Recenze: Internet na cesty od T-Mobile - když iPhone nestačí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Recenze: Internet na cesty od T-Mobile - když iPhone nestačí

T-Mobile internet mobil

25. ledna 2011, 00.00 | Zvyšující se zájem o počítače Apple není patrný jen u samotných uživatelů, výrobců příslušenství nebo vývojářů. Také mobilní operátoři se snaží, aby se jejich USB modemy domluvily s jablečným hardwarem. Zařízení Huawei E1750 se to daří dobře a slušná byla také kvalita připojení.

Majitelům iPhonu na první pohled nemusí koupě USB modemu dávat příliš smysl. Pro připojení Maca k internetu stačí přece kabel nebo Bluetooth. Jenže pokud jste zákazníkem Telefónicy O2 (která sdílení připojení neumožňuje), chcete s iPhone zároveň telefonovat nebo prostě používáte telefon jiné značky s problematickou podporou Mac OS X, může se samostatný modem hodit.

Mobilní operátoři donedávna mysleli především na uživatele Windows, ale časy se mění. Když přišel T-Mobile s nabídkou zapůjčení USB modemu Huawei E1750 s datovou kartou a tvrzením, že je instalace v Mac OS X hračkou, neodolali jsme.

Trocha teorie

Modem je určený primárně pro 3G síť UMTS, konkrétně její nadstavby HSDPA, kde může dosahovat při stahování rychlosti až 7,2 Mb/s, a HSUPA s maximálním uploadem 5,76 Mb/s. Poradí si pochopitelně i s pomalejším standardem GPRS respektive EDGE. V praxi je maximální rychlost pro download na 3G síti podle údajů T-Mobile někde kolem 3 Mb/s. Starší a nejspíš definitivně mrtvý Internet 4G (UMTS TDD) už podporovaný není.

Pro rozhodnutí, zda koupit, či nikoliv, je důležité především pokrytí signálem. Dobrou zprávou je, že T-Mobile pokrývá signálem GPRS a EDGE 99 % tuzemské populace. Obě technologie jsou však vhodné spíše ke stahování e-mailů a prohlížení textového internetu než nějaké multimediální orgie a velké objemy stahovaných či odesílaných dat. Rychlá 3G síť operátora je dostupná především ve velkých městech a jejich bezprostředním okolí. Výhodu tak mají jako obvykle především Pražáci a obyvatelé Středočeského kraje, ale rozumně pokryté je také Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Opava a Přerov. Podrobnější informace jsou k nalezení v mapě pokrytí. Během zhruba měsíčního testování jsme se pohybovali především v Praze a blízkém okolí, ale také na Vysočině a trase Praha - Brno.

Jednoduchá instalace

Modem je zabalený v poměrně malé krabičce, která kromě něj obsahuje jen tištěný návod. Přístroj o rozměrech většího flashdisku má na jedné straně krytku SIM karty, se kterou jde manipulovat jen ztuha. To je spíše výhoda, protože kartu budete nejspíš instalovat jen jednou a krytku po zacvaknutí zpět alespoň neztratíte.

Jak už mnozí správně tuší, po zasunutí do USB portu MacBooku se objeví nabídka instalace ovladačů. Ty jsou uložené přímo v paměti modemu, což je asi nejelegantnější řešení. Nemusíte se starat o CD nebo stahování software z internetu.

Instalace je rychlá a na aktuálním MacBooku Pro s Mac OS X 10.6.5 proběhla hladce a bez zádrhelů. Následně stačí ještě v System Preferences povolit nové síťové zařízení, o což si software řekne sám, a spustit dodávanou aplikaci Web'n'walk Manager. Po připojení k internetu je případně nabídnuto stažení a instalace nejnovější verze softwaru.

Software nepřekypuje nadměrným množstvím funkcí. Informuje o síle signálu a dostupném typu sítě (GPRS, EDGE nebo 3G) a nastavit lze především preference jednotlivých technologií. Nic tak nebrání klepnutí na tlačítko Připojit. Poté se v okně aplikace objeví ještě údaje o přijatých a odeslaných datech a orientační rychlost v obou směrech. Paralelně s aplikací si lze zapnout také systémovou utilitu informující o době připojení v horní liště.

Na 3G - rychlé a stabilní

Podle očekávání fungovalo připojení nejlépe na 3G síti. Tu jsme testovali především v Praze a T-Mobile si v porovnání s Telefónicou O2 vedl překvapivě dobře. Naopak Vodafone byl především v centru metropole ještě o něco rychlejší. To jenom potvrzuje zkušenosti z internetových diskusí, které mluví o tom, že Telefónica má sice rozsahem největší pokrytí, ale její datová síť je místy přetížená. Naopak T-Mobile a Vodafone, kteří začali s budováním později, nabízí díky menšímu množství zákazníků lepší propustnost. To se však může za pár měsíců změnit.

Reálná rychlost se v Praze pohybovala při stahování kolem jednoho megabitu za sekundu. To je hodnota, která stačí pro rozumný přístup k internetu včetně sledování streamovaného videa. Datový limit je závislý na zvoleném tarifu. V případě nejdražší varianty, za níž měsíčně zaplatíte necelých 1000 Kč, jde o naprosto dostatečných 30 GB. Tarif se zhruba poloviční platbou nabízí stále slušné 2 GB. Dostupná je také předplacená karta s limitem 500 MB určená spíše na občasné surfování a přístup k e-mailu.

Poměrně dobré výsledky dosahovalo připojení také na síti EDGE ve středních Čechách a na Vysočině. Spojení bylo samozřejmě znatelně pomalejší, ale stabilní. Při cestě vlakem mezi Prahou a Brnem počítejte s výpadky a častým kolísáním síly signálu, kterým však trpí i ostatní operátoři. Na kvalitní pokrytí alespoň hlavních tratí nebo Wi-Fi přímo od Českých drah si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Přesvědčivý výsledek

Modem dostanete při útratě nad 250 Kč měsíčně a podpisu smlouvy na dva roky za korunu. Pokud podepíšete smlouvu jen na rok, zaplatíte za něj při stejné útratě necelých 500 Kč. Plná cena přístroje je 999 Kč, ale stejně jako u konkurence jej lze sehnat použitý o několik stovek levněji.

Mezi uživateli Maců může řešení T-Mobile zabodovat jednoduchá instalací a přívětivou obslužnou aplikací lokalizovanou do češtiny, stejně jako stále se zlepšující 3G sítí. Nemáme však přímé srovnání s konkurečními přístroji. Přiměřená je také cena modemu, stejně jako konkurenceschopné měsíční paušály.

Tak jako u všech ostatních mobilních připojení záleží na kvalitě signálu a vytížení sítě především v lokalitě, kde se budete pohybovat nejčastěji. Proto se vyplatí před nákupem vybrané připojení otestovat, protože ani na podrobné mapě pokrytí nezjistíte, zda právě váš dům není v rádiovém stínu nebo koncová stanice neobsluhuje nadměrné množství dalších uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: