568VCK505 (ve žlutém rámečku), OHCI řadič LSI L-FW643E-2 pro rozhraní FireWire (označený žlutou barvou), řadič gigabitového Ethernetu Broadcom BCM57761 (orámovaný modře), obousměrný budič sběrnice Texas Instruments NH245 (ve fialovém rámečku) a tříkanálový budič LED podsvícení Supertex HV9982 (vyznačený černou barvou).

Deska zdroje

Po vyjmutí základní desky přišla na řadu deska zdroje.

Po uvolnění šroubů a konektorů bylo možné tuto desku od firmy Flextronics vyndat, zajišťuje pro monitor přísun až 250 wattů.

Reproduktory

Rozebírání pokračovalo uvolněním šroubů upevňujících dosti rozměrná pouzdra reproduktorů na bocích monitoru Apple Thunderbolt Display.

A dále se v monitoru ještě nachází integrovaný 1“ subwoofer, 2,1kanálový zvukový subsystém samozřejmě tvoří tři reproduktory. Poskytují maximální výkon 49 wattů.

Kamera FaceTime HD

Na horním okraji pouzdra monitoru několik šroubů a jeden konektor přidržují kameru FaceTime HD, po jejich uvolnění se dala kamera vyjmout.

Toto nevelké zařízení dokáže nahrávat video až v rozlišení 720p a podporuje též širokoúhlý záznam se stranovým poměrem 16:9.

Kameru tvoří další deska plošných spojů osazená několika čipy. Na její přední straně se nachází blíže neurčený čip s označením „cFeon LV010-45RNIP 11113A 1110ADA“, zadní strana nese kamerový řadič Vimicro VC0338BSMCB (v tmavočerveném rámečku), jednotku správy napájení Texas Instruments TPS65708 (orámovaný oranžově) a tři další čipy nejasného účelu.

Odstrojení zbývajících komponent

Na pouzdru monitoru toho už mnoho nezbylo, po vyšroubování několika šroubů Torx T10 bylo možné vyjmout také drobný napájecí adaptér.

Úplně nakonec zbyl ještě mikrofon, který dostalo ven páčidlo.

Pohled na rozebraný monitor Apple Thunderbolt Display

A jako vždy nakonec nabízí iFixit pohled na monitor Apple Thunderbolt Display rozložený na jeho jednotlivé komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: