Recenze: Parrot AR.Drone - na křídlech rozšířené reality - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Recenze: Parrot AR.Drone - na křídlech rozšířené reality

Parrot AR.Drone

20. prosince 2010, 01.00 | Máte iPhone 4 a iPad, spíte na polštáři s logem nakousnutého jablka a netrpělivě čekáte na každou zmínku o novinkách z Cupertina? A utrácíte pravidelně za hry v App Store? Možná přišla chvíle udělat další krok. Otestovali jsme futuristickou helikoptéru Parrot, kterou lze ovládat právě jen iPhonem nebo iPadem.

Kvadrikoptréru AR.Drone představil její výrobce, americká firma Parrot, na lednovém veletrhu CES a hned se dostala mezi nejlepší exponáty. Na začátku prosince konečně dorazila do prodejen společnosti iStyle v České republice. Podle prodejců se prodává velmi dobře a prý neuplyne den, kdy nenajde alespoň jednoho nového zákazníka.

Design cyklistické přilby

Vrtulník se čtyřmi rotory (nebo-li kvadrikoptéra) není obrazem žádného reálného stroje a jeho design je ryze funkční. Aby byla hmotnost více než půlmetrové hračky co nejnižší, převažujícím materiálem trupu je černý pěnový polystyrén, používaný třeba při konstrukci cyklistických přileb. Nosné prvky jsou z uhlíkových vláken a tlumení má na starosti molitan. Díky tomu váží helikoptéra s karoserií pro venkovní lety jen 380 gramů a s interiérovým ochranným skeletem je o pouhých 40 gramů těžší.

Přes důraz na nízkou hmotnost a funkčnost nelze AR.Drone upřít eleganci kosmického plavidla nebo leteckého prototypu. To však může být také nevýhoda, pokud stroj zahlédne neinformovaný pozorovatel. Zprávy o výskytu UFO nad domovským městem nebo vesničkou na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Jdeme na start

Obal velikosti silnější krabice na pizzu slouží také jako improvizovaný heliport. Než z něj ale poprvé vzlétnete, musíte absolvovat několik kroků.

Nejdřív je nutné nabít 1000 mAh lithium-polymerový akumulátor. Specifické napětí 11,1 voltu komplikuje případné použití alternativního napájení, ostatně výrobce v návodu několikrát zdůrazňuje nutnost použití originálního příslušenství. Samotné nabíjení zabere necelou hodinu a půl.

Mezitím si můžete stáhnout aplikaci Free Flight, kterou se vrtulník ovládá. Ta je určená pro iPhone, iPod touch, a také iPad. V App Store jsou k dispozici také další aplikace, umožňující třeba nahrávání průběhu letu nebo jiný styl ovládání. Asi nejzajímavější je AR.Pursuit, umožňující souboj dvou helikoptér. Na ni se podíváme podrobněji později.

Nabitý akumulátor stačí vložit do těla AR.Drone, propojit konektory a připevnit karoserii pro venkovní nebo vnitřní let. Hned po oživení stroje se pod každým ze čtveřice motorů rozsvítí LED, indikující stav celého systému. Poté se v iPhone nebo iPadu připojíte k Wi-Fi síti AR.Drone a spustíte ovládací aplikaci. Ta naváže přes bezdrátovou síť spojení s vrtulníkem a při prvním spuštění provede aktualizaci jeho firmwaru.

Pokud vše proběhlo tak, jak mělo, vidíte na displeji telefonu obraz z přední kamery helikoptéry a můžete startovat.

Létání chce cvik a prostor

Parrot nepostavil jen tak obyčejnou létající hračku, ale opatřil svůj vrtulník dvěma videokamerami. Ta čelní má rozlišení 640 x 480 pixelů a rychlost 15 sn/s. Druhá kamera směřující dolů má rozlišení jen 176 x 144 pixelů při 60 sn/s a vedle zachycování obrazu pomáhá také při stabilizaci helikoptéry.

Kromě obrazu z přední kamery, najdete na displeji iPhone/iPadu ještě tlačítko pro nastavení, přepínání kamer, nouzové tlačítko, ovladač stoupání/klesání a otáčení, tlačítko aktivující pohyb vrtulníku podle náklonu iPhonu a konečně tlačítko pro start.

Po jeho zmáčknutí se nastartují všechny motory a stroj se automaticky vznese do výšky 80 až 100 cm nad podložkou a zůstane viset. Při prvním startu je nejlepší začít pomalým otáčením a stoupáním, teprve po dosažení větší výšky můžete položit prst na příslušné tlačítko a pozvolným náklonem iPhone/iPadu vyrazit vpřed.

Citlivost ovládání lze v menu aplikace nastavit, ale než získáte dostatek zkušeností, je lepší ho ponechat na továrním nastavení. Létání s AR.Drone je totiž paradoxně jednodušší venku za bezvětří než uvnitř obytných místností. Pokud nemáte k dispozici halu o rozloze desítek metrů čtverečních a začínáte v běžném obýváku, budete možná překvapeni neklidným chováním vrtulníku. To je způsobené poměrně silným vířením vzduchu ze čtveřice motorů odraženým od stropu nebo podlahy.

Ve větších prostorách je helikoptéra naopak velmi stabilní a jakmile se během prvních několika minut zvyknete na ovládání, můžete se pustit do opravdového létání.

Přiměřené limity

Maximální vzdálenost, kterou může vrtulník dosáhnout, se pohybuje kolem 50 metrů. Je-li však signál příliš slabý, zastaví se stroj ve vzduchu dříve a pro jeho opětovné ovládnutí je nutné se k němu přiblížit. Aplikace má standardně nastavený výškový limit tři metry, pomocí volby Altitude Limited jej však lze vypnout a podívat se třeba za komín rodinného domu.

Výrobce udává, že plně nabitý akumulátor vydrží 12 minut letu. Během testování v interiéru se výdrž pohybovala kolem 10 až 11 minut. V mrazivém zimním počasí se doba venkovního letu zkrátila zhruba na polovinu.

Helikoptéra je schopná létat a manévrovat velmi rychle a obratně. Její udávaná maximální rychlost je 18 km/h a každý ze čtyř motorů má výkon 15 W a 3500 ot./min. Limitem pro využití schopností vrtulníku je tak spíše šikovnost pilota než výkon motorů či aerodynamika. Pokud se během letu dostanete do úzkých, můžete zmáčknout nouzové tlačítko. To okamžitě vypne motory a helikoptéra spadne na zem. Když vám někdo zavolá na telefon, z něhož vrtulník ovládáte, poradí si stroj také. Podle situace zůstane viset ve vzduchu nebo sama přistane.

Ovládání AR.Drone pomocí iPhone nebo iPadu je pohodlné a celkem přirozené. Citlivost na naklápění telefonu lze opět nastavit a komu by snad tento styl nevyhovoval, může si v menu zapnout klasičtější ovládání pomocí dvou dotykových voličů.

Vysoká cena a slušná výdrž

Počítejte s tím, že při prvních letech se helikoptéra několikrát nechtěně odporoučí na zem. Díky použití polystyrénu, který dobře tlumí nárazy, se však nemusíte bát zásadnějšího poškození, pokud ovšem vrtulník nespadne z příliš velké výšky.

Při létání v místnosti jsou ohrožené spíše květiny a drobnější předměty, které mohou točící se vrtule useknout nebo odhodit. A když například nalétnete nad pracovní stůl, proud vzduchu z vrtulí spolehlivě rozhází papíry na zem.

Každý pád helikoptéry, byť se obejde bez poškození, však bolí majitele ještě z jednoho důvodu. Je jím cena. AR.Drone stojí bezmála 8000 Kč s DPH a to přes jeho shopnosti není právě málo. Uspokojení nepřináší ani ceník náhradních dílů. Vždyť třeba náhradní vrtule vyjde na 210 Kč a motor na 1200 Kč. Nejdražším dílem je pak základní deska se spodní kamerou za 3000 Kč. Druhý akumulátor pořídíte za 900 Kč s DPH.

Rozšířená realita

Písmena AR v názvu vrtulníku znamenají "Augmented reality". Tuto schopnost však oceníte až v případě, že vyzvete na souboj kamaráda se stejnou helikoptérou. Oba musíte mít nainstalovanou už zmíněnou aplikaci AR.Pursuit, která umožňuje po tom druhém střílet virtuální rakety a detekovat zasažení cíle. Létáte tedy v reálném prostředí s reálnými stroji, ale zbraně jsou pouze na displejích iPhonů a iPadů.

Kromě nutnosti pořízení druhého stroje, kalí radost ze souboje fakt, že aplikace není zdarma, ale zaplatíte za ni 2,39 eur (zhruba 60 Kč).

Dárek na poslední chvíli

AR.Drone je nepochybně velmi schopná, ale drahá hračka, která potěší každého, kdo rád relaxuje nejen u počítače nebo herní konzole. Po několika dnech testování jsou ale dojmy z něj rozporuplné.

Je sice prima, že vidíte obraz z kamery na displeji iPhonu nebo iPadu, ale většinou se stejně díváte spíše přímo na vrtulník. Řízení z pozice pilota (tedy jen na základě obrazu na displeji), se zatím ukazuje jako velmi náročné a v menších prostorách prakticky nemožné. Proto by vlastně stačil obyčejný ovladač, jakým jsou vybaveny ostatní RC modely. Nijak slavná není ani výdrž akumulátoru, vyadující buď rovnou koupi druhého nebo dostatek trpělivosti při nabíjení.

Na druhou stranu je helikoptéra fyzickým rožířením počítačových her do reality a jako originální periferie iPhonu nebo iPadu jistě jen tak neupadne v zapomnění. Ocenění zaslouží také pro svou robustnost minimalizující poškození při pádech.

Zbývá tedy vyřešit poslední otázku, vydržíte si s ní hrát déle než jeden dva víkendy?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: