Pouzdra pro iPhone nejen do přírody - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Pouzdra pro iPhone nejen do přírody

Aquapac

20. června 2011, 00.00 | iPhone je telefon citlivý na všechno, co můžeme potkat v přírodě. Vadí mu písek, prach, voda a vlhko, déšť, sníh, ale také přehřátí. Může se poškrábat o skálu, nedejbože, aby spadnul. K tomu jsou díky svému zakulacenému pozadí obzvláště náchylné modely 3G a 3GS. Kdo už někdy vyrazil s iPhonem do přírody, rychle zjistil, že na něj potřebuje obal.

Nejjednodušší a nejlevnější ochrana jakéhokoliv telefonu proti vlhku a počasí se dá udělat celkem prostě - vložit do igelitového pytlíku a zavázat. Takto chráněný telefon celkem bez problémů přežije v horní kapse batohu déšť i bouřku. S používáním je to už horší. Pytlík šustí, a tak si přes něj nezavoláte, snadno se propíchne trním nebo skalním výčnělkem a proti pádu na zem také neochrání. Jako nouzovka je použitelný, ale na víc to není. Proto se musíme poohlédnout po dalších možnostech a nad stylem a módními barvami bude mít převahu funkčnost, i když ta se s módou nevylučuje.

Většina běžně dostupných pouzder umožňuje lepší a bezpečnější držení telefonu v ruce. Tvrdá pouzdra, jako je Bumper, vlastně chrání hlavně proti zkratu antén u iPhone 4. Ve spojení s nalepovacími fóliemi na sklo ochrání před poškrábáním a částečně i nárazem. Pro skutečně terénní použití ale potřebujeme víc.

Volba speciálního pouzdra je ovlivněna konkrétní činností, kterou budeme s iPhonem absolvovat. Pouzdra mohou telefon chránit proti mechanickému poškození, prachu a vlhku. Příkladem může být Otterbox Defender nebo levnější Ballistic HC Case. Existují také pouzdra vodotěsná, jak speciální pro iPhone, tak univerzální, a některá umožňují také fotografování. Vodotěsná pouzdra obvykle nemají vývod pro napájení, ale do některých se vejde telefon vložený do pouzdra s baterií. Dají se najít i pouzdra s vodotěsným vývodem pro podvodní sluchátka. Podívejme se blíž na některé zajímavé modely.

Mechanická ochrana - Defender

Otterbox Defender je špičkový model pro mechanickou ochranu iPhonu. Chrání proti prachu a písku, uchrání telefon proti vlhkosti i při drobném mžení. Na větší příděl vody už ale není. Defender se skládá ze čtyř dílů. První je tvrdý polykarbonátový rám s fólií kryjící displej, do kterého se telefon vloží přední stranou. Krycí fólie má úpravu proti umaštění a otiskům prstů.

K tomu se přiklapne rovněž polykarbonátová zadní strana, která má opět fólií krytý výřez pro logo Apple a otvor pro objektiv a blesk. Po stranách tvrdé části jsou na příslušných místech otvory na konektory a tlačítka včetně tlačítek hlasitosti a uspávání. Otvor chybí pro tlačítko Home.

Na tuto vnitřní soupravu se navléká silikonový obal zadní části a boků, ve kterém jsou víčka zavírající otvory v pevné části. Silikonový obal tlumí nárazy při pádu iPhonu na zem. Celá tato soustava se pak ještě vloží do posledního dílu, který má otočný klips na připnutí pouzdra s telefonem k opasku.

Nošení telefonu na opasku může být při pohybu v těžkém terénu nebezpečné. Lze si představit situace, kdy o něco zadrhnete a telefon z pásku ztratíte. Klips jde současně použít jako opěrku pro sledování videa na iPhonu položeném na šířku a dal by se využít také při navigaci v autě, nemáte-li příslušný držák.

Defender se u nás prodává v cenách mezi 825 až 1 375 Kč. Je vhodný pro turistiku, horolezectví a podobné sporty, a hrozí-li příděl vody větší než malý, je třeba ho doplnit vodotěsným obalem přiměřené velikosti. Rozměry iPhonu příliš nezvětšuje a je možné jej vložit do držáků v autě (i s napájením), které počítají s telefonem v pouzdře (např. Brodit). Možná je také kombinace s externí baterií připojenou kabelem. Pouzdro je speciálně určené vždy pro konkrétní model iPhonu, to znamená, že jiné potřebujete pro 3G/3GS, jiné pro černý iPhone 4 GSM, jiné pro iPhone 4 CDMA/Verizon) a jiné je dokonce pro bílý iPhone 4.

Za pozitiva Otterbox Defenderu lze považovat dobrou mechanickou odolnost a prachotěsnost. Přijatelná je také ochrana proti vniknutí vlhkosti. Je příjemné, že fólie chránící displej nepřitahuje otisky prstů. Vrchní silikon neklouže a telefon jen tak nespadne. Také napájecí kabel připojíte bez vyndavání telefonu. Naopak někomu může, vzhledem k vysoké ceně, vadit chybějící ochrana proti dešti a vodě.

Vodotěsná pouzdra

Vodotěsné pouzdro je nezbytné při vodáckých aktivitách, ale chrání dobře také proti vlivům počasí. Většina takových obalů není přímo stavěna pro iPhone, a proto vesměs neumožňují používat klasická sluchátka. Ta bezdrátová, využívající Bluetooth, samozřejmě fungují.

Za slunečného počasí může ve vodotěsném pouzdře, které funguje trochu jako skleník, dojít k přehřátí telefonu. Zejména, když ho máte na krku a praží na něj slunce. Máte-li v pouzdře telefon i s baterií, která při dobíjení ještě sama produkuje teplo, můžete se na displeji dočkat i žlutého trojúhelníku varujícího před příliš vysokou teplotou. Po něm brzy následuje automatické vypnutí přístroje. Jste-li na lodi, je řešení jednoduché, stačí pouzdro i s telefonem prostě ponořit do vody. Jinak je dobré mít telefon tam, kde na něj slunce nesvítí.

Silikonové vodotěsné pouzdro SEaLABox

Toto pouzdro švédské firmy Krusell zaručuje třicetiminutovou odolnost proti vniknutí vody v hloubce až jednoho metru. Není určené speciálně pro iPhone, a to mimo jiné znamená, že ne všechny možnosti iPhonu v něm lze využít.

Konkrétně nejde použít se žádnou externí baterií, není k dispozici vývod na sluchátka, nedostanete se k vypínači zvonění a omezené je také ovládání hlasitosti a uspávacího tlačítka. Pouzdro tvoří dvoudílná vanička z průhledného plastu, kterou uzavírají dvě poloviny obvodového rámečku. Materiál vaničky je opticky průhledný, lze skrz něj iPhone ovládat, fotografovat a natáčet video. Na obvodovém rámu jsou úchytky a součástí balení je řemínek na krk.

Vzhledem k nemožnosti telefon v pouzdře dobíjet se hodí spíše na krátkodobé použití. Mechanická ochrana není tak dobrá jako u Defenderu. Telefon v tomto pouzdře můžete umístit do držáků počítajících s pouzdrem a nejde jej kombinovat s jiným pouzdrem uvnitř. SEaLABox seženete od 600 do 750 Kč.

Výhodou Krusell SEaLABoxu jsou, kromě vodotěsnosti do jednoho metru, také malé rozměry a slušná mechanická odolnost. Body mu naopak ubírá nemožnost dobíjení a fakt, že k některým ovládacím prvkům se zkrátka nedostanete.

Aquapac

Firma Aquapac vyrábí řadu vodotěsných sáčků různých velikostí. Mají zavírání pomocí patentovaného uzávěru Aquaclip se dvěma páčkami. Jsou odolné do hloubky pěti metrů a samozřejmě chrání také proti špíně, prachu a písku. Telefon se dá ovládat skrz měkký plastový obal, který je průzvučný a na zadní straně má čirý průhled, jímž lze zadní kamerou fotografovat a natáčet. Pouzdra tohoto typu musíme chránit před propíchnutím a prodřením a pokud máte pouzdro na slunci, je nezbytné hlídat také možné přehřátí iPhonu.

Mini Whanagui Electronics Case je velikost, do které natěsno nacpeme iPhone 4 nebo 3GS bez dalšího příslušenství. MP3 Case má vodotěsně vyvedená sluchátka a vejde se do ní iPhone a iPod. Použijeme-li větší model, Small nebo Medium Electronic case, můžeme je kombinovat s jinými pouzdry, například dát dovnitř telefon s Defenderem pro větší mechanickou ochranu nebo s dobíjecími pouzdry s baterií.

K vybavení patří rovněž šňůrka na krk nastavitelné délky. Aquapac vyrábí řadu dalších vodotěsných batohů a pouzder, například na fotoaparáty včetně zrcadlovek. Aquapac Mini se dá koupit v cenách od 309 do 475 Kč.

Kromě velmi dobré vodotěsnosti do pěti metrů hloubky je výhodou Aquapacu také jednoduchý uzávěr, ovladatelnost telefonu přes obal a široká nabídka modelů, umožňující dovnitř vložit telefon třeba i s připojenou baterií. Někomu může vadit chybějící odolnost proti pádu a také fakt, že telefon s obalem jen těžko umístíte do držáku v autě.

Pouzdra DiCapac

Společnost DiCapac vyrábí řadu vodotěsných pytlíků různých velikostí z měkkého plastu. Na rozdíl od Aquapacu používají uzávěr s plastovým zamačkávacím prvkem, který se poté zaroluje a zajistí dvěma suchými zipy. Zavírání je poněkud obtížnější než u Aquapacu a musíte dbát na dobré domáčknutí plastového zamačkávacího prvku, jinak hrozí protečení. Vodotěsnost uvádí výrobce do 10 metrů, stoprocentní je pak do pěti metrů.

Modelová řada pouzder je různorodá, od mobilních telefonů až po podvodní pytle na videokamery. Telefon se dá ovládat skrz měkký plastový vodotěsný obal, který je průzvučný a na zadní straně mají některé modely čirý průhled, jímž lze zadní kamerou fotografovat a natáčet. Pouzdra tohoto typu musíte chránit před propíchnutím a prodřením.

Větší modely jde kombinovat s jinými pouzdry, například dát dovnitř telefon s Defenderem pro větší mechanickou ochranu nebo s dobíjecími pouzdry s baterií. Model WP-i10 pro iPhone a iPod se dá sehnat za 490 až 724 Kč. Součástí je popruh na krk, který však nemá stavitelnou délku. Výhody i nevýhody jsou prakticky stejné jako u Aquapacu.

 

Potapěčská pouzdra H2O audio

H2O audio dodává opět poměrně širokou paletu výrobků pod vodu. Ve velké míře se jedná o pouzdra typu armband k připevnění na ruku. Najdeme zde i speciální pevné pouzdro pro hluboké potápění iDive300 do hloubky 90 metrů, které má vlastní baterii, zesilovač a mikroprocesor. Ovládací tlačítka iPhonu jsou u něj vyvedená ven. V soupravě najdete podvodní sluchátka pro připevnění na potápěčskou masku. To vše za 260 dolarů. Tím se už ovšem dostáváme mimo oblast outdooru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: