Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Recenze: Internet na cesty od T-Mobile - když iPhone nestačí
T-Mobile internet mobil
25. ledna 2011, 00.00 | Zvyšující se zájem o počítače Apple není patrný jen u samotných uživatelů, výrobců příslušenství nebo vývojářů. Také mobilní operátoři se snaží, aby se jejich USB modemy domluvily s jablečným hardwarem. Zařízení Huawei E1750 se to daří dobře a slušná byla také kvalita připojení.
Majitelům iPhonu na první pohled nemusí koupě USB modemu dávat příliš smysl. Pro připojení Maca k internetu stačí přece kabel nebo Bluetooth. Jenže pokud jste zákazníkem Telefónicy O2 (která sdílení připojení neumožňuje), chcete s iPhone zároveň telefonovat nebo prostě používáte telefon jiné značky s problematickou podporou Mac OS X, může se samostatný modem hodit.
Mobilní operátoři donedávna mysleli především na uživatele Windows, ale časy se mění. Když přišel T-Mobile s nabídkou zapůjčení USB modemu Huawei E1750 s datovou kartou a tvrzením, že je instalace v Mac OS X hračkou, neodolali jsme.
Trocha teorie
Modem je určený primárně pro 3G síť UMTS, konkrétně její nadstavby HSDPA, kde může dosahovat při stahování rychlosti až 7,2 Mb/s, a HSUPA s maximálním uploadem 5,76 Mb/s. Poradí si pochopitelně i s pomalejším standardem GPRS respektive EDGE. V praxi je maximální rychlost pro download na 3G síti podle údajů T-Mobile někde kolem 3 Mb/s. Starší a nejspíš definitivně mrtvý Internet 4G (UMTS TDD) už podporovaný není.
Pro rozhodnutí, zda koupit, či nikoliv, je důležité především pokrytí signálem. Dobrou zprávou je, že T-Mobile pokrývá signálem GPRS a EDGE 99 % tuzemské populace. Obě technologie jsou však vhodné spíše ke stahování e-mailů a prohlížení textového internetu než nějaké multimediální orgie a velké objemy stahovaných či odesílaných dat. Rychlá 3G síť operátora je dostupná především ve velkých městech a jejich bezprostředním okolí. Výhodu tak mají jako obvykle především Pražáci a obyvatelé Středočeského kraje, ale rozumně pokryté je také Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Opava a Přerov. Podrobnější informace jsou k nalezení v mapě pokrytí. Během zhruba měsíčního testování jsme se pohybovali především v Praze a blízkém okolí, ale také na Vysočině a trase Praha - Brno.
Jednoduchá instalace
Modem je zabalený v poměrně malé krabičce, která kromě něj obsahuje jen tištěný návod. Přístroj o rozměrech většího flashdisku má na jedné straně krytku SIM karty, se kterou jde manipulovat jen ztuha. To je spíše výhoda, protože kartu budete nejspíš instalovat jen jednou a krytku po zacvaknutí zpět alespoň neztratíte.
Jak už mnozí správně tuší, po zasunutí do USB portu MacBooku se objeví nabídka instalace ovladačů. Ty jsou uložené přímo v paměti modemu, což je asi nejelegantnější řešení. Nemusíte se starat o CD nebo stahování software z internetu.
Instalace je rychlá a na aktuálním MacBooku Pro s Mac OS X 10.6.5 proběhla hladce a bez zádrhelů. Následně stačí ještě v System Preferences povolit nové síťové zařízení, o což si software řekne sám, a spustit dodávanou aplikaci Web'n'walk Manager. Po připojení k internetu je případně nabídnuto stažení a instalace nejnovější verze softwaru.
Software nepřekypuje nadměrným množstvím funkcí. Informuje o síle signálu a dostupném typu sítě (GPRS, EDGE nebo 3G) a nastavit lze především preference jednotlivých technologií. Nic tak nebrání klepnutí na tlačítko Připojit. Poté se v okně aplikace objeví ještě údaje o přijatých a odeslaných datech a orientační rychlost v obou směrech. Paralelně s aplikací si lze zapnout také systémovou utilitu informující o době připojení v horní liště.
Na 3G - rychlé a stabilní
Podle očekávání fungovalo připojení nejlépe na 3G síti. Tu jsme testovali především v Praze a T-Mobile si v porovnání s Telefónicou O2 vedl překvapivě dobře. Naopak Vodafone byl především v centru metropole ještě o něco rychlejší. To jenom potvrzuje zkušenosti z internetových diskusí, které mluví o tom, že Telefónica má sice rozsahem největší pokrytí, ale její datová síť je místy přetížená. Naopak T-Mobile a Vodafone, kteří začali s budováním později, nabízí díky menšímu množství zákazníků lepší propustnost. To se však může za pár měsíců změnit.
Reálná rychlost se v Praze pohybovala při stahování kolem jednoho megabitu za sekundu. To je hodnota, která stačí pro rozumný přístup k internetu včetně sledování streamovaného videa. Datový limit je závislý na zvoleném tarifu. V případě nejdražší varianty, za níž měsíčně zaplatíte necelých 1000 Kč, jde o naprosto dostatečných 30 GB. Tarif se zhruba poloviční platbou nabízí stále slušné 2 GB. Dostupná je také předplacená karta s limitem 500 MB určená spíše na občasné surfování a přístup k e-mailu.
Poměrně dobré výsledky dosahovalo připojení také na síti EDGE ve středních Čechách a na Vysočině. Spojení bylo samozřejmě znatelně pomalejší, ale stabilní. Při cestě vlakem mezi Prahou a Brnem počítejte s výpadky a častým kolísáním síly signálu, kterým však trpí i ostatní operátoři. Na kvalitní pokrytí alespoň hlavních tratí nebo Wi-Fi přímo od Českých drah si budeme muset ještě nějaký čas počkat.