Recenze: Griffin Elevator - minimalismus o patro výš - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Recenze: Griffin Elevator - minimalismus o patro výš

Griffin Elevator

19. října 2010, 00.00 | Nejrůznějších podložek, podstavců a zvedačů na notebooky je na trhu přehršel. Jen některé z nich se svou konstrukcí hodí k MacBookům a jen hrstka se může pochlubit designem ve stylu Apple. Hliníkový Griffin Elevator je jedním z nich, byť i on má své mouchy.

Rostoucí prodej notebooků už před několika lety přispěl ke vzniku nového segmentu na trhu. Stojanů a stolků, umožňujících zvednout displej přenosného počítače do ergonomicky správné polohy, najdete v každém počítačovém e-shopu hned několik. Princip většiny z nich je jednoduchý - nakloněná podložka, na kterou položíte notebook, připojíte externí klávesnici a trochu víc sklopíte displej. V případě MacBooků je však právě poslední krok trochu problém.

Na rozdíl od většiny přenosných počítačů se systémem Windows nebo Linux, u notebooků Apple nelze displej tolik položit. Proto je většina běžných stojanů předem diskvalifikována. Americká firma Griffin Technology se už před časem podívala na problém trochu jinak a vytvořila model Elevator, který zmíněným neduhem netrpí.

Hliník, plast a guma

Griffin se dodává v poměrně malé a ploché krabici, až máte strach, že uvnitř bude cosi subtilního a pro odložení notebooku naprosto nepoužitelného. Opak je pravdou. Dva hliníkové díly ve tvaru zkoseného písmene U jsou robustní a unesou ledacos. Dohromady je pojí neméně bytelný kus průhledného plastu. Nic nešroubujete, jen zasunete do sebe a je hotovo.

Výsledkem je stylový piedestal, na jehož dvě pogumované nohy můžete položit prakticky jakýkoliv notebook. Těm nesoucím znak nakousnutého jablka vyhovuje snad každému, ve světě PC by se mu měli vyhnout jen majitelé netbooků, které jsou opravdu už příliš malé. Rozteč vnitřních okrajů obou ploch je 17 cm a šířka každé z nich další 4 cm. Notebook spočívající na Elevatoru by tedy měl mít šířku alespoň 25 cm. Naopak u příliš velkých notebooků s úhlopříčkou displeje 17" a více by bylo potřeba vzdálenost obou nohou zvětšit. To ale nejde.

Notebook je po položení na stojan jen mírně skloněný směrem k uživateli, takže nehrozí jeho sklouznutí ani problémy vyplývající z náhlé změny naklonění pevného disku. Přesto je prakticky celá horní plocha opatřena pásy silné gumy, bránící pohybu počítače. Klouzání po stole pak minimalizují gumové nohy na spodní straně.

Výška, do níž se notebook zvedne, činí 14,5 cm a nejde ji nijak změnit. Pro většinu modelů se jeví jako rozumná, ale samozřejmě nejlépe se hodí pro nejrozšířenější kategorii počítačů s úhlopříčkou 15,4". Výhodou celé konstrukce je také možnost odložení klávesnice nebo třeba hromádky papírů do prostoru pod počítačem, což dál šetří místo na stole.

Drží a pruží

Testovali jsme výrobek Griffinu asi tři měsíce s několika modely notebooků, počínaje strojem HP s 13,3" displejem, přes 14" Fujitsu Siemens až po 15,4" MacBook Pro. Ve všech případech lze pochválit stabilitu, neboť stojan odolal i několika neúmyslným šťouchancům a ani jednou se neodporoučel i s počítačem ze stolu.

Pogumování horní i dolní strany je kvalitní a jen tak se neošoupe nebo nezalepí prachem. To paradoxně přestává být výhodou v okamžiku, kdy chcete Elevator otočit a něco ukázat kolegům u protějšího stolu. Jde to ztuha a lepší je raději notebook zvednout, otočit a pak opět položit zpět. Otáčení s celým stojanem není dobrý nápad už proto, že ho nedrží pohromadě žádné šrouby a může se tak při otáčení rozložit na jednotlivé části.

Hlavním problémem stojanu je však jeho pružnost. Máte-li pevný stůl a podlahu, která se při každém dupnutí nerozvlní, je vše v pořádku. Jakmile však do stolu stále někdo strká, často připojujete USB periferie nebo zakládáte DVD disky, připravte se na malý, ale o to víc znervózňující pohyb notebooku nahoru a dolů. Fyzikální zákony jsou neúprosné a přes bytelnost celé konstrukce zkrátka ve čtverci chybí jedna strana.

Žádná láce

Optimální nasazení pro Elevator je tak spíše na klidném místě doma nebo v kanceláři, v kombinaci s Wireless Keyboard a Magic Trackpadem nebo Magic Mouse. Kromě toho, že se notebookům Apple i stojanu prostě hodí k pleti, nemusíte stále něco připojovat a odpojovat.

Pochvalu si zaslouží celkové zpracování a materiály, které vykazují po třech měsících každodenního používání minimální známky opotřebení. Elevator je zkrátka stále jako nový.

Výhodou konstrukce je také fakt, že u výkonnějších notebooků nemusíte řešit problémy s chlazením, protože skoro celá spodní část je volná pro proudění vzduchu. Potíže mohou nastat jen v okamžiku, kdy jedna z noh vychází přesně na spodní výdech ventilátoru.

Posledním, ale o to důležitějším kritériem při rozhodování, zda koupit či nekoupit, je cena. Ta je bohužel poměrně vysoká. Zatímco v úvodu zmíněné běžné stojany pořídíte za několik stovek, výrobek Griffinu u nás stojí kolem 1 200 Kč s DPH a na americkém Amazonu vyjde na 35 USD.

Přesto stojí Elevator za úvahu, protože spojuje čistý design produktů Apple s funkční konstrukcí a bytelností. Pokud si dáte pozor na zmíněné pružení, můžete očekávat dobré služby a dlouhou životnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: