Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Při zahajovacím projevu konference WWDC 2010 Steve Jobs představil pouze nový iPhone
9. června 2010, 00.00 | Letošní novinky Applu na vývojářské konferenci WWDC 2010 se týkaly výlučně mobilní platformy, Jobs předvedl nový iPhone 4 a operační systém iOS 4 a pak už jen některé související aplikace, Macy vůbec nezmínil.
V pondělí začala v San Franciscu vývojářská konference Applu WWDC 2010 a jako vždy se netrpělivě čekalo na zahajovací projev, při němž se pravidelně představují firemní novinky, očekávání byla značně velká.
Většinu z nich však Steve Jobs ve svém vystoupení letos nenaplnil, což už jsme stručně nastínili v předběžné zprávě a nyní obsah jeho projevu popíšeme podrobněji.
Použité informační zdroje
Informace z WWDC 2010 přináší v podstatě každý zpravodajský server, zde však vycházíme především z následujících zdrojů: Podrobný popis Jobsova vystoupení nabízejí například Macworld, Engadget a CNET News, stručné shrnutí představených novinek předkládá Macworld. A samozřejmě videozáznam z akce již Apple poskytuje na této stránce (jako QuickTime filmy v několika různých rozlišeních).
A nyní se už podívejme na průběh akce:
Zahájení projevu
Na pódium zaplněného přednáškového sálu kongresového střediska Moscone West vstoupil Steve Jobs ve svém tradičním „pracovním oděvu“ (džínech a černém roláku) a jako obvykle začal vršit čísla dokládající úspěšnost Applu.
Začal samotnou konferencí WWDC 2010, uvedl, že se jí účastní 5 200 lidí z 57 zemí světa a lístky na ni byly vyprodány již za 8 dní.
Úspěchy iPadu
Následoval výčet úspěchů iPadu, řada čísel už ale byla známá z dřívějška. Jobs zopakoval, že za 59 dní se prodaly 2 miliony iPadů (neopomněl zmínit. že to je jeden každé 3 sekundy), což ovšem víme od počátku června, přístroj se teď prodává v 10 zemích a do července to bude již 19 zemí.
Přímo pro iPad už bylo napsáno 8 500 aplikací, zároveň na něm ovšem může pracovat také přes 200 000 ostatních aplikací obchodu App Store. A oněch 8 500 aplikací si uživatelé stáhli již v 35 milionech případů, což dává průměr 17 stažení na jeden.
Následovala ukázka některých aplikací, k aplikaci The Elements (periodické tabulce prvků) Jobs ocitoval zprávu jednoho z jejích tvůrců, že za týden prodeje v App Store vydělala víc než pět let reklam Googlu na firemním webu.
Novinky aplikace iBooks
Pak začal Jobs mluvit o aplikaci iBooks pro čtení a nakupování elektronických knih. Za 65 dní si uživatelé stáhli 5 milionů knih, což dává 2,5 knihy na iPad, to je podle něj úžasné (samozřejmě jde o otázku názoru, ale zase tak obrovské číslo to není).
Za 8 týdnů provozu dosáhl knižní obchod Applu, iBookstore, podílu 22 procent na trhu elektronických knih v USA, podle nakladatelů, kteří ho využívají (tento podíl se ovšem týká jen pěti hlavních nakladatelů, s nimiž Apple uzavřel smlouvy, další nakladatelé zatím prodávají jinde).
A samotná aplikace iBooks získá několik vylepšení. V knihách bude možné dělat si poznámky, půjde pracovat se záložkami a ve stránce obsahu se zobrazí i poznámky a záložky uživatele.
Nejčastějším požadavkem zákazníků ovšem bylo, aby aplikace uměla číst také PDF dokumenty (vedle formátu ePub), a to nyní skutečně doplňuje, v hořejšku obrazovky se objevil nový přepínač, jímž lze zvolit PDF soubory, což zobrazí novou knihovničku. Nová verze aplikace iBooks s těmito možnostmi se objeví v App Store v průběhu června.
Obchod App Store
Poté počal Steve Jobs mluvit o obchodu App Store. Nejprve prohlásil, že Apple podporuje dvě platformy - první je HTML5, platforma zcela otevřená a neovládaná.
HTML5 aplikace může psát podle Jobse každý (jako obvykle to ovšem má své háčky). Druhou aplikační platformu Applu tvoří App Store, nejmohutnější aplikační obchod na planetě, který nyní nabízí 225 000 aplikací.Ty se ale před přijetím schvalují, podle Jobse Apple dostává 15 000 žádostí o přijetí aplikace každý týden, ve 30 různých jazycích. A 95 procent z nich je schváleno do 7 dnů.
Pokud jde o ty neschválené, nejčastějším důvodem odmítnutí bývá, že aplikace nedělají to, co slibují, druhým pak používání nedokumentovaných API rozhraní (takže po jejich změně by přestaly fungovat) a třetím prostě to, že padají. Každý v roli Applu by dělal totéž a i tak se schválí 95 procent aplikací (jak se dalo čekat, některé jiné důvody odmítnutí Jobs pochopitelně nezmínil).
Ukázky několik nových aplikací
Následovaly ukázky několika nových aplikací pro App Store, nejprve Jobs poznamenal, že aplikace pro aukční server eBay byla stažena už desetmilionkrát.
Potom na pódium přišel zástupce internetové videopůjčovny Netflix, jež dodává aplikaci pro iPad, kde zaznamenala 2 000 stažení. A řekl, že letos v létě se tato aplikace objeví též pro iPhone a bude zdarma. A pochopitelně ji na iPhonu předvedl, nabízí totéž co na notebooku nebo iPadu, při připojení přes WiFi nebo 3G sítě se využívá proměnlivého datového toku HTTP streamingu.
Další ukázku předvedla firma Zynga, zaměřující se na hry pro sociální sítě, ta uvedla hru FarmVille, jež získala takovou oblibu na Facebooku, ve verzi pro iPhone. Hra má 70 milionů aktivních uživatelů a teď půjde na iPhonu opečovávat stejnou „farmu“ jako na Facebooku. Z aplikace lze také nakupovat, verze pro iPhone umožňuje koupit Snow Leoparda, hra bude dostupná do konce června.
A poslední ukázkou byla hra Guitar Hero firmy Activision, její zástupce předvedl novou verzi pro iPhone a iPod touch, do níž se dají stahovat nové skladby. Hra se už nabízí na App Store za 2,99 USD.
Na scénu se vrátil Steve Jobs a přednesl několik dalších statistických údajů k App Store. Minulý týden počet stažení aplikací překročil 5 miliard. Sedmdesát procent příjmů z prodeje aplikací jde vývojářům a těm již Apple vyplatil miliardu USD (číslo ukazující, že se vývoj aplikací pro App Store vyplácí, rozdělení těchto příjmů však asi nebude zrovna rovnoměrné).
Otázka tržního podílu iPhonu
A poté začal mluvit o iPhonu. Nejprve zmínil statistiky o jeho podílu na trhu, zjevně reagoval na nedávné zprávy, že iPhone počíná ztrácet svůj podíl, Jobs k tomu řekl, že některé statistiky jsou diskutabilní, zatímco jiné jsou v pořádku (vyhovují Applu).
A citoval jednu takovou, podle firmy Nielsen v prvním čtvrtletí letošního roku měla RIM (s telefony BlackBerry) podíl 35 procent, iPhone 28 procent, Windows Mobile 19 procent a Android obsadil až čtvrté místo s 9 procenty.
A podle podílu mobilních webových prohlížečů v USA drží iPhone podíl 58,2 procenta, zatímco Android jen 12,7 procenta. To podle Jobse dovoluje vidět situaci v té správné perspektivě. (Podíl iPhonu nepochybně zůstává významný, ale nástup konkurenčních přístrojů, zejména těch s Androidem 2.x, prostě nelze popřít.)
Představuje se iPhone 4
A na řadu konečně přišla hlavní novinka akce. Jobs začal tím, že je těžké si vzpomenout, jak to vypadalo před iPhonem, kdy neexistoval volný trh aplikací, což se změnilo v roce 2007 (tehdy ovšem Apple pro iPhone povoloval jen webové aplikace). V roce 2008 Apple spustil App Store a přidal podporu 3G sítí (ale až po značném váhání) a v roce 2009 byl telefon urychlen na dvojnásobek. Avšak rok 2010 bude největším skokem proti původnímu iPhonu.
A Jobs představil nový iPhone 4 (takže nikoli iPhone 4G nebo iPhone HD, jak ho nazývala média). Přináší 100 nových vlastností, ale Jobs řekl, že popíše jen osm z nich (nakonec jich bylo devět).>
Nový design telefonu
Zaprvé má telefon nový design. K tomu Jobs poznamenal, že už ho někteří viděli, ve zjevné narážce na uniklé prototypy.
Podle Jobse jde o zatím nejpreciznější výrobek Applu. Čelní a zadní panel kryje sklo (podle této stránky se jedná o speciální vysoce odolné aluminosilikátové sklo užívané pro vrtulníky a rychlovlaky). Boky přístroje pak obkružuje rámeček zhotovený z velice pevné nerezové oceli. Telefon tak nejvíc připomíná starý fotoaparát Leica. (Čelní panel nese stejný mastnotu odpuzující potah jako iPhone 3GS.)
A přístroj je skutečně tenký (což dovoluje použití oněch odolných materiálů), má tloušťku jen 9,3 mm, tedy o čtvrtinu méně proti iPhonu 3GS a iPhone 4 je tak nejtenčím chytrým telefonem na světě.
Dále má dodatečnou čelní kameru (s VGA rozlišením), zásuvku pro karty micro-SIM (což se mnohým nebude líbit, avšak dalo se to čekat) a nový fotoaparát s LED bleskem vzadu. Samozřejmě nabízí mikrofon, reproduktor a dokový konektor, což ale ještě doplňuje druhý mikrofon a tlačítko pro potlačení šumu. Zklamání však znamená kapacita flash paměti, ta totiž zůstává na maximu 32 GB, stejně jako u iPhonu 3GS (očekávalo se její další zvětšení).
Pozornost vzbudily švy v obrubě telefonu, neodpovídající designérským zásadám Applu, ale ukázalo se, že to je konstrukční záměr, telefon totiž využívá ocelovou obrubu jako součást anténního systému (což snad zlepší příjem).
Displej Retina s velmi jemným rozlišením
Druhou velkou novinku tvoří nový displej Retina. Jobs začal vysvětlovat, že se každý displej skládá z pixelů, ale Retina dramaticky zvyšuje jejich hustotu. Na stejné ploše (zůstává zachována 3,5” úhlopříčka) se jich nachází čtyřikrát víc, což dává rozlišení 326 pixelů na palec, podle Jobse je 300 bodů na palec mezí rozlišení lidské sítnice (retiny, odtud název displeje, ale toto tvrzení asi bude potřebovat upřesnění), a tak bude obraz na tomto displeji vypadat vyhlazený.
A ukázal několik příkladů, promítl snímky srovnávající displej iPhonu 3GS s novým displejem iPhonu 4. Na nich nový displej skutečně působí mnohem lépe, avšak je také o dost tmavší. (Jobs podotkl, že aby bylo vůbec možné rozdíly na snímcích promítnout, musely se použít speciální projektory.)
Podle Jobse ten, kdo začne displej Retina používat, se už nebude chtít vrátit, texty na něm vypadají jako vytištěné a stejný efekt se projeví též u obrázků a videa. A pak se pokusil zobrazit na novém iPhonu stránku New York Times.
A došlo k velice nepříjemnému selhání. Stránka se načítala extrémně pomalu a nakonec se objevilo hlášení, že nelze aktivovat mobilní sítě. Po několika pokusech o užití záložního připojení to Jobs vzdal a začal dále promítat, živé předvedení nového displeje se napoprvé příliš nepodařilo (když se Jobs ptal publika, zda nemá nějaké návrhy na řešení, ozval se výkřik „Verizon“, odkazující na hlavního konkurenta operátora AT 8T, k tomu Jobs podotkl, že připojení běží přes WiFi).
A pokračoval výčtem specifikací nového displeje (podrobněji ho Apple popisuje tady). Má úhlopříčku 3,5“ a rozlišení 960 x 640 (78 procent počtu pixelů iPadu) a používá stejnou technologii IPS jako displej iPadu. Podle Jobse je to daleko lepší řešení než OLED technologie (užívaná některými konkurenčními telefony), jeho kontrastní poměr dosahuje 800:1.
Aplikace budou díky tomu automaticky vypadat lépe (nepochybně pomůže i to, že se rozlišení v obou směrech přesně zdvojnásobilo), ale jestliže se dále uzpůsobí, budou zcela úžasné, proto to vývojářům doporučuje.
Apple se domnívá, že displejem Retina nastavuje nový standard, jemuž se zatím nikdo neblíží (vyzyvatelé se ale jistě brzy objeví). Podle Jobse je displej nejdůležitější součástí telefonu, tvoří okno k jeho obsahu a iPhone 4 má to nejlepší okno na planetě.
iPhone 4 používá SoC čip A4
Třetí novinkou je, že telefon pohání čip A4 navržený Applem (stejný SoC čip se už nachází v iPadu). Jobs promítl snímek rozebraného telefonu ukazující, jak je přístroj uvnitř natěsnaný. Připomněl, že použili vedle čipu A4 také micro-SIM kartu, protože je menší a potřebovali prostor. Většinu nitra telefonu totiž zabírá baterie, která se opět o trochu zvětšila.
Větší baterie a propracovaná správa spotřeby čipu A4 umožnily dále prodloužit výdrže na baterii, Apple uvádí, že ve 3G sítích bude možné hovořit 7 hodin a 6 hodin půjde přes 3G brouzdat po Webu, přes WiFi dokonce 10 hodin. Přehrávat video telefon vydrží též 10 hodin, hudbu dokonce 40 hodin a v pohotovostním stavu se telefon udrží plných 300 hodin. Oproti iPhonu 3GS se tak udávané výdrže dost prodloužily (třeba 3G hovory o 2 hodiny).
A samozřejmě je nový telefon vstřícnější k životnímu prostředí, neobsahuje arzén, rtuť ani bromované zpomalovače hoření a užívá dobře recyklovatelné materiály (ekologičtí aktivisté si asi budou muset najít jiný cíl kritiky).
Vylepšené možnosti bezdrátového připojení
Pokud jde o další hardwarové vybavení, telefon nabízí již zmíněné dva mikrofony (což umožňuje potlačování šumu), WiFi připojení standardu 802.11n (ale jen v pásmu 2,4 GHz), GPS přijímač, digitální kompas a akcelerometr.
Vylepšení doznalo i mobilní datové připojení, ve 3G sítích telefon podporuje jak technologii HSDPA (pro stahování ze sítě) až do rychlosti 7,2 Mb/s (stejně jako iPhone 3GS), tak nově také technologii HSUPA (pro komunikaci v opačném směru) s rychlostí až 5,8 Mb/s, pochopitelně ve čtyřech frekvenčních pásmech. (Technické specifikace telefonu najdete zde.)
Gyroskop poskytuje nové možnosti ovládání
Ale přibyl ještě další kousek hardwaru, iPhone 4 přidává tříosý gyroskop, který v kombinaci s akcelerometrem a kompasem dovoluje vyhodnocování pohybu telefonu v šesti osách, což bude skvělé pro hry. Gyroskop totiž zaznamenává takové pohyby jako zrychlení uživatele, úhlovou rychlost a rotační rychlost. Údaje z něj mohou aplikace využívat prostřednictvím nových API rozhraní CoreMotion.
A Jobs hned užití gyroskopu předvedl (zažertoval, že to půjde, protože nepotřebuje síťové připojení), začal telefon různě naklápět a kroužil jím, na což reagovala spuštěná aplikace zobrazující 3D hranici naskládaných dřevěných trámků.
Telefony podle Jobse stále inteligentněji vnímají okolní svět a už se nemůže dočkat, co s gyroskopem dokáží udělat vývojáři aplikací.
Výrazně vylepšený fotoaparát
A pak začal popisovat nový hlavní (zadní) fotoaparát telefonu. Hodně se mluví o počtu megapixelů, ale účelem je pořizovat co nejlepší snímky, což není totéž.
Snímač fotoaparátu zvýšil své rozlišení ze 3 na 5 megapixelů (jak se čekalo), avšak přináší ještě jednu novinku, jež se v telefonech zatím neuplatnila, jde o snímač přisvěcovaný zezadu. Díky tomu na ploše čipu nepřekážejí vodiče a i když se zvýšil počet pixelů, jejich velikost zůstala stejná (1,75 mikrometru).
Dále nový fotoaparát nabízí 5X digitální zoom, zaostřování na určité místo poklepáním (tak jako iPhone 3GS) a LED blesk. A Jobs promítl několik fotografii pořízených iPhonem 4.
Fotoaparát zároveň funguje jako videokamera a nyní zvládá i nahrávání HD videa, v rozlišení 720p s frekvencí až 30 snímků za sekundu. Také pro video lze používat zaostření poklepáním, videa se mohou stříhat přímo v telefonu a dají se sdílet jedním stiskem. A při nahrávání HD videa je možné nechat trvale svítit LED blesk.
iMovie pro iPhone
Na iPhonu 4 však bude možné i složitější zpracování videa, protože Apple napsal iMovie pro iPhone. Na pódium přišel Randy Ubillos, hlavní architekt videoaplikací Applu, aby iMovie pro iPhone předvedl (právě Ubillos napsal pro Mac OS X iMovie '08, což vlastně byla zcela nová aplikace, jež se však setkala se značnou kritikou, situace se zlepšila až po uvedení iMovie '09).
iMovie se dá používat jak v orientaci na výšku, tak na šířku, ve střihovém okně se pracuje s časovou osou (je možné nahrávat i přímo do ní), jejíž měřítko lze měnit přibližováním a oddalováním prstů.
Videa se samozřejmě dají ořezávat a stříhat, jde panorámovat a zvětšovat, mohou se uplatňovat efekty, přechody a motivy (těch aplikace nabízí pět). K videu se dají přidávat fotografie s efekty, a tak jako ke statickým snímkům, je možné k videonahrávkám připojovat geolokační informace. Sestříhané video lze exportovat do různých rozlišení, od 360p až po 720p.
Na scénu se vrátil Steve Jobs a sdělil, že se iMovie pro iPhone bude prodávat v App Store za 4,99 USD (pokud ho schválí, zavtipkoval).
A následoval další nepříjemný okamžik akce. Jobs řekl, že již odhalili příčinu onoho selhání, spočívala v tom, že v místnosti bylo aktivních 570 WiFi připojení. A poté požádal účastníky, aby vypnuli své síťové karty a WiFi připojení a položili své notebooky na podlahu, jinak nebude pokračovat.
iPhone OS 4 se nově jmenuje iOS 4
Všichni to asi neudělali, ale Jobs se stejně pustil do dalšího výkladu, na řadu přišel iPhone OS 4. Ten se však už tak nejmenuje, Apple ho přejmenoval na iOS 4, aby zdůraznil, že jde o operační systém fungující na iPadu, iPodu touch a iPhonu. (Označení iOS používá pro svůj software aktivních síťových prvků také firma Cisco, Apple ovšem od ní získal licenci na jeho používání.)
A Jobs začal předvádět jeho vlastnosti, avšak v podstatě neukázal nic nového, šlo v podstatě o totéž, co se ukazovalo na prvním veřejném představení iPhone OS 4 v dubnu.
Nejprve Jobs předvedl užití multitaskingu. Zkontroloval elektronickou poštu při hrající Pandoře a poté ještě nahrál webovou stránku (WiFi již fungovalo). A samozřejmě nezapomněl prohlásit, že sice s multitaskingem přišli později, ale implementovali ho správným způsobem, tak jako kopírování a vkládání.
Dále Jobs ukázal nového poštovního klienta se sjednocenou schránkou a možností zobrazovat konverzační vlákna a předvedl vytvoření složky pro správu aplikací, ale to všechno už známe z dubna.
iOS 4 ovšem má co nabídnout i podnikům, vylepšuje ochranu dat a správu zařízení, poskytujeí bezdrátovou distribuci aplikací, lepší podporu VPN sítí a podporuje vícenásobné účty Exchange.
Pro běžné uživatele navíc Apple přidal vyhledávač Bing Microsoftu. Výchozím vyhledávačem sice zůstává Google, ale teď lze jako alternativu zvolit ještě Yahoo nebo Bing, každý využívá jiný přístup hledání a nabízí odlišné formátování výsledků. Jobs pochválil Microsoft, protože pro výsledky používá HTML5.
iOS 4 je vlastně již hotový, už v pondělí Apple uvolnil pro registrované vývojáře verzi Golden Master Candidate, jež by se mohla stát základem konečné verze distribuované koncovým uživatelům. (Zároveň dostali také beta verzi iTunes 9.2, které budou potřeba pro iOS 4 a iPhone 4).
V červnu by navíc iOS (tedy bývalý iPhone OS) měl dosáhnout dalšího významného milníku. Apple čeká, že prodá stomilionté zařízení s iOS (k nimž patří iPhony, iPody touch a iPady), to je podle Jobse už hodně zajímavý trh pro aplikace.
Aplikace iBooks pro iPhone
A poté se vrátil k aplikaci iBooks. Ta přijde také na iPhone (což už ovšem víme, Apple to oznámil již při dubnovém představení iPhone OS 4), nabídne stejné ovládání a funkce jako na iPadu, tedy zvýrazňování textu, poznámky a záložky. A samozřejmě bude též umět číst PDF.
Pro iPhone a iPod touch bude nově dostupný obchod iBookstore, všechna zařízení s iOS 4 budou schopna stahovat a nakupovat knihy bezdrátově a půjde je synchronizovat mezi nimi, přičemž za daný titul se zaplatí jen jednou. A iBooks bude navíc automaticky a bezdrátově synchronizovat právě čtené místo, záložky a poznámky mezi všemi zařízeními uživatele (iBooks tak teď umí totéž, co Kindle Amazonu).
A přirozeně Jobs též předvedl, jak aplikace iBooks vypadá na displeji Retina, ukázal v ní svou oblíbenou knihu Medvídek Pú a pochopitelně i čtení PDF.
Předvádění iBooks zakončil poznámkou, že dnes existuje 150 milionů účtů spojených s obchody App Store, iTunes Store a iBookstore, víc, než má jakýkoli jiný obchod na Webu, zjevně tak existuje spousta lidí připravených kupovat aplikace.
Reklamy iAd
A přešel k dalšímu tématu spojenému s iOS 4, k reklamní platformě iAd. Tu Apple vytvořil proto, aby umožnil vývojářům vydělávat peníze i na bezplatných a levných aplikacích.
Tyto reklamy se snaží především zajistit, že uživatel neopustí aplikaci po vyvolání reklamy a ty by svou interaktivitou měly zaujmout více lidí, Jobs opět zopakoval to, co říkal už v dubnu.
Prodej a hostování reklam iAd zařizuje Apple, vývojářům tak stačí jen udat, kam se mají v aplikaci reklamy vložit a z příjmů z inzerce dostanou 60 procent.
Apple začal reklamy pro iAd prodávat před osmi týdny a na seznamu zákazníků již má řadu významných firem. Pro vývojáře iAd nepochybně znamená ekonomický přínos, otázkou ovšem je, jak na to zareagují uživatelé, bude jistě záležet na tom, kolik takové reklamy bude a nakolik bude vtíravá.
Jako příklad Jobs předvedl reklamu Nissanu na jeho elektromobil Leaf. Poklepání na reklamu ji přepne do celé obrazovky, dalším klepnutím se lze vrátit. Předváděná reklama byla samozřejmě vysoce interaktivní, kupříkladu se v ní dá zjistit, kolik vůz ujede za jeden USD.
Reklamy platformy iAd se začnou zobrazovat od 1. července na všech zařízeních s iOS 4. A zájem o ně je ze strany inzerentů očividně značný, Jobs uvedl, že za ně už vydali 60 milionů USD, což tvoří 48 procent celého letošního odhadovaného trhu zobrazované mobilní reklamy v USA. A opět připomněl, že cílem Applu je pomoci vývojářům vydělat další peníze (a sobě ovšem taky).
Tímto Steve Jobs popsal všech osm hlavních novinek iPhonu 4, proto se publika zeptal, co si o něm myslí, dostalo se mu pochopitelně nadšené odezvy.
A je tu ještě FaceTime
A pak Steve Jobs pronesl svůj oblíbený obrat, „a ještě jedna věc“. Připomněl, že v roce 2007 při uvedení původního iPhonu vedl první veřejný hovor z něj na jevišti a teď to zopakuje, zavolal Jonathana Ivea, hlavního designéra Applu.
Jenže tentokrát použil čelní kameru k uskutečnění videohovoru a Ive mu odpovídal nejen slovem, ale i obrazem. Spojení sice na chvíli zamrzlo, opět se však rozběhlo, Jobs chtěl vědět, jestli všichni skutečně vypnuli svá WiFi připojení, přenos totiž probíhal přes WiFi.
Po tomto videohovoru začal Jobs novinku popisovat blíže. Apple tuhle funkci nazývá „FaceTime“ (podrobněji se probírá tady), dá se sice používat jen mezi iPhony 4, ale bez jakékoli instalace nebo konfigurování, spojení však probíhá pouze přes WiFi.
V letošním roce už to tak zůstane, protože bude třeba na její podpoře dále zapracovat spolu s mobilními operátory, Jobs připomněl, že ještě letos Apple prodá desítky milionů zařízení podporujících FaceTime. A přehrál video ukazující, jak lze FaceTime používat.
FaceTime může fungovat jak v zobrazení na výšku, tak na šířku a využívá mnoha otevřených standardů, jejichž seznam Jobs promítl. Apple hodlá tuhle technologii předložit standardizačním organizacím a chce z ní učinit otevřený průmyslový standard.
Ceny a dostupnost nového iPhonu
A tím skončilo představování novinek iPhonu 4, Jobs zopakoval, že ho považují za největší skok vpřed od původního iPhonu. A na řadu přišly důležité informace o cenách a dostupnosti nového přístroje.
iPhone 4 se bude dodávat ve dvou barevných provedeních, černém a bílém. Ceny v USD (dotované, vyžadující úvazek u operátora AT&T) budou stejné jako pro iPhone 3GS, tedy 199 USD za 16GB a 299 USD za 32GB model.
AT&T navíc přišel s „neuvěřitelně štědrou nabídkou upgradu“, komu vyprší smlouva v letošním roce, může dostat nový iPhone 4, pokud se opět upíše. A stále se bude prodávat též iPhone 3GS, bude se však nabízet jen jako 8GB model za (dotovaných) 99 USD (nahradí tedy iPhone 3G).
Prodej telefonu začne 24. června, předběžné objednávky půjde podávat od 15. června. Tyto termíny platí pro USA a další čtyři země (Francii, Japonsko, Německo a Velkou Británii), do září se bude prodávat už v 88 zemích, podle Jobse to bude nejrychlejší uvedení novinky na světový trh.
Oznámil též ceny příslušenství, dok bude stát 29 USD a za stejnou cenu se bude nabízet i vlastní pouzdro Applu (nazvané „Bumper“ - tlumič nárazů, bude dostupné ve více různých barvách).
iOS 4 se samozřejmě objeví také jako aktualizace pro stávající zařízení. Bude dostupný pro iPhone 3GS a iPhone 3G, pro původní iPhone již nikoli. A též se objeví pro iPod touch, kromě jeho první generace. iPhone 3GS a iPody touch druhé a třetí generace budou podporovány plně, zatímco iPhone 3G nebude umožňovat multitasking.
Aktualizace na iOS 4 se začne nabízet už od 21. června a dostupná bude zdarma jak pro uživatele iPhonů, tak též iPodů touch (to je změna, dříve se pro iPody touch vyžadoval manipulační poplatek).
Po sdělení všech cen a termínů Jobs přehrál video znovu předvádějící novinky iPhonu 4 a iOS 4, objevily se v něm i záběry čipu A4 a výroby nového pouzdra.
Závěr projevu
A na závěr Steve Jobs promluvil o tom, že se Apple snaží stát na křižovatce moderních technologií a svobodných umění (toto ovšem říkal už na loňském Macworldu), jako příklad uvedl funkci FaceTime, kde nejde zdaleka o pouhé přidání čelní kamery, ale též o 18 měsíců práce na softwaru umožňujícím uskutečňovat videohovory v podstatě bezděčně.
Nakonec Jobs poděkoval všem týmům, jež se podílely na předvedených novinkách a tím jeho projev, který trval skoro dvě hodiny, skončil, aniž by představil cokoli dalšího, co se čekalo.
Zahájení WWDC 2010 se tak věnovalo výlučně novému iPhonu a iOS 4, žádné nové Macy ani nic jiného uvedeno nebylo. (Apple však v pondělí přece jen vydal verzi 5 svého webového prohlížeče pro Mac OS X a Windows, zveřejnil k tomu oficiální tiskovou zprávu, prohlížeč rozšiřuje podporu HTML5 a přináší další zajímavé novinky.)
První zkušenosti s iPhonem 4
A na Webu se už samozřejmě objevují první zprávy těch, kdo si mohli nový iPhone vyzkoušet, například Engadget zveřejnil řadu fotografií a video funkce FaceTime.
Píše, že telefon je opravdu úžasně tenký a jeho obrazovka fantastická, nelze na ní rozpoznat jednotlivé pixely. Kvalita zpracování je skutečně vysoká, jak telefon jako celek, tak jeho tlačítka se dobře ovládají.
iOS 4 nepřináší velká překvapení, kromě uhlazení a doladění proti beta verzím neposkytuje mnoho nového. Systém je mnohem svižnější, rychleji pracuje zejména aplikace fotoaparátu, snímky pořizuje téměř okamžitě.
Také Ars Technica předkládá řadu fotografií a své první dojmy, telefon podle ní dobře padne do ruky a je rychlý, vyrovná se iPadu (vždyť obsahuje skoro stejný hardware). A dále uvádí, že čelní kameru lze používat i samostatně a LED blesk se dá vypnout.
Závěrečné zhodnocení
iPhone OS 4, tedy teď již iOS 4, nabízí to, co se víceméně očekávalo a nový iPhone 4 skutečně přináší řadu zajímavých novinek. Tou hlavní je samozřejmě displej Retina, podle prvních ohlasů na Webu opravdu poskytuje novou kvalitu zobrazení, uvidíme, jak na to zareagují výrobci chytrých telefonů a dalších podobných zařízení, bylo by jistě příjemné, kdyby se tento trend rozšířil.
Široké možnosti využití jistě najde i gyroskop, ovšem ostatní vylepšení nového iPhonu jsou sice vítaná, ale v podstatě jen srovnala krok s konkurencí. A bude též zajímavé sledovat, jak se uchytí funkce FaceTime, díky své jednoduchosti by mohla získat uživatele, ale nepochybně ji bude srážet omezení na iPhone 4 a na WiFi. Teprve budoucnost ukáže, zda se z ní opravdu podaří udělat otevřený standard.
Pondělní novinky Applu sice byly zajímavé, mnohým ovšem vadí, že se akce zaměřila výlučně na mobilní řešení a Jobs zcela pominul Macy, lze však doufat, že tak jako Apple vydal Safari 5, brzy uvede také očekávané modernizované Macy bez větší publicity.