První televizní reklama na iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

První televizní reklama na iPhone

27. února 2007, 07.00 | V televizním přenosu z udílení filmových Oskarů se poprvé objevila reklama na iPhone.

V neděli večer (kvůli časovému posunu u nás vlastně až v pondělí ráno) proběhl 79. ročník udílení cen americké filmové akademie, známých Oskarů. Tentokrát však přenos přitáhl také pozornost příznivců Applu bez ohledu na to, zda se zajímají o filmy. Již v pátek totiž Macworld oznámil, že během přenosu z udílení Oskarů nechá Apple odvysílat reklamu s upoutávkou na iPhone. Vzhledem k tomu, že Macworld jen velice zřídka zveřejňuje neověřené pověsti, začali se všichni těšit a zprávu přebírat. (Kvůli časovému posunu a načasování na přelom týdne ovšem na MůjMacu bylo celkem zbytečné tuto první zprávu uvádět, protože v pondělí už vlastně byla zastaralá.)

Apple skutečně dal odvysílat reklamu v prvním reklamním předělu přenosu. Pokud jste ji neviděli, nevadí, reklamní šot se již nachází na webu Applu. Začíná zvonícím starým telefonem s rotačním číselníkem, poté následuje rychlý sled scén, v nichž známí herci na volání odpovídají (většinou slovem „Hello“). Nakonec se objeví otáčející se iPhone a po něm závěrečné titulky: „Hello“ a „Coming in June“. (Tedy „Haló!“, ovšem zároveň i „Ahoj!“ a „Přijde v červnu.“) Celé to trvá standardních 30 sekund a během nich ani jednou nezazní slovo „Apple“ či „iPhone“.

Pozorní diváci ihned začali reklamu rozpitvávat a výsledky jejich snažení přináší například MacRumors, jehož článek vedle odkazu na video u Applu obsahuje též adresy dalších zrcadlových kopií v různých formátech. Diváci si všimli třeba toho, že iPhone nyní jako jméno operátora uvádí „AT&T“ namísto „Cingular“, což dosvědčuje tento obrázek.

Mnozí se ovšem do šotu zavrtali mnohem hlouběji. Zjistili, že doprovodnou hudbu tvoří skladba Inside Your Head zpěváka Eberga, která se samozřejmě nabízí na iTunes. Skutečně mravenčí práci si však dali ti, kdo sestavili seznam všech herců, co se v reklamě objevili, a filmů, z nichž tyto úryvky pocházejí. Úplný seznam najdete kupříkladu tady. Celkem jde o úryvky z 32 filmů s 31 herci a jednou animovanou postavou z Úžasňákových. A na displeji iPhonu se jako uživatel zobrazuje John Appleseed. Tohle jméno, které by se dalo přeložit jako „sazeč jabloní“, zřejmě nebylo vybráno náhodně. Pravděpodobně odkazuje na Johna Chapmana, jemuž se takto přezdívalo, protože po Spojených státech zakládal jabloňové školky, a dnes je považován za jednoho z průkopníků ochrany přírody. A ve správní radě Applu sedí Al Gore, jedna ze „zelených“ ikon, jehož poněkud propagandistický film o globálním oteplování právě teď dostal Oskara v kategorii dokumentu. Paralely mezi šířením jabloní s jejich plody a iPhonů Applu se nabízejí samy. Chapman byl ovšem také misionářem církve Nového Jeruzaléma, ale to se asi příliš zdůrazňovat nebude. Už se objevily názory, že by se John Appleseed mohl stát spojnicí celé reklamní kampaně iPhonu, jde však pouze o hypotézu.

Svůj smysl zřejmě má i použití klíčového slova „Hello“. Apple ho totiž už dříve užil při uvádění nových produktů, nejprve u prvního Macintoshe a potom při uvádění iMacu. Šot se tedy nejspíš snaží naznačit, že jsme svědky příchodu něčeho opravdu nového.

Reklama samozřejmě vyvolala řadu ohlasů. Někteří jí byli zklamáni, jiní se v ní snaží hledat nerůznější skryté významy. (Což tak trochu připomíná americké politology z dob studené války, kteří se pokoušeli odhadovat další vývoj v sovětském bloku z toho, jak a kde stojí jednotliví senilní nejvyšší kremelští soudruzi při veřejných vystoupeních.) Pochopitelně ti, kdo čekali reklamu ve stylu „1984“, museli být zklamaní. Ovšem proti posledním reklamám typu „Já jsem Mac a já jsem PC“ (jež bych osobně překřtil spíš na „mamlas a nemamlas“) působí snesitelněji. A vzhledem ke kontextu, v němž se vysílala, se dá považovat za celkem příhodnou. Navíc podle všeho se jedná jenom o úvod delší reklamní kampaně, která se pravděpodobně bude dále stupňovat až do uvedení iPhonu na trh. Mnozí se podivovali nad nezmíněním Applu a iPhonu, ale tato reklama byla určená především americkému publiku, podrobovanému mediální masáži iPhonem již od Macworld Expa.

Z faktického hlediska reklama mnoho nepřinesla, pouze potvrdila, že iPhone přijde na trh v červnu a bude spojen s operátorem AT&T. Ostatně, kdo by čekal nějaká hlubší sdělení od televizní reklamy, že. Z obchodního hlediska ovšem bylo rozhodně rozumné začít reklamní kampaň právě tady. Přenos z udílení Oskarů sleduje opravdu hodně lidí (údajně to je druhý nejsledovanější televizní pořad roku v USA, hned po Super Bowlu), navíc se cílové publikum dost kryje s potenciálními uživateli iPhonu. A mediální pozornost tato reklama rozhodně zajistila, o čemž ostatně svědčí i tento článek. Nedá se nic dělat, žijeme v mediální době, a tak se musíme věnovat též těmto tématům. Pro úspěch iPhonu na trhu jistě budou rozhodující jeho technické kvality, avšak bez intenzivní propagace se neobejde a teď jsme zřejmě svědky její první fáze, což stojí za zaznamenání pro budoucí pokolení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: