Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Recenze: Apple LED Cinema Display 27" - dobrá volba pro Mac
Apple LED Cinema Display 27 (2010)
3. ledna 2011, 00.00 | Apple zase tolik periferií nevyrábí. Jednu myš, dvě klávesnice, tři Wi-Fi přístupové body a jeden displej. A každý z doplňků ke Cupertinským počítačům se snaží odlišit od konkurence. Částečně se to daří také novému 27" displeji, který na podzim nahradil oba své předchůdce. Uživatelé Apple budou celkem spokojeni, ostatní nejspíš sáhnou po konkurenci.
Že dojde v září 2010 k představení nového displeje, se více méně čekalo. Překvapivé bylo nahrazení do té doby prodávaných 24" a 30" modelů jedinným typem s úhlopříčkou 27". Při bližším pohledu zase nejde o takový problém. Rozlišení novinky 2560 x 1440 pixelů je velmi blízko hodnotám 30" předchůdce (2560 x 1600 pixelů), ale rozměry jsou menší a obraz naopak jemnější. Cena pak leží mezi oběma předchozími typy. V USA dosahuje výše 999 USD bez daní a poplatků a u nás vyjde na necelých 26 700 Kč.
Jen zapojit a jet
Velikost krabice i samotného displeje má blízko rozměrům 27" iMacu. Ostatně, vše nasvědčuje tomu, že použité IPS panely jsou stejné. LED Cinema Display má však přece jen subtilnější proporce (491 x 650 x 207 mm včetně podstavce a hmotnost 10,7 kg).
Design se nese v duchu ostatních produktů Apple. Je minimalistický, celou čelní stranu tvoří sklo kryjící displej a černý rámeček. Na zadní stranu a podstavec byl naopak použit hliník. Zepředu je vidět uprostřed dolní strany rámečku ještě logo Apple a na horní straně je ukrytá webkamera s mikrofonem. Ta je podle všeho stejná, jakou najdete v aktuálních MacBoocích Pro.
Na zadní straně najdete zásuvku napájecího kabelu, tři porty USB 2.0 a napevno vyvedený kabel větvící se na konci do tří koncovek: mini DisplayPort, USB a MagSafe pro napájení notebooků MacBook a MacBook Pro. Od konektorů k místu větvení jsme naměřili 29,5 cm. To znamená, že monitor celkem bez problémů připojíte také ke 13" MacBooku Air, který má konektory mini DisplayPort a MagSafe umístěné na opačných koncích šasi. Mac Book a MacBooky Pro mají všechny konektory na jedné straně, takže u nich problém s délkou nehrozí.
Elegance jablečného displeje spočívá právě v tom, že Apple mohl vynechat dokovací stanici či replikátor portů. Po příchodu do práce nebo domů prostě jen připojíte tři konektory, zapnete notebook a máte postaráno o přenos obrazu i zvuku (obojí pomocí mini DisplayPortu), nabíjení a přes USB také o připojení dalších periferií (skener, externí disk, televizní tuner a další).
Za samostatnou zmínku stojí zvuk. Technická specifikace tvrdí, že uvnitř displeje je zabudována sestava 2.1, tedy stereoreproduktory doplněné subwooferem o celkovém výkonu maximálně 49 Wattů. Kvalita je srovnatelná s externími reproduktory nižší střední třídy, což znamená, že je lepší než vestavěné notebookové reproduktory i nejlevnější externí "bedničky", ale zásadní hudební zážitky od nich nečekejte. Vliv subwooferu na podání basů je jednoznačně pozitivní a právě on posunuje kvalitu hudební produkce o třídu výš. Hlasitost je pro běžné sledování filmů nebo poslech hudby také dostatečná.
Ergonomie
Ačkoliv se Apple nejspíš snažil, aby se lidem displej používal co nejlépe, úsilí konstruktérů zůstalo na půli cesty. Společný kabel pro připojení obrazu, zvuku, USB i napájení zaslouží pochvalu, ale osobně mi v něm chyběl ještě Ethernet. Samozřejmě lze namítnout, že notebooky se přece připojují přes Wi-Fi, ale pro přenášení většího množství dat je prostě kabel lepší a jeho doplnění do společného svazku by nejspíš nestálo o moc víc.
Važnější výhradu máme k malé výšce podstavce. Když si displej postavíte jen tak na stůl, stačí, abyste byli střední postavy a brzy získáte dojem, že je obraz moc nízko. Patřím spíše k vyšším, takže se mi monitor nejlépe používal podložený zhruba sedmicentimetrovým sloupcem knih. Tepre poté bylo dodrženo ergonomické pravidlo hlásající, že horní hrana displeje má být zhruba ve výši očí. Nastavení výšky nebo alespoň vyšší výměnný podstavec by byl jednoznačně výhodou.
Co naopak v této kategorii nejspíš nebudete postrádat, je možnost otočení obrazu nastojato (pivot). Tato funkce je smysluplná pro displeje do úhlopříčky cca 24 palců a při větších plochách a rozlišeních už postrádá smysl. Nejspíš proto tuhle funkci také u LED Cinema Displaye nenajdete.
Nechybí naopak naklápění od -5° do 25°, které je v praxi naprosto dostatečné. Displej je natolik vyvážený, že se obejde bez otáčení podle svislé osy. Pokud ho nemáte postavený zrovna na gumové podložce, bez problémů s ním otočíte přímo na podstavci.
Leckdo by mohl kvůli pohodlí lamentovat nad umístěním všech tří USB portů na zadní stranu. To komplikuje připojování odpojování flash disků, foťáků a dalších občasných periferií. Pokud však máte displej připojený k notebooku, využijete pro tyhle případy jeho druhý USB port a na displej v praxi vůbec sahat nemusíte.
Nadprůměrný obraz
Podle dostupných informací používá panel displeje technologii H-IPS, která patří k tomu lepšímu, co je dnes v rámci LCD k mání. Výhodou jsou především velké pozorovací úhly dosahující v horizontální i vertikální ose 178°. Obraz při pohledu ze strany nijak nemění barevnost, jen mírně ztrácí kontrast a i při velkém naklonění se pořád zdá být jakoby přilepený na krycím skle. V tomto ohledu poskytuje velmi dobré výsledky.
Papírově slabší je odezva, dosahující podle údajů výrobce 12 ms bez bližších podrobností. Podle našich měření jde spíše o údaj pro zobrazení černá - bílá a zpět. Hodnoty pro přechod šedá - šedá se pohybují mezi 7 a 8 ms. To je srovnatelné s nejlepšími panely založenými na technologii PVA, ale ve srovnání s displeji používajícími technologii TN jde o podprůměr. Rozhoduje však praxe, a ta ukazuje, že zmíněné hodnoty jsou naprosto dostatečné pro sledování filmů včetně rychlých scén nebo hraní akčních her.
Displej zobrazí standardních 16,7 milionu barev a nepatří tedy k současné špičce, určené náročným grafikům, fotografům a videoeditorům. Ta totiž dokáže zobrazit více než miliardu barev a pokrýt tak ještě širší barevné spektrum. Pro práci v běžném grafickém studiu nebo fotografickém ateliéru však monitor stačí. Už proto, že používá LED podsvícení, které slibuje mnohem lepší výsledky než klasické trubice. Při testech zobrazení v naprosté tmě bylo podsvícení nepatrně větší v pravém dolním rohu, ale za normálního osvětlení to nepostřehnete. Navíc může jít jen o vlastnost konkrétního kusu.
Celkový dojem z obrazu je velmi dobrý. Díky namačkání bezmála 3,7 milionů pixelů na obrazovku o úhlopříčce 27 palců, je zobrazení jemné a jednotlivé body postřehnete až při pohledu z blízka. Hustota zobrazení dosahuje 4,3 pixelu na mm (rozměry obrazu jsou 596 x 336 mm). Pro srovnání, hi-res displej v aktuálním 15" MacBooku Pro má hustotu 5 px/mm (rozlišení 1680 x 1050 pixelů a rozměry 331 x 207 mm) a iPhone 4 s displejem Retina pak 12,8 px/mm (rozlišení 640 x 960 pixelů a rozměry 50 x 75 mm).
Leckterému potenciálnímu uživateli může kazit jinak dobrý dojem fakt, že se displej vyrábí jen v lesklé variantě. Je trochu podivné, že Apple nabízí matnou alternativu u 15" a 17" MacBooků Pro, ale nikoliv u velkého externího displeje. I když je monitor posazený na stole, kde můžete okolní prostředí mnohem lépe ovlivnit než při cestování s notebookem, přesto občasné odlesky nepotěší. A máte-li pracovní stůl u okna, musíte ho prostě někdy zatáhnout. Naopak, jak už je u lesklých povrchů zvykem, dojem při sledování temných scén ve filmech a obecně zobrazení černé, je o poznání lepší než u matných displejů.
Měření kalibrační sondou ukázalo, že displej je továrně nastaven velmi dobře a pro domácí nebo kancelářské použití vystačíte s dodaným profilem. Kdo trvá na maximální barevné věrnosti, může samozřejmě obraz zkalibrovat a také vypnout senzor okolního světla. Ten za upravuje intenzitu jasu podle aktuálních světelných podmínek. Funguje dobře a bez viditelného zpomalení. Regulace jasu a dalších parametrů je možná klasicky v System Preferences. Pokud pracujete s aktuální verzí systému Mac OS X 10.6.5, máte možnost regulovat nezávisle jas na externím i vestavěném displeji.
Co na to konkurence
Apple LED Cinema Display mnoho přímých konkurentů nemá. Našli jsme jen dva: Dell UltraSharp U2711 a NEC MultiSync PA271W. Oba nabízí stejnou úhlopříčku i rozlišení a velmi podobné jsou také další parametry. Zatímco levnější Dell má mnohem širší paletu vstupů, matný povrch a zobrazí 1,07 miliardy barev, ale postrádá LED podsvícení, webkameru a reproduktory, NEC papírově boduje nejvyspělejším současným panelem P-IPS a opět zobrazením více než miliardy barev, nevýhodou je však vysoká cena. Podrobné srovnání najdete v tabulce.
Dobrá volba pro uživatele Apple
Celkový pocit z Apple LED Cinema Displaye je dobrý. Nelze se však ubránit dojmu, že v některých případech musela ustoupit funkčnost před designem. Příkladem je pouze lesklý povrch panelu a pro většinu lidí příliš nízký podstavec.
Nejen uživatele jiných operačních systémů než Mac OS X pak zamrzí jedinný vstup pro obraz, jímž je navíc mini DisplayPort, který mimo svět Apple najdete jen výjimečně. Pro připojení k PC jsou tak nutné nejrůznější redukce. Chcete-li navíc displej připojit k Apple TV nebo ke zdroji signálu přes HDMI, budete potřebovat drahý převodník Atlona, jehož recenzi jsme přinesli nedávno.
Naopak cenu hodnotíme z pohledu uživatele notebooku Apple jako přiměřenou. Konkurenční Dell je sice bezmála o 7000 Kč levnější, ale pokud započítáte také cenu druhého napájecího adaptéru (2000 Kč s DPH), slušné reproduktory v jednom těle, společný kabel a jednotný design, sáhněte spíše po jablečném produktu.
Naopak všichni, kdo hledají maximální kvalitu zobrazení a nekompromisní ergonomii, musí sáhnout v této kategorii po výrobku Dell nebo NEC. Především ten druhý patří papírově k opravdové špičce, ale vyjde o dalších 8000 Kč dráž.