Recenze: Elgato EyeTV Sat - digitalizace pro Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Recenze: Elgato EyeTV Sat - digitalizace pro Mac

Elgato EyeTV Sat

31. ledna 2011, 00.00 | Kvůli postupující digitalizací pozemního televizního vysílání zvažuje mnoho lidí přechod k satelitnímu příjmu. Když už stejně musí měnit televizi nebo alespoň dokoupit set-top box, je satelit s mnohem větším počtem kanálů, celoplošným pokrytím a stabilnějším příjmem, plnohodnotnou alternativou. Tradiční výrobce televizních tunerů pro Mac, firma Elgato, nabízí nejen kvalitní televizní signál včetně HD, ale hned několik dalších funkcí navrch. Každá legrace ovšem něco stojí.

Na začátku jedna špatná zpráva - tuner EyeTV Sat je mnohem větší než USB tunery pro DVB-T. Rozměry 153 x 106 x 28 mm se blíží velikosti externího disku, takže pokud ho postavíte třeba vedle počítače Mac mini, budou nepoučení diváci chvíli uvažovat, co z obou krabiček je vlastně počítač. Design a rozměry tuneru je ale ovlivněný nutností integrovat slot pro dekódovací modul velikosti PC Card.

Rychlá instalace

Balení obsahuje vedle samotného tuneru ještě napájecí adaptér opatřený praktickým vypínačem, dálkový ovladač, USB kabel, stručný návod a CD s ovladači a softwarem.

Zapojení přístroje je jednoduché. Stačí zezadu přišroubovat klasický F konektor vedoucí od paraboly, připojit napájení a nakonec USB kabel.

Po vložení CD proběhne rychlá instalace, po které následuje spuštění aplikace EyeTV 3. Než začnete s laděním dostupných kanálů, doporučujeme aktualizaci na nejnovější verzi programu.

Před startem vyhledávání kanálů je potřeba do slotu na čelní straně tuneru ještě zasunout dekódovací modul a příslušnou dekódovací kartu. Bez nich jsou dostupné pouze kanály šířené přes satelit zdarma, což jsou z tuzemských jen ČT24, Óčko, Public TV, TV Noe. Naladíte pochopitelně také mnoho bezplatných cizojazyčných stanic, nicméně ke známým a sledovanějším se dostanete jen prostřednictvím dekódovací karty.

My jsme testovali s modulem Smit Irdeto Cryptoworks za necelých 800 Kč s DPH a kartou Skylink. Podle webových fór by si však měl tuner bez potíží poradit se všemi dekódovacími kartami na našem trhu a většinou modulů.

Trocha ladění

Naši zeměpisnou oblast pokrývají svým signálem především dvě družice Astra, které patří také k nejčastěji využívaným. Lze přes ně přijímat služby například tuzemské Skylink, CS Link nebo UPC. Pro jejich naladění stačí v hlavním okně aplikace vybrat ze seznamu oba satelity a klepnout na Auto-Tune. Po deseti minutách v případě Astry 19.2°E a dalších zhruba šesti minutách u Astry 23.5°E najdete v seznamu tisíce kanálů, z nich však můžete sledovat jenom část, v závislosti na použité dekódovací kartě a jejím poskytovateli.

Stanice jde prostřednictvím aplikace EyeTV snadno třídit, vymazat či deaktivovat ty nefungující a omezit výběr podle nastavených kritérií.

SD i HD

Jednou z výhod zařízení je podpora standardu DVB-S2 a tím také kanálů vysílajících v HD rozlišení. To je výhodné především pro majitele iMaců či uživatele Apple LED Cinema Displaye nebo jiného monitoru s plným HD rozlišením. Podpora HD je v případě tuzemských stanic vysílajících v tomto rozlišení (ČT HD, Nova HD a Nova Sport HD) bezproblémová.

Komfortní je však také sledování ostatních kanálů ve standardním rozlišení. Aplikace je dokáže zobrazit v okně nebo přes celou obrazovku. Nedělá jí problémy běh ve vícemonitorovém prostředí a bezvadně funguje také funkce Time Shift. Díky ní můžete od filmu, sportovního přenosu, ale i od zpráv, klidně odběhnout a po návratu sledovat zbytek pořadu, aniž byste o nějakou část přišli.

Dostupné je pochopitelně také klasické nahrávání. To lze spouštět buď v okamžiku, kdy právě pořad sledujete nebo ho naprogramovat zadáním času. Pohodlnější je ovšem využití programového průvodce, kde lze jednoduchým klepáním myší přidávat pořady do fronty k nahrávání. V preferencích můžete dokonce nastavit o kolik minut dřív má nahrávání začít a o kolik minut později skončit, aby třeba kvůli reklamám či prodloužení nechyběl konec fotbalového zápasu.

Při nahrávání by leckdo ocenil přítomnost druhého tuneru uvnitř EyeTV Sat, který by umožnil souběžný záznam jednoho kanálu a sledování druhého. To však zařízení nenabízí. Naopak pochvalu si zaslouží práce s nahranými pořady. Software je dokáže jednoduše exportovat pro iPhone či iPad, vypálit na DVD a samozřejmě také přehrávat. Nechybí ani možnost úpravy začátku a konce nahrávky nebo vystřižení reklam.

Nastavení a ovládání

Nastavení aplikace obsahuje celkem 11 záložek. Jejich volby umožňují nastavit kromě zmíněných věcí také maximální velikost souboru pro Time Shift, chování obrazu na displeji (roztažení atd.), rodičovskou kontrolu, zvuk a další parametry.

Dodávaný dálkový ovladač působí v porovnání se samotným tunerem lacině. Má však přiměřené rozměry, slušný dosah a padne do ruky. Ovládání EyeTV Sat s ním fungovalo dobře, i když byl tuner částečně ukrytý za monitorem. Uživatelé Apple Remote nemusí být smutní, protože EyeTV Sat jde dobře ovládat i jím a dodávaný ovladač tak nemusíte vůbec používat.

Několik dalších televizorů

Až doteď se mohlo zdát, že Elgato EyeTV Sat je sice dobře vybavený, ale celkem normální satelitní tuner pro Mac. To, co z něj dělá unikátní záležitost, je aplikace pro iPhone a iPad. Ta je dostupná standardní cestou v App Store, ale bohužel za ni zaplatíte necelá 4 eura.

Aplikace však neumožňuje nic menšího než sledování televize na iPhonu či iPadu prostřednictvím Wi-Fi. Máte-li tedy v domácí síti zapnutý počítač, stačí (po prvním nastavení a případné konfiguraci firewallu) spustit aplikaci v přenosném zařízení, počkat na načtení seznamu kanálů a už jen koukat vybraný kanál. Není pochopitelně možné sledovat vysílání na více přístrojích současně, ale jako druhá mobilní televize je řešení takřka dokonalé.

Z iPhonu nebo iPadu lze také spouštět a programovat nahrávání, využívat programového průvodce a dokonce přehrávat zaznamenané pořady. Třešničkou na dortu je možnost přístupu k tuneru přes internet, které je však limitované rychlostí připojení a také nastavením firewallů a proxy serverů v síti.

Sledování televize na iPadu je opravdu komfortní, kvalita obrazu dobrá, i když pro iPad už začíná být zajímavjší obraz v HD rozlišení. Během testování nedocházelo k problémům se synchronizací, ale občas při delším používání začal přeskakovat obraz.

Vysoká počáteční investice

Stejně jako u satelitního set-top boxu, také u počítačového řešení počítejte s vyšší počáteční investicí. Elgato EyeTV Sat vyjde na 5300 Kč s DPH. K tomu je nutné připočítat cenu dekódovacího modulu, karty a také parabolické antény, LNB konvertoru a kabeláže. Celkem se tak čáska může vyšplhat až k 10 000 Kč s DPH. Nepočítáme samozřejmě případné měsíční poplatky za placené kanály.

Za to však dostanete kvalitní řešení, které téměř nemá slabé místo. Snad jen aplikace pro iPhone/iPad by mohla být k mání zdarma a výrobce by se mohl zamyslet také nad integrací druhého tuneru pro paralelní nahrávání a sledování dvou různých kanálů. Příjemné naopak je, že dodávaný software si poradí také s širokou paletou DVB-T tunerů jiných výrobců. Elgato ho totiž prodává také samostatně za bezmála 80 euro (1940 Kč).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: